Shkaqet e kapsllëk dhe parandalimin


Për të parandaluar kapsllëk duhet të ushqyerit e duhur

Shkaqet e kapsllëk dhe parandalimi i tyre është një nga problemet më të zakonshme të shkencës moderne mjekësore.

Sipas statistikave, nga kapsllëk ndikon rreth 40 - 50% të popullsisë së vendeve të zhvilluara.

Çfarë është kapsllëk ^


Kapsllëk quajtur të rralla, të vështira ose të paplota lëvizjeve të zorrëve. Më parë në mesin e mjekëve u ndje se kryetari duhet të jetë e përditshme, në një dhe të njëjtën kohë, dhe të gjitha devijimet nga kjo normë konsiderohet kapsllëk.

, Kriteret moderne ndërkombëtare nuk fokusohet në frekuencën e akteve të jashtëqitjes, dhe mungesa e shëndetit dhe parehati. Prandaj, nëse një person është i lirë të jashtëqitje pa stres të tepruar të zgjatur dhe parehati, frekuenca stol nga 3 herë në ditë për 3 herë në javë konsiderohet normale.

Frekuenca Stol varet nga natyra e pushtetit:

 • kryesisht në ushqimet bimore jashtëqitje mund të ndodhë 2 - 3 herë në ditë,
 • me mish të përzier - Dietë perime - 1 në ditë,
 • me dominimin në dietën e mishit dhe produkteve vezë një herë në 2-3 ditë
 • kur uria pas 5 - 6 ditë.

Shkaqet e kapsllëk ^

Kapsllëk dalin përmes keqpërdorimit të procesit të formimit të feces dhe promovimin e tyre përmes zorrët dhe të ketë shumë shkaqe.

Rreziku kryesor i kapsllëk zgjatur është se ato mund të shkaktojnë dehje, që është helmuar stol vet trupit. Simptomat e dehjes manifestuar përgjumje, lodhje, nervozizëm dhe çrregullime të gjumit.

Mjeku gjerman Max Herzon, jeta studiuar varësinë e kancerit nga ushqimi, në librin e tij "Trajtimin e kancerit", shkruan se në kërkimin e tij e 10.000 rasteve të kancerit ndodhur vetëm një prej ndryshimeve të pakthyeshme në trup, dhe të gjithë 9999 të tjera janë rezultat i helmimit vet stol.

Shkaku më i zakonshëm i kapsllëk është dietë e varfër e njerëzve moderne, që është përdorimi i ushqimeve të përpunuara kryesisht të lehtë tretshëm vëllim të vogël, pa fije dhe fibra dietetike, të cilat janë të domosdoshme për procesin normal ndihmon tretjen e ushqimit.

 • Habit mëngjes sanduiç me çaj ose kafe të çon tek e cila u formua në zorrët kalovoy sasi të vogël të peshës, pasi kërkojnë që të pastroj mund të mos jetë në dispozicion për disa ditë.
 • Të kontribuojë në zhvillimin e pjatave kapsllëk nxehtë, makarona, pelte, bollgur dhe oriz qull, çokollatë, kakao, dhe çaj dhe kafe të fortë.
 • Hahet ushqim të shpejtë dhe të produkteve krahmalosoderzhaschyh edhe me karrige të rregullt të çojë në kapsllëk fshehur, sepse rezervat e ushqimit të tilla në muret e zorrëve të ashtuquajturës "llum fekal", e cila i formuar më vonë gurë fekal.
 • Shtuar shpesh për këtë mungesë të ushtrimit - pasivitet fizike, siguron se muskujt e zorrëve të bëhesha i dobët dhe nuk mund të tensionuar të mjaftueshme për lëvizje normale të zorrëve.
 • Kapsllëk mund të ndodhë me hemorroide, fissures, tumoret dhe inflamacion të rektumit, dhe pas trajtimit mjekësor me antibiotikë dhe droga të tjera që vrasin microflora dobishme zorrëve.
 • Shkak i zakonshëm i kapsllëk është përdorimi i zgjatur i laxatives dhe enemas që "disaccustoms" zorrët e veta oporozhnyatsya.

Përveç kësaj, kapsllëk mund të ketë shkaqe psikologjike, të tilla si stresi mendor, depresioni dhe neurozë. Nxitim konstant, nervozizmi, frika apo zemërimi detyruar muskujve anal të kontratës padashur.

Zorrët kanë nevojë për kohë për t'u çlodhur dhe të hapur, dhe mënyrën e jetesës kaotike, nxitojnë, oporozhnyatsya mosgatishmëria në WC-të publike dhe thirrje të shpeshta për të pastroj shuarje të çon në faktin se ajo është "e mbyllur" dhe refuzon për të punuar. Dhe shumë njerëz kapsllëk në mënyrë të pashmangshme lindin në të udhëtimit dhe të panjohura vende, e cila i dha emrin e termit "kapsllëk udhëtarit."

Llojet e kapsllëk ^

Kapsllëk Simptomat varen jo vetëm në arsyeve që kanë shkaktuar atë, por nga tonin e zorrëve. Varësisht se si të lartë apo ulur tonin, kapsllëk ndahen në:

 • atonycheskye;
 • spastik.

Kapsllëk i ngathët

 • Kur atonycheskom kapsllëk ulur tonin, peristaltikės ngadaltë sepse stol lëvizin shumë ngadalë.
 • Jashtëqitje zakonisht është e dhimbshme dhe shumë e vështirë, ndonjëherë mbuluar me vija me gjak, shfaqeshin përmes çarje anusit.
 • Stol kolbasovidnoe forma të qëndrueshmëri të dendura.

Kapsllëk i ngathët shpesh e zakonshme në njerëz të punës mendore me një mënyrë jetese i ulur, të hahet ushqim të parregullt lehtësisht të tretshëm dhe zakon për të shtypur të kërkojnë për të pastroj. Gjithashtu, ky lloj i kapsllëk shpesh vuajnë nga të moshuarit për shkak të moshës lidhur me ndryshimet dhe muskul unazor zorrë ton.

Kapsllëk spastik

Kapsllëk spastik (spazmë të fjalës) të ndodhë për shkak të rritjes tonin e zorrëve.

 • Në disa seksione të spazma e muskujve të zorrëve lindin pse stol janë si "shtrydhur" dhe nuk mund të lëvizin poshtë.
 • Në këtë formë e kapsllëk shpesh është bloating, dhimbje dhe ndjenjë e intensitet dhe plotësinë e vanitet.
 • Dhimbje gjatë jashtëqitjes është vërejtur, por zbrazjen nga gunga tipit feces vogla dele.

Kapsllëk spastik shpesh rezultojnë nga sëmundjet endokrine ose nën ndikimin e stresit.

 • Në dhimbje të rënda për të lehtësuar gjendjen mund të marrë një dush të ngrohtë dhe të vënë një jastëk të ngrohjes në bark.
 • Është e këshillueshme për të vëzhguar pjesën tjetër shtrat dhe kursyer dietë të përbërë nga perime të ziera me perime shtuar ose gjalpë, si dhe yndyrna lehtësimin spazma e zorrëve.
 • Dietë duhet të mbizotërojë ushqim që nuk shkakton acarim të zorrës së trashë dhe përmban vitaminë B1, i dobishëm për rregullimin e zorrëve nervor.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin si për të parandaluar dhe ndaluar zhvillimin e venat me variçe. 

Parandalimi kapsllëk ^

Parandalimi i kapsllëk përfshin një numër të rekomandimeve të dobishme:

Ushqim

 • Në qoftë se ju keni kapsllëk vazhdueshme kronike, të përjashtojë nga menyja e tij, produktet që "të bashkëngjitni". Këto përfshijnë produkte të mishit, sheqer, ëmbëlsirat, vezë, bukë të bardhë, të gjitha mallrat e pjekur, çokollatë dhe kakao.
 • Sigurohuni që të përfshijë në dietë e frutave, perime dhe drithërat që përmbajnë fibra dhe fibra dietetike, të cilat shërbejnë si sorbents dhe eliminimin e toksinave, papastërtitë dhe glukozë e tepërt dhe kolesterol.
 • Fiber absorbon ujë dhe shtohet në zorrë, në këtë mënyrë të konsiderueshme rritjen e vëllimit të stol, përmirëson peristaltikės dhe akt jashtëqitje është e shpejtë dhe pa dhimbje.
 • Frutat dhe Perimet hani kryesisht papërpunuara, gatuaj enët zier, zier ose steamed. Në kapsllëk spastik hidhni ushqim të ftohtë.
 • Mos ha tepër. Për shkak të tabelës për të marrë deri në një uritur pak, jo pak të gjallë. Mos harroni se plotësia vjen në minutën e 20 pas një vakt. Organizoni ditë agjërimi apo ditë agjërimi përditshme.
 • Laxatives dhe antibiotikët përdorin vetëm në raste ekstreme, të përshkruara nga mjeku.

Regjimi i pijshëm bollshme

Parandalimi kapsllëk kërkon pini ditore të paktën 2 litra ujë, në varësi të peshës trupore.

Me pamjaftueshme stol regjimit të pijshëm dhe të bëhet i thatë shumë e vështirë për një kohë të gjatë nuk mund të kalojë nëpër zorrët, dhe shkaktojnë dhimbje kur zbrazjes çara dhe përfundimisht të shkaktojë zhvillimin e venat me variçe.

Mos shtypur kërkojnë të pastroj

 • Mundohuni kurrë për të shtypur shtytje të natyrshme për të zbrazët.
 • Lashtë ka shkruar se shtypja e funksioneve natyrore shkurton jetën dhe shkakton sëmundje.

Mbani një jetese aktive

Parandalimi më i mirë i kapsllëk - kalim kohe aktiv dhe aktivitetit të moderuar fizik, të tilla si ecje, e cila është e përkryer përmirëson zorrë dhe tonin tërë trupin.