Dhimbje në këmbë - Shkaqet, trajtimi dhe ndihmën e parë


Shkaku më i zakonshëm i dhimbje në këmbë - dehidratim dhe të ushqyerit e dobët

Dhimbje të dhimbshme në këmbë - Një problem shumë e zakonshme që të paktën herë pas here përballen çdo person.

Shumë shpesh redukton ngërç këmbë në të moshuarit dhe debilitated, gratë shtatzëna dhe atletët pas tendosje intensive.

Çka e shkakton dhimbje në këmbë dhe llojeve ^


Konfiskimet muskujt këmbë - një dhimbje e papritur të mprehtë e cila ndonjëherë është thjesht e padurueshme.

Nëse dhimbje të muskujve janë shpesh spazmovannymy në mënyrë intensive dhe që janë elastik në prekje dhe të dendura, si basketboll dhe duket se tani ia plas.
Kjo ndodh zakonisht, papritmas, një njeri mund edhe të bien për shkak se ajo nuk mund të mbështetet në këmbë.

Spazma mund të sjellë ndonjë pjesë të këmbë - këmbë, gishtat ose kofshës, por muskujt më të zakonshme dhe të dhimbshme cramping viç janë.

Nëse gjëra të tilla ndodhin herë pas here, ajo është veçanërisht e mos u bëni merak, ndoshta për të fajësuar zgjatur sjellje të vështirë, në të cilën shtrydhur nervat dhe muskujt thjesht "mpirë". Në këtë rast, të mjaftueshme për të ndryshuar në një pozitë më të rehatshme, të relaksoheni muskujt mpirë dhe të bëjë një masazh të butë.

Nëse keni vërejtur dhimbje të shpeshta në këmbë, ju duhet të kuptoni seriozisht shkaqet e paraqitjes së tyre.

Arsyet kryesore për në gjykatë:

Dehidratim

 •  Edhe dehidratim të butë mund të fillojnë dhimbje në këmbë, sepse, me humbjen e ujit nga trupi janë të nevojshme për mbajtjen e muskujt elektrolite të shëndetshme (kalcium, kalium dhe natriumi) dhe elementet thelbësore gjurmë (bakër, krom, zink).
 • Kjo është arsyeja pse dhimbje më të shpeshta në ditët e nxehta, kur djersitja.
 • Shpesh, dhimbje këmbë është simptomë e parë e një dehidratim të rrezikshme dhe mangësi electrolyte, dmth, kështu që trupi ynë është duke u përpjekur për të paralajmëruar për rrezikun afërt.

Mungesa e vitaminës dhe minerale

 • Së pari, kalcium, vitaminë D dhe magnez, i cili është përgjegjës për transmetimin e impulseve nervore të muskujve.
 • Mungesa e vitaminave mund të shkaktohet nga një dietë të paekuilibruar, futje e tepruar e nikotina, caffeine dhe sheqer dhe duke marrë disa ilaçe që parandalojnë thithjen dhe asimilimin e vitaminave.
 • Pranimi i këtyre barnave duhet të mbjellë në kohë me kaltsiesoderzhaschih pritjes mahnie- dhe produktet e tyre për përthithjen më të mirë.

Ushqim me sasi të lartë të proteinave

 • Nivele të larta të proteinave në dietë pengon thithjen e kalciumit.
 • Prandaj, në qoftë se ju vendosni për të marrë dietë popullor proteina (dieta Atkins Duka Kremlini dietë Mahhi, djathë, Montignac dietë) ose një dietë që përfshin ditë proteina (dietë nga grupit të gjakut, dietën 6 petals, dashuria), të kujdeset për futje të mjaftueshme të kalciumit në formë të multivitamina që nuk dëmtojnë shëndetin e tyre në ndjekje të bel i hollë.

Ndryshimi dramatik në temperaturë

 • Shpesh këmbët dhimbje të ndodhë kur banje në ujë të ftohtë, ose hipotermi në të ftohtë.

Tensioni i tepërt i muskujve

 • Ngarkesa rezultuar tepruar në çdo grup të vetëm të muskujve, nuk kanë trajnimin në sporte, e punës të rënda fizike.

Disa sëmundje

 • Këto përfshijnë sëmundje tiroide, diabeti, venat me variçe, plagosje apo trurit tumor dhe këmbët banesë.
 • Prandaj, konvulsione të shpeshta është e dobishme që të konsultoheni me një endokrinolog, neurolog dhe fleboloha.

Stres

 • Sipas mjekëve, thekson shpeshta të çojë në humbjen e rëndë të kalciumit të nevojshme për relaksim të muskujve të muskujve dhe funksionimin normal të sistemit nervor.

Dhimbje barku këmbën natën: shkaqet dhe simptomat ^

Konfiskimet ndodhin në një ëndërr, në thelb, kur ndryshon pozicionin e trupit nga njëri paraqesin në një tjetër - pra nuk është një tendosje e një grupi të muskujve që shkakton atyre që të vrull. Shpesh, këmbën dhimbje natën atje në mëngjes, i shoqëruar nga sindromi i fortë dhimbje dhe gjumë të plotë të personit të privuar, duke u bërë një kauzë të zgjatur pagjumësi.

Në mënyrë tipike, shumë kohë pas dhimbje këmbë lënduar - kjo është për shkak të akumulimit në vrull muskujve në kohën e kripë e acidit laktik (produkt i oksidimit jo të plotë të glukozës), dhe një person nuk mund të fle.

Konfiskimet gjatë gjumit është veçanërisht e shqetësuar për të moshuarit, sepse, me moshë nuk ka ndjeshmëri në rritje të mbaresa nervore të muskujve, sidomos në çrregullime metabolike dhe prania e osteoarthritis.

Përveç kësaj, sipas mjekëve, dhimbje të shpeshta këmbë gjatë gjumit dhe pjesa tjetër mund të jetë shenja e parë e zhvilluar trombozë e gjymtyrë të ulët, në mënyrë që të kërkojë konsultime të detyrueshme me një mjek.

Leg dhimbje barku në shtatzëni ^

Dhimbje në këmbë gjatë shtatzënisë - fenomen mjaft i shpeshtë që ndodh për shkak të presionit shtesë të rritjes së mitrës mbi enët e gjakut dhe mbaresa nervore gjymtyrë të ulëta. Kjo parandalon rrjedhjen normale të gjakut në gjymtyrë të ulëta shtatzëna dhe shkakton spazma e muskujve.

Për fat të keq, cramping muskujve viç gjatë shtatzënisë - nuk është lloji i vetëm i spazma në grua shtatzënë. Shpesh ka dhimbje kofshët e sipërme që lindin nga rritja e presionit mitrës, dhimbje të fortë pulsating në këmbë dhe ndjenjës së "gjarpërues" pjesën e prapme të këmbës.

E pra heq dhimbje këmbë gjatë shtatzënisë dhe ndihmon në parandalimin pamjen e një dush të ngrohtë, muskujt më të relaksuar dhe të enëve të gjakut. Në banjo, ju mund të shtoni decoctions e bimëve (nenexhik, Valerian, horsetail), posedojnë efekt qetësues dhe anticonvulsant.

Si një nënë e ardhshme dy herë rrit nevojën për magnez, kalcium dhe kalium, gratë shtatzëna duhet të rregullohet në mënyrë që të parandaluar deficitet e tyre. Për këtë është e nevojshme që të përfshijnë në dietën tuaj të përditshme produktet e qumështit të mjaftueshme, mish, peshk, shpezë, herbs, perime dhe fruta.

Përveç kësaj, për të parandaluar gjykatës, gratë shtatzëna duhet të veshin të rehatshme të ulët takë këpucë dhe shumë pushim, heqjen këmbët në rritje.

Trajtimi dhe ndihma e parë për dhimbje këmbë ^

Nëse ju shpesh redukton dhimbje këmbë, ju duhet të dini mënyra të thjeshta për të shpejt të rivendosur ton normale të muskujve dhe të shpëtoj i dhimbjes. Para së gjithash, mos panik, ulen drejt deri në krevat ose në një karrige dhe këmbët më të ulët sjellë së bashku në një dysheme të ftohtë - disa minuta më vonë restauruar qarkullimin e gjakut dhe të kalojë vrull.

Përveç kësaj, ajo është e rekomanduar disa herë në majë vend vrullshëm dhe pastaj të bëjë një masazh të butë dhe lëvizjet fërkim - ndikuar masazh muskujve rozihriyutsya dhe restauruar rrjedhjen normale të gjakut. Lëvizjet masazh bëni në mënyrë strikte nga poshtë lart - nga gishtërinjtë në thembra, pastaj pesë në gjunjët e tij. Pas masazh shtrihem, duke vënë këmbët në kodër.

Kur muskujt viç vrull edhe për një gjilpërë injeksion në zonën e prekur, por ajo ka të bëjë vetëm profesionist i cili e di pikat e saktë akupunkturë. Prandaj, ju nuk duhet të përpiqet për të bërë këtë procedurë veten për të shmangur dëmtimin e enëve aty pranë dhe nerva.

Nuk janë mjete popullore nga gjykata:

 • Shumë të thembra efektive vajosje e këmbëve të lëng limoni të freskët për dy javë, në mëngjes dhe në mbrëmje. Pas thithjen e plotë dhe tharje përzierje nuk fshij këmbët e tij, krye të veshin çorape apo këpucë.
 • Nëse keni spazma e muskujve të dobishme si vrullshëm rajon naftës fshij mustardë - mustardë, siç e dini, ka warms shkëlqyera dhe rikthen pronat rrjedhjen e gjakut.
 • Me të njëjtin efekt vlen vodka, uthull molle (në formën e fasha të ngrohta me lagështi) ose ngrohjes vaj gjykatës.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin ushtrime terapeutik në osteokondroza kurrizore.

Parandalimi dhe fizioterapi ^

Gjykata trajtim në këmbë, sipas mjekëve, nuk duhet të fillojë me pilula dhe rregullimin e dietë:

 • Para së gjithash, ju duhet të rritet futje e ushqimit me kalium, magnez dhe kalcium - këto elemente gjurmë janë përgjegjës për qarkullimin e lëngjeve.
 • Për të mbushur kalcium të ngrënë më shumë produkte të qumështit, por vini re se produktet me pak yndyrë, pak kalcium atë - kështu që nuk e teproj me kos nonfat dhe djathë.
 • Ndihmojë plotësoj banane kalium, avocados, mish, peshk, shpezë.
 • Magnezi është gjetur në arra, bishtajore, krunde, djathë, harengë, spinaq, bukë thekre, bollgur qull.
 • Nëse mungesa e mineraleve, duke rregulluar ushqimin nuk mund të duhet të mbështetet në përdorimin e shtojcave të fortifikuara.

Grupet e muskujve më të prirur për dhimbje, ju duhet të forcojë nga ushtrimi të veçantë dhe masazh parandalues. Kompleksi i ushtrimeve terapeutike përfshijnë stërvitje të përditshme për t'u çlodhur muskujt viç - Dora kuptoj këshilla e këpucë me majë dhe t'i detyrojë ata për të tërhequr mbi.

Përveç kësaj, gjatë ditës ose pas një vend të gjatë të një sjellje monoton, bëni mini-ushtrime për këmbë, ngjiten lartë deri në çorape dhe opuskaytesya ashpër në thembra këmbët rrotullohen në drejtime të ndryshme, përkulem dhe i drejtuar gishtat.

Çdo mbrëmje do kontrast banjot këmbë - për disa sekonda alternuar zhyt këmbët në ujë të ftohtë dhe të nxehtë mund të jetë me barishte (horsetail, acaroj, yarrow, Lungwort, lule të thata).

Dallimi temperaturës nuk e bëjnë shumë të mëdha, procedura duhet të jenë të kënaqur, sidomos me venat me variçe e gjymtyrë të ulët. Pas një masazh relaksues banja bërë në drejtim të këmbës deri në gju dhe të shkoni në shtrat në çorape leshi.

Për të parandaluar dhimbje barku dhe spazma, veshin këpucë të rehatshme, të heqë dorë takë të lartë dhe për të shmangur stres të panevojshëm në këmbë. Gjithashtu, hedh tym, futje maksimale kufi kafe dhe sheqer dhe nuk e vë veten nga stresi.