Sekretet e të ushqyerit jetëgjatësi


Sekretet e njëqindvjeçarëve - në dietën e tyre

Mjeku më i madh grek Hipokrati dhe mësues, emri i të cilit në perceptimin tonë është e lidhur pazgjidhshmërisht me betim e famshme e Hipokrati, konsiderohet si "babai i mjekësisë", pohoi se çdo sëmundje e njeriut është për shkak të shkeljes së ushqimit, zakonet dhe mënyrën e jetesës.

Ajo i takon Hyppokratu fraza e famshme: "Ne jemi ajo që ne hamë!", Kështu duke nënvizuar rolin kryesor e ushqimit për jetën dhe shëndetin.

Pa përjashtim, njerëzit do të jetojnë gjatë, por duhet të qëndrojnë të shëndetshëm, të gëzuar, mendjen të ngurta dhe kujtesës.

Shkencëtarët në mbarë botën janë duke u përpjekur për të gjetur përgjigje për sekretet e njëqindvjeçarëve, duke studiuar me kujdes këtë fenomen, duke u përpjekur për të kuptuar se pse vetëm disa njerëz arrijnë të jetojnë kaq gjatë pa sëmundje, edhe pse gjenetikisht trupi i njeriut është projektuar për rreth 150 vjet të jetës.

Sekretet e njëqindvjeçarëve ^


Pavarësisht numrit të madh të hipotezave në lidhje me sekretet e shëndetit dhe jetëgjatësi, si dhe faktin se të gjitha centenarians ndryshme kushtet e jetesës - klimatike, gjeografike, sociale, shkencëtarët mendonin të gjithë në marrëveshje që të ushqyerit e njëqindvjeçarëve është e lidhur ngushtë me jetëgjatësi dhe luajtur atë një nga rolet më të rëndësishme.

Pak parafrazuar fraza e famshme e Hipokrati, ju mund të shtoni atë person - kjo nuk është vetëm atë që ai ha, por atë që ai pi. Të gjitha centenarians në botë të pijë ujë vetëm të pastër pranverë, e cila është sekreti më i rëndësishëm të jetë e gjatë, sepse trupi i njeriut është 75% ujë kështu që është e rëndësishme që ajo është uji ai mbush rezervat e saj të brendshme.

Në rolin vendimtar e ujit në jetën e njeriut, normat e konsumit dhe të regjimit të duhur të pijshëm për kujdesin shëndetësor të lexoni artikullin në faqen tonë të internetit.

Centenarians Ushqim ^

Bota mëlçisë: kalori të ulët dhe dietë të ulët-yndyrë.

Për të gjitha dallimet dhe veçantitë e tyre, centenarians të gjitha pjesët e Tokës kanë karakteristika shumë të ngjashme dhe rregullat e të hahet. Sekretet e njëqindvjeçarëve, ajo duket shumë e thjeshtë, si të gjithë të shkëlqyer:

Ushqimi pjesë të vogla

Të gjitha centenarians në botë hanë shumë pak, nuk ha tepër dhe për të marrë deri nga tabela pa një ndjenjë të ngopje. Ata nuk janë pesha e tepërt dhe trashje, të cilat janë të njohura nuk e shtuar shëndetin dhe jetëgjatësinë. Mbi rreziqet e overeating dhe përfitimet e një pushim të shkurtër nga ushqimi, lexoni këtë artikull.

Ushqimi ushqime që rriten në zonën e tyre të klimës

Bota Mëlçia hani vetëm ato ushqime që rriten në zonën e tyre të klimës, pa përdorur asgjë ushqimeve të importuara dhe ekzotike. Është aq e drejtë që ne duhet të mendoj se nëse ju dëshironi që të përfshijë në dietë, të tilla si banane, e cila pa dyshim është një burim i vitaminave, por vetëm nëse ato prishin dhe pastaj hani.

Por, siç e dini, banane ne nuk do të rritet, ata lot gjelbër, kështu që i papjekur, të mbuluar me qiri dhe kimikate të tjera të dëmshme për ruajtjen dhe transportin e gjatë. Pra, pyetja është, nuk kemi nevojë për fruta të tillë, nuk është ajo më e mirë për të ngrënë një mollë?

E njëjta pyetje shtrohet në luleshtrydhe të importuara dhe shalqi, të cilat nuk kanë shije, pa erë, asnjë të mirë. A nuk është më mirë të presë për sezonin dhe hani shumë fruta dhe perime të shijshme dhe të shëndetshme që rriten në zonën tonë?

Centenarians Ushqim - yndyrë të ulët, të ulët kalori

Ushqimi një dietë të dominuar nga jetëgjatë dhe të ulët kalori të ulët-yndyrë, e cila është shumë e dobishme për të mbajtur në gjendje të përsosur dhe për të parandaluar hipertensionit vaskulare. Përfitimet e dietë të ulët kalori jetëgjatë, e cila ka aktivitet të lartë biologjike, kanë qenë prej kohësh provuar eksperimentalisht nga shumë shkencëtarë.

Eksperimenti -Known shkencor i kryer mbi minjtë:

  • Në nëngrupin e kafshëve të cilat reduktuar futje kalori me një të katërtën, jetëgjatësia u rrit me 32%.
  • Kur kalori reduktuar me 50%, minjtë kanë jetuar dy herë më gjatë.

Më pak mish, më të gjelbër

Centenarians Ushqim pothuajse nuk përfshin supave dhe broths ushqyes dhe mish në menutë e tyre të pranishëm kryesisht në gatuar. Në tryezë është gjithmonë një shumë e bimëve të ndryshme që ndihmon për të mbajtur florën e zorrëve në gjendje të përsosur.

Në Abkhazi dhe Azerbajxhani jetëgjatësi përbërjen microflora zorrëve florës përgjithësisht identike e fëmijëve të shëndetshëm, i cili arrihet përmes konsumimit të rregullt të produkteve të qumështit të brendshme, të cilat janë të njohura të jenë shumë të dobishme për tretje normale.

Food - vetëm të freskëta

Centenarians Ushqim përdorin vetëm të freskët, që ruan vitaminat maksimale dhe ushqyesve të ushqimit. Natyrisht, ata refuzojnë ruan dhe produkte të tjera të dëmshme. Asnjë fast-ushqimore, dje përsëritet ngrohje dhe ushqim nga frigorifer, të japë tërë bagëtinë uneaten.

Nga rruga, sipas disa hulumtimeve, aq thelbësore për gjë moderne kuzhinës si një mikrovalë, vetëm shkatërruar në produkte që kanë kaluar trajtimit mikrovalë, vitamina, minerale dhe ushqyesve. Prandaj, nëse është e mundur, duhet të ndjekin shembullin e njëqindvjeçarëve - gatuaj qull dhe pastaj të hani atë, por jo në mikrovalë për të ngrohur tre supë, e cila nuk ka lënë asgjë të dobishme. Sidomos nuk rekomandohet për të ngrohur ushqimin në mikrovalë për fëmijët e vegjël.

Sheqer Disclaimer dhe preservatives

Një sekret i rëndësishëm i jetëgjatësisë si është mungesa e sheqerit në dietën e tyre në formë të pastër, si dhe bllokime të ndryshme, çokollata dhe ëmbëlsirat tjera aktuale që mund të shkaktojë zhvillimin e diabetit.

Centenarians Sheqeri marrin në formë të glukozës, e cila është e nevojshme për të shpejt të plotësoj deficitin e energjisë trupit duke ngrënë mjaltë, rrush dhe fruta të ndryshme e ëmbël. Frutat dhe perimet përbëjnë një pjesë të madhe të të gjithë njëqindvjeçarëve ushqimore.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe dobi qepë artikull për shëndetin dhe imuniteti.

Formula Jetëgjatësia gjetur? ^

Gerontologists kineze janë absolutisht të sigurt që të jetë e gjatë dhe e gjeti formulën si më poshtë:

  • shumë ushqim të ulët kalori,
  • me një sasi minimale të proteinave yndyrë dhe të kafshëve,
  • me më shumë në dietën e përditshme e frutave dhe perimeve.

A është e vërtetë, koha do ta tregojë, por të bëjë për një konkluzioneve të dobishme dhe për të miratuar disa sekretet e thjeshtë e njëqindvjeçarëve në dietë, ne thjesht duhet. Duke filluar për të ngrënë, siç bëjnë njëqindvjeçarëve rreth botës, ne të ndaluar yndyrë, të sëmurë, do të jetë në formë të mirë dhe, në përputhje me rrethanat, do të jetojnë më gjatë.