Qelizat e kuqe të gjakut dhe ESR


Normale qelizat e kuqe të gjakut - një tregues i rëndësishëm i hematopoiesis mirë

Qelizat e kuqe të gjakut apo qelizat e kuqe të gjakut - rruazat më të mëdha të gjakut, të cilat luajnë një rol vendimtar në trup.

Çfarë është qelizat e kuqe të gjakut: roli i tyre dhe të përfitojnë ^


Qelizat e kuqe të gjakut të kryejnë shumë funksione të dobishme (mbrojtës, rregullues, enzimatike, ushqyese) dhe të marrin pjesë aktive në formimin e imunitetit dhe hemostasis.

Megjithatë, më të rëndësishme janë të frymëmarrjes dhe të transportit funksionet që synojnë sigurimin e qelizave të butë dhe indet me oksigjen dhe riciklimin e dioksidit të karbonit prej tyre.

Ky proces është për shkak të një pjesë të qelizave të proteinave hemoglobinë të kuqe të gjakut, të quajtur nga shkencëtarët gjëra më të mahnitshme në botë. Çdo eritrociteve përbëhet nga 2/3 hemoglobina është në qarkullimin e gjakut përmes mushkëritë bashkëngjitni veten në molekula oksigjeni dhe i kryen ato në të gjithë trupin.

Por roli jetës-mbështetës mbaron. Kur injektuar në hemoglobinë celular mbart shkëmbimin unik gazit - kjo jo vetëm që i jep oksigjen, por në vend të harxhuar ngopur me dioksid karboni, duke siguruar frymëmarrje normale indeve dhe çlirimin e trupit nga produktet shkatërrim.

Qelizat e kuqe të gjakut në gjak: normë dhe devijimi ^

Numri i qelizave të kuqe të gjakut (shkurtesa angleze RBC - qelizat e kuqe të gjakut), është një nga treguesit më të rëndësishëm të shëndetit karakterizojnë hematopoiesis shtetit (formimi, zhvillimi dhe maturimin e qelizave të gjakut).

Prandaj, studimi i qelizave të kuqe të gjakut, së bashku me trombocitet dhe leukociteve, është një test i detyrueshëm të gjakut (UAC) e nevojshme për diagnozën primar e shumë sëmundjeve. Në një person të shëndetshëm përmbajtjes përgjithshëm i qelizave të kuqe të gjakut, e cila është definuar si 1 cu. mm gjak ndryshon në një gamë mjaft të ngushtë, në varësi të moshës, seksit dhe vendbanimit.

Kështu, njerëzit që jetojnë në zona me ajër rrallë malore, rritja e qelizave të kuqe të gjakut është një proces fiziologjik që nuk kërkon trajtim. Përmirësim të përkohshëm shpesh ndodh në atletët me tendosje të rëndë fizike, me stres të fortë, motit të nxehtë dhe dehidratim të rëndësishme.

Rritje patologjike në numrin e qelizave të kuqe të gjakut, të quajtur erythrocytosis ndodh në sëmundjet e gjakut (erythremia) ose devijimeve në frymëmarrjes ose kardio - vaskulare sistemit me oksigjen të pamjaftueshme në gjak (dështimit të zemrës, COPD).

Arsyeja për zvogëlimin e numrit të qelizave të kuqe të gjakut (eritropenii) shpesh bëhet:

 • shtatzënisë (sidomos në tremujorin e fundit);
 • humbja e gjakut masive (gjatë operacionit, traumave, ulcerat gastrike, hemorroide);
 • anemi, duke përfshirë hekur;
 • trashëguar çrregullimeve Struktura eritrociteve cipë;
 • (gjarpërinjtë ashpër, kërpudha helmuese, metalet e rënda) toksike lëndimi.

Erythrocytosis eritropeniya dhe janë kushte po aq të rrezikshme që kërkojnë ekzaminim të plotë dhe trajtimin në kohë.

Duke ulur numrin e qelizave të gjakut është një mungesë në trupin e oksigjenit të mjaftueshëm dhe anemi, e cila çon në dobësi e përgjithshme, lodhje, apati, marramendje, rritur norma e zemrës, ul performancën. Sipas shkencëtarëve kërkimore, qelizat e kuqe të gjakut të ulët në enët e gjakut është një nga faktorët vendimtarë të vdekjes në të moshuarit.

Policitemia kryesore Rreziku është se rritja e tepruar e numrit të qelizave të kuqe të gjakut, ata mund të rrinë me njëri-tjetrin dhe të çojë në mpiksjen e gjakut që bllokojnë rrjedhjen e gjakut pandërprerë. Nga ana tjetër, clots gjakut mund të shkëputet dhe pastaj të kalojnë nëpër enët drejt rrjedhës së zemrës dhe bllok të gjakut, duke çuar në sulm në zemër dhe madje edhe vdekje.

Numri i qelizave të kuqe të gjakut në fëmijët dhe të rriturit

në foshnjat - 4,3-7,6 x 10¹² / l fëmijë nga 13 vjet - 3,6-5,1 x 10¹² / l
1 muaj - 3,8-5,6 x 10¹² / l burra të rritur - 4-5,1 x 10¹² / l
6 muaj - 3,5-4,8 x 10¹² / l Gratë rritur - 3,7-4,7 x 10 ?? / L
1 vit - 3,6-4,9 x 10¹² / l shtatzënë - 3-4,7 x 10¹² / l
nga 1 vit deri në 12 vjet - 3,5-4,7 x 10¹² / l

Numri i madh i qelizave të kuqe të gjakut në të sapolindur për shkak të rritjes së kërkesës për to gjatë zhvillimit të fetusit. Është e nevojshme për furnizimin normal të gjakut e të gjitha organet dhe indet e fetusit në një koncentrim relativisht të ulët të oksigjenit në gjakun e nënës.

Menjëherë pas lindjes, prishja fillon pesha e tepërt e qelizave intensive të kuqe të gjakut dhe zëvendësimin e tyre me ato të reja. Ajo përforcuar erythrocytolysis në ditët e para të jetës për shkak të lëkurës për Zhvillim të verdhë, i quajtur sapolindur fiziologjike verdhëz.

Reduktimi i qelizave të kuqe të gjakut gjatë shtatzënisë (3-4,7 x 10¹² / L) është konsideruar fiziologjikisht normale, në qoftë se ajo nuk është e thyer mbushje tyre hemoglobinës. Nëse analiza e përgjithshme e gjakut të vendosur një barrë të rëndësishme qelizat rënie e gjakut dhe hemoglobinës, kjo tregon zhvillimin e komplikimeve të tmerrshme të shtatzënisë (anemi) dhe nevojën për trajtimin e duhur.

Eritrociteve norma sedimentation ESR ^

Nivelet ESR: shkalla e grave, fëmijëve, grave shtatzëna

ESR - një tregues i rëndësishëm i kuq qelizave të gjakut hulumtimit që karakterizon aftësinë e tyre që të rrinë së bashku. Nëse qelizat normale të gjakut kanë një ngarkesë negative dhe të mirë sprapsin njëra-tjetrën, atëherë shkallën inflamacion i grumbullimit (aftësia për të rrinë) dhe shkalla e sedimentimit plazma rritur menjëherë.

ESR është ekzaminimi më i thjeshtë dhe popullor laboratorike për të përcaktuar inflamacion, infeksionet akute dhe kronike dhe zemra sulmon organet e brendshme. Si shkalla e rritjes në ESR gjykuar nga shkalla e inflamacionit (ftohjet, pneumoni, bronkit, pielonefrit, etj) - Sa më i lartë, procesin më të theksuar inflamator.

Përveç kësaj, dinamika e ndryshimeve ESR mund të gjykojë autenticitetin diagnostikuar dhe për efikasitetin e terapisë. Standardet ESR varet nga mosha dhe seksi - gratë dhe të moshuarit është më e lartë se ajo e burrave dhe të rinjve.

Standardet ESR në fëmijët dhe të rriturit

në foshnjat -, 0 - 2 mm / h gratë - 3-15 mm / h
Fëmijët 6 muaj deri në 12-17 mm / h shtatzënë - deri në 20-25 mm / h
mashkull - 10 mm / h në personat e një gjinie apo moshës 60-15 - 20 mm / h

Në shtatzëni, menstruacioneve të rënda, anemi, urisë, nivelet e rritura të kolesterolit, duke marrë medikamente të caktuara dhe kontraceptivëve oral mund të jetë një rritje të moderuar në ESR (20-30 mm / h). Nëse ka një rritje të mprehtë (60 mm / h), ajo mund të tregojë zhvillimin e sepsë ndryshme, tumore malinje, leukimi, sëmundje autoimune.

Low ESR plotëson kushtet e mëposhtme:

 • në shtetet që janë karakterizuar nga rritja e viskozitetit të gjakut,
 • acidosis,
 • Qarkullimi i pamjaftueshëm i gjakut,
 • rënë në masë të muskujve,
 • dietat vegjetarian,
 • një rritje të konsiderueshme në qelizat e bardha të gjakut,
 • hepatiti,
 • leukocytosis,
 • DIC.

Ne ju rekomandojmë të lexoni trombocitet artikull në gjak - pabarazitë rrezikshme.

Qelizat e kuqe të gjakut në urinë ^

Normalisht numri i qelizave të gjakut të kuqe në urinë e të rriturve, fëmijëve dhe grave shtatzëna është shumë i ulët dhe është në urinalysis 0 - 2 njësi në sytë, në sedimenteve urinar Nechiporenko në 1000 copë në 1 litër. Numër të vetëm mund të shfaqen pas këmbë të gjatë në këmbë ose aktivitet të rëndë fizik.

Zbulimi i qelizave të gjakut të kuqe në urinë, e quajtur hematuria kërkojnë trajtim të detyrueshëm te mjeku, siç dëshmohet nga prania e ndonjë - çdo anomalitë e traktit urinar. Hematuria është mikroskopike në të cilën shenjat e gjakut në urinë gjenden vetëm nën mikroskop (dhe shpesh aksidentalisht) dhe makroskopike, kur ata janë të dukshme me sy të lirë dhe kështu urina bëhet e kuqe - kafe.

Arsyet kryesore për rritjen e qelizave të kuqe të gjakut në urinë:

 • sëmundje të veshkave (glomerulonefritin, pyelonephritis);
 • sëmundjet e fshikëzës dhe uretrës (uretriti, cystitis), e cila karakterizohet nga një temperaturë, urinimit dhimbshme, dhimbje barku në gjak, urinë papastërtive;
 • urolithiasis, i shoqëruar nga periudhave të shkurtra të veshkave errësirë ​​dhimbje barku dhe të gjakut e urinës kur lënë gurë të mëdhenj;
 • sëmundjet e prostatës (adenomës) me të zgjatur dhe zgjeruar procesin vështirësi urinimi;
 • Tumoret e veshkave, gjatë asimptomatike.

Intensiteti i gjakderdhje të përcaktohet nga numri i qelizave të kuqe të gjakut. Prania e proteinave urinë, të cilat normalisht nuk duhet të jetë, tregon inflamacion i veshkave apo të traktit urinar.

Si një burim i gjakut në urinë mund të gjendet në çdo pjesë të traktit urinar, për mjekun më të mirë diagnostikimin gjithashtu mund të caktojë Citologjia, radiografi e veshkave dhe ureters, cystoscopy, pielohrafiyu, rezonancë magnetike dhe tomography kompjuter.

Ne ju inkurajojmë që të njoh nga afër me videot e destinacionit dhe punën unike e qelizave të kuqe të gjakut: