Rritja bilirubin në shkaqet e gjakut dhe trajtim


Rritja e bilirubin - një burim i trurit rrezikshme dehje

Bilirubin - një pigment të verdhë kafe ngopur që është prodhuar në shumë inde dhe organe dhe është produkt i shpërbërjes përfundimtare të hemoglobinës dhe proteina të tjera hemosoderzhaschih në qelizat e mëlçisë, palca e eshtrave dhe shpretkës.

Roli fiziologjik i bilirubin nuk është kuptuar plotësisht, megjithatë, sipas hulumtimit të fundit, është e nevojshme jo vetëm për asgjësimin e hemoglobinës, siç ishte menduar më parë, por është një antioksidant i fuqishëm natyror që i jep premtim i madh për zbulimin e trajtimeve të reja për kancerin, zemrën dhe shumë sëmundje të tjera.

Bilirubina direkte, indirekte dhe i përgjithshëm ^


Në njerëz, bilirubin është i pranishëm në dy format;

 • drejtpërdrejtë (i lidhur)
 • dhe indirekte (pa pagesë).

Bilirubin Gjithsej në formë të pastër nuk ekziston dhe është përcaktuar si numri i përgjithshëm i drejtpërdrejtë dhe të tërthortë, dhe, OK, bilirubin drejtpërdrejtë duhet të jetë 75% të totalit. Çdo ditë, trupi prodhon rreth 250-350 mg bilirubin, me rreth 80% të prodhuar nga ndarjen e qelizave të gjakut të kuqe (hemoglobinës 1 gram - rreth 36 gram bilirubin).

Siç e dini, gjaku i njeriut është i përditësuar me shpejtësi nga ind lidhës, i përbërë nga qelizat plazma dhe formuan elemente: qelizat e kuqe të gjakut (ind të sigurojë oksigjen), qelizat e bardha të gjakut (përgjegjës për sistemin imunitar dhe për të luftuar infeksionet) dhe trombocitet (përgjegjës për koagulimit të gjakut).

Qelizat e kuqe të gjakut apo qelizat e kuqe të gjakut - më të shumta e qelizave të gjakut. Ata jetojnë një mesatare prej rreth 120 ditë, pastaj të thyer, duke i liruar hemoglobina përfshira në to.

Hemoglobinë, pas reaksioneve komplekse kimike fillimisht konvertuar në bilirubin lirë ose të tërthortë, pazgjidhshëm në ujë dhe shumë toksike. Ajo përqendrohet në mëlçi duke kapur qelizat e mëlçisë e tij nga gjaku.

Në mëlçi, bilirubin pa si një "pastruar" - nën ndikimin e enzimeve specifike që lidhet me acidit glucuronic dhe bëhet lidhur. Për shkak të veprimit të acidit glucuronic, bilirubin drejtpërdrejtë, ndryshe nga të tërthortë, bëhet shpjegueshëm dhe më pak toksike - shpërbëhen lehtësisht në biliare, ai merr së bashku me të në zorrë dhe hiqet pastaj nga trupi me mjete natyrore së bashku me feçe, duke i dhënë asaj një ngjyrë kafe.

Bilirubin ngritur në gjak, shkaqet dhe simptomat ^

Në metabolizmin normale të bilirubin në gjak merr shumë pak bilirubin drejtpërdrejtë. Megjithatë, në dështimet patologjike, përqendrimi i saj mund të rritet sa më shumë në gjak (hyperbilirubinemia) dhe urina (bilirubinuria), depërtojnë në indin përreth dhe duke shkaktuar yellowing e lëkurës, sclera e syve dhe mukozës.

Përveç kësaj, simptomat e shpeshta:

 • vjellje,
 • dobësi,
 • të vjella,
 • belching hidhur,
 • shurdhim në sektor të sipërme të djathtë,
 • zbardhur, karrige pothuajse të bardhë,
 • ngjyra urina e birrës,
 • lëkurës itchy.

Shkaqet kryesore të shkeljeve të metabolizmit bilirubin:

 • Sëmundjet e gjakut, në të cilin ka një rritje të mprehtë në numrin e qelizave jo-praktike të kuqe të gjakut (anemi), agresion imun ndaj qelizave normale të kuqe të gjakut (sëmundje hemolitik të porsalindur, Rh - konflikt me nënën e fëmijës), dhe ekspozimi ndaj substancave toksike dhe kimike në qelizat e gjakut.
 • Sëmundje të mëlçisë (virale, bakteriale, autoimune, hepatiti toksike dhe medicinale, verdhëz), që infektojnë ose të shkatërrojë qelizat e mëlçisë. Në të rënda të verdhë verdhëz jo vetëm të lëkurës dhe sclera e syrit, por pështymë, djersë, lot, qumështit të gjirit dhe të gjitha internals.
 • Shkelja e kalimit të lirë të biliare në traktin biliar - cholelithiasis, diskinesia e tëmthit, pakreatit, prania e tumoreve, plagët apo nyjet limfatike zgjeruar në afërsi të traktit biliar.
 • Alkooli helmimi, kimikate dhe ilaçe.
 • Mungesa e vitaminës B12.
 • Trashëguar mangësi enzimë të mëlçisë - sindromi Gilbert.
 • Verdhëz fiziologjike e porsalindur.

Bilirubin normale në fëmijët dhe të rriturit ^

Nivelet bilirubin: norma për fëmijët dhe të rriturit

Përcaktimin e nivelit të bilirubin në gjak është një mjet i rëndësishëm për diagnozën e shumë sëmundjeve, sidomos mëlçisë, traktin biliar dhe sistemin e formimit të gjakut, dhe është një nga treguesit kryesorë të analizave biokimike të gjakut.

Vlera Refferentnye gjithsej varg normale, bilirubin indirekte dhe direkte për të rriturit dhe fëmijët janë të paraqitura në tabelën e mëposhtme:

Në të rriturit dhe fëmijët më të vjetër se 1 muaj Fëmijët deri në 1 muaj
I përgjithshëm 8,5-20,5 mmol / l në lindje 51-60 mmol / l, me 2 ditë deri në fund të javës së parë të mund të rritet deri në 256 mmol / L për shkak të tërthortë (parakohe për 170 mmol / L) .To fund të 3 javë afrohet normën për të rriturit
Indirekt për 15.4 mmol / L (75% e totalit) në periudhën e pikut të paktën 90% të totalit
Drejt për 5.1 mmol / L (25% e totalit) në periudhën e pikut të jo më shumë se 10% të totalit

Verdhëz neonatale fiziologjik ^

Bilirubin ngritur në të sapolindur nuk është një sëmundje dhe, në shumicën e rasteve, është i vetëm dhe nuk kërkojnë trajtim. Ky fenomen quhet fiziologjike verdhëz (zheltushka) foshnjat dhe fëmijët është i lidhur me përshtatjen e organizmit ndaj kushteve të mjedisit.

Fakti që gjaku i fëmijëve gjatë ditëve të para të jetës përmban të ashtuquajturin hemoglobinës fetusit (formuar në barkun e nënës), e cila është shumë e ndryshme në përbërje nga hemoglobinë rritur dhe të jetë zëvendësim aktiv gjatë muajit të parë të jetës.

Për shkak të faktit se zëvendësimi i hemoglobinës lëshuar një numër të konsiderueshëm të produkteve të shkatërrimit të qelizave të gjakut të kuqe dhe të mëlçisë dhe sistemit biliar i fëmijës nuk është ende plotësisht funksionale, për 3 - 4 ditë të jetës së tij për të lëkurës dhe mukozës membranat mund të ndryshojë ngjyrën në të verdhë. Frikë e këtij shteti nuk kanë nevojë për të - sa më shpejt që sistemi enzimë e fëmijës është plotësisht duke punuar, ndryshim ngjyra të zbehtë - rozë, kjo është zakonisht 7 - 8 ditë të jetës.

Disa më të gjatë dhe të theksuar verdhëz mund të ndodhë kur Rh - konflikt (Rh negative pozitive dhe nëna e fëmijës), ose në prani të nënave në grupin e parë të gjakut, dhe fëmija i dytë (të paktën tre). Kështu fëmijët janë tepër të fjetur dhe ata duhet të zgjohen për feedings.

Për të reduktuar toksicitetit në nivele të larta të bilirubin dhe të përshpejtojë sekretim saj në feces dhe urina në mjekësinë moderne metodë e përdorur gjerësisht e terapi të lehta (phototherapy). Foshnja është vendosur nën llambë të veçantë, të mbyllë sytë tuaj dhe një fashë mbulesë, nëse është e mundur, në të dyja anët. Në mënyrë tipike, pas 4 - fotolikuvannya ditë, simptomat e verdhëz zhduken tërësisht.

Efekti pozitiv i trajtimit të zheltushky jep gji para se të aplikoni fëmijën në gji - ajo promovon shkarkimin e shpejtë të meconium dhe zvogëlon gjasat e komplikacioneve. Në rastet më të rënda, verdhëz të rënda mund të kenë nevojë gjakun e donatorëve, duke lejuar sistemin nervor dhe për të shpëtuar jetën e efekteve toksike.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin e tregon nivelin e qelizave të bardha të gjakut.

Si për të reduktuar bilirubin ^

Për të reduktuar nivelin bilirubin, mbi të gjitha, është e nevojshme për të vendosur rrënjët e rritjes së saj. Përndryshe, ajo do të vazhdojë të rritet, si hyperbilirubinemia nuk është një sëmundje e vetme, por një simptomë e sëmundjes.

 • Në veçanti, nëse stanjacion fajtor biliare, të mjaftueshme për të eliminuar pengesat, për shembull, hiqni gurët në fshikëz e tëmthit apo një kurs të trajtimit me barnat që përmirësojnë sekretimit biliare.
 • Në hepatitit viral trajtim anti-virus, anemi hemolitike - mjete që parandalojnë rritjen e ndarje e qelizave të kuqe të gjakut.
 • Nëse shkaku është për shkak të dehjes, do të mirëpresë adsorbents që lidhin substanca toksike dhe hetaprotektorov që shërbejnë për të mbrojtur të mëlçisë.

Në mënyrë që të zvogëlojë normën e enzimë në gjak duhet të jetë e mundur për të lehtësuar të mëlçisë dhe tëmthit, duke ndryshuar dietën tuaj drejt ushqim të shëndetshëm:

 • Nga menyja për përjashtimin akut, i tymosur dhe skuqur ushqime, sodas, alkool, çaj të fortë dhe ëmbëlsirat.
 • Preferojnë, ushqime të freskëta dhe të ziera pjekur, sidomos perimet - ajo do të ndihmojë të adresuar shkaqet e kapsllëk, rivendosur microflora të dobishme dhe për të siguruar largimin e shpejtë të toksinave nga zorrët.
 • Në mënyrë që të mos prishin traktit digjestiv, hani shpesh, por pak, nuk ha tepër dhe nuk lejojnë pushimet e gjata në mes të ngrënies.
 • Përveç kësaj, gjatë urisë akute ndaluar humbje peshe dietë, dietë tregojnë terapi pajtueshmërinë me cholelithiasis.

Për diagnozën e saktë duhet të dinë se si të përgatiten për ofrimin e analizave. Gjaku është marrë nga një venë në mëngjes në një stomak bosh nuk është e rekomanduar për të ngrënë dhe të pirë kafe (kafeina zvogëlon bilirubin) për 8 orë para procedurës, përndryshe rezultatet mund të jetë i pabesueshëm.

Në mëparshëm ditë dhurimin e gjakut të heqë dorë nga ushqimet yndyrore (të mos mbingarkoj mëlçisë) dhe nga aktivitetet e tepërta fizike që provokojnë dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme. Për treguesit e sakta nganjëherë kërkohet anulimin paraprak (deri në 2 javë) disa ilaçe, duke përfshirë vitaminë C dhe droga antiepileptic.

Në qoftë se hulumtimi është kryer si duhet dhe treguan nivele enzimë në mënyrë të konsiderueshme nën normale, kjo gjithashtu duhet të lajmërojnë. Arsyet për bilirubin ulët studiuar sa duhet, për shkak se shpesh njerëzit vuajnë nga përmbajtje të lartë enzimë, jo më të ulët.

Megjithatë, sipas disa studimeve mjekësore gjetur një lidhje të drejtpërdrejtë në mes të niveleve të ulëta mes sëmundjes dhe sëmundje koronare të zemrës, ekziston rreziku i sulmeve të zemrës dhe goditje janë shumë më të ulët në bilirubin të lartë se sa të ulët.

Në përfundim kemi parasysh se një nivel i lartë i bilirubin kërkon vëmendje të kujdesshëm dhe kontroll të rreptë, pasi ajo është shumë toksik në sistemin nervor qendror dhe shkakton shumë Sëmundjet - dhimbje koke të vazhdueshme, lodhje, rënie në normën e zemrës (bradycardia).

Prandaj, mënyra më e mirë për të shmangur dehje të trurit dhe trupit - në simptomat e para të kërkojnë kujdes mjekësor.