Walking - llojin më të mirë të aktivitetit fizik


Trajnimi i zemrës nëpërmjet shëtitje zgjat jetën

Fakti se aktiviteti motor i njeriut - është baza e jetës dhe shëndetit, ne dëgjojmë shumë shpesh nga fëmijëria, por, për fat të keq, jo shumë vdumuyemosya në kuptimin e vërtetë të këtyre fjalëve.

Aktiviteti motorike dhe këmbë për shëndetin ^


Jo duke siguruar aktivitetit motor vëmendjen e duhur, ne kështu në mënyrë të vazhdueshme, vit pas viti, dëmton shëndetin e tyre dhe reduktimin jetën e tyre.

Shkencëtarët kanë gjetur se në kohën tonë aktivitet fizik rënë në njerëz 50-100 herë në krahasim me shekujt e mëparshëm.

Edhe në mesin e shekullit XIX, deri në ditët tona, aktiviteti njerëzit fizike ishin shumë më tepër. Për shembull, fermerët dhe artizanët energjisë llogariten për rreth 5-6000 kalori në ditë (sot kryesisht jo më shumë se 2,5-3000).

Aristokratike njëjtë të punës përbuzur fizike, është e angazhuar në mënyrë aktive në skermë, hipur mbi kalë, akull patinazh. Në mënyrë që të përballojë topa pafund, ku secila prej tyre vallëzuan në 15- 20 valle mnd njerëzve vetëm të trajnuar mirë.

Në Kinën e lashtë, ka pasur një lloj ndëshkimi si privimit të aktivitetit fizik. Karan ishte vendosur në një aparat të tillë të vogël se ai vetëm mund të uleni ose shtriheni. Disa muaj në mënyrë të mjerë dobësuar, të cilat nuk mund të lëvizin në mënyrë të pavarur, në mënyrë që muskujt e gjymtyrëve të tij atrofizuar pasuri.

Nëse ju paguani vëmendje për sjelljen e fëmijëve të vegjël, ajo menjëherë goditi lëvizshmërinë e tyre, energji dhe nevojën për aktivitet shumë të zhvilluar fizik. Në shkollë dhe kolegj vite janë të rinj zakonisht fillojnë të jetë dembel, duke preferuar të kalojnë kohë në kompjuter se sa me makinë futboll në oborr. Por, në sajë të klasave të obligueshme e edukimit fizik në shkolla dhe universitete, aktiviteti fizik është ruajtur zakonisht në nivelin e kërkuar.

Kur një person bëhet një i rritur dhe askush nuk mund ta detyrojë të bëjë diçka kundër vullnetit të tij, veprimtaria e tij fizike është reduktuar shpesh në minimum. Kjo vlen veçanërisht për banorët e qyteteve të mëdha, punonjës zyre pas 8 - ore ditë pune kalojnë mbrëmje në divan duke parë TV apo laptop.

Kjo mënyrë e jetës gradualisht çon në sëmundje të shumta që lidhen me pasivitet fizike - "sëmundjet e qytetërimit":

 • kardio - vaskulare,
 • musculoskeletal,
 • dhe organe të tjera të tretjes.

Për më tepër, duhet theksuar se ka një tjetër ekstreme - disa njerëz që kërkojnë për të adhuruar figurën e saj të përsosjes, për të shpenzuar shumë orë në palestra, vetëm për djersën aktivitetin tuaj katuyuchy trupi fizik, i cili gjithashtu nuk përfitojnë trupin.

Teoritë e mëparshme ishin të njohura edhe në mesin e shkencëtarëve që çdo qenie e gjallë lëvruara një sasi të caktuar të energjisë jetësore, duke i rraskapitur se, trupi ishte i vdekur. Përkrahësit e këtij koncepti të quajtur për një minimum prej aktivitetit fizik të njeriut dhe konsiderohet ngarkesës dëmshme tepruar.

Përfitimet e këmbë për shëndetin ^

Duke ecur, përfitime shëndetësore

Por, siç ndodh shpesh, e vërteta është diku në mes. Nuk ka nevojë të torturës veten seanca të gjata në palestër, por jepni trupin tuaj ushtrimin e nevojshme për vitalitet është thelbësore.

Shuma e aktivitetit fizik nuk duhet të jetë i tepruar dhe duhet të ndalet në shenjën e parë të lodhjes. Nga ana mjekësore lloji më i dobishëm i aktivitetit fizik personi ecën dhe ushtrime të lehta për grupe të ndryshme të muskujve. Ecje normale, kryhen rregullisht, mund të bëjë mrekulli.

Shkencëtarët kanë treguar se të drejtat e rregullt aktivitet fizik, të kryera me ndihmën e këmbë, një efekt i dobishëm për të gjithë trupin:

 • përmirëson funksionin e zorrëve,
 • gjumë normal,
 • forcon sistemin imunitar - mbrojtës kryesor i sëmundjeve të njeriut dhe infeksioneve
 • duke ecur operojnë pothuajse të gjitha muskujt,
 • trajnon sistemin kardiovaskular,
 • ul kolesterolit të keq në gjak,
 • presion normal të gjakut.

Përfitimet e këmbë për shëndetin është gjithashtu në faktin se ajo është lloji më i sigurt dhe i dobishëm i palestër. Lëndimit ose stresi fizik, ndërsa në këmbë pothuajse e pamundur për të marrë, por ajo është një përfitim i madh për të trupit. Ecje është shumë më e dobishme për anijet se vrapim dhe gjimnastikë për shkak të barrës së vogël në nyje.

Në të gjatë "ulur" punë gjithmonë të përpiqet të përfshijë një të ngrohtë-up pak stërvitje dhe duke ecur gjatë ditës së punës:

 • Çohu nga tabela, ecin të paktën brenda kabinetit, edhe më mirë nëse të rritet disa fluturime të shkallëve dhe të zbresin përsëri.
 • Bëjeni një rregull për të marrë çdo ditë të paktën një ndalesë në këmbë, deri disa kate pa ashensor dhe të bëjë një stërvitje të vogël - në këmbë gjatë ditës.

Shumë shpejt ju do të filloni të ndiheni më mirë për të ndjehen më pak të lodhur dhe të vini re rritjen e efikasitetit.

Në Japoni konsiderohet normale që njerëzit duhet të bëjnë gjatë ditës 10 mijë hapa. Dhe për shkak se japonezët konsideruar tradicionalisht shumë të përpiktë dhe kombin disiplinuar, ata zakonisht bëjnë atë me kujdes, pa lejuar veten që të jetë dembel.

Ndoshta ne duhet të marrë hua nga ata këtë përvojë të mirë, sepse në Japoni, jetëgjatësia nuk është ndër më të lartat në botë, dhe ka të ngjarë roli i fundit në këtë ecje angazhimin e tyre për sundimin e "10.000 hapa".

Ne ju rekomandojmë të lexoni dhimbje artikull në këmbë - shkakton, trajtim dhe ndihmën e parë.

Trajnimi i zemrës nëpërmjet distancë ^

Shkencëtarët kanë vërtetuar se në këmbë i rregullt zgjat jetën, sepse kjo është trajnimi i thjeshtë dhe ideale për zemrën durim, dhe siç e dini, zemra i fortë dhe i guximshëm është themeli për një jetë të gjatë dhe përmbushjen.

Durim trajnuar fare e thjeshtë, në kontrast me forcën dhe shpejtësinë, ajo është vetëm e nevojshme për të arritur lodhje të lehtë. Djersë të lehta dhe një shortness pak fryma tregon se trajnimi ishte i suksesshëm dhe ajo duhet të ndalet.

Të jetë me kujdes për trupin tuaj, tren atë gradualisht, pa perenapruzhuyte, alternativ me ushtrime të relaksimit. Kur gazetarët pyetën Winston Churchill, i cili ka jetuar 90 vjet, sekreti i jetëgjatësisë së tij, ai u përgjigj: "Unë kurrë nuk të drejtuar, në qoftë se ju mund të qëndrojë pa qëndrim nëse ai mund të ulen dhe të mos ulen në qoftë se ai mund të shtrihem."

Ne duhet të fillojë për të trajnuar ngarkesës më minimale çdo kohë dhe për të shtuar fjalë për fjalë hap kur ju mendoni se një barrë tashmë është shumë e vogël për ju. Me një mënyrë të tillë të butë për të rritur ngarkesën, ju së pari, nuk pereuserdstvuete dhe, në këtë mënyrë, nuk mund të dëmtojë shëndetin e tyre, dhe së dyti, jo shumë i lodhur, kështu që herën tjetër që ju do të jetë më e lehtë mendërisht për të detyruar veten për të bërë.

Pulse këmbë

 • Kur ecin, të jetë i sigurt për të parë impuls tuaj pas çdo trajnimi ajo nuk duhet të kalojë 120-130 rrahje në minutë.
 • Në qoftë se pulsi është më i lartë, atëherë ngarkesa është shumë e lartë për ju akoma, dhe ju doni atë një pak më e ulët. Në klasa të rregullta lehtë në këmbë në lodhje, puls tuaj në pushim do të vazhdojë të bjerë, të cilat do të tregojnë për rritjen e palestër e zemrës suaj.
 • Mirë-trajnuar njerëzit pulsi nuk i kalon 50 rrahje në minutë, ndonjëherë edhe shkon deri në 35 vjeç.

Shkalla më e ulët e zemrës ju do të jetë në gjendje për të arritur nëpërmjet veprimtarisë së saj motorike nëpërmjet ecje, më ekonomike do të punojë zemrën tuaj, dhe për këtë arsye më pak veshin, duke rritur jetëgjatësinë.