Felinoterapiya kishkoterapiya trajtuar sëmundjet e macet Popullit


Kishkoterapiya shëron shumë sëmundje.

Felinoterapiya - një lloj "trajtimin e macet."

Gjithkush e di se komunikimi është pranuar vetëm për njerëzit, por se macet kanë veti të veçanta shëruese: ata nuk trajtojnë vetëm fiziologjike, por edhe sëmundje psikologjike.

Felinoterapiya: natyra dhe përfitimet e komunikimit me macet ^


Thelbi i trajtimit të macet është personalisht drejtpërdrejtë kontakt me ta, e cila është vendosur në një lidhje të padukshme: cat trajtojnë njerëzit, të ushqyerit energji negative në këmbim të largimit energji pozitive.

Si për të trajtuar macet? Ka 4 mënyra për të ndikojnë në mendjen dhe trupin:

 • Valët e zërit të lëshuara mace, të rritur imunitetin, kështu që gama e "purring" e tyre është më e favorshme - 16-44 Hz. Kafshëve të sëmura edhe purring, kështu shërimin veten dhe jetën e të vazhdueshëm;
 • Ngrohjes. Temperatura mesatare në trupin e mace ndryshon ngrohjen 38-390S dhe ka një efekt pozitiv në të gjithë trupin;
 • Fushë elektrostatike formuar nga kontakti i lëkurën e njeriut me flokët e një mace;
 • Energji. Macet ndihmuar reagojnë ndaj energjisë negative të njeriut dhe për të marrë atë për vete, duke lënë vetëm emocione pozitive, nuk është e mirë për të parë dhe prek këtë gungë burkitlyvyy pozitiv!

A trajtoni personin mace? Pa dyshim, trajtohen, dhe prova mund të përmendin disa fakte komunikim të mirë me to:

 • Përmirëson disponimin është në depresion;
 • Presioni normalizuar gjakut;
 • Rrit imunitetin;
 • Pass dhimbje;
 • Redukton ndjeshmërinë dhe excitability e sistemit nervor;
 • Zvogëlon rrezikun e infarktit të miokardit;
 • Fëmijët me pengesa mendore adaptuar shumë shpejt që të jetë.

Nuk është një listë e madhe e sëmundjeve të trajtuara macet, por në mesin e tyre janë më të zakonshme:

 • Kanceri në çdo fazë;
 • Sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut;
 • Lodhjes kronike, depresioni dhe nevrozë;
 • Sëmundjet e stomakut, mëlçisë dhe zorrët;
 • Alkooli, drogës apo varësia nikotina;
 • Pagjumësi;
 • Skizofrenia;
 • Sëmundje të mushkërive;
 • Presioni paqëndrueshme të gjakut (hipertension, hipotension);
 • Dhimbje dhëmbi;
 • Sëmundjet e sistemit musculoskeletal;
 • Sëmundje gjinekologjike.

Shmangni praninë e afërt të maceve, nëse alergji apo sëmundjeve të lëkurës. Njerëzit me sëmundje të psikikës në fazën akute, ose në një gjendje të vazhdueshme trajtimit macet agresioni i ndaluar për shkak se ata mund të shkaktojë dëm të madh të kafshëve. E njëjta gjë vlen edhe për ata që nuk më pëlqen kafshët (sidomos macet) - nga kjo "shëruese" asgjë e mirë do të vijë, dhe dëmtimi mund të shkaktohet jo njeriun e fortë, por kafshë të dobët dhe të pambrojtur.

Macet mund të mbajë vetëm ata njerëz që me të vërtetë duan ata. Më parë ata plagë deri si një mousetrap, në kohën tonë, ata janë më shumë në kërkesë si kafshët shtëpiake dhe anëtarët e familjes.

Çfarë macet trajtohen race ^

Të gjitha Cats ndryshojnë llojin e flokëve dhe ngjyra:

 • Kështu, besohet se individët intelektual (Persian, chinchilla, Burmese) trajtimin e çrregullimeve mendore, depresion, pagjumësi; +
 • Cats me flokët gjatësi të mesme (amerikan bisht i prerë, abyssynskaya) janë në një premisë në njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e zemrës;
 • Të shkurtër ose hairless (Devon Rex, Sphynx, Cornish Rex) shëruar gastrit, kolit, mëlçinë dhe veshkat.
 • Cat siamez ndryshon nga specie të tjera që vret mikrobet në shtëpi - ajo ndihmon banorët e saj të kuruar një të ftohtë.

Besohet se kjo mace britanik të trajtuar dhe për të ndihmuar të shërohen shpejt pas infarkt miokardi, duke përfshirë Re: në disa spitale të huaj jepet zakonisht për goditje dhe mace puth personin e sëmurë - ajo ngre njerëzit e tillë disponimin dhe zvogëlon dhimbjen.

Aftësitë shëruese kafshët sterilizuar është dukshëm më e ulët se sa aftësia e individëve me funksione aktuale riprodhuese.

Në gjatësinë e flokëve, ka edhe faktorë të tillë që ndikojnë në njeriun si një ngjyrë:

 • Cat ngjyrë të zezë dhe lodhje merr 2 herë më shumë energji negative se macet e ngjyrave të tjera;
 • Disponueshmëria ngjyrë krem ​​efekt i dobishëm për energjinë e njeriut;
 • Të kuqe, gri dhe trengjyrësh japin energji më pozitive se sa gjithë të tjerëve;
 • Gri-blu kanë një efekt qetësues në mendjen, lehtësimin e stresit;
 • Të bardhë të trajtuar të gjitha këto Sëmundjet dhe për të përmirësuar metabolizmin e njeriut.

Cats ose mace trajton - të gjitha varet nga rezultatin e dëshiruar. Macet dhe trajtuar sëmundjet e organeve të brendshme dhe macet - sëmundjet e shpinës dhe nyjeve.

Përmbledhje disa shkëmbinj trajtimin macet ^

Felinoterapiya në shtëpi.

 • Cat Persian (intelektual) ka një karakter të qetë. Pasi në shtëpi të re, ajo zgjedh një person, i cili është jeta e vërtetë. Pavarësisht mirësi natyrore, kjo race është shumë kapriçioz: ata nuk mund të ulen në gjunjë tuaj, nëse ata nuk duan, por mjeshtri i dashur nuk largohet një hap;
 • Balynezyyskaya mace (flokët e gjatësi të mesme, Semi) ka një karakter të butë dhe sytë e të ndritshme blu, rritet madhësi të vogël. Kjo race është i përshtatshëm për familjet me fëmijë dhe njerëz të vetme të moshuar, ajo mund të luajë, të ecë, duke çuar atë në një zinxhir ose në mënyrë të sigurtë të shikojnë TV;
 • Devon Rex (macet) - një shkëmb të mahnitshme! Ata janë aktivë dhe të gëzuar në çdo mjedis, ata janë quajtur shpesh "Kotopsa" dhe nuk ishte i impresionuar nga racat e tjera qen wherethey angazhim të ndryshme dhe gatishmërinë për të mbështetur një person në situata të ndryshme. Ata janë të lumtur për të luajtur edhe me letër, ka një vitalitet të fortë, humor të përkryer ngritjen antics e tyre të bukur të gjithë anëtarët e familjes. Marrë së bashku edhe me kafshët e tjera, por të kontaktoni me ta preferojnë të komunikojnë me të presë.
 • Maine Coon (intelektual) i quajtur ndryshe "mace meynskaya rakun" ngjajnë rrëqebulli me brushat specifike për këshilla e veshët. Pavarësisht nga madhësia relativisht e madhe, ata janë karakter shumë miqësore: Maine Coon të marrë së bashku në mënyrë të barabartë edhe me njerëzit dhe kafshët, si lojë, por ndonjëherë i shqetësuar;
 • Toybob (macet), është konsideruar si një nga racat më të patrembur i familjes së maces: ata nuk kanë frikë nga asnjë zjarr, as shpatën, i lumtur për të marrë fotografitë dhe mund edhe të mbrojë pronarin e saj nga armiqtë (duke gjykuar nga sjellja e tyre, ata mendojnë në këtë mënyrë). Kapriçioz, si kur ata të paguajnë një shumë vëmendje për shkak se ajo është e vështirë për të qëndruar pranë në një tjetër kafshë. Përshtatshme për njerëzit me ritëm të parregullt të jetës: ato sidomos nuk kërkojnë praninë e njeriut atje, por mos humbasë mundësinë për të popestytysya për të paguar vëmendje të tyre.

Çdo gjë e përshkruar më sipër përshkruan race në përgjithësi, v. Tipare K. kryesore të kafshëve varet nga edukimi dhe qëndrimi për të zotëruar atë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Dolphin: Dolphins trajtojnë njerëzit.

Sa kohë duhet të jepet për komunikim medicinale me mace ^

Ju nuk mund të detyrojë një njeri për të mbajtur një mace në xhiron tuaj pikërisht 20 minuta, si vendosur kaluar në mënyrë rigoroze në një vend të caktuar, ajo duhet të vijë për njeriun vetëm, dhe jo me forcë, përndryshe rezultati mund të ketë shërim dhe gërvishtjet. Është e këshillueshme për të dhënë manar tuaj mbuluar me qime të paktën 20 minuta në ditë për përkëdheljet, dhe rezultatet janë mahnitëse:

 • Presioni i gjakut stabilizuar;
 • Të përmirësojë gjendjen mbajtur pagjumësi;
 • Arrijnë dhimbje, duke përfshirë dhe gjatë ditëve menstruale;
 • Sëmundje mendore përjetuar periudha rikthim shumë më pak shpesh se sa ata që nuk janë në shtëpinë e cat familjes.

Mbani në mend se mace - jo zgjidhja në trajtimin e sëmundjes dhe trajtimit te mjeku është e nevojshme në çdo rast. "Burkitlyvyy" kafshët vetëm të ndihmojë të qetë dhimbjen fizike ose emocionale, por efektin e trajtimit të maceve ndonjëherë me të vërtetë mahnitëse, sidomos në trajtimin e sëmundjes mendore.

Shqyrtime felinoterapii (trajtimin e macet), e cila mund të gjendet kudo në internet:

Irina, 62 vjet: "Unë jam me Murka time pandarë! Vetëm kjo më ndihmon në lehtësimin vetminë time dhe të qetë në momentet e eksitim "

Nicholas, 55: "A nuk e macet dashuri, por kur shoh se si të qetësuar gruan time nën presionin e saj të butë - të kuptojnë se ky krijim është edhe e dobishme në shtëpi"

Elena, 24 vjet: "Unë kam dy macet në shtëpi: Devon Rex dhe gjinjtë hibrid me Britaninë. Ata janë aq të ndryshme! Devon përkryer uplifting dhe qetësues, dhe një tjetër mace më ndihmon me dhimbje në ditët kritike. Unë nuk i dua ata me veti shëruese, dhe fakti që ata janë thjesht sepse shporta e mia aq të mirë! "