Anorexia nervosa - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi


Anoreksi është kritike për humbje peshe dhe të shkaktojnë sëmundje serioze

Anoreksi - një sëmundje mendore, tipar kryesor i të cilave është mungesa e oreksit dhe refuzimit të pjesshëm ose të plotë të ushqimit me nevojat objektive të njeriut në të ushqyerit. Si rezultat, kjo çon në humbje të konsiderueshme peshe dhe do të shkaktojë comorbidities serioze.

Shkaqet e çrregullimeve të hahet ^


Në çdo rast, sëmundja mund të ketë arsye të ndryshme:

 • Sëmundja shpesh e lidhur me anoreksi ndryshime mendore gjatë adoleshencës si një depresioni adoleshente, ankth, ndonjëherë me pengesa në marrëdhëniet romantike;
 • anoreksi adoleshent lidhur me dëshirën e vajzave - rinjve për të duken si aktoret e tyre të preferuar, shpresat gënjeshtërt për paraqitjen e përmirësuar, formë, jetë të bukur;
 • si një simptomë e anoreksi është e mundur në pacientët me skizofreni dhe depresion;
 • në tumoret e trurit;
 • në sëmundjet e mushkërive;
 • në të sëmundjeve të traktit gastro - zorrëve.

Anoreksi dhe bulimia - të dy anët e çrregullimeve mendore, si bulimia lidhur edhe me pakënaqësinë me formën e tyre fizike. Por në rastin e bulimia nuk është vetëm një njeri i sëmurë i pëlqen për të ngrënë, dhe në këtë mënyrë "kap" probleme të tyre, duke përjetuar gëzimin e të ngrënit. Me kalimin e kohës, kjo çon në zhvillimin e trashje dhe depresioni.

Megjithatë, jo vetëm adoleshentët janë të aftë për të marrë anoreksi. Statistikat tregojnë se ajo është e shënuar në 1% të grave të rritur dhe 0.2% e burrave shënoi shfaqjen e rasteve të anoreksi në fëmijëve të moshës 8-12 vjet. Simptomat e para janë gjetur shpesh në gratë gjatë një vizite në gjinekologu me ankesat e mosfunksionim menstruale në meshkuj - te mjeku - seksolog i njohur ose andrologist në reduktimin potencë.

Anorexia nervosa: simptomat, shenjat, fazë ^

Frekuenca e kësaj forme të sëmundjes është rritur ndjeshëm në vitet e fundit. Pacientët me anorexia nervosa vuajnë nga çrregullime të ankthit psikikë. Kjo vajzat dhe gratë e reja janë të bindur se ata kanë peshë të tepërt dhe sensibilitet për trashje, kështu që të ndjehen urrejtje të vërtetë për paraqitjen e tij dhe figura.

Psikologët vëzhguese, më vuajnë nga anoreksi - një natyrë kokëfortë, të aftë për çdo gjë në jetë është e varur për idenë e tij. Për të humbur peshë, ata kanë përdorur efekte të mëdha negative dietë e urisë, deri në një mohim të përgjithshëm të ushqimit dhe kryerjen e stërvitje të rëndë. Si rezultat i këtyre veprimeve pesha e rrezikshme është reduktuar me 20% ose më shumë, por pacientët nuk e vërejnë dhe vazhdoi me këmbëngulje të uritur.

Për të kanë anoreksichki përdorin teknika të ndryshme dhe truket, duke shkaktuar të vjella, duke marrë laxatives, ushqim ndryshim nga pjata e tyre anëtarët e tjerë të familjes. Por, kaq të çuditshme të mjaftueshme, ndërsa raskarmlivat lumtur vëllezërit më të vegjël dhe motrat dhe japin kafshët e saj ushqimore. Mënyrat për të humbur peshë të fshehur me kujdes nga pacientët dhe mjeku i familjes. Dhe prindërit e përjetuar të gjitha llojet e bindjeve dhe entreaties, nuk i kushtoj vëmendje, duke shpjeguar tiparet e adoleshencës.

Simptomet kryesore të sëmundjes:

 • Shfaqja është njeri jashtëzakonisht i dobët, e bën të lehtë për të dyshuar anoreksi që pas humbjen e indeve yndyrë është atrofi të muskujve dhe ndërprerë furnizimin e organeve të brendshme.
 • Ka çrregullime të sistemit endokrin në formën e amenorrhea (mungesa e menstruacioneve) në femra.
 • Anoreksi në meshkuj manifestuar një rënie të dukshme në potencë dhe mungesa e makinë seksi.
 • Ndryshimet në metabolizmin gradualisht çon në humbjen e flokëve, rritjen e brishtësisë së thonjve, plakjes mprehtë.
 • Mungesa e elektroliteve në dietë shkakton aritmi të ndryshme të zemrës, fikët, marramendje.
 • Pacienti duket vjellje e vazhdueshme, dhimbje në stomak.
 • Përkeqësuar humor duket për pagjumësi, të afërmit e re depresioni tepruar, tearfulness, izolimit.
 • Në raste të rënda, depresioni i rëndë ndodh, të cilat eventualisht mund të çojë në vetëvrasje.

Sipas psikologëve, është e rëndësishme që një pacient në kohën e duhur për të siguruar cilësinë e kujdesit mjekësor dhe trajtimit të hershëm. Përndryshe lodhje plotë (kakeksia) në mënyrë të pashmangshme do të çojë në ndryshime të pakthyeshme të organeve të brendshme dhe të vdekjes.

Gjatë anoreksi dallojmë 3 faza kryesore:

   • Në fazën fillestare ose 1 dhe pacientit është e dominuar nga mendimet e inferioritetit e tij për shkak të imagjinar i plotësisë, humor depresion, ankth. Shpesh gjatë dhe ai e konsideron veten në pasqyrë, duke u përpjekur për të gjetur dietë të përsosur, të kufizojë marrjes të ushqimit.
   • 2 - faza dhe ka grevë vazhdueshme urie. Pesha është reduktuar me 30%, ndërsa euforia ndodh, zgjidhjen për të humbur peshë edhe më shumë. Një person i sëmurë bind veten dhe të tjerët në mungesë të tij e oreksit dhe shton ushtrimin e rëndë. Ka shenja që flasin për humbjen e organeve të brendshme: ndërprerja e menstruacioneve të grave dhe të reduktuar epsh dhe spermatogjenezes ne meshkujt, është tensioni i ulët i gjakut, norma e zemrës ngadalëson.
   • Në kahekticheskaya fazën e tretë të shfaqen ndryshime të pakthyeshme të organeve të brendshme. Kjo zakonisht ndodh kur patrajtuara 1,5-2 vjet. Pesha është reduktuar me 50 për qind ose më shumë e masës origjinale. Pacienti është proteina pa edemë, dhe shkelje të ujit - ekuilibrit kripë zvogëlon nivelet e kalium në gjak. Kjo fazë tashmë është e pakthyeshme, si ndryshimet patologjike të çojë në shkelje të rëndësishme të të gjitha organeve dhe sistemeve, duke shkaktuar goditje fatale.

   Lexoni edhe depresioni adoleshente artikull. 

   Trajtimi aktual i anoreksi ^

   Trajtim efektiv i anoreksi (sidomos nervor) është thelbësore për të siguruar një qasje të integruar. Kështu për korrigjimin e shkeljeve duhet të tërheqin profesionistë me përvojë të ndryshme: psikolog, psikiatër, terapist, mjek diete, endokrinolog dhe të tjerët. Shkencëtarët kryesorë të propozojë krijimin e qendrave të posaçme për rehabilitimin e pacientëve të tillë.

     • Për të përmirësuar gjendjen fizike, i kryer psikoterapi sjelljes. Metodë psikoterapeutike (terapi njohëse) është thelbësor për përjashtimin e pacientit e mendimeve negative dhe rivendosjen qëndrim adekuate në trupat e tyre.
     • Në terapi njohëse pacientët të gjejnë prova të ofruara nga idetë pabesi dhe sugjerojnë zgjidhje për problemet. Metoda parashikon terapi monitorimit. Në pacientit ditarëve të veçanta vetë-monitorimi janë të dhënat e vakt të rregullt, që përshkruajnë gjendjen e tij shëndetësore dhe mjedisit.
     • Një metodë e zgjedhur për trajtimin e anoreksi mund të jetë seanca individuale apo grupore hipnozë që dëshmuar rezultate të mëdha.
     • Ilaqet kundër depresionit moderne janë gjithashtu të përdorur gjerësisht në trajtimin e sëmundjeve komplekse, por përdorimi i tyre duhet të jetë thjesht individuale dhe të kryer në mënyrë rigoroze në recetë.
     • Anoreksychnyh sukses në rehabilitimin e pacientëve është rol jashtëzakonisht të lartë të familjes dhe miq të ngushtë, sepse pacientët anoreksi në nevojë urgjente për mbështetje emocionale dhe kujdes. Shpesh psikologu kishte për të kryer terapi familjare, në mënyrë për të zgjidhur problemet me të afërmit.
     • Për të rivendosur peshën e trupit anoreksikov përdorur një dietë të veçantë dhe mënyra e të ngrënit. Kjo futje kalori duhet të rritet gradualisht. Në raste të rënda, një metodë parenteral ushqyese input formula (administruar intravenoz gatshme zgjidhje standarde sterile përmbajnë numrin e kërkuar të proteinave, yndyrave, karbohidrateve, vitamina dhe minerale).
     • Çdo dëmtim të hormonit endokrine mund të jepet vetëm pas rivendosjes së peshës trupore.

     Moti trajtim të favorshëm në përgjithësi, por shumë varet nga faza e sëmundjes, ku ajo filloi. Të dhënat statistikore tregojnë se rimëkëmbja mund të arrihet në 40% të rasteve, përmirësim prej 30% në 24% të pacientëve ka një ndryshim në rrjedhën e gjatë të sëmundjes kronike të përsëritura. Për fat të keq, 6% e pacientëve vdesin nga uria apo vetëvrasje.
     Ne rekomandojmë të shihni një videoklip të mjekut të famshëm - psikoterapist Elman Osmanov në lidhje me simptomat dhe metodat moderne të trajtimit të depresionit: