Mjetet juridike popullore pastrimit të gjakut


Pastrimit të gjakut mjetet juridike në shtëpi: receta popullore

Sot, shumë njerëz nuk janë të shikuar shëndetin e tyre për shkak të jetesës sëmurë, zakonet dhe faktorë të tjerë të çojë në përçarje të trupit dhe toksicitetit të saj.

Për të shërohen të gjitha organet dhe sistemet, është e nevojshme, para së gjithash, pastruar gjakun, domethënë të tërhiqet prej saj të gjitha substancave të dëmshme. Pastrimi mund të kryhet jo vetëm në spitale, por edhe në shtëpi.

Përqindja e gjakut: pse është e nevojshme ^


Blood - e njëjta pëlhurë, por të rralla. Ajo rrjedh nëpër enët e gjakut, capillaries, furnizimet gjitha indet dhe organet me oksigjen, ushqyesve, mbron trupin nga ndikimi që bakteret e ndryshme dhe viruset.

Përveç kësaj, së bashku me trupin transferuar hormonet e saj ndodhin proceset metabolike. Për të kryer gjakun e të gjitha këtyre funksioneve, ajo duhet të pastrohen periodikisht.

Pastrimit Përfitimet gjakut është se kjo procedurë ka një efekt pozitiv në funksionimin e të gjitha organeve. Nëse jo periodike pastruar gjakun, ajo bëhet e trashë, e cila parandalon depërtimin e saj në capillaries të vogla.

Kështu, qelizat nuk mund të sigurohet plotësisht me oksigjen dhe ushqyesve. Përdoret si pastrimin e gjakut të puçrra fytyre. Disa ekspertë besojnë se duke përdorur metoda tradicionale për pastrimin e gjakut - e vetmja mënyrë e sigurt për të eliminuar aknet.

Pastrimit të gjakut në shtëpi: popullore pastrimin receta gjakut ^

Folk pastrimit të gjakut hudhër

Ka shumë mënyra popullore për të pastruar gjakun. Në varësi të situatës dhe qëllimi duhet të jetë për të zgjedhur mënyrën më të përshtatshme. Për të bërë zgjedhjen e duhur, ju duhet të lexoni metodat më të popullarizuara të pastrimit.

Pastrimi alkool në gjak

Me përdorimin e shpeshtë të alkoolit është e nevojshme për të kryer pastrimin e rregullt të gjakut për të sjellë rezistojnë alkoolit dhe hangover. Në mënyrë tipike, heqja e alkoolit kryhet në spital, por kjo procedurë mund të bëhet në shtëpi duke përdorur metoda tradicionale.

Nga produktet që kontribuojnë në largimin e alkoolit janë: supë pule, turshi, çaj, erëza, qumësht, mjaltë, nëse janë adsorbent.

 • Për të hequr qafe të alkoolit në gjak për një kohë të shkurtër, ju duhet të marrë shkallën aktivizuar qymyr prej 1 tabletë për 1 kg.
 • Përveç kësaj, për një pastrim më të efektshme të gjakut duhet të pini shumë lëngje.
 • Pije optimale që pastruar alkoolit në gjak është çaji.

Alkoolit prodhimi gjithashtu do të ndihmojë në qumësht. Është e rekomanduar për të pirë një gotë qumësht çdo orë gjatë ditës. Një substancë që në mënyrë efektive heq alkool - mjaltë.

 • Për pastrimin e mjaltë të tretur në një gotë me ujë të vakët dhe pije zgjidhje që rezulton.
 • Po aq efektive janë Brines ndryshme, domate, kastravec dhe supë.

Gjak të pastër nga toksina

Efektivisht pastruar gjaku i toksinave ndihmon lëng boronicë. Kohëzgjatja e pastrimit duke përdorur lëng boronicë - 3 javë.

 • Në javën e parë është e rekomanduar për të pirë një gjysmë gotë me lëng tri herë në ditë.
 • Gjatë javës së dytë për të pirë një filxhan e gjysmë dy herë në ditë.
 • Gjatë javës së tretë - një herë në ditë.

Çaj me qumësht është gjithashtu një agjent i madh spastrimit që ndihmon për të hequr toksinave nga gjaku.

 • Për të marrë rezultatin e dëshiruar në një çaj të gjelbër ose të zi duhet të shtoni një lugë çift të qumështit vendor natyral.
 • Në mëngjes duhet të shtohet në çaj një majë e kripë, dhe në mbrëmje - një lugë mjaltë.

Puçrra fytyre pastrimit të gjakut

Shfaqja e puçrra fytyre dhe skuqje të shpeshta të lëkurës tregon nevojën për një pastrimin e gjakut. Produktet më efektive natyrore që mund të ju ndihmojë të pastër e gjakut, janë:

 • qershi,
 • lakër,
 • panxhar,
 • rrush,
 • raspberries.

Përveç kësaj, një mënyrë jashtëzakonisht të popullarizuara të pastrimit të gjakut për të hequr lezione konsideruar hudhër, limon, rrënjët luleradhiqe dhe gjethet e acaroj.

Gjaku pastrimit hudhër dhe limon

Për pastrimin efikas të gjakut do të duhet:

 • 400 gram hudhër, peeled dhe i detyrueshëm lëng limoni 800 ml.
 • Hudhër duhet të shtohet në lëng limoni, përzierje mirë dhe të vënë në një vend të freskët, për shembull, në shelfin e poshtme të frigoriferit.
 • Për të përgatitur zgjidhjen pastrimin e 1 lugë çaji tretësirë ​​holluar në një gotë me ujë dhe të merret me gojë një herë në ditë.

Proporcioni i limon gjakut dhe hudhër nuk është i përshtatshëm për njerëzit që vuajnë nga sëmundje të sistemit urinar, çrregullime të tretjes. Në çdo rast, para se gjaku pastruar në shtëpi, ju duhet të konsultoheni me një specialist.

Herbs për pastrimin e gjakut

Një zierje e rrënjët e luleradhiqe

 • Pastrimit të përdorur rrënjët luleradhiqe është kryer me përdorimin e supë të tyre.
 • Në vjeshtë gjej rrënjët e luleradhiqe mundësisht, pres dhe të thatë, si ata mund të blihen në farmaci.
 • Për të përgatitur infuzion, pour 2 lugë grimcuar rrënjët ujë të vluar, vlim për 10 minuta, të lënë për dyzet minuta, pastaj thahet.
 • Është e rekomanduar për të marrë një gjysmë gotë e zierje tri herë në ditë për 15 minuta përpara se të hahet.

Tretësirë ​​e acaroj

 • Pastrimi gjak nettles shumë e dobishme. Mos harroni se të mbushur gjak mund vetëm vitamina të freskëta lë hithër.
 • Për të përgatitur infuzion, duhet të vendoset në një kavanoz qelqi dhe një gotë e lë hithër derdh tre gota vodka, mbush për rreth 10 ditë.
 • Ju duhet të marrë 30-35 pika tretësirë ​​dy herë në ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Mëlçia mjete të spastrimit popullore.

Faqja e pastrimit të gjakut, komente, këshilla ^

Herbs pastrimit të gjakut popullore, receta shtëpi

Përqindja e gjakut: reagime nga lexuesit tanë

Elena, 21 vjet:

"Sa mund të mbani mend, gjithmonë vuajtur nga puçrra të shpeshta të lëkurës. Duke studiuar sasi mjaft të madhe të informacionit, unë me dije se pastrimi i gjakut do të më ndihmojë të shpëtoj puçrra fytyre dhe skuqjet. Brenda 3 javësh mora një infuzion i limon dhe hudhër.

Rezultatet kanë kënaqur mua: kam vënë re se pimples gradualisht zhduken pa lënë as edhe një gjurmë. Unë rekomandoj këtë metodë të gjithë. "

Timothy, 34:

"Periodikisht shpenzojnë pastrimin e gjakut, duke marrë çaj me qumësht ose lëng boronicë. Por kohët e fundit dëgjuar që pastrojnë gjakun duke përdorur lëng nga hithrat. Të pakënaqur me ishte fakti se për lëng duhet të punojnë mjaft mirë. Unë vetëm mund të vini re se përdorimi i lëng hithër është kundërindikuar njerëz me venat me variçe. "

Margarita, 38 vjeç:

"Procedura e pastrimit të gjakut konsiderohet shumë e dobishme, sepse ajo kalojnë rregullisht. Një metodë e thjeshtë dhe efektive të pastrimit besojnë përdorimin e bimëve medicinale.

I përdorin për të pastruar rrënjët e luleradhiqe dhe veçanërisht tretësirë ​​të tyre. Çdo ditë gatuaj supë të freskët siç rekomandohet. Në fund të pastrimit të ndjehen si trupi im rimëkëmbet. "