Nervosa bulimia


Bulimia - çrregullim nervor ushqim që kërkon trajtim të kualifikuar

Bulimia ose kinoreksiya - një sëmundje mendore, manifestuar oreks në rritje, e cila është quajtur gjerësisht "ujku", dhe të çon në overeating pakontrollueshme.

Shkelja e të hahet sjellje shpesh ndodh për shkak të sëmundjeve nervore, çrregullime mendore apo - nga përçarje në sistemin endokrin.

Pacientët me bulimia kërkojnë asnjë mjet për të mbajtur peshën e tyre nën kontroll, ai bëhet një ide kryesore. Pra, shpesh pas një vakt të pijnë të shkaktojë të vjella dhe diuretics dhe laxatives.

Çfarë është Bulimia: shkaqet, simptomat, pasojat ^


Simptomë kryesor i bulimia është rritur oreksin me uri të fortë, shpesh shoqërohet me dhimbje në stomak.

Një person i sëmurë ndjen ngopje, sepse në një ulur mund të hani sa më shumë ushqime si të shëndetshëm nuk mund të hani në asnjë rrethanë. Pastaj, zakonisht ajo të ketë një ndjenjë të fajit për veprimet dhe gatishmërinë e tyre për të hequr qafe të ngrënë.

Simptomet e bulimia përfshijnë gjithashtu:

 •  Vizitat e shpeshta në dhomën tualet pasi të hahet;
 •  probleme me dhëmbë;
 •  në gishta mund të jetë plagë;
 •  mund të jetë nyje dhimbje;
 •  rritur dobësi dhe lodhje, marramendje;
 •  aderimin periodike fanatikë të dietës dhe vetë shterimi aktivitetit fizik;
 •  çehre përkeqësim, flokët e brishtë dhe thonjtë;
 •  gjakderdhje nga enët e vogla të gjakut dhe të syve, etj

Kinoreksiya - një sëmundje nervore që përfshijnë, së bashku me anoreksi me çrregullime të zakonshme të hahet. Vuajnë ato, kryesisht gra, sidomos të rinjtë. Shkaku kryesor i bulimia - një panik dhe shërohen një dëshirë të madhe për të humbur peshë me çdo kusht.

Për fat të keq, edhe më dëshirë, njeriu nuk mund të kufizojë veten në vakt të gjatë. Kufizime të rënda gjithmonë të çojë përfundimisht në avari e ushqimit dhe të pakontrolluara sulmeve qejf të hahet. Disa gra gabimisht besojnë se në qoftë se ata të humbasin nëpërmjet të vjella të ushqimit, të humbasin peshë.

Por rezultati është shpesh e kundërta dhe ata popravlyayutsya, e cila përkeqësohet më tej gjendjen e tyre psikologjike. Kjo është për shkak të arsyeve të mëposhtme:

 • pjesa më e madhe e ushqimit të konsumuar kalorive, rreth 60-70%, madje edhe kur pastrimi është zhytur përmes vjellat në stomak dhe kur të marrë laxatives dhe diuretics kjo përqindje mund të jetë edhe më e lartë;
 • me kohëzgjatje të zgjatur thyer kinoreksii dhe përkeqësimit metabolizmin, dhe madje edhe sportive, e cila shpesh abuzojnë pacientët bulimia, nuk ndihmon për të humbur peshë.

Prandaj, në qoftë se humbjen e peshës nga kinoreksii, atëherë, në shumicën e rasteve, në mënyrë të konsiderueshme. Gjithashtu shkakton bulimia shpesh përfshijnë shumë çrregullime mendore - frikën e fshehur dhe ankthi, depresioni, etj

Pasojat e bulimia mund të jenë shumë serioze, madje edhe në arrest kardiak. Kjo është për shkak të vjella të vazhdueshme dhe marrja e laxatives dhe diuretics heq ujët indet dhe ujë pushim - metabolizmin e kripë, e cila ndikon në performancën e muskujve. Kur muskujt dehidratim nuk mund në mënyrë adekuate të reduktohet, dhe në fakt zemrën, siç e dini, muskujve ynë kryesor.

Efektet kryesore të bulimia:

 • përkeqësimi i flokëve, thonjve, lëkurës;
 • parregullsi në sistemin e tretjes (kapsllëk, diarre, malabsorption e ushqyesve në stomakun dhe zorrët, në raste të rënda - të thyer mjaft brendshme vidpereroztyazhennya e ushqimit);
 • trazirat në kardio - vaskulare sistemit (presionit të ulët të gjakut, marramendje, i dobët, dobësi, aritmia, arrest kardiak deri)
 • ndryshimet në endokrine (çrregullime hormonale dhe çrregullime menstruale, hypoglycemia, diabeti);
 • goditur nga acidit nga stomaku në gojë mund të shpërthejë dhëmbët, mishrat bymehet, shfaqen plagë në gojë dhe Zayed (çara në qoshet e gojës);
 • sëmundje bulimia pasqyrohet rëndë në sistemin nervor. Njeriu bëhet jashtëzakonisht nervoz, të shqetësuar, ka probleme me kujtesën dhe përqendrim, mund të jetë një ankth ngulët, frikë, gjumë të dobët, depresioni.

Njohin dhe trajtojnë bulimia kanë nevojë për kohë, sepse njerëz të sëmurë mund të sjellë veten e tyre deri në vdekje.

Diagnostikimin dhe trajtimin kinoreksii ^

Pacientët me bulimia gjithmonë të përpiqet për të fshehur sëmundjen e tyre nga të tjerët. Prandaj, ndërsa në mesin e njerëzve si ata hanë dhe të ha tepër dhe të shkaktojë të vjella vetëm, të cilat shpesh komplikon diagnoza në kohë të sëmundjes. Për fat të keq, në raste të rënda, pacientët kinoreksiey raste kur ata mund të japin plotësisht ushqim dhe për të sjellë veten për të lodhjes vdekje.

Pra, nëse ju shihni se një të dashur juaj është diçka e gabuar, i kushtoj vëmendje për detajet e të hahet sjellje. Dyshuar shenjat dhe simptomat e bulimia, shumë e rëndësishme për të shënuar një alarm dhe kërkojnë profesionist kompetent. Ju nuk mund të trajtojnë bulimia vetëm, trajtimi duhet të jetë i plotë (mjekësore, psikoanalitike dhe njohëse - terapi të sjelljes) dhe mbahen nën mbikëqyrjen e një terapist të kualifikuar.

Qëllimi kryesor në kinoreksii trajtimit duhet të jetë i durueshëm për të parë sjelljen e saj të hahet dhe ta sjellë atë në gjendje normale psikologjike. Njeriu duhet të kuptojë varësinë e tyre në ushqim dhe të vendosin për veten pyetjen e madhe: "Çfarë është më e rëndësishme - ushqim apo jeta". Shumica e pacientëve janë trajtuar si pacientët e jashtëm, të shtruar në spital vetëm në situata të rënda, kur shoqërohet me humbje anoreksi dhe bulimia peshe është mbi 20% e origjinalit.

Në shumicën e rasteve, trajtimi mjekësor përfshin marrjen e ilaqet kundër depresionit dhe terapi mbështetës për lodhje. Përveç kësaj, pacientët duhet të punojnë individualisht ose në grupe psikoterapist, në shumë raste efekt të mirë është terapi familjare. Njerëzit të cilët kanë pasur anoreksi ose bulimia, është e nevojshme të konsultoheni me një mjek diete dhe ndihmën e cila përfshin zhvillimin e të ushqyerit e duhur dhe mënyrën më të mirë të hahet.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin anorexia nervosa - shkaqet, simptomat dhe trajtimi. 

Si të merren me bulimia: Këshilla dhe truket psikologët ^

Psikologët kanë zhvilluar një numër të udhëzimeve "sjelljes" për të ndihmuar me sukses për të kontrolluar sjelljen e ushqimit në skenë pas bulimia dhe për të ndërtuar aftësitë e të ushqyerit:

 • nuk ha kudo, e tmerrshme dhe me ngut;
 • të mos gëlltitni shumë më tepër, nuk do të hani para ekranit televiziv apo monitoruar;
 • konsiderojnë çdo pjesë ngrënë, sidomos ushqime të yndyrshëm (krem kosi, gjalpë, majonezë, etj);
 • kur hartimin menutë preferojnë yndyrna bimore në vend të kafshëve, drithëra, produktet e qumështit, perimet, frutat dhe perimet që përmbajnë një sasi të madhe të fibrave;
 • në qoftë se ju vërtet doni të ëmbël, hani pak të thata kajsi, rrush ose fiq;
 • rregullisht të ndjekin mësimet me terapist për të kuptuar shkaqet e vërteta të sëmundjes në veten e tij dhe ndjenjat e tij;
 • nuk presin sukses të menjëhershëm dhe të mos shaj veten për ndërprerjeve të mundshme.

Për të përmbledhur, unë dua të sjellë në shtëpi psikolog - një njeri i cili pësoi kinoreksiyu gjithmonë duhet të mbani mend në lidhje me problemin tuaj. Në asnjë rast nuk do të lejojë sulmet e lakmi, edhe një për një herë. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se kjo sëmundje është shumë e fshehtë dhe mund të kthehen. Mos lejoni veten indulgjencave, nuk do të joshet dhe ju duhet të ketë sukses.

Ne rekomandojmë të shihni një videoklip të mjekut të famshëm - psikoterapist Elman Osmanov në lidhje me simptomat dhe metodat moderne të trajtimit të depresionit: