Trombocitet në gjak se sa devijim të rrezikshme nga norma


Trombocitet mbrojnë enët e gjakut nga dëmtimi dhe gjakut clots

Trombocitet - një trombocitet vogla të formuara në të kuqe qelizat palcën e eshtrave dhe të luajnë një rol të rëndësishëm në hemostasis dhe trombozë.

Trombocitet në gjak: roli i tyre në trup ^


Kjo varet nga ruajtja e trombocitet gjakut në një gjendje të lëngët, të shpërndarë mpiksjen e gjakut dhe të mbrojtur muret e enëve të gjakut nga dëmtimi.

Së bashku me eritrociteve dhe leukociteve, trombocitet formuar për të përfshirë (qelizë) e gjakut dhe është një element i rëndësishëm i testeve laboratorike.

Trombocitet e Kërkimit është një test i detyrueshëm i përgjithshëm klinik të gjakut dhe një vlerësim të koagulimit, i cili përcakton aftësinë e trupit për të përballuar me gjakderdhje dhe për të shpëtuar jetën e humbjes së mundshme të gjakut.

Trombocitet në normën e gjakut në fëmijët dhe të rriturit ^

Trombocitet normale në gjak është një tregues i gjakut të shëndetshme. Jeta e trombocitet është i vogël - ata nuk jetojnë më shumë se 7 - 10 ditë dhe kërkojnë të reja të vazhdueshme. Prandaj, në gjakun e një personi të shëndetshëm është një proces i vazhdueshëm i mbeturinave trombocitet (qelizat e mëlçisë dhe shpretkës) dhe formimin e të rejave.

Nëse enët e gjakut dëme dhe trombocitet janë aktivizuar dërguar menjëherë në vendin e dëmit - ata vetëm rrinë me njëri-tjetrin dhe me murin e anijes, duke krijuar një mpiksje (trombo) që ndalon gjakderdhje.

Në qoftë se bilanci në mes të prodhimit të qelizave të reja dhe shkatërrimin e të gjitha mbeturinat - i cili shkakton trazuar, ka patologji - në rritje gjakderdhje ose, predispozicion për trombozë, e cila është po aq e rrezikshme.

Trombocitet normale në gjak:

në të rriturit 180-320 * 109 / L
shtatzënë 150-380 * 109 / L
në foshnjat 100-420 * 109 / L
në fëmijët më të vjetër se 1 vit 180-320 * 109 / L

Në gratë, shkalla e trombocitet mund të ulet pak gjatë menstruacioneve, për shkak të humbjes fiziologjike e gjakut, megjithatë, ky reduktim nuk duhet të jetë i përhershëm. Një rënie e lehtë (150 * 109 / l) numri i trombocitet në shtatzëni mund të ndodhë për shkak të një rritje të mprehtë në vëllimin e gjakut dhe kequshqyerja shtatzënë, duke shkaktuar trupin nuk ka kohë për të prodhuar ato në sasi të nevojshme.

Nëse trombocitet janë reduktuar (nën 150 * 109 / L) nuk është për shkak të shtatzënisë, menstruacioneve ose humbje të tjera të gjakut dhe janë të qëndrueshme, atëherë kjo është një arsye serioze për trajtim te mjeku, si mund të zhvillohet trombocitopenia.

Shkaqet trombocitopenia, simptomat dhe trajtimi ^

Trombocitopenia - një reduktim në numrin e trombocitet në gjak nën normale, e cila çon në koagulimit të gjakut dhe rritjen e gjakderdhje për shkak të too gjakut "rrallë". Kjo gjendje paraqet një kërcënim real për shëndetin, si enët e gjakut humbasin elasticitetin e tyre, bëhet shumë i butë, i brishtë dhe të prirur për rrezikun e gjakderdhje të brendshme.

Nivelet e ulëta të trombocitet mund të dyshohet pa analiza laboratorike, nga disa shenja të jashtme. Nëse ju:

 • bruising lehtë nuk ka dëme të dukshme mekanike,
 • mishrat e gjakderdhje,
 • shpesh hundës hapur apo gjakderdhje zorrëve,
 • shumë të rënda dhe të zgjatur menstruacioneve,
 • Trupi Punctulata shfaqen skuqje të lëkurës të veçantë,
 • gjatë ndalesa e gjakut pas shkurtime të vogla apo extractions,

të gjitha simptomat e mundshme të Thrombocytopenia.

Shkaqet kryesore të Thrombocytopenia:

 • alergjik - ndodh kur alergji të drogës (trombocitopenia alergjik);
 • Autoimune - antitrombotsitnyh zhvilluar antitrupa (trombocitopenia autoimune);
 • simptomatike - shkaktoi tirotoksikozë (hyperthyroidism), infeksionet, dehje (trombocitopenia simptomatike);
 • transimmunnye - ndodh kur thekshëm antitrupa autoimune nëpër placentë në trupin e fetusit nga një nënë e infektuar;
 • Vitamina B12-mangësi anemi ose mungesa e folate.

Pavarësisht nga fakti se në këtë gjendje zakonisht nuk ka sëmundje dhe dhimbje, trajtimi i Thrombocytopenia domosdoshmërisht për shkak se sëmundja mund të shkaktojë gjakderdhje të brendshme të rrezikshme, duke përfshirë gjakderdhje në tru.

Trajtimi fillon me përcaktimin e shkaqeve të sëmundjes për të shmangur trombocitopenia mesme kërkojnë trajtim të sëmundjes themelore. Megjithatë, prania e një sindrom hemorragjike theksuar (rritur hemorrhages nënlëkurës dhe gjakderdhje e mukozës), trombocitopenia duhet të trajtohet si sëmundje themelor.

Aktualisht, trajtimet e mëposhtme:

 • Terapi glucocorticosteroid hormon,
 • imunoglobulina intravenoze
 • Futja antirhesus D-serum
 • trombocitet donatorëve.

Në mungesë të efektit të terapisë drogës apo kur steroid hormone japin rezultat të paqëndrueshme, pacienti është ofruar një splenectomy (heqja e shpretkës). Pas largimit të shpretkës, organet kryesore të gjakut-formimin, 75% e pacientëve të arritur në shërim të plotë.

Pacientët trombocitopenia duhet të jetë nën mbikëqyrjen e vazhdueshme të një mjek - hematologist dhe për të shmangur veprimet që shkaktojnë ose të rrisin gjakderdhje:

 • Në veçanti, për të shmangur klasa vysokotravmatichnymi sportive;
 • Unsubscribe nga alkooli, canning shtëpi dhe ushqimeve që përmbajnë uthull;
 • Mos e merrni aspirinë, Analgin dhe nonsteroidal drogë anti-inflamator që shkelin funksionin e trombociteve.
 • Dietë duhet të jetë sasia e mjaftueshme e ushqimit me vitamina C, D dhe A, sidomos tendenca për nosebleeds shpeshta.

Shkaqet Thrombocytosis dhe trajtimi ^

 

Thrombocytosis - është në rritje numri i trombocitet në gjak, duke çuar në mpiksjen e lartë të gjakut dhe bllokimin e enëve të gjakut.

Thrombocytosis është primar dhe sekondar (simptomatike). Rezultatet e para nga çrregullime hematologjike funksionin e qelizave burimore në palca e eshtrave, duke rezultuar në rritje të mprehtë në numërimin e trombociteve të gjakut. Diagnostikuar në shumicën e rasteve, nga aksidenti, analizat e gjakut dhe nuk ka simptome të veçanta përveç dhimbje koke e natyrshme në një numër të madh të sëmundjeve.

Shkaku i thrombocytosis mesme shpesh:

 • inflamacion,
 • lëndim,
 • kirurgji,
 • heqja e shpretkës,
 • infeksion
 • tumor malinje,
 • çrregullime hematologjike (më shpesh mangësi hekuri)
 • disa ilaçe.

Për diagnozë të saktë, në zbulimin fillestar të niveleve të larta të trombocitet Rekomandohet që studimet e mëposhtme:

 • trombocitet test i gjakut - deri në tri herë në intervale prej 3-5 ditë;
 • Ferritin serum dhe hekuri serum;
 • Studimi sasior i proteinave C-reaktive;
 • urinalysis;
 • Ultratinguj e legenit dhe barkut;
 • konsultuar gjinekolog ose urolog.

Me një rritje të lehtë në numërimin e trombociteve (500 * 109 / L) për të zvogëluar nivelin e tyre mjaft e mundshme pa drogë, duke përdorur ushqimin e duhur dhe dietë. Pacientët me thrombocytosis duhet në mënyrë të qartë e di se çfarë ushqime janë të dobishme për ta, dhe që mund të keqësojë gjendjen.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Rritja bilirubin në gjak - shkaqet dhe trajtimi.

Një dietë e lartë në trombocitet

 • Në menynë e përditshme duhet të marrin pjesë produkte të gjakut hedh lëng - ulliri dhe vaj flaxseed, vaj peshku, limon, uthull molle, lëng domate, rrushin e papjekur, qepë dhe hudhër.
 • Sipas studimeve mjekësore, përdorimin e rregullt të hudhër në ushqim mund jo vetëm të gjakut razzhyzhyt, por gjysmë mpiksjen rozsmoktaty ekzistuese.
 • Dobishme si produkte që përmbajnë magnez, i cili nuk lejon formimin e clots në gjak.
 • Ajo është gjithashtu shumë e rëndësishme regjimi saktë të pijshëm, sepse gjaku është 90% ujë. Me ujë të pamjaftueshëm të pijshëm (normale 2-2,5 litra në ditë), trupi është i dehidratuar, enët e gjakut ngushtoj dhe gjaku kondensohen.
 • Përveç ujë, çaj të gjelbër e dobishme dhe natyrore lëngjet e frutave, perimeve dhe manaferrat thartë.
 • Për produktet e ndaluara, gjaku trashet, përfshijnë banane, mango, thjerrëzat, u rrit egër, arrat, hirit aronia, shegë.
 • Rrit alkool në gjak e viskozitetit, pirja e duhanit, dhe barëra të shumta, duke përfshirë kontraceptivëve, diuretics dhe hormonet, kështu që ju duhet të heqin dorë nga zakone të këqija dhe nuk e përdorin drogën nëse nuk është absolutisht e nevojshme.

Kur venat me variçe në dispozicion ose thrombophlebitis efekt ringjalljen e mirë është një përzierje e hudhër, qepë, limon dhe mjaltë (100g proporcione: 200 g, 50 g, 100 g), merret 3 herë në ditë për 1 lugë çaji. Në mënyrë tipike, menjëherë pas urdhërimin ushqim vjen një përmirësim të dukshëm në sëmundje.

Nëse rritja e trombociteve kritike (tejkalon normën nga gjysma ose më shumë), ose të normalizuar nivelet e tyre nëpërmjet dietë e duhur dhe mjetet juridike natyrore dështon, mjeku do të marr ilaçet e nevojshme që reduktojnë koagulimit të gjakut dhe për të reduktuar formimin e trombocitet të vlerave normale.

Ajo është gjithashtu e mundshme mjete trajtim popullore - TEAS dhe infusions e bimëve, por si thrombocytosis dhe trombocitopenia është sëmundje kundërta, të bëjë atë vetëm nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore. Është e rëndësishme për të kuptuar se bimeve - kjo është drogë goxha serioze, dhe zgjedhja e gabuar mund të përkeqësohet ndjeshëm situatën.

Vini re se pacientët të cilët nuk marrin trajtimin në kohë të sëmundjes thrombocytosis do të vazhdojë të përparojë me rritje të mëtejshme të numrit të trombocitet, kështu që nuk trajtojnë lehtë shëndetin e tyre dhe të mos rrezikojnë kot.

Trajtimet aktuale nën mbikëqyrjen e një mjeku - hematologist lejuar pacientët të jetojnë një jetë normale të plotë.

Në përfundim, ne ju rekomandojmë të shikoni video në trombocitet njohëse dhe qelizave të tjera të gjakut: