Sëmundjes periodontale, periodontitis dhe gjakderdhje mishrat


Trajtimi i suksesshëm i sëmundjes periodontale varet qasje me kohë në një mjek

Mishrat Gjakderdhje janë simptomë më e zakonshme e sëmundjes periodontale - indet komplekse përreth dhe të mbajnë dhëmbët në kockave nofulla.

Përkundër faktit se periodontale gjithashtu përfshijnë kockat rreth dhëmbit dhe muskujve ligaments që mbajnë dhëmbët në eshtra nofulla, shumica e njerëzve të përballet me problemin e hirit - gjakderdhje të përhershme apo episodik, ënjtje dhe inflamacion.

Çfarë është sëmundja periodontale dhe periodontitis - çfarë është dallimi në mes tyre ^


Shumë gabimisht besojnë vogla periodontale sëmundje dhe nuk kërkojnë trajtim urgjent simptomë - kur "të pafajshëm" mishrat e gjakderdhje thjesht shpëlarje gojën me herbs dhe nuk shkojnë te mjeku. Megjithatë, të angazhohen në vetë-trajtimin, ata të shkaktojnë dëme serioze në shëndetin tuaj.

Fakti që malcim nullesh (faza fillestare e periodontitis), simptomë kryesor i të cilit është mishrat e gjakderdhje, shumë mirë (pothuajse 100%) për të trajtuar në qoftë se ajo është për të filluar në simptomat e para.

Nëse sëmundja merr formën e rrjedhshëm, rreziku i madh i humbjes së dhëmbëve, edhe në moshë të re. Sipas OBSH-së, 80% e fëmijëve nën moshën 10 vjeçare, ka shenja fillestare të malcim nullesh, e cila është e lidhur me stresin fiziologjik indeve të rëndësishme periodontale në rritje të organizmit në shpërthim, formimi dhe rritja e dhëmbëve.

Si për të moshuarit, ata janë për shkak të humbjes së dhëmbëve periodontitis ndodh në 95% të rasteve. Megjithatë, nuk është një lajm i mirë - nëse disa dekada më parë me periodontitis sëmundje të mbajtur dhëmbët tuaj është konsideruar pothuajse e pamundur, teknologjia moderne zhvillimi zubozberihayuchyh ndihmon për të ndaluar procesin e shkatërrues.

Sëmundjes periodontale: shkaqet, simptomat, trajtimi ^

Sëmundjes periodontale është një sëmundje relativisht e rrallë (ajo është përgjegjëse për vetëm rreth 3 - 4% probleme periodontale), ndërsa periodontitis është "i nderuar" vendin e dytë në mesin e të gjitha sëmundjeve të dhëmbëve (karies herë) dhe është i pranishëm në shkallë të ndryshme në pothuajse 95% Popullsia e rritur.

Sëmundjes periodontale - është një sëmundje jo-inflamator indet periodontale shkaktuar nga një trazirave të brendshme në trup, duke çuar në kequshqyerjes dhe furnizimin navkolozubnyh gjakut në indet dhe, rrjedhimisht, në atrofi e proceseve alveolare (skajet kockëmadh e vrimën e dhëmbit).

Si rezultat i proceseve atrophic në sëmundjes periodontale ndodhin ndryshime sklerotizues në indeve të eshtrave, të reduktuara ndarëse ndërdhëmbësh dhe mishrat gradualisht bëhen të hollë dhe si për të "zgjidhur", duke çuar në formimin e efektit të "formë pykë-dhëmbë" me rrënjë të zhveshura.

Ndjeshmëri më tej për të stimujve kimike dhe termike, ndryshojnë ngjyrën e tyre dhe shkatërroi smalt. Më pas, si rezultat i drejtimit dhe atrofi të plotë, dhëmbë të lirshme dhe të bien rëndë.

Shkaqet e sëmundjes periodontale janë të dyja të lindura (predispozicion gjenetik) dhe shkaktuar nga faktorët e mëposhtëm:

 • ndryshim hormonal (shtatzënisë, pubertetit, menopauza)
 • zakone të këqija (pirja e duhanit)
 • Disa sëmundje (diabeti, atherosclerosis, trazirat në gastro - traktin e zorrëve, mangësi vitaminë)
 • duke marrë medikamente të caktuara (shpesh Anticonvulsants).

Faktorët lokalë, të tilla si ndikimin e mikroorganizmave rol të rëndësishëm në zhvillimin e sëmundjes mos luajtur, por shërbejnë vetëm faktorin e rëndë negativ.

Trajtimi i sëmundjes periodontale

Përkundër faktit se trajtimi efektiv i sëmundjes periodontale janë aktualisht në dispozicion, siç janë terapi fizike, dhe teknologji kirurgjike moderne për të rivendosur mishrat dhe të reduktuar kruarje, dhimbje, mbindjeshmëri dhe simptoma të tjera të pakëndshme.

Procedurat Terapia fizike të dizajnuara për të përmirësuar qarkullimin dhe proceset periodontale rigjenerimit. Këto përfshijnë:

 • mishrat masazh,
 • darsonvalization,
 • vakuumoterapiya,
 • Fluctuarization,
 • dush gingival
 • UHF,
 • terapi induktor-lazer.

Një mishrat mira masazh dhe më mirë parandalimi i sëmundjes periodontale është ushqime vështirë bimore përtypet. Shpërdorimi i rafinimit ushqim të butë të çon në lodhje dhe atrofyrovanyyu kockave, dhe ushqimin e rregullt përtypet ngurta, sidomos zarzavate të freskëta dhe fruta, në kontrast, është anije trajnimi i qartë dhe pastrimin e natyrshme e pllakatë.

Me trajtim kirurgjik të sëmundjes periodontale duke përdorur një operacioni për të hequr xhepat periodontale, të eliminuar mikroabsceset dhe suppurations mishrat, shartim kockave, heqja e infektuar u rrit mbylljen e indeve të buta rrënjët e zhveshur, hirit ngritur ra.

Një nga fushat premtuese të trajtimit periodontale është përdorimi i teknologjive celulare për të nxitur shërimin e kockave të tyre. Operacione të tilla janë kryer në Moskë.

Simptomat periodontitis, faza, trajtim ^

Periodontitis, ndryshe nga periodontitis, është një natyrë nxitëse dhe tregon lidhjen midis shkatërrimit të dhëmbit, mishrat dhe indet përreth, formimin e xhepa të thellë dhe zubodesnevyh deformim gradual dhe shkatërrimin e dhëmbit vrimë kockave.

Që sëmundjes periodontale shpesh zhvillohet ngadalë dhe gradualisht me kalimin e viteve nuk shkakton siklet për të diagnostikuar në fazat e hershme është e vështirë. Megjithatë, duhet të theksohet se ka raste dhe zhvillim shumë i shpejtë i sëmundjes.

Fazat e periodontitis

 • Faza e parë, më e lehtë, të padëmshme dhe efektive për të trajtuar periodontitis (malcim nullesh) shoqërohet me skuqje të lehtë, inflamacion dhe mishrat e gjakderdhje, fryma e keqe dhe formimin e xhepat e cekët periodontale.
 • Në simptomat moderuar shtuar - një lëvizshmëri e vogël dhëmb, shfaqjen e çara dhe boshllëqet në mes të dhëmbëve, arsimit dhe gurë mbi- pidyasnevyh, vështirësi në përtypet ushqimin zubodesnevyh thellimin xhepat (5 mm) me një përzgjedhje e vogël e tyre.
 • Në dhëmbë të rënda të fillojnë të lënduar keq, të shkojë në anët, merren këmbët dhe bien, dhe të thelluar xhepat periodontale dhe dëmtimit të dhëmbëve të ndodhë me shkarkimin e tyre të shpeshta dhe bollëk purulent me një erë të pakëndshme.

Shkaqet periodontitis

Shëndetin oral

Arsyet janë mjaft të ndryshme dhe periodontitis janë ato kryesore tradicionalisht konsiderohen të jenë higjienës orale pamjaftueshëm, megjithatë, të gjithë nuk është aq e lehtë sa mund të duket. Në të vërtetë, mikrobet që jetojnë në gojë për të formuar pllakë dentare (gurë) mund të ndikojë në indet okolozubnye, ata të shkaktojnë inflamacion dhe të çojë në loosening dhe humbjen e dhëmbit. Prandaj, periodik heqja profesional pllakë është e nevojshme, por, për fat të keq, mjete të pamjaftueshme të parandalimit.

Edhe ngarkesës në dhëmbë

Asnjë rol më pak të rëndësishëm në patologjinë luan një ngarkesë të pabarabartë në dhëmbë, kafshoj anomalive të pakorrigjuara gabime proteza dhe lëndime nofulla. Për shembull, sëmundja periodontale shpesh zhvillon kur dhëmbët janë hequr 6 dhe protezat shpejti nuk instaluar ose e formuar në mënyrë jo kontakt mes nofullat sipërme dhe të poshtme. Efektet anësore mund të sigurojë veshur formatimin e teksteve, microtrauma në rostiçeri temat zakon të përtypet në njërën anë, e cila çon në një mbingarkesë e nofullës individuale, e përdorur si objekte toothpicks metalike, efektet mbi acidet smalt dhe alkalet.

Është e rëndësishme se vulat janë instaluar siç duhet - nuk kryhet mbi buzë e dhëmbit, dhe në të njëjtën kohë përmbahen në të. Në rast se vula rrjedhjen ngjitur, mikrobet dhe infeksionet mund të lehtë të depërtojnë në rrënjë dhe të shkatërrojnë atë, por nëse vula varet, ajo parandalon largimin cilësor pllakë, dhe si rezultat, inflamacion i indeve gum. Në rastin e zëvendësimit të procesit patologjike gabuar zhvillon në nivel lokal, që është, vetëm në zonat problematike. Në raste të tilla, duke folur për malcim nullesh lokal apo periodontitis lokal.

Reduktuar imunitetin

Përveç kësaj, shkas për zhvillimin e sëmundjes shpesh shfaqen përgjithshëm negativ për gjithë faktorët organizëm:

 •  imunitet të ulët,
 • sëmundjet e gjëndrave të pështymës,
 • sëmundjet e sistemit endokrin,
 • dietë të varfër.

Në këtë rast, procesi patologjik zhvillohet në të gjitha dhëmbët dhe i përgjithësuar (e zakonshme) karakter - gingivitin përgjithësuar apo periodontitis.

Trajtimi i periodontitis

Trajtimi i sëmundjes periodontale në fazat e hershme, siç u përmend, ka një prognozë shumë të favorshme, kështu që është shumë e rëndësishme në simptomat e para alarmante të konsultoni një dentist. Para së gjithash, ju duhet të lajmërojnë shfaqjes së gjakderdhjes e dhëmbëve, ndërsa larja dhe përtypet ushqim solid.

Për të filluar, provoni zëvendësuar furçë dhëmbësh tuaj në një pastë dhëmbësh të butë dhe të përdorimit dhe rinses me shtimin e shërimit, forcimin e komponentëve antiseptik dhe natyrore. Nëse kjo nuk do të çojë në rezultatin e dëshiruar, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek - periodontist, sepse gjakderdhje mund të injorohen.

Në fazën e parë të trajtimit është i kufizuar, zakonisht një pastrim profesional dhe heqjen e pllakatë dhe përdorimin e fondeve popullore nga periodontitis - aplikimet e lë aloe dhe pije me infuzione ndihmë dhe decoctions e bimëve (kamomil, lisi leh, i urtë, delli). Mjekësisë tradicionale në gjakderdhje mishrat gjithashtu këshillon ata që të fshij kripë deti me mjaltë - Mix mjaltë 20 g prej 5 - 10 g kripë dhe fshij dhëmbët dhe mishrat çdo ditë, nuk çon në plagosje.

Përveç kësaj, prania e xhepat periodontale mjeku ofron atyre larë duke përdorur zgjidhje antiseptik - kjo procedurë lejon për të hequr inflamacion dhe ënjtje e mishrat dhe për të zvogëluar gjakderdhje. Nëse dhëmbët humb stabilitetit, i përkohshëm ose i përhershëm splinting kaseta veçanërisht të forta - për herë të parë në sipërfaqen e dhëmbëve bërë një thellësi zakon prej rreth 0.5 mm, atëherë ajo vendoset kasetë dhe të mbyllë materialet mbushje.

Për t'u bërë qëndrueshmërisë dhe kirurgjike teknikat e përdorura gjerësisht, duke përfshirë teknikën lara-lara, transplant të buta dhe të kockave indet dhe rigjenerimin kontrolluar artificiale e indeve të eshtrave. Operacioni përplasje është përdorur në rastet kur xhepi shumë e thellë gingivash (5 mm) dhe nevoja për të zvogëluar thellësinë e saj. Për ta bërë këtë, një prerje e vogël është bërë në mishrat dhe pastruar nga gurë me rrënjë zhveshur. Pastaj ngriti prekur prerje kontur kockave dhe qepi.

Transplantimi i indeve të buta (të marra nga qielli) është përdorur në rrënjët e dhëmbëve dhe dalje për qëllime kozmetike, dhe transplantet e eshtrave (nga kockave të tyre ose sintetike) të përdorura në shkatërrim të konsiderueshëm të kockave për të mbajtur të dhëmbit si dhe për rigjenerimin e indeve të ri kockave.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin cystitis: simptomat, trajtimin dhe parandalimin.

Parandalimi i sëmundjes periodontale ^

Për parandalimin e sëmundjes periodontale duhet të marrin seriozisht gjendjen e dhëmbëve të tyre:

 • të paktën 1 herë në vit të vizituar dentistin për higjienën orale profesionale,
 • lahen dhëmbët tuaj dy herë në ditë dhe, nëse është e mundur, pas çdo vakt,
 • pasi të hahet për të hequr mbetjet nga hapësirat ndërdhëmbësh duke pe për të pastruar dhëmbët,
 • për të zgjedhur një furçë dhëmbësh me shpohet shumë të përafërt të rrumbullakosura dhe jo,
 • hani e drejtë. Për shëndetin e menu periodontale duhet të kërkohet fiziologjikisht numrin e proteinave, karbohidrateve, yndyrave, vitamina dhe minerale. A nuk e abuzimit ëmbëlsirat dhe hanë më shumë fruta të freskëta natyrore dhe perime,
 • të heqë dorë nga zakone të këqija dhe të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme.