Si të merren me depresion sezonal


Ilaqet kundër depresionit dhe psikoterapi ndihmë për sukses të shpëtoj të depresionit sezonal.

Vjeshtë depresioni - lloji më i zakonshëm i depresionit sezonal lidhur me ndryshimin e stinëve, në këtë rast, me fillimin e vjeshtës.

Duhet të theksohet se trupi i njeriut, si vetë natyra, është një cikliciteti fiziologjike.

Të gjithë jetën në Tokë ka kulm të saj dhe rënie - në faunën e pranverës dhe blooms florës, lule dhe futem në mënyrë aktive dhe të bien sa të bëhet në gjumë. E njëjta gjë ndodh në njerëzit.

Shkaqet dhe simptomat e depresionit sezonal ^


Aktualisht, mekanizmi i çrregullimeve depresive sezonale nuk është kuptuar plotësisht. Megjithatë, modele të caktuara në zhvillimin e tyre zbulojë dështuar. Shkencëtarët kanë vënë përpara tri teoritë kryesore të depresionit vjeshtë:

 • Ritmet shkelje hronobiolohicheskih. Ashtu-quajtur "ora e brendshme" në trupin e njeriut rregullojnë ciklin e tij të përditshme dhe për të përcaktuar kur është koha për të fjetur, për të fjetur, për të ngrënë, për të vepruar. Vjeshtë orën biologjike "humbur" të lidhura direkt me shkurtimin e orëve të ditës dhe një rënie në intensitetin e dritës së diellit. Rrëzohet ritmin natyral në trup çon në faktin se një person fillon të bëjë gjithçka pas shkollës që promovon zhvillimin e depresionit;
 • Trashëgim. Themeluar që ulja gjendjen emocionale të njerëzve është kryesisht për shkak të gjenetikisht. Kjo është për shkak të dobësisë apo çekuilibër e psikologjinë e njeriut është karakteristikë e tij individuale. Ndryshueshmëri e tillë emocionale më karakteristike e grave, sepse ata kanë tendencë të bien më shpesh në depresion se meshkujt;
 • Sipas gjendjes së mendjes së personit serotonin substancë përgjegjës. Mungesa e këtij hormoni në trup në mënyrë të pashmangshme çon në çrregullime depresive. Sezonet Ndryshimi dështimi orën biologjike, mungesa e diellit ndryshon në mënyrë të konsiderueshme hormonet e njeriut, duke shkaktuar serotonin është bërë në sasi të pamjaftueshme.

Çrregullime të vjeshtës Zhvillimi depresive dhe të kontribuojnë në disa nga aspektet psikologjike dhe sociale. Vjeshtë, si zakonisht, simbolizon fillimin e fundit të vitit - si kalendar dhe raportimit. Me afrimin e vitit të ri, të gjithë nuk mund të ndihmojnë duke u përpjekur të mendonin ngjarjet që kanë ndodhur me të në muajt e fundit.

Dhe në qoftë se nuk ka punë të gjithë se ishte planifikuar më parë, duket se ndjenjat e vështira e parealizuara dhe frustrimi. Një analizë e tillë zakonisht ndodh në mënyrë spontane, pa të drejta të veçanta të përqendrimit të jetës së tij. Një aspekt tjetër i origjinës shoqërore të periudhave të vjeshtës të depresionit janë në punë dhe paraqitjen në lidhje me këtë tension të caktuar në marrëdhëniet zyrtare.

Megjithatë, disa shkencëtarë besojnë se problemi i depresionit sezonal ose fiktive dhe artificialisht të fryra globale apo fati i personaliteteve parë depresive të cilët kanë simptomat e depresionit në sfondin e mungesës së diellit dhe motit të keq janë më të theksuara.

Simptomat e depresionit sezonal mund të manifestuar si më poshtë:

 • një përgjumje të vazhdueshme apo, anasjelltas, pagjumësi pikëllues;
 • lodhje, rënie të performancës;
 • mall për ushqim që të çon në overeating, sidomos në mbrëmje;
 • Abuzimi i kafe, nikotinës dhe alkoolit;
 • apati, mendime vetëvrasjeje;
 • përkeqësimit të jetës seksuale;
 • Dëshira për vetmi;
 • nervozizëm, fyerje, konflikti;
 • ulet në vetë-respekt dhe manifestimit negative për veten e tij.

Të gjitha këto simptoma janë të ngjashme me shenjat klasike klinike të çrregullimeve depresive, por tipar dallues i depresionit vjeshtës është se ajo manifestohet fuqishëm në një periudhë të caktuar, që është, në vjeshtë. Ata ose shenja të tjera të depresionit dhe fuqinë e shprehjes është një tipar individual të secilit person.

Për më tepër, në sfondin e depresionit të vjeshtës mund të zhvillojnë sëmundje të tilla si astma, migrenë, dhimbje të ulët mbrapa dhe të tjerët. Shpesh njerëzit nuk mund të mendoj se simptomat e pakëndshme të dhimbshme të lidhura jo me Sëmundjet fizike, dhe me çrregullime depresive - kështu që nuk preferojnë të konsultoheni me një psikiatër, dhe mjeku qarkut.

Këtë tradhti manifeston dhe depresioni sezonal, kur prania e tij tregojnë vetëm pamjen e kg shtesë, probleme të lëkurës, në zhvillimin e nikotinës ose alkoolit varësisë.

Vjeshtë depresioni: diagnoza, trajtimi dhe parandalimi ^

Diagnoza e "depresionit sezonal" mund të vënë një mjek - një psikiatër apo terapisti, sa më shpesh ky çrregullim depresive ngatërrohet me tendencë njerëzore luhatjet normale sezonale natyrore.

Identifikimi simptomat vetë mund dhe veten, në qoftë se me kujdes kontrolloni artikuj të veçantë dhe të kalojë pyetësorin që përcakton nivelin e depresionit - ajo është projektuar, për shembull, shkalla e vetëbesimit apo depresioni Tsung Beck. Për fat të keq, saktësia e vetë-diagnozën e çrregullimeve depresive, 100% nuk ​​mund të jetë.

Prandaj, për të përcaktuar rëndësinë e të gjithë faktorëve të sëmundjes dhe diagnoza e saktë mund të jetë vetëm një specialist në edukimin mjekësor në fushën e psikiatrisë. Përveç kësaj, diagnoza e "depresionit sezonal", mund të vihet në një pacient vetëm nëse simptomat e saj kryesore janë manifestuar në vjeshtë - dimër për disa vjet.

Çfarë duhet të bëni nëse ju keni filluar depresioni sezonal?

 • Nëse diagnoza ka vënë profilin e saj të specializuara, ajo shpesh është trajtimi i çrregullimit depresiv fillon me emërimin e ilaqet kundër depresionit - barnave që nxisin prodhimin e neurotransmitters dhe neyrohormonov (serotonin dhe norepinephrine) dhe rregullon humor.
 • Ilaqet kundër depresionit janë tretman shumë efektive për depresionin sezonal, dhe në qoftë se fillimin e pritshëm të çrregullimeve sezonale, e rekomanduar për të filluar marrjen e tyre paraprakisht.
 • Në rastin e formave të butë të sëmundjes trajtimi i humorit mund të jetë i kufizuar në një dietë të veçantë, Phytotherapy, dritë për të moderuar aktivitet fizik. Ndonjëherë përballen me këtë gjendje ndihmon vizitë me pushime në klimat e ngrohta.
 • Shumë shpesh duke lëvizur për qëndrim të përhershëm nga rajonet me diellit të ulët në rajonet me të lartë redukton ose eliminon krejtësisht manifestimet e depresionit të vjeshtës.

Për të arritur efektin më të madh, mjeku - terapisti zakonisht kombinon caktimin e drogës me psikoterapi. Në shumicën e rasteve, specialist është e mjaftueshme për të rregulluar momente të caktuara në jetën e pacientit, duke shkaktuar pakënaqësinë e tij me jetën.

Depresioni mund të jetë i lidhur me konfliktet e brendshme apo marrëdhëniet me njerëzit e tjerë. Është e rëndësishme për të kërkuar ndihmën e profesionistëve dhe për të shmangur takimeve me mashtrim - psevdopsihoterapevtami.

Ku ndodh depresioni sezonal më e vështirë, ajo nuk mund të përfundojë me fillimin e dimrit dhe të lëvizë seamlessly në një formë të zgjatur. Këto çrregullime depresive quajtur vjeshtë - dimër.

Sëmundja bëhet kronik me karakteristikat dhe çon në ndryshime më të thella të personalitetit, duke rezultuar në çrregullime mendore mund të zhvillohet dhe të manifestojnë humor vetëvrasjeje. Prandaj është e rëndësishme që të konsultoheni me një mjek për të filluar trajtimin sa më shpejt që të jetë e mundur depresionin e vjeshtës dhe rregullisht kryer parandalimin e kësaj gjendje.

Lexoni edhe artikullin Depresioni në meshkuj.

Depresioni vjeshtë Parandalimi mund të jetë i kufizuar për sa vijon:

 • trupi duhet të bien për të grumbulluar të gjitha ushqyesve, të cilat janë të mbushura me maturohet pakufizuar kjo periudhë Fruta dhe perime - të jetë i sigurt për të përdorur ato sa më shumë të jetë e mundur;
 • mos harroni për mish - para fillimit të dimrit vegetarianism pastër thjesht e papranueshme;
 • harrojmë për dietat ulët kalori - nuk lejohet ndonjë kufizim të ushqimit. Për të normalizuar peshën dhe shëndetin, mundeni të provoni dietë më fiziologjike sipas llojit të gjakut;
 • për të ruajtur forma të dobishme stërvitje - stërvitje dhe stërvitje distiluar përkryer vjeshtë mërzinë.

Nëse çrregullim depresive ka shqiptuar simptoma të rënda, ka shumë të ngjarë që ju do të jetë e mjaftueshme vetëm për të ndjekur këshillat e psikologëve që ofron programin e saj të veprimit, si të mbijetojnë depresion sezonal.

Si të shpëtoj të depresionit sezonal: Këshilla psikologjike ^

Le të shikojmë se ne jemi këshilluar nga psikologët, të cilat teknika ata ofrojnë ndjekin në mënyrë që të përballen me depresion sezonal:

 • Zgjasë orë tuaj të ditës. Kjo mund të arrihet përmes organizimit të duhur të dritës artificiale, duke e bërë përdorimin e bulbs normale të verdhë.
 • Dekoroj veshjet tuaj detaje të gjalla - të paktën shall në të keqe. Psikologët gjithashtu rekomandojmë veshur me rroba këtë periudhë të ndritshme, të ushqyer trupin tonë me energji pozitive.
 • Burime të mirë në shtëpi kanë ngjyra të ndritshme - të tilla si portokalli ose të kuqe, mollë ngopur ngjyra. Nëse ju shikoni në ta rregullisht, ata mund të bëhen antidepressant shkëlqyer natyror.
 • Ajo është gjithashtu më e kënduar - kënduar harmonizimin qendrat e energjisë njerëzore, për shkak se depresioni është karakterizuar pikërisht nga rënë vitalitet.
 • Distracts nga depresioni hobi të preferuar dhe hobi - sigurisht jo të prishura, dhe ata që shkaktojnë interes të vërtetë dhe emocione të vazhdueshme pozitive. Për gratë entuziazmi i tillë shpesh pazar apo shëtitje në kinema, teatër apo koncert me miqtë.
 • Kushtoj vëmendje për pamjen e tyre - kënaq veten me maska ​​natyrale apo trajtimet në sallonet e bukurisë - në të cilën para të mjaftueshme.
 • Asnjëherë një humor të keq drowns alkool ose cigare - ato ofrojnë vetëm lehtësim të përkohshëm, dhe kontribuojnë në shfaqjen e formave të vazhdueshme të depresionit.

Dhe mbani mend, shërim më të mirë për depresionin - qëndrimin tuaj të mirë pozitiv. Dashuria veten, jetoni për sot, dhe gjendje e dëshpëruar vjeshtës do të kalojë nga ju.

Ne rekomandojmë të shihni një video të mjekut të famshëm - psikoterapist Elman Osmanov në lidhje me simptomat dhe metodat moderne të trajtimit të depresionit: