Sëmundje overeating ose zakon-1


Disclaimer overeating - një mënyrë e sigurt për shëndetin.

Overeating - një çrregullim të hahet të përbashkët që është e karakterizuar nga thithjen e tepruar e ushqimit dhe dështimit për të ndaluar në kohën e duhur.

Pse nuk kemi nopem ^


Overeating rregullt ose të rastit kanë tendencë pothuajse të gjithë njerëzit moderne. Asnjë ekzagjerim të thuhet se shoqëria jonë ka arritur një hurmanomaniey vërtetë.

Në ndjekje të shije gatuan reja më të mira dhe chefs të dalë me të gjitha enët e reja ekzotike, gustator drejtimin menjëherë përpiqen për të hapur ato në restorante gjobë dhe zonjë të mrekullueshme duke u përpjekur për të rikrijuar recetave në shtëpi dhe do të mbushin ato të ushqejnë familjet e tyre.

Sipas mjekëve, shkaku fillestar i overeating faktorët e mëposhtëm:

 • Para së gjithash, dietë të gabuar, një person i vetëm rostiçeri gjatë gjithë ditës dhe në mbrëmje me "ujku" oreksit pounces mbi çdo gjë që është në frigorifer.
 • Përveç kësaj, rol të rëndësishëm ka luajtur nga cilësia e ushqimit që është zhytur, dmth, naturalness saj, si dhe vlera e ushqimit dhe të energjisë.
 • Për fat të keq, shumë prej nesh të përdorura për të ngrënë ushqim të sëmurë (produkte ushqimore të shpejtë, ushqime komoditet, ëmbëlsira, pije e ëmbël) dhe nuk mendoj se këto produkte janë armiqtë e vërtetë të sistemit të tretjes dhe në mënyrë të pashmangshme të çojë në overeating, trashje dhe paraqitjen e shumë sëmundjeve - beriberi, gastrit, diabeti, çrregullime metabolike, kardio - vaskulare sëmundjet.

Fakti që ushqim të shpejtë dhe të produkteve të gatshme vakt kanë vlerë të ulët ushqyese dhe kalori të lartë - ata janë shumë të varfër në proteina (të tilla si sanduiç tradicionale fastfudovskiy përmban vetëm proteina 9 g nevojat e përditshme të njeriut në 100 m), vitamina të dobishme, micronutrients dhe fibra, gjatë i jep një ndjenjë të ngopjes.

Ushqim gjysëm-të gatshme plotë i karbohidrateve kryesisht shpejtë, yndyrë të kafshëve dhe sheqer, si pas një vakt të shpejtë vjen uri dhe duan të hanë përsëri dhe përsëri.

Siç e dini, produktet e vetme të ushqyerit të plotë dhe të balancuar shërbejnë ushqim duhet të përfshihen në pëllëmbët palosur goditje - se shuma e tillë e ushqimit të nevojshëm për funksionimin normal fiziologjik të trupit dhe ajo ka një vëllim në gjendje neroztyahnutomu stomak njerëzore.

Megjithatë, për shkak të përdorimit aktiv në industrinë ushqimore moderne ndryshme improvers shije, ngjyra dhe sweeteners, enët e ushqimit të bëhet paraqitja aq i shijshëm dhe shije që njerëzit hanë shumë më tepër se ai kishte nevojë për mbushje normale.

Nëse kjo është shtuar në tradicionale në këtë epokë të globalizimit, mungesa e ushtrimit dhe pasivitet fizike, rrjedha e energjisë në trup fillon të tejkalojë sistematikisht rezultatin e saj rashod.V, me kosto të ulët të energjisë, njerëzit konsumojnë më shumë ushqim se sa është e nevojshme, dmth ha tepër dhe zakonit "shumë janë" rrënjë dhe fillon të duket normale.

Më shpesh ndodh në Vitin e Ri të hahet kur ju keni disa ditë për të ngrënë atë që llambat për pushime ose në një parti kur "domosdoshmërisht" duhet të provoni të gjitha salads, ëmbëlsira dhe enët e tjera janë të tmerrshëm për të mos ofendojnë zonjë dhe nuk dal nga turma. Për më tepër, në situata të tilla shkaktoi mentalitetin tufë - të gjithë ngrënë, dhe unë gjithashtu do të, edhe në qoftë se neholoden dhe ka "mezi frymë".

Pasojat e overeating pakontrolluara ^

Pasojat e overeating nuk është aq e pastër si ajo mund të duket në shikim të parë. Shumë njerëz bëjnë një gabim të madh, duke besuar se më shumë dëme në asnjë overeating atëherë në vend të organizojmë afatshkurtër uria ose agjërimi ditë për të ndrequr situatën.

Natyrisht, të shkurtër një ditë agjërimi dhe agjërimi ditë shumë të dobishme, por vetëm në qoftë se, pasi ta hani në mënyrë racionale dhe jo vetëm përpjekje për të kompensuar për atë që nuk është ngrënë para.

Ushqimi i tepërt ndikon jo vetëm bukurinë dhe harmoninë:

 • Me overeating sistematike, sidomos gjatë natës, ndikon në të gjitha organet dhe sistemet - mbingarkesën e punës së zemrës, mëlçisë, veshkave, gastro - traktin e zorrëve, gjëndrave endokrine, enët e gjakut, nyje dhe shpinë.
 • Ushqim tepërt është tretur plotësisht, mbetjet patrazuar përçart gjatë dhe të kalb në zorrë, duke thyer microflora të dobishme, duke helmuar toksina dhe helmet e trupit dhe duke shkaktuar alergji të shumta dhe skuqjet në lëkurë.
 • Sipas mjekëve, çdo 5 kg mbipeshë rrit presionin e gjakut nga 5 mm Hg. Art. dhe të rrisë rrezikun e hipertensionit dhe diabetit.
 • - Për shkak të mungesës së hormoneve tiroide (thyroxine) natyrshme njerëzit e dhjamosur metabolizmin trazuar, probleme të shpeshta me presion, ciklit menstrual dhe ereksionit.
 • Përveç kësaj, të çojë peshë për veshin e parakohshme e nyjeve, lakim kurrizore (për shkak të zhvendosjes së qendrës së gravitetit të trupit), zhvillimin e venat me variçe dhe shumë patologji të tjera.

Problemi i overeating në fëmijët

Shkaku kryesor i overeating në fëmijët është pothuajse gjithmonë prindërit që duan fëmijën e tyre për të ushqyer posytnee, vraponte prapa tij me një lugë dhe hanë bind një pjesë tjetër "për mom dhe baba." Si rezultat i këtyre përpjekjeve, fëmija gradualisht shtrirë stomak dhe përmban më shumë ushqim se sa organizmi nevojshme në rritje.

Përveç kësaj, prindërit mëshirshëm dalë me një shumë të manovrave shkëputur dhe të përpiqet të shtyjë ushqimin e fëmijëve tuaj duke luajtur apo duke shikuar karikaturat, e cila kategorikisht nuk do të jetë.

Fakti që një qasje e tillë të hahet, ajo në mënyrë të pashmangshme bëhet automatike dhe e pakontrollueshme, që është, fëmija ka humbur kënaqësinë e të ngrënit dhe snacking zakon është formuar në TV apo libër, duke përjashtuar numrin e kalorive ngrënë.

Fiksim ngrën tepër: simptomat dhe trajtimi ^

Megjithatë, overeating nuk është fituar gjithmonë zakon, në disa raste, ajo ka shkaqet psikologjike dhe është një reagim mbrojtës për ankth.

Fiksim overeating (psikologjike) ose lakmi sëmurë - një çrregullim të rëndë mendor i karakterizuar nga konsumi pakufizuar të ushqimit për të lehtësuar siklet emocionale dhe për të përmirësuar gjendjen e brendshme negative.

Nëse ky kusht nuk është përdorur për ushqim ngopje fiziologjike, dhe si një mjet për largimin nga problemet dhe stresi, dhe, episode të pakontrollueshme nga "zhurma" mund të zgjasë deri në një ndjenjë të pakëndshme të përzier dhe shurdhim në stomak.

Pas overeating dhe të hahet qejf sulme, pacienti zakonisht vjen keqardhje dhe fajin fromfor mprehtë se ai nuk është në gjendje të kontrollojë sjelljen e tyre të hahet. Megjithatë, pas një periudhë të shkurtër të vetë-përmbajtje dhe dëshira me çdo kusht për të sjellë peshën e tyre kthehet në normale, vetëm rrit stresin dhe fillon një cikël të ri, duke krijuar një rreth vicioz.

Sipas statistikave mjekësore, lakmi sëmurë prek rreth 30% e njerëzve me trashje, veçanërisht gratë, janë të prirur për të swings shpeshta humor që ndjehen të pafuqishëm dhe të pasigurt në atraktivitetin e tyre.

Rreth 50% e pacientëve me çrregullim psikologjik të hahet të merrni në depresion dhe herë pas here të ndjehen të një depresioni të fortë emocionale, dhe çdo ndryshim në humor (ankthi, acarim, trishtim, zemërim, probleme jetesës) përfshin episode të overeating pakontrolluar.

Simptomet kryesore të overeating i sëmurë që mund të njohin veten dhe thirrje për të reflektuar mbi pasojat e mundshme:

 • qejf të hahet episode ndodhin rregullisht në një sfond të stresit;
 • ju hani më shumë se pjesa tjetër e familjes;
 • të shpejtë të fituar peshë;
 • Hani shumë më shpejt se më parë;
 • Hani deri atëherë, deri sa nuk vjen një ndjenjë e përzier;
 • pasi ai hëngri, dhe pendohet veten layete për të treguar dobësi;
 • gjumë të keq gjatë natës;
 • duke marrë sasi të mëdha të ushqimit, edhe në mungesë të urisë;
 • preferojnë të hanë vetëm, për rreth nuk kanë parë sasinë absorbohet nga ushqimi juaj.

Në praninë e këtyre simptomave duhet të kontaktojnë një mjek - terapist, psikolog apo psikiatër. Aktualisht, moti i sëmurë overeating është shumë e favorshme, trajtimi është kompleks në dy fusha - terapi të drogës dhe seanca me një psikolog profesionist.

 • Trajtimi i drogës përfshin drogë për të mposhtur oreksin - pas përdorimit pacient afatgjatë merr përdorur për pjesët e reduktuar dhe fillon për të trajtuar ushqim pa pasion mëparshëm patologjike.
 • Nëse është e nevojshme, lidhur ilaqet kundër depresionit moderne (SSRI), të cilat ulin shpërthime emocionale që ndihmojnë të reduktuar incidencën e overeating dhe të kontribuojë në humbje peshe.
 • Psikoterapia ka për qëllim formimin e duhur zbavitje stereotipin ushqim e mendimeve në lidhje me formën, peshën dhe të hahet dhe aftësinë të mësuarit për t'u marrë me stresin se përmes ushqimit, dhe mënyra të tjera.
 • Klasat me psikolog me përvojë do të kontrollojë jo vetëm oreksin tuaj, por të zëvendësojë zakone të këqija të hahet për dietën e duhur të shëndetshme.

Në trajtimin e sëmurë overeating terapi më efektive të sjelljes, terapi njohëse, hipnozë dhe sugjerim. Në shumë raste, janë grupe shumë të efektshme të vetë-ndihmë (Anonymous Anonymous babëzitur ose janë të varur nga ushqimi), që veprojnë në parimin e grupeve alkolikët Anonim dhe është një mbështetje e mirë dhe motivim shtesë për të dashur të merren me varësisë ushqim.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Si për të humbur peshë pas pushimeve.

Si për t'u marrë në mënyrë të pavarur me overeating ^

Në qoftë se ju mësoni veten për të ngrënë më pak, të zvogëlojë sasinë e stomakut dhe të qetë oreksin tuaj, provoni këto këshilla:

 • vënë vetes dietë dhe të ndjekë atë në mënyrë rigoroze, duke parandaluar snacking. Mundohuni të hani të paktën 3 - 4 herë në ditë, dhe mëngjes dhe drekë duhet të jetë më e pasur se drekë dhe darkë;
 • kurrë nuk hani kur nuk keni uri;
 • Zgjidhni enët me erëza dhe seasonings minimale;
 • nuk mbajnë rezervat e ushqimit në frigorifer, të blerë sa më shumë që hanë për 1 ditë;
 • Nëse ju mendoni se rrotullon stresit, të qëndrojnë larg nga frigorifer, aq më mirë rrugët (pa çantë, për të shmangur atë tundimin - blej diçka për një meze të lehtë);
 • në qoftë se keni ardhur në shtëpi dhe shumë të uritur, të ulet tuaj në tryezë - pini 1 - 2 gota ujë të thjeshtë dhe prisni 20 minuta;
 • Pritini poshtë në pjesë dhe të vënë ushqim në një pjatë të vogël që ka krijuar ndjenjën se ajo është e mjaftueshme për të të jetë i kënaqur;
 • Hani ngadalë dhe tërësisht përtyp çdo pjesë;
 • periodikisht organizojmë ditë agjërimi (mollë, kastravec, oriz, tërshërë apo ndonjë tjetër);
 • reduktuar në dietat e tyre për të minimizuar të mprehtë, i kripur, yndyra dhe ushqime me sheqer. Hani më shumë papërpunuara fruta, perime, herbs, drithëra, produktet e qumështit dhe ushqim të shëndetshëm shtëpi;
 • vendosur vetes një nxitje të vërtetë, të tilla si për të humbur peshë për Vitin e Ri, ose shtrydh në veshje tuaj të preferuar, të bëjë motivimin kolazh dhe ul receptorin e telefonit atë në një vend të dukshëm në kuzhinë.

Nëse bordi listuara joefikas dhe nuk e di se si të përballen me overeating dhe çfarë të bëjë me sulmet "Zhora", mos e humbni shpresën - ekspertët moderne në peshë korrigjim të ketë shumë teknika efektive pomohuschimi të kapërcyer të gjitha vështirësitë dhe të humbasë një kohë të mirë të gjatë.