Cilat janë moles dhe mund të hequr ato


Bollëk e moles - një shenjë e jetëgjatësisë

Moles, ose nevi-mjekësore, në çdo person dhe janë njolla të vogla të lehta kafe zakonisht jo më shumë se madhësia e një mjegull.

Shkaqet e moles ^


Shpesh ata janë të vendosur në trup, shpesh në mukozës apo retinë. Një fëmijë është i lindur pa nishan nevi para fillojnë të shfaqen të moshës 1-2 vjeçare, kur i pari tan dhe zakonisht s'bie në sy dhe të vogla.

Moles më aktive shfaqen gjatë pubertetit dhe shtatzënia, ndihmuar nga ndryshimet hormonale të trupit.

Shkaqet e moles nuk është kuptuar plotësisht, por shfaqja e nevi reja gjithmonë do të thotë se në këtë pikë në shtresën e sipërme të lëkurës melaninës akumuluar - pigment që i jep lëkurës një ngjyrë të errët.

Një nga shkaqet e moles, veçanërisht të mëdha në mesin e tyre, shkencëtarët besojnë se ekspozimi të gjatë në diell, shpesh nevi shfaqen në lëkurën e ekspozuar - fytyrë, supet dhe të armëve. Më të prirur për ndodhjen e tyre dhe blu me sy të njerëzve të kuqe me flokë me lëkurë të bardhë dhe Freckles, një rol të rëndësishëm të faktorëve gjenetik.

Përkundër faktit se Moles janë formacione beninje, ata duhet të trajtohen me shumë kujdes në çdo rast jo për të plagosë dhe mjetet juridike në shtëpi nuk e djeg nëse dëmtuar aksidentalisht.

Fakti që nishan, për fat të keq, ndonjëherë mund të degjenerojë në një melanoma malinje - forma më e zakonshme e kancerit të lëkurës. Prandaj, çdo ndryshim në një pendë, të jetë ajo me ngjyra, madhësia, dhimbje apo gjakderdhje, ju duhet të jetë vigjilent dhe konsultime kërkesë dermatolog.

Përkundër faktit se pronarët e një numri të madh të moles janë më të prirur për rrezikun e melanoma të lëkurës, për ta nuk është një lajm i mirë - studiuesit gjetën se njerëzit e tillë janë të plakjes shumë të ngadalshëm biologjike të qelizave.

Një plakje ngadalshme është i njohur të jetë një shenjë e jetëgjatësisë dhe të konsiderueshme zvogëlon peshën e sëmundjeve të lidhura me moshën ndryshme të tilla si osteoporoza, sëmundje kardiovaskulare dhe shumë të tjerë.

A është e mundur për të hequr moles ^

Si të hiqni një nishan - një mjek duhet të vendosë pas shqyrtimit të kujdesshëm

I pyetur nëse është e mundur për të hequr moles, mjekët korrespondojnë pozitivisht, nëse ka nevojë, lëndimet e tilla traumatike ose ndryshon nevus cilësore. Mol traumatik lëndim është i rrezikshëm në atë që shpesh çon në infeksion dhe deformim.

Veçanërisht të prirur për këtë nishan vendosur në pëllëmbë, shputë, lëkurë e kokës dhe qafës, si dhe ata të cilët janë të prekur vazhdimisht veshje dhe aksesorë të plagosur, ndërsa rroje dhe krehje. Çdo nishan lëndim - një arsye për të vizituar një specialist për të kontrolluar natyrën e ndryshimeve ishin.

Veçanti vëmendje i kushtoj vëmendje të madhësisë, ngjyrës dhe formës së moles:

  • Nëse ata nuk e rrisin dhe nuk ulet në madhësi, kështu që janë joaktiv dhe nuk e rrezikshme.
  • Nëse ndonjë prej moles fillon të rritet, në rritje mbi lëkurë bëhet ngjyrë të pabarabartë (përzier përzierjen e zezë, kafe, gri dhe rozë), ka çarje avantazh të parregullt prerë ose assymetrychna, ju duhet të konsultoheni me një mjek menjëherë dhe nëse është e nevojshme hequr atë .

Shkaqet kryesore të transformimit malinj të moles quajtur dy mjekë:

  • dëmtimi;
  • ekspozimi dielli.

Njerëzit me lëkurë të drejtë dhe sochen me shumë moles (më shumë se 50), veçanërisht në qoftë se disa prej tyre janë të mëdha (diametër 6 mm) duhet të kufizojnë kohën e shpenzuar në diell të hapur. Ata janë në çdo rast nuk mund të "djegur" në diell, sepse djegien nga dielli provokojnë zhvillimin e melanomas malinje.

Është rreptësisht e ndaluar që të rrinë pendë para se të shkojnë jashtë në diell, sepse efekti serë mund të kontribuojë gjithashtu për rilindjen e saj. Gjëja më e mirë që këta njerëz të qëndrojnë në hije, si dhe sunblock nuk janë në gjendje për të mbrojtur plotësisht Nevi nga rrezet e dëmshme UV. Për të shmangur dehidratim të lëkurës dhe të trupit, ju duhet të pini çdo ditë të paktën dy litra ujë të thjeshtë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe diagnozën artikull herët dhe parandalimin e kancerit të gjirit.

Si për të hequr nishan ^

Në asnjë rast nuk mund të hiqni moles për sallonet kozmetike dhe për recetat e gjyshes sime. Mjekësia moderne ka në arsenalin e saj metoda të besueshme dhe të sigurt të hequr moles:

  • lazer,
  • mikrovalë,
  • duke përdorur elektroizlucheniya,
  • azot likuid.

Mbani mend, vetëm qëndrim të vëmendshëm dhe i kujdesshëm për lëkurën e tyre mund të ju mbrojnë nga problemet e mundshme serioze.