Depresioni maniak ose çrregullim bipolar emocional


Depresioni maniak është manifestuar nga alternuara shtetet e kolapsit të plotë për eufori

Depresioni maniak apo çrregullim bipolar emocional (BAS) - një sëmundje e rëndë mendore në të cilën ndryshimi undulating e shteteve humor (fazave) - nga depresioni (ankthi, depresioni, letargji) në maniak (tensionit, hyperactivity, eufori).

Sipas statistikave, çrregullim bipolar prek rreth 3% të popullsisë, dhe sëmundja shpesh fillon në adoleshencë apo të rinj, zakonisht nën 25 vjet. Maniak - psikozë depressive në mënyrë të barabartë ndikon në burra dhe gra, megjithatë, vërejti se gratë shpesh e dominuar nga sindroma depresive, maniak dhe burrat.

Shkaqet maniak - depresiv nuk është kuptuar plotësisht, por faktori kryesor i sëmundjes është konsideruar si një gjenetik (i trashëguar) predispozicion. Gjithashtu, mund të luajë një rol në lëndimeve dhe sëmundjeve të trurit, neuro rëndësishëm - tipare të stresit mendor dhe karakteristikat.

Depresioni maniak: simptomat dhe faza ^


Maniak - psikozë depressive ka shumë varieteteve. Në disa pacientë kjo ndodh si sulm depresioni, i cili disa vite dritë ndryshon simptomat maniak. Në një tjetër mishërim mund të jetë shumë episode depresive, e ndjekur nga një sulm maniak.

Në disa raste mund të ketë vetëm simptoma maniak apo prania e njëkohshme e simptomave depresive maniak dhe që shpejt të ndjekin njëri-tjetrin, fjalë për fjalë për orë të tëra. Nëse çrregullim bipolar nuk trajtohet, sëmundja do të përparojë në mënyrë të vazhdueshme, dhe intervalet ndërmjet fazat individuale të rënies. Për më tepër, intervale të shkurtra, aq më e vështirë dhe më të gjatë do të marrë procesin e shërimit.

Simptomet kryesore të fazave të depresionit:

 • depresioni, ankthi, trishtim, zbrazëti;
 • Humbja e interesit në studimet shkaktuar më parë shqetësime;
 • nervozizëm i tepruar dhe ankthi;
 • ndjenjat e pafuqisë, shpresës, fajit;
 • paaftësia për t'u përqëndruar në asgjë dhe mungesa e vitalitetit;
 • fizik, gjuhësore dhe frenim intelektuale;
 • mungesa e oreksit, pagjumësia;
 • mendimet e vetëvrasjes.

Përveç problemeve psikologjike, mund të shtohen problemet në sistemin kardiovaskular (aritmia, takikardi, bradycardia) dhe gastro - traktin e zorrëve (kapsllëk spastik). Në raste të rënda pacienti mund të bien në një mpirje - ndalesa ngrënë, pirë, duke shkuar në tualet, nuk i përgjigjet kërkesës për gjuhën e tij dhe është në pronësi të plotë dhe heshtje.

Simptomat e fazave maniak:

 • vetë-respekt të lartë;
 • nervozizëm dhe agresive, sjellje shpesh provokuese;
 • patologjike të përmirësojë disponimin dhe eufori të pabazuar;
 • talkativeness tepruar dhe ngacmim motorike.

Pacienti, i cili është në fazën maniak humbet perceptimin e realitetit të asaj që po ndodh, pafund gjeneruar ide krejtësisht mashtrimin, nuk ulen akoma dhe nuk mund të flasin pothuajse pa atë për një kohë të gjatë.

Depresioni maniak: trajtimi dhe diagnostifikimit ^

Diagnoza e mjekut çrregullim bipolar vë në së paku dy episode të ndryshimeve emocional humor. Nëse sulmi ka ndryshuar mania lehtë depresioni, ose, sulm maniak erdhi pas një gjendje depresioni të butë, njësia është diagnostikuar episod depresive apo maniak.

Duke pasur parasysh seriozitetin e sëmundjes, trajtimi i depresionit maniak duhet të kryhet vetëm nga një mjek i kualifikuar - terapist. Vetë-trajtim është e papranueshme, sepse ajo mund të jetë shumë e rrezikshme dhe të çojë në pasoja të trishtuar, deri në çrregullim inteligjencës, aftësisë së kufizuar dhe vetëvrasje.

Trajtimi Skema është zgjedhur pas një ekzaminim të plotë, në varësi të cilën faza e sëmundjes është aktualisht i sëmurë. Në arsenalin e mjekëve kanë një qetësuesve përzgjedhjes dhe antipsikotikët, ilaqet kundër depresionit, neuroleptics dhe normotimikov mëdha.

Kur caktimin e trajtimit është e rëndësishme për të shmangur përmbysja fazën e zhvillimit, që është, mania papritur kalimi në depresion dhe anasjelltas. Për këtë pacient, përveç terapi suppresses emëruar normotimiki - droga që të stabilizojë disponimin. Ky efekt është arritur përmes përmbajtjes në kripëra litium normotimiki cilat ulin tendencën ndaj ndryshimeve të humorit në 70% të pacientëve BAR.

Është e rëndësishme për t'u marrë parasysh se një përqendrim i tepruar i litium mund të ketë shumë efekte anësore:

 • diarre,
 • vjellje,
 • të vjella,
 • etja e tepruar,
 • urinim i shpeshtë,
 • shtim në peshë,
 • dridhje dhe dridhje të muskujve,
 • të qenët i përgjumur,
 • ritëm jonormal të zemrës
 • Reduktimi i hormoneve tiroide,
 • dhimbje koke.

Prandaj, trajtimi duhet të kryhet me monitorimin e nevojshëm të rregullt të përmbajtjes litium në gjak.

Efektet anësore shpesh gjendet me litium ne trajtimin e pacienteve moshuar. Gratë shtatzëna planifikojnë shtatzëninë dhe gratë që marrin kripëra litium është kundërindikuar, pasi ato mund të shkaktojnë defekte të zemrës në zhvillimin e fetusit. Në raste të tilla si zëvendësime alternative janë përdorur gjerësisht Anticonvulsants sot, trajtim i cili duhet të jetë nën të vazhdueshëm të rishikimit dhe eritrofitov numri i leukociteve në gjak (si tendencë të jetë e mundur për të ulur) dhe funksionit të mëlçisë.

Pas lehtësim të simptomave akute për përfundimin e trajtimit parësor, pacientët depresioni maniak është e rekomanduar për të kryer një kurs të psikoterapisë - ajo ndihmon për të kuptuar më mirë sëmundjen e tyre dhe të mësojnë të merren me të. Nuk ka nevojë për të menduar se diagnozën e depresioni maniak - një fjali dhe e konsiderojnë veten "jonormal".

Lexoni edhe artikullin në lidhje me depresionin reaktive, psikozë ose reaktive. 

Rezultatet e një studimi të madh analizuar jetën e një numri të madh të njerëzve të shkëlqyer kanë treguar se shumë njerëz të famshëm (poetë, kompozitorë, shkencëtarë, figurat kryesore politike) pësoi maniak - psikozë depresive. Ajo është në një gjendje të hypomanyy kur rritet ndjeshëm nivelet e energjisë, dhe të menduarit është i mprehtë dhe i qartë, ata ishin në gjendje për të drejtuar forcat dhe energjinë në drejtimin e duhur, duke sjellë në dritë shfaqen vepra të shkëlqyera.

Vuajtur nga çrregullim bipolar Pushkin, Frojdi, Hemingway, Van Gogh, Churchill, Schopenhauer, Roosevelt, Gogol, Gëte, Dickens dhe mendjet e shumë të tjera të mëdha të njeriut. Megjithatë, shpagim rënda për talentin e tyre u bë e qartë si fazë depresioni, për të zëvendësuar eufori kur kuptimi i jetës kishte humbur dhe u mendimet e vetëvrasjes.

Por, për fat të mirë, shkenca mjekësore që atëherë ka ecur shumë përpara dhe ne jetojmë në një kohë kur trajtimi teknologjisë moderne e sëmundjes mendore përparuar aq shumë sa që mund të hiqni plotësisht simptomat negative të çrregullimeve maniak dhe rivendosjen e shëndetit dhe ekuilibër emocional.
Ne rekomandojmë të shihni një video të mjekut të famshëm - psikoterapist Elman Osmanov në lidhje me simptomat dhe trajtimet e depresionit: