Share nyje në shtëpi


Share mjete nyje popullore kthehet fleksibilitetin dhe mobilitetin

Share nyje në shtëpi është një hallkë e rëndësishme në procesin e pastrimit të trupit, sepse me moshën nyjet e përvojës njerëzore, jo vetëm të moshës lidhur me ndryshimet në një përkeqësim të kërc dhe humbjen e elasticitetit, por edhe të grumbulluar në një të ashtuquajtur "kripë", e cila më pas çon në e fortë dhimbje dhe një përtyp në nyje, humbja e lëvizshmërisë dhe të performancës.

Arsyet kripë depozitat ^


Shkaqet kryesore akumulimin e kripërave në trup, të quajtur mjekët, vetëm dy - trashëgim dhe dietë të sëmurë. Kur "i keq" trashëgim dëmtuar proteina asimilimi, nuk rezulton në ushqime proteinike tretet plotësisht, oksidohet dhe formon kripëra të cilat janë depozituar në të gjithë trupin, duke përfshirë nyjet në sipërfaqe.

Depozitimi i kripërave - një problem serioz, shpesh çon në gurët në veshka dhe gurëve të tëmthit, përdhes, osteoarthritis dhe Spurs thembra. Por në qoftë se trashëgimi që ne mund të bëjë asgjë në lidhje me të, pastaj duke përdorur ushqimin e organizuar siç duhet, pastrimi në kohë i nyjeve mjetet juridike popullore dhe performancën e rregullt të kompleksit të zgjedhur posaçërisht të gjimnastikës mjekësore është e mundur për të përballuar me këtë problem.

Shumë njerëz gabimisht besojnë se duke përjashtuar plotësisht nga konsumi dietë e kripës, duke mbrojtur veten nga depozitat e kripës. Ky është një gabim i rrezikshëm për të privuar veten, sepse kripa është natriumi, në çdo rast nuk mund, si dietë bezsolovi kohë ka qenë prej kohësh e njohur nga shkencëtarët të rrezikshme për shëndetin.

Përbërja kimike janë depozituar në indet dhe nyje kripërave të përbërë kryesisht nga kripërat inorganike kalciumit dhe acidit urik biliare, urate dhe fosfat në vend të natriumit:

 • trupi sipërme hedhur, zakonisht fosfat bardhë (alkaline) kripëra të shkaktojë dhimbje të ulët mbrapa,
 • grumbullohen në gjymtyrë të ulëta kripëra urate (përdhes)
 • dhe oxalate janë ruajtur në muskujt në të gjithë trupin.

Për të kuptuar se çfarë lloj të metabolizmit kripë kanë shkelur duhet të kalojë analizat laboratorike të urinës, por ju mund të kuptoj atë vetë në shtëpi. Për ta bërë këtë, të mbledhë Banka urinë e parë në mëngjes dhe të lënë një ditë:

 • në pjesën e poshtme të bankave do të jetë një precipitat të bardhë, ajo është kripë alkaline kalciumit;
 • nëse bankat e depozituara në muret e tullave të kuqe copëtuar Kristal ngjyrë, ajo urate - kripë e acidit urinës;
 • në qoftë se në fund dhe muret janë të errët - Kristal kuq e zi, kjo tregon praninë e oxalate.

Kripa është jetike për funksionimin normal të trupit, është e nevojshme për prodhimin e acidit klorhidrik në procesin e tretjes, formimi dhe rritja e indeve të eshtrave për transferimin e oksigjenit dhe të ushqyerit e indeve dhe madje edhe lëvizjen e muskujve. Në rëndësinë kritike të kripës tregon faktin se ajo është gjetur në të gjitha lëngjet e trupit të trupit - e gjakut, biliare, lëng pankreatik dhe gjirit qumësht.

Share joints mjete popullore ^

Share mjete nyje popullore duhet të jetë jo vetëm kur ka dhimbje, por edhe si profilaksi për parandalimin e shteteve sëmundje të tilla si të ulët mbrapa dhimbje, artritit dhe përdhes. Fakti që kripë "gunga" rritet gradualisht dhe painlessly, në mënyrë që njerëzit zakonisht nuk e vërejnë këto ndryshime, dhe gabimisht besojnë se ata janë në rregull me nyje dhe nuk ka nevojë për trajtim.

Bardhë (alkaline) Kripërat është një shkak i madh i osteoarthritis dhe depozitohen në të gjitha pjesët e shtyllës kurrizore - qafës së mitrës, kraharorit dhe lumbosacral. Telefononi shenjat e vërteta të depozitave të kripës, kur pastrimin e nyjeve kërkon mjetet juridike popullore urgjente:

 • në qoftë se ju merrni këmbët i lodhur pas duke ecur në këmbë apo shkallët ngjitje,
 • ndjerë gjunjë kërcasin,
 • tendosura dhe lënduar përsëri pas gjysmë ore e punëve të shtëpisë,
 • , Dhimbje kur kthyer kokën ose heqjen duart lart.

TEAS kripë alkaline gjobë rrjedhin nga dardha dhe karrota të egër:

 • Për të marrë çaj dardhe gjatësinë dal i ri prej rreth 15 cm, bluaj, derdh një litër ujë të vluar dhe kuzhinier në një zjarr të qetë për 15 minuta.
 • Për çaj, të marrë një karrota ombrellë, pres dhe derdh një gotë me ujë të valë. Pas nastoyitsya pini? gota gjatë gjithë ditës.

Joints Pastrimi oriz ^

Pastrimi nyje oriz përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore për shkak oriz ka një pronë të mrekullueshme për nxjerrjen e trupit të të gjitha të panevojshme, duke përfshirë kripë. Kjo është arsyeja pse oriz është përdorur gjerësisht në dietat e trajtimit, trajtimin dhe shkarkimin e trupit.

Është e këshillueshme që të përdorni një oriz papërpunuar kafe, sepse pas rëndë ajo mbetet fije më pak të përfshira në shell, vitamina dhe minerale. Për pastrimin e nyjeve oriz ajo ka nevojë për një të mirë para-thith për një kohë të gjatë thith, pasi ajo është e larë me niseshte dhe kokrra janë sorbent shkëlqyera.

 • Përgatitja e pesë kanaçe gjysmë litër dhe i vënë ato në një rresht për të shmangur gabimet.
 • Hidh në 2 lugë Banka e Parë oriz, të mbushur me ujë deri në majë dhe të lënë për një ditë.
 • Të nesërmen, pije oriz dhe të mbushur me ujë të pastër.
 • Pastaj merr banka e dytë, do ta derdhësh 2 tbsp oriz dhe të mbuluar me ujë.
 • Manipulimet e tilla vazhdojnë 5 ditë deri sa të gjitha kavanoza orizi janë të mbushura me ujë.
 • Në ditën e gjashtë të bankave parë Fig larë dhe vlim qull lëngshme pa kripë dhe vaj.
 • Në bankë çliroi përsëri pour 2 tbsp oriz, mbuluar me ujë dhe vendosni fundin e radhë.
 • Pas marrjes ushqim për 4 orë mund të pini dhe hani asgjë.
 • Kohëzgjatja e kursit është 40 ditë.

Rezervime nutritionists - si ekstrakte oriz nga trupi, jo vetëm kripëra të panevojshme, por edhe të dobishme, veçanërisht kalium, është e nevojshme për t'u kujdesur për rimbushje të saj. Për ta bërë këtë, të përfshijnë në dietën tuaj produktet më kaliesoderzhaschih - rrush, fiq, kajsi, patate të pjekura dhe qull ri mel.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin mushkëritë e pastër dhe mjetet juridike popullore bronke. 

Pastrimi nyje gjirin e lë ^

Pastrimi nyjeve fletë gji - një procedurë shumë të efektshme, por jo të gjithë le. Për shembull, ajo nuk mund të kryhet me stomakut dhe ulcerat duodenale, pancreatitis, cholecystitis dhe sëmundje zhelchkamennoy. Gjithashtu nuk lejohet për të pirë një herë shumë zierje dafinë, si ajo zgjeron microvessels dhe mund të shkaktojë gjakderdhje të brendshme.

 • Përgatitja e supë mundësisht në mbrëmje deri në mëngjes për të filluar pijen e tij.
 • Merrni 5 gram gjethe dafinë, pres dhe derdh 300 g ujë të valë.
 • Cook në një ngrohje të butë për 5 minuta, pastaj të përfundojë në një batanije ose derdh me gjethe në një termos. Pas 4 orë tendosje.
 • Merrni gji rezulton supë gjatë ditës duhet të gllënjkë ngadalë, që shtrihen në tërë pjesën për 10-12 orë.
 • Pas tri ditë në javë, të bëjë një pushim, pastaj të përsëritur.

Gjatë trajtimit supë zakonisht urinim i shpeshtë (cdo gjysem ore) dhe urinë mund të pikturuar në trëndafili. Le të ju nuk janë të hutuar, ajo duhet të jetë për shkak se gjatë tilla pastrimi kripëra shumë i shpjegueshëm, irrituese fshikëz.

Para pastrimin e fletë gji nyje e dëshirueshme për të pastruar zorrët, të tilla si ujë të kripur, dhe duke marrë një zierje e dafinës bërë pastrimi klizmë përditshme të excreted në mënyrë aktive toksina nuk merrni mbërthyer në zorrët bllokuar dhe nuk shkaktojnë toksiciteti dhe reaksione alergjike.

Nëse vuani nga kapsllëk, pastaj të vazhdojmë të bëjmë enemas gjatë pushimit javor. Fillestar nyje pastrim bay leaf përsëritur atë pas 3 muajsh, dhe më vonë, si një pastrim të përgjithshëm të trupit, në vend do ta mbajë atë një herë në vit pas spastrimit paraprak zorrë.

 • Për të forcuar dhe rivendosjen e kockave dhe kërc e nyjeve pas pastrimit është e rekomanduar për të marrë një muaj eggshells me shtimin e xhelatinë: parboiled predha vezë, hiqni përfundojë brendshme dhe bluaj në një mulli kafeje pas tharjes. Brenda një muaji, një herë në ditë të marrë 1 lugë shell, duke shtuar në të një majë e xhelatinë dhe të ujit të pijshëm. Në fund të muajit mund të zvogëlojë dozën dhe të marrë predha në ditë.
 • Për të forcuar kockat dhe sistemin imunitar dhe të dobishme çaj të përditshme të krijoj nga rrënja e barit shtrat (1 lugë gjelle e bimëve për litër ujë të vluar). Sidomos kjo tregon gratë pas 50 vjet për shkak të loosening e kockave gjatë menopauzës.
 • Nëse keni gunga podager në duart apo këmbët, tabaka e shërbimeve me kashtë tërshërë. Vlim një bandë e kashtë në gjysmë ore dhe mori të mbajë nyje dhimbshme supë 30-40 minuta.

Reagimet e trupit gjatë pastrimit nuk mund të jetë shumë e këndshme, që nga shpërbërja e kripërave në kërc mund të shoqërohet me dhimbje, por ju duhet të jetë i durueshëm dhe të mos heqë dorë nga procedura. Rezultatet e pastrimit nuk mund të shfaqet menjëherë, por nuk nxitojnë në përfundime, sepse pas një kohe ju do të ndjeni një përmirësim të caktuar, dhe gradualisht të harrojmë për dhimbje në joints.
Ne gjithashtu rekomandojmë shikojnë njohës një videoklip i TV popullore "të shëndetshme të jetesës" mbi produktet që ndikojnë negativisht në shëndetin e nyjave, të cilat duhet të shmangin në menynë tuaj: