Trajtimi virusi lyth njeriut dhe parandalimi


Trajtim dhe largimin e lazer papilomat dhe azotit kryhet me aktivizimin e virusit HPV

Virus njerëzor lyth (HPV), ose papillomavirus është sëmundje shumë e zakonshme infektive virale të bartura nga personi në person ose kontaktit seksual - nga familja.

Sipas statistikave mjekësore, ajo infektuar më shumë se 50% të popullsisë, janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj të janë njerëz me sistemet e dobëta imune.

Çfarë është papillomavirus njeriut ^


Virus njerëzor lyth - një emër i përbashkët i një grupi të madh të viruseve që përfshin më shumë se 100 lloje. Infeksioni HPV është shpesh seksuale gjatë marrëdhënieve seksuale të pambrojtur dhe lindjes nga nëna te fëmija, por ju mund të merrni, edhe pse rrallë, lëkura dëmtohet nga kontakti me virusin dhe në kujdesin personal (washcloths, peshqir, etj).

Mjekët thonë se 75% e të rriturve janë të shëndetshme virus transportuesit lyth, pasi shumë prej llojeve të saj fëmijët në grupet e fëmijëve të infektuar. Megjithatë, manifestimet klinike, pra, lythat, papilomat dhe lythat, nuk vjen gjithmonë. Përveç kësaj, shumica e fëmijëve të infektuar dhe të rinjtë (kryesisht nën 25) ishin papilomat dhe lythat shkojnë patrajtuar, që është, vetë.

Fakti që lyth - virus që nuk depërtojnë thellë në trupin dhe gjakun, dhe u vendosën vetëm në shtresën e sipërme basal e lëkurës. Prandaj, në qoftë se një person i infektuar është sistemi imunitar i fortë dhe i fuqishëm, ai dëboi papillomavirus HPV dhe zhduken pa trajtim.

Nëse ju jeni të infektuar në moshën e rritur dhe mërgimi i tij ka ndodhur për 1 - 3 vjet, ju do të jetë bartës kronike. Në këtë rast, virusi është e mundshme që ju do të keni për të vënë të gjithë jetën e tij, si dhe trajtim, ajo tërësisht vret, shkencëtarët nuk kanë shpikur.

Periudha e inkubacionit e infeksionit HPV shpesh zgjat për disa muaj, por në disa raste, mund të rritet për disa vjet. Rastet kur HPV jeton në trup për shumë vite, ndonjëherë që nga lindja, nuk e lënë veten e dinë, dhe për herë të parë shfaqet në moshën e vjetër nën ndikimin e ndonjë faktorëve negative të cilat provokuar ulur imunitetin.

Prandaj, ne mund të themi me besim se, ashtu si në rastin e infeksioneve të tjera virale dhe fungale (herpes, mëllenjë), paraqitja e lythat dhe lythat tregon imunitet të ulët fillon vetëm kur mbrojtjet e trupit dobësuar në mënyrë që ata të bëhen të paaftë për të përballuar me rritjen patogjene. Sipas të dhënave të fundit, edhe formimi i drithërat në këmbë është pjesëmarrja e papillomavirus.

Aktivizimi HPV në të cilën sëmundja bëhet i fshehur në fazën klinike, të kontribuojë në ndryshimin e shpeshtë të partnerëve seksualë, infeksione urogjenitale (herpevirusiv, klamidia, ureomikoplazmoz, mycoplasmosis), imunitetit, hipotermi, stresi të rëndë, depresioni, alkoolit dhe duhanit.

Sa e rrezikshme është ajo e nevojshme papillomavirus dhe trajtim HPV ^

I pyetur nëse Papilloma dhe lythat të rrezikshme dhe nëse ata gjithmonë kanë nevojë për trajtim dhe largimin, mjekët u përgjigj se kjo varet nga shkalla e tumorigenicity të virusit.

Klasifikimi i papillomavirus njeriut si tumorigenicity:

 • nyzkoonkohenni (6, 11, 42, 43, 44);
 • medium tumorigenicity (31, 33, 35, 51, 52, 58);
 • shkallë të lartë të tumorigenicity (16, 18, 45, 56).

Ndonjëherë i njëjti person mund të jetë i pranishëm disa lloje të viruseve në të njëjtën kohë.

Metodat moderne laboratorike për diagnozën e HPV, më informative dhe të ndjeshme e cila është një PCR (reaksion zinxhir polimeraza), saktësisht mund të përcaktojë llojin e virusit dhe rrezikun e saj, që është, nëse ai i përket llojeve onkogjenik.

Llojet e ndryshme të virusit në trup shfaqen në mënyra të ndryshme.

Papillomavirus Neonkohenni

 • Pra, ne e dimë se virusi është tipi neonkohenni 2, ndikon kryesisht lëkurës (virusi lyth lëkurës) e dhe shkakton lythat dhe moles varur në pjesë të ndryshme të trupit.
 • Papilloma më i shpeshtë qafë, sqetull, qepallat, nën gjinjtë në femra, por mund të referohen dhe mukozës së hundës, fytit, gojës, litarët vokale, fshikëz, zorrët dhe stomaku.

Papillomavirus Nyzkoonkohenni

Viruset lloje 6 dhe 11 kanë një rrezik të ulët të tumorigenicity dhe provokojnë zhvillimin e lytha në mukozës së organeve gjenitale, të quajtur lythat gjenitale gjenitale ose lythat gjenitale.

 • Në gratë, lythat gjenitale janë shpesh në buzë gjenitale, në qafën e mitrës, në vaginë, në perineum, uretrës dhe anusit.
 • Në burra, ata fokusohen në kokë dhe trupin e penisit, nganjëherë në uretrës, e cila shkakton vështirësi urinimi, urina spërkatje dhe ndryshimin jet.

Papillomavirus Vysokoonkohenni

Më të pafavorizuara janë në lloje tumorigenicity HPV 16 dhe 18 vjeç, shpesh në gratë me kancer të qafës së mitrës në meshkuj me lezionet e kancerit të penisit.

Gratë me lloje të HPV zbuluar të dhënat, për të parandaluar zhvillimin e kancerit, ajo është e rekomanduar vaksinimin e detyrueshëm, monitorim të vazhdueshëm dhe trajtimin në kohë.

Avantazhet hequr papilomat dhe lythat me nitrogjen të lëngët dhe lazer ^

Papilloma qafën: heqjen lazer

Virusi lyth njeriut, trajtimi është kryer vetëm kur ka manifestime të saj klinike, hiqen plotësisht nga trupi, mjerisht, nuk mund.

Megjithatë, që nga paraqitja e lythat ose lythat gjenitale tregon aktivizimin e HPV duhet të jetë e mundur për të shtypur veprimtarinë e një infeksion viral dhe përkthyer atë në "gjumë" shtetit, parandalimin rifillimi sëmundje dhe ri-shfaqjen e tumoreve.

Trajtimi i infeksionit HPV përbëhet nga dy faza:

 • Fillimisht kryer heqjen e plotë të papilomat (lythat);
 • Pastaj, një terapi, që synon forcimin e sistemit imunitar dhe për të parandaluar përsëritjen. Trajtimi terapeutik përfshin marrjen barnave antivirale, vitamina dhe immunostimulants.

Aktualisht hequr papilomat kryera në shumë klinika moderne dhe mënyrat efektive:

 • duke përdorur një rreze lazer,
 • azotit të lëngshme (cryosurgery)
 • nga electrocoagulation (efekt në tumoret e frekuencave të larta aktuale elektrike).

Metodat më të zakonshme të heqjen lazer dhe heqjen e azotit papilomat.

Largimi i lazer papilomat

Laser Shkarkimi i papilomat në qafë, qepallat, nën gjinjtë, fytyrë dhe çdo pjesë tjetër të trupit është mbajtur në disa minuta. Përparësitë e metodës së shkatërrimit lazer përfshijnë faktin se gjatë heqjen lazer të papilomat ata zhduken përgjithmonë, pasi virusi është vrarë nga nxehtësia e rreze lazer.

Pas procedurës së në vendin hequr kore e thatë është formuar, nën të cilin ka shërim. Pas 10 - vetëm 14 ditë ajo zhduket, dhe zona e lëkurës është e ndryshme në ngjyra nga indet përreth.

Heqja Lythat me nitrogjen të lëngët

Heqja Lythat me nitrogjen të lëngët është kryer, në të kundërtën, për shkak të temperaturave shumë të ulëta (- 196 ° C), ndërsa indet hequr nga ngrirjes shkatërruar plotësisht dhe pastaj të bie jashtë; nën lëkurë humb ndjeshmërinë e saj dhe bëhet i bardhë.

Përparësitë e kësaj metode - pasi procedura nuk është cryodestruction plagët, anestezi nuk është e nevojshme, pas heqjes së tumorit plagë shërojnë shpejt.

Heqja lythat në organet gjenitale apo perineum, sidomos kur një zonë të madhe të shkatërrimit, tumoret në shkallë të madhe apo lezione në kanalin anal, shpesh kërkon anestezi të përgjithshme.

 • Kusht kryesor i trajtimit - gjitha warts duhet të hiqen në një kohë, për parandalimin e ri-infeksionin.
 • Pas heqjes analgesics lythat vnutrishnom'yazoviin'yektsiyi pacienti caktuar për 5 - 6 ditë dhe krem ​​antivirale dhe ointments.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Sa e rrezikshme virusi herpes.

Parandalimi i HPV ^

Kohët e fundit, shumë njerëz, sidomos të rinjtë, të bëhet shumë i rastësishëm në lidhje me infeksionet, infeksionet seksualisht të transmetueshme, duke shpresuar, nëse është e nevojshme, për metodat moderne të trajtimit me antibiotikë dhe të fuqishme.

Megjithatë, kjo është një gabim i rrezikshëm, sepse viruset, duke përfshirë virusi lyth njeriut, nuk ekspozuar ndaj antibiotikëve. Përveç kësaj, ata janë shumë të paparashikueshme dhe të vështirë zbuluar.

HPV takon tradhëti dhe se përdorimi i prezervativit gjatë marrëdhënieve seksuale nuk janë mjaft mjete të besueshme të mbrojtjes kundër infeksionit papillomavirus njeriut si të përhapjes së herpesit gjenital, sepse për infeksion mjaft përplasje të lëkurës dhe mukozës. Prandaj, parandalimi i infektimit me virus bëhet e rëndësishme, veçanërisht për gratë.

Nëse burrat, kryesisht pas infektimit janë bartës asimptomatike nga llojet më të HPV, infeksioni për gratë mund të ketë pasoja shumë më të rënda - në 95% të grave me kancer të qafës së mitrës dhe HPV është diagnostikuar.

Testi PAP

Kjo është arsyeja pse çdo grua duhet të paktën 1 herë në vit për të vizituar një gjinekolog dhe për të marrë një shtupë prej qafës së mitrës për të zbuluar ndryshimet në gjendjen e qelizave epiteliale në fazat e hershme.

Ky test, i quajtur «pap-testi» (testi PAP), sipas mjekëve, ka lejuar për të reduktuar ndjeshëm sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë së grave nga kanceri i qafës së mitrës në vendet e zhvilluara. Përveç kësaj, gratë e infektuar duhet të bëjnë qafën e mitrës të rregullt colposcopy (studimin e gjendjes së mukozës dhe indet nën një mikroskop), dhe nëse vendet e dyshimta Citologjia e nevojshme.

Sipas shumë shkencëtarëve, ishin të gjitha moles varur, lythat dhe rritje të tjera duhet në mënyrë aktive të hequr pa pritur për rilindjen e tyre në sëmundje. Për shembull, në qoftë se koha nuk kryejnë heqjen e lythat gjenitale, ata mund samorasprostranyayuschemusya larg nga fusha e arsimit fillor dhe të krijojnë më shumë fokus. Në raste të avancuara, Lythat mund të rriten së bashku së bashku, duke marrë lloj lulelakër, vijnë jashtë gjatë raportit seksual, gjakderdhje dhe madje edhe të ndërhyjnë me këmbë.

Që sëmundja virusi lyth njeriut ka tendencë të përsëritet pas largimit të tumoreve është e nevojshme për të kuruar dhe kontrollin e nevojshme për të zbatuar një sërë masash që rrisin aktivitetin e sistemit imunitar dhe rezistencën e përgjithshme ndaj viruseve dhe infeksioneve.

Për ta bërë këtë, ndiqni këto rekomandime:

 • të heqë dorë nga zakone të këqija (pirja e duhanit, alkoolit)
 • nuk do të marrë asnjë antibiotikët urgjente nevojë dhe ilaçe të tjera për vetë-ilaçe,
 • hani ushqim të shëndetshëm,
 • rregullisht të angazhohen në gjimnastikë
 • ecin jashtë
 • nëse është e mundur, për të mbrojtur veten nga stresi.