Përfitimet përkulet për shëndetin dhe imunitetin


Pronat e shërimit të qepë janë përdorur gjerësisht në recetat e mjekësisë tradicionale

Shkencëtarët kanë vërtetuar se vitamina luajnë një rol të madh në trupin e njeriut dhe mungesa e ndonjë prej tyre do të ndikojë në shëndetin dhe mirëqenien.

Në mungesë akute të ndonjë të njohur aktualisht sëmundje 13 vitaminë mangësi fillon - një gjendje të rrezikshme që të çon për imunitetin dhe sëmundjeve të ndryshme më të ulët.

Pronat e shërimit të qepëve ^


Për fat të keq, shumica e vitaminat nuk janë të sintetizuara nga trupi dhe që vijnë ekskluzivisht nga jashtë me ushqim. Përveç kësaj, ata janë depozituar në rezervë, në mënyrë që të ligët kryesisht në fruta dhe perime sezonale për të bërë ata vetë për të dimrit, për të nuk ka dobi.

Në periudhën e dimrit, pranverës është e vështirë të rregullt dhe në sasi të mjaftueshme për të siguruar trupin tuaj me të gjitha vitaminat, kështu që shpesh në këtë kohë të vitit njerëzve që vuajnë nga beriberi. Simptomat e përbashkëta të dimrit-pranverën e beriberi - të qenët i përgjumur, letargji, hutim, nervozizëm, lodhje të vazhdueshme.

Njerëzit shpesh trajtojnë lehtë vitamina dhe drejtimin në farmaci afërt për multivitamina, të dyshuar nga shenjat e beriberi, e cila është e papranueshme, për shkak se një mbidozë e vitaminave sintetike mund të jenë të rrezikshme dhe të çojë në sëmundje serioze.

Edhe gjëra të lehtë merret kërkesë më të nevojshme të përditshme mund të shkaktojnë plagosje serioze. Nëse ju merrni të njëjtat vitamina në trup natyrisht, me ushqim, të marrë hypervitaminosis pamundur (përveç vitaminë A).

Më shpesh njerëzit nuk kanë vitaminë C, një nga substancat më të rëndësishme që rregullojnë të gjitha proceset metabolike. Well-njohur faktin historik se në epokën e Discovery nga poshtër - një sëmundje tejet serioze të shkaktuara nga mungesa e vitaminës C (acidi Askorbik), vdekur më shumë se dy milion detarëve.

Në këtë sëmundje rrit pėrshkueshmėrisė e mureve të enëve të gjakut, mishrat e gjakderdhje, dhëmbë të lirshme, gjakderdhje dhe bruising ndodhin në të gjithë trupin prishen kërc. Vetëm kur Kapiteni James Cook në udhëtimin e tij të famshëm në mbarë botën u prezantua për herë të parë në dietën e detarë perime të freskëta dhe bimëve, asnjë anëtar i ekuipazhit nga poshtër vdiq.

Mungesa e acidit Askorbik në trup jo vetëm të çon në poshtër, por edhe për anemi, kardio - vaskulare sëmundjet dhe zvogëlon rezistencën ndaj infeksionit. Prandaj është shumë e rëndësishme për të siguruar futje sistematik dhe të përditshme të vitaminës C, me ushqim. Burimi më i kapshëm është qepë zakonshme.

Qepe: Përfitimet shëndetësore ^

Përfitimet përkulet për njeri ishte i njohur mirë edhe mjekët recetë. Ata janë përdorur gjerësisht në praktikën e tij mjekësore, duke përdorur vetitë ajo përmban paqëndrueshme në gjendje të vrasin menjëherë mikrobet dhe myk, të pastër plagë dhe për të nxitur shërimin e shpejtë e tyre.

 • Mjekët thonë se për dezinfektim të plotë gojë mjafton një disa minuta për të përtyp qepë.
 • Rregullisht duke marrë atë si ushqim, ju gjithashtu të mbrojtur veten nga dysbiosis, si dhe të shkatërrojë më patogjene në zorrë, për të cilat vajra esenciale dhe hidhërim të përfshira në qepë, janë të dëmshme.
 • Për këtë arsye, gjatë epidemive të gripit sezonal mjekët këshillohen për të ngrënë më shumë qepë, të mbrojtur veten nga bombardimi i viruseve dhe baktereve.
 • Shtim i acidit askorbik në qepë gjithashtu përmbajnë vitamina B1, B2, B6, E, carotene, acid nikotine, si dhe një burim të mineraleve të dobishme.
 • Kombinimi unik i tre qepë elemente të tilla si hekur, zink dhe bakër, çon në rritjen e karakteristika të sigurisë dhe rritjen e hemoglobinës, që është veçanërisht e rëndësishme gjatë shtatzënisë dhe laktacionit.
 • Për shkak të përmbajtjes së jodit në përbërjen e tyre, qepë pengon zhvillimin e arteriosklerozës dhe sëmundjeve kardiovaskulare, sulmet në zemër dhe tru.
 • Qepë është gjithashtu e dobishme për diabetikët që pastron gjakun e glukozës tepërt.
 • Përveç kësaj, ajo përmban elementin thelbësor gjurmë - selen, i cili është një antioxidant fuqishme dhe nxitës imunitetit.

Studiuesit zbuluan se mangësi selen në ushqim stimulon rritjen e kancerit dhe sëmundjeve infektive. Shkencëtarët amerikanë janë pas 10 viteve të hulumtimit pronat e këtij elementi gjurmë deklaruar se selen për vetitë e saj unik të denjë për të hyrë në Librin e Kuq dhe përdorimin e tij me 50% zvogëlon rrezikun e kancerit.

Trajtimi i qepë në mjekësinë popullore ^

Qepe, leeks, dobia dhe dëmi.

Onions trajtimit në mjekësinë tradicionale është jashtëzakonisht popullor - ka kaq shumë receta e njerëzve, të cilat janë të njohura për ne në llambë merr krenari dukshëm.

Trajtimi i qepëve atherosclerosis

 • Hekura një tave të madhe qepë (rreth 100 gram).
 • Shtrydh lëng, përzierje me një gotë mjaltë dhe përzierje tërësisht.
 • Merrni 1 tbsp 3 herë në ditë 1 orë para ngrënies ose 2-3 orë pas.

Trajtimi i qepëve migrenë

 • Kur sulmet migrenë bëni një kompresë bërë nga lendet dhe vendin tul mbi ballin.

Trajtimi i qepëve hipertensionit

 • Finely copëtuar 5 qepë të mesme, 20 karafil të hudhër dhe 5 limon (largohet nga lëkura dhe farat).
 • Shtoni në përzierje e 1 kg sheqer, pour 2 litra ftohur në temperaturën e dhomës me ujë të valë, llokoçis dhe të lënë për 7 ditë në një vend të ftohtë të errët.
 • Merrni 1 tbsp 3 herë në ditë para ushqimit (25 minuta).
 • Kursi i trajtimit për rreth 3 javë, nëse është e nevojshme, mund të përsëritet pas një jave pushim.

Qepë Trajtimi helmintiasis

 • Simple lashtë recetë mjekësore krimb zorrësh dhe roundworm dëbimi i qepëve për 3-4 ditë.
 • Pres qepë të mesme, derdh 1.5 cent. ftohur ujë të zier dhe të lënë për 12 orë.
 • Tendosje dhe për të marrë 1/2 filxhan përpara se të hahet.

Qepë Trajtimi edemë

 • Bluaj 2 qepë të mesme, pour sheqer dhe të lënë gjatë natës.
 • Në shtrydh mëngjes rezultuar lëng qepë dhe të marrë 2 tbsp përpara se të hahet.

Trajtim hark humbje e flokëve

 • Mix 1 lugë gjelle tul qepë, 1 lugë gjelle mjaltë, 1 tbsp vaj pluhur dhe 1 vezë e verdhë veze.
 • Përzierje rezultuar dhe përzierje tërësisht fshij në lëkurë e kokës.
 • Pastaj të përfundojë mirë dhe të mbani 1-2 orë.

Trajtimi i qepëve të rënda kollitjes

 • Pritini 10 qepë të vogla dhe 1 karafil të hudhër, kuzhinier qumësht nepasteryzovannom të plotë të butë.
 • Ftohtë, shtoni pak mjaltë dhe të marrë çdo orë gjatë ditës 1 tbsp

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe përfitimet shëndetësore qull artikull.

Qepë Trajtimi Kanceri ^

Trajtimi i suksesshëm i rasteve të qepë në popullore kancerit mjekësisë u bë i njohur në sajë të shërues austriake Rudolf Broys, i cili vetë ishte shëruar nga kanceri dhe ka ndihmuar të shërohen numrin e madh të pacientëve. Për trajtimin e kancerit vetëm ishte e mjaftueshme për të ngrënë supë qepë (dhe asgjë tjetër), përgatitur për recetë e tij.

Recetë supë qepë Broysa:

 • Merrni llambë (madhësia e një limon) dhe të imët pres së bashku me lendet.
 • Të skuqura në vaj vegjetal derisa të artë ngjyrë kafe, pour 1/2 l. ujë të ftohtë dhe vlim deri onions plotë gatim.
 • Pastaj shtoni ndonjë supë perimesh, trazim dhe tendosje.
 • Përdorni vetëm supë të tendosura pa qepë.

Në librin e tij "një kurs të plotë të trajtimit të kancerit" përshkruan Broys trajtim i shkëlqyer i osteoporozën gruas së tij, të cilën ajo e konsideruar e pashërueshme. Për 17 ditë, ajo dhe burri i saj ngrënë supë qepë (ndryshe nga ai, të hahet mirë dhe qepë me lëvozhgë), i cili e ndihmoi atë për të rifituar kapacitetin e saj - në 86 vjet ajo mund të punojë plotësisht.

Duke i kombinuar përfshin selen me vitamina C dhe E, studiuesit e quajtur qepë produkt të rinjve, si ajo ngadalëson shkatërrimin e qelizave dhe plakjen e parakohshme. Egjiptianët e lashtë 4000 vjet më parë ka hequr lavdërojnë llambë e thjeshtë - tsenneyshemu drogës, dhuruar për ne nga natyra.

Pra, nuk nxitojnë për të shpenzuar para për të blerë krem ​​shtrenjta dhe tableta, vëmendjen më të mirë të paguajnë për pronat e mahnitshme dhe unike medicinale e qepë, përdorimi i rregullt i cili do të ndihmojë të ruajtur bukurinë dhe shëndetin për shumë vite.