Rëndësia e dobishme shëndetit gut


Microflora dobishme zorrëve mbron nga sëmundjet

Colon Pastrimit zbrazjes e saj normale dhe të rregullt është e domosdoshme për të ruajtur bukurinë dhe shëndetin për shumë vite.

Për fat të keq, shumë prej tyre nuk janë të vetëdijshëm për seriozitetin e problemeve të tilla si bloating, kapsllëk, shkeljen e peristaltikës dhe florës.

Çfarë është microflora normale dhe patogjene ^


Colon - organi më i rëndësishëm i trupit të njeriut nga funksionimin normal të cilat varet kryesisht nga shëndet të mirë dhe pamjen.

Jo më kot çdo pastrimi gjithmonë fillojnë pastrimin e traktit digjestiv, sepse ajo është e performancës së dobët fillon të fundit totale slagging organizëm.

Në një lëvizje normale të zorrëve ndodh një herë në ditë në një ushqim tradicional, vegjetariane disa herë në ditë. Akti i jashtëqitjes duhet të jetë e lehtë, feces nuk duhet të jetë e vështirë.

Në parregullt lëvizje zorrë (kapsllëk) stol papërpunuar janë subjekt në zorrët, gjiri përsëri në gjak dhe shkakton dehje (toksina helmuese) trupin. Për më tepër, kur zorrë nuk mund të përballen me detyrën e heqjes së mbeturinave të ushqimit nga mbingarkesa fillojnë të punojnë si mëlçinë dhe veshkat, duke çuar në ndotjen e gjakut dhe dështimet totale të gjithë ata që marrin pushtetin me anë të gjakut.

Trupi përpiqet për të eliminuar toksina nuk përshtatura për këtë metodë - për shkak të nasopharynx, veshët, sytë, lëkurën. Çehre aq të sëmurë prej dheu gjithmonë tregon për nevojën për normalizimin e menjëhershme e zorrë.

Roli i microflora zorrëve të dobishme për trupin ^

Zorrë e duhur dhe të rregullt varet nga përbërja e microflora banojnë atë. Siç e dini, jetojnë në zorrë numër të madh njerëzor e organizmave të gjallë, nga të cilat rreth 400 lloje të identifikuara nga shkencëtarët si të dobishme, që është e nevojshme për tretje normale.

Microflora normale zorrëve merr trupi tri funksione kryesore:

 • ndihmon tretjen e ushqimit,
 • mbrojtëse,
 • sintetike.

Funksioni i tretjes është se pa baktereve të dobishme në procesin e tretjes dhe metabolizmit të bëhet i asimilimit të pamundur nga ana e organit të vitaminave dhe mineraleve. Kjo është, pa marrë parasysh se sa një person të konsumuar, të tilla si ushqim ose multivitamina përmbajnë kalcium, ata zasvoyatsya dhe do të "transit" në qoftë se nuk ka bifidobacteria në zorrë, duke formuar laktik dhe acid acetik nevojshme për absorbimin e kalciumit dhe elementeve të tjera.

Funksioni mbrojtës lejon microflora dobishme pengon bakteret e dëmshme, duke parandaluar riprodhimin e tyre në masë, dhe për të krijuar një film mbrojtëse në mukozën e zorrëve, duke e mbrojtur atë nga shkatërrimi dhe pushtimin e mikrobeve patogjene dhe putrefactive.

Sintetike zorrëve microflora funksion i dobishëm është se ai sintetizon shumë vitamina dhe enzime që lejojnë të trupit të tretet proteina, yndyrna dhe karbohidratet, dhe është e përfshirë në thithjen e ujit, lipidet, karbohidrate dhe metabolizmin e proteinave.

Prandaj, nuk ka ekzagjerim të thuhet se në kundërshtim me microflora normale zorrëve shkelur të gjitha llojet e metabolizmit në trup.

Çfarë shkatërron microflora normale zorrëve ^

Për operimin e microflora normale zorrëve është e nevojshme për të vëzhguar dy kushte të rëndësishme:

 • prania e mjedisit të dobët acid,
 • ardhurat nga fibra ushqimore dhe fije dietetike.

Stili tradicional por njerëzit modernë të hahet produktet e ushqimit të shpejtë, skuqur, yndyror dhe gatuar ushqim, buke dhe ëmbëltore krijon një ambient alkaline gut të favorshme për zhvillimin e organizmave patogjene dhe myk që helmojnë trupin dhe shkaktojnë shumë sëmundje.

Shkencëtarët kanë vërtetuar se proceset kalbur në zorrë është një shkak i madh i artritit, sklerozë të shumëfishtë, sëmundjeve kardiovaskulare dhe kancerit. Përveç kësaj, ky ushqim është plotësisht i lirë nga fibra të nevojshme për tretje e duhur.

Fibër nuk është tretur, ajo roli është se kjo është një kruese metalike pastron murin e zorrëve nga fërkimit masat ushqimore të papërpunuara, duke parandaluar formimin e gurëve fekal dhe dehje.

Fiber përfshira në fruta zhvishem jeshile dhe perime, arra dhe drithërat lëvore, vepron në zorrë si një sfungjer, thithjen e një sasi të madhe të toksinave, mukusit, qelb, dhe sigurimin e mendimin e tyre gjatë zbrazjes.

Për microflora zorrëve mund të jenë të dëmshme disavantazhet e mëposhtme:

 • antibiotikët,
 • pirja e duhanit,
 • alkoolit,
 • sëmundjeve ngjitëse,
 • ulur imunitetin.

Nën ndikimin e këtyre faktorëve microflora mund fuqimisht edhe tërësisht të rraskapitur dhe të vdesin. Në këtë rast, zhvillimin dysbiosis, sëmundje shumë të rrezikshme, e cila karakterizohet nga lëvizje të shpeshta të zorrëve, diarre, nganjëherë me mukozë, bloating dhe rumbling barkun, fryma e keqe, humbje e oreksit, çehre dheu. Në fazat e rënda të gungë të çon për të përfunduar lodhje.

Shkencëtarët sjellë edhe efektet negative të stresit mbi përbërjen microflora në të cilën zorrë dështon. Kur stresi ose të hahet shumë shpejt skips për gastro - traktin e zorrëve pa bërë zasvoyitysya (diarre), ose ka ekstremin tjetër - kapsllëk, shqetësuar mukusit, i cili është microflora dobishme zorrëve që jetojnë, dhe personi nuk është i mbrojtur ndaj infeksioneve. Prandaj, të mbrojtur veten nga stresi, ju dhe microflora tuaj mbrojtur.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikull i mirë imunitetit - ndihmës tonë dhe mbrojtës. (

Si për të rivendosur microflora zorrëve ^

Si për të rivendosur microflora: këshilla

Rivendosja kolonizimin gut do të thotë të baktereve të dobishme, e cila kërkon, mbi të gjitha, për të krejtësisht të shqyrtojë dietën tuaj dhe të jetesës:

Hani më shumë fibra dhe fibra

 • Rritja në menynë e saj të perimeve të papërpunuara dhe fruta, perime, arra dhe drithërat e tërë-kokërr që përmbajnë shumë fibra, pektin dhe fibra.
 • Lëngje të freskëta janë të pasura me vitamina, por i lirë nga fibra që gjendet në lëkurë, kështu që përveç lëngje, ju duhet të hani perime dhe fruta në formën e saj natyrore.

Çdo ditë hani produktet e qumështit

 • Për të rivendosur gut duhet konsumi i dobishëm i produkteve të qumështit që përmbajnë bakteret e acidit laktik (acidophilus bacileve, qumësht Streptococcus) të aftë kur merr trupin shtypur microflora putrefactive. Kjo ishte në tha shekullit të kaluar në shkrimet e tij shkencëtar i njohur Y.Y.Mechnykov.
 • Ne e dimë se banorët e Abkhazisë dhe Azerbajxhanit, ushqimet janë tradicionalisht shumë produkte të qumështit, të mbajë një microflora të shëndetshme gjatë gjithë jetës. Mëlçia që jetojnë në ato zona kanë një gut fëmijë identike florës shëndetshme.

Pini ujë të mjaftueshëm

Në një hyrje në dietë e ushqimeve të pasura me fibra, ju keni nevojë për regjimin e duhur të pijshëm. Në nevojën për të pirë çdo ditë të paktën 2 litra ujë të shkruar artikullin në faqen tonë. Problemet e tretjes, kapsllëk, zhvillimin e hemorroide, stools vështirë të tregojnë një trup të fortë obezvozhennosty, në mënyrë që të fillojë menjëherë për të korrigjuar situatën.

 • Menjëherë pas zgjimit, pini një gotë me ujë dhe Zakus disa kristalet e kripës të detit, si organ për gjumë humbur një shumë të lagështisë, të cilat duhet të plotësohen.
 • Gjysmë ore para çdo vakt dhe të pi ujë me kripë për të ndihmuar më tej tretje e duhur.
 • Vetëm para se vakt dhe ndërsa ajo nuk mund të pini ujë, në mënyrë që mos të holluar qëndron lëng stomakut dhe të mos ndërhyjë me procesin e tretjes.

Asnjëherë mos nopem

 • Zorrë normale overeating shumë e dëmshme, e cila shkakton një mbingarkesë të punës me jo vetëm zorrë, por të gjithë i madh organet e tretjes - stomakut, mëlçisë, pankreasit.
 • Shumë të dobishme një herë në javë për të dhënë trupit një pushim nga ushqimi, rregullimin ditë përditshme agjërimit në ujë dhe kripë, përdorimi i rregullt i cili jep një shëndet shumë të mirë dhe efekt terapeutik.
 • Me të rregullta një-ditore grevë urie do të fillojë procesin e pastrimit të trupit dhe shërimin e microflora dobishme zorrëve.

Mbani microflora tuaj

Ju duhet të kujdeset për microflora e tyre të dobishme, për këtë organizmave të gjallë që mund të vdesin në efekte negative. Pesha e tyre totale e një të rrituri është rreth 2,5-3,5 kg. Kjo është një pjesë shumë e rëndësishme e trupit, pa njeri microflora nuk mund të jetojnë.

Kolonizimi fillestar i mikrobeve fëmije është në kanalin e lindjes së nënës. Besohet se fëmijët e lindur natyrshëm, ndryshe lindur nga prerjeje cezariane më tepër të përshtaten me jetën jashtë mitrës dhe janë më të mbrojtur kundër infeksioneve të ndryshme.

Shko në sport dhe për të shkuar më shumë

Ajo ka qenë prej kohësh e njohur se ushtrimi i moderuar gjithashtu përmirëson zorrë, tonin e tij dhe peristaltikės, shërben si një parandalim i mirë e venat me variçe dhe shumë sëmundje. Veçanërisht e dobishme në këtë drejtim ecje, e cila është treguar e njerëzve edhe më të vjetër dhe të dëmtuar. Rregullt shëtitje gjysmë ore para gjumit do të ndihmojë punën e mirë të zorrëve, të qetësuar sistemin nervor dhe të sigurojë një gjumë të ngurta.