Pastrimin e mushkërive dhe bronke mjete popullore


Pastrimi metodat e mushkërive dhe popullore bronchus - një mjet të rëndësishëm të spastrimit integruar trupit

Pastrimin e mushkërive dhe mukusit bronkiale dhe gëlbazë është vazhdimisht në trupin e njeriut dhe luan një funksion të rëndësishëm mbrojtës dhe spastrimit. Në bronchiolitis kryesore bronke dhe të vogël e bëri procesin purgativ kripur vazhdueshëm.

Në sipërfaqen e brendshme të qelizave bronkial me speciale "qerpik" janë hequr nga pluhuri, mukusit dhe mikrobet e huaja. Kështu frymëmarrjes kryen rregullisht vetë-pastrimi, që marrin pjesë në derivim komplekse e produkteve të trupit të njeriut kalbjes ind, toksina dhe toksina të tjera.

Shkaqet akumulimin e mukusit dhe gëlbazë në mushkëri ^


 • Akumulimin e mukusit dhe gëlbazë në mushkëri dhe bronke është zakonisht në dështimin e procesit normal të dispozicion.
 • Por kjo mund të ndodhë edhe në njerëz krejtësisht të shëndetshëm me përdorimin e tepruar të ushqimeve yndyrore, ëmbëlsirat dhe pastë.

 • Sëmundje inflamatore të frymëmarrjes (pneumonia, bronkiti, tuberkulozi) është e nevojshme edhe në shkallë të ndryshme, dëmtojnë epitelin e pemës bronkiale. Është qelizat e aftë për punë zëvendësimin e indeve mbresë që i shërben vetëm një qëllim - për të krijuar një mur të fortë. Kjo ndodh menjëherë, por si rezultat i acarimin të shpeshta të sëmundjeve kronike të sistemit të frymëmarrjes.
 • Më e zakonshme bronke version humbjen - pirja e duhanit. Në fazat fillestare, ky zakon nikotina shkakton stimulim rritur sipërfaqen e brendshme të bronkiale dhe indeve të mushkërive, duke shkaktuar në përgjigje të prodhimit të bollshme e mukusit. Me rritjen e gjatësisë së duhanpirësve krejtësisht të humbur mekanizmin e tyre fiziologjik mbrojtës të sistemit të frymëmarrjes.

Pështymë përfundimisht akumulon në bronke në sasi të mëdha, duke shkaktuar kollë të rënda. Shkelja e funksionit mbrojtës krijon kushte të favorshme për penetrim të shpejtë dhe zhvillimin e çdo infeksioni, gëlltitjes shkaqet gëlbazë slagging e zorrëve. Është koha shumë e rëndësishme për të pastruar mushkëritë e nikotinës,  ndihmuar trupin shpëtoj e mukusit të tepërt në bronke.

Pastrimi i mjeteve juridike popullore mushkërive në shtëpi ^

Ka mënyra të ndryshme për të pastruar dritën në shtëpi. Në mënyrë tipike, nevoja më efektive për një gjë - kursi dy-mujor dy herë në vit.

Pastrimi i kënaqur mushkërive

Oats Pastrimi - Metoda e testuar e mjekësisë tradicionale që ndihmon të sjellë dritë edhe me mukozë të akumuluara gjatë. Vetëm një javë pas përdorimit të rregullt të një pije të kënaqur në një pacienti fillon një kollë produktive që mund të zgjasë për 20 - 30 minuta. Njerëzit të cilët ishin të sëmurë, kur - ose pneumoni (pneumonia) pështymë gjelbër mund të largohet mpiksjen e shtypur.

Përgatitja bollgur pije:

 • filxhan të plotë kënaqur të tërë me qumësht vazhduar të valoj (0,5 litra), ndërsa nxitje deri vëllimi është reduktuar në 1 filxhan.
 • Tjetra, fshij nëpër një sitë kënaqur. Get rreth 1/2 filxhan butë, lëng të ëmbël.
 • Përzierje duhet pi në një nga ushqimi.
 • Gatim dhe pranojnë supë të kërkojë tri herë në ditë.

Pastrimi qumështin e mushkërive me kone pishe

Në mjekësinë popullore përdoret gjerësisht metodën e pastrimit mushkëritë dhe qumësht bronke me kone pishe (e ashtuquajtura "qumësht pisha"), e cila përdor pronat e dobishme e pemëve halore. Kjo metodë është veçanërisht i përshtatshëm duhanpirësve të rënda, Asthmatics dhe njerëzit që shpesh vuajnë nga bronkiti.

Gatim pishe - pini qumësht:

 • Sillni në vlim 0.5 litra qumësht me 3 kone pisha e gjelbër dhe i lau pjesë të vogël të rrëshirë.
 • Zgjidhja është derdhur në një termos dhe të lënë për 4 orë.
 • Tendosje dhe për të marrë 1 mëngjes qelqi dhe gjatë natës.
 • Kone mund të lahen dhe të përdoren edhe 2 herë.

Me kone pisha përgatitur si bllokim shërimit:

 • Pot plot kone për të derdh ujë dhe vlim për 8 orë, herë pas here duke hequr shkumë.
 • Pastaj kone duhet të hidhet, tendosje zgjidhje, shtoni sheqer (me kone peshë) dhe kuzhinier për një orë.
 • Mjekët popullore këshillojnë duke marrë një bllokim dy lugë me stomak bosh.

Pastrimin e mjaltë të mushkërive

Pastrimin e mjaltë të mushkërive në mjekësinë popullore kombinon vetitë shëruese të mjaltit me mjete të tjera natyrore.

 • Për shembull, ajo është e rekomanduar për përzierje mjaltë me lëng Aloe shtrydhur (në një raport prej 1: 5).
 • Ose në një tjetër recetë: vënë në një tenxhere mjaltë, i shkrirë yndyrë pakripur derri në të njëjtën sasi, një lugë gjelle e beeswax, shkrihet rreth ngrohjes ulët. Pastaj shtoni një litër lëng Aloe, përzierje mirë dhe vlim. Marrë një lugë tre herë në ditë.

 Bimeve medicinale për trajtimin e mushkërive

Për të pastruar mushkëritë është shumë i dobishëm për të përdorur barëra si decoctions ose përgatitur ato tarifat expectorant. Medikamente bimor për mbledhjen e mushkërive janë zgjedhur në bazë të veprimit të tyre anti-inflamator dhe aftësinë për të ndihmuar të hequr mukusit bronke. Bimeve medicinale më të popullarizuara dhe të përballueshme për të trajtuar sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes tradicionalisht janë:

 • delli,
 • Plaku,
 • Lungwort,
 • trumzë,
 • e ëmbël,
 • tërfili,
 • fruta kopër,
 • lulekuqe
 • buds pisha.

Për të përgatitur tarifë tyre expectorant për pastrimin mushkëritë dhe bronke në shtëpi, ju mund të bleni në një farmaci disa prej këtyre bimëve dhe përzierje një lugë gjelle çdo barishte. Pastaj 2 lugë mbledhjen vënë në një termos, derdh ujë të valë dhe mbush për rreth 2 orë. Tendosje përmes një sitë çaj mund. Merrni 1 gotë çdo natë në formën e nxehtësisë.

TEAS për pastrimin e lehtë

Një e mirë dezinfektues dhe pastrimi ilaç për bronkiale shërben çaj me rigon. Ajo përdoret gjithashtu në prani të alergjisë. Një çaj me vjollcë gjobë rikthimin ciliar epitelit - mjeti kryesor për të "mbledhur" Airways tona. Tea kërkon lugë gjelle e bimëve në 1/2 litër ujë të vluar, të lënë për një orë. Merrni si një çaj të zakonshëm, por pa sheqer. Ky mjet nuk vepron si një expectorant.

Thithja për pastrimin mushkëritë dhe bronket

Duke marrë një shëtitje në pyll halore, ne nuk do të vetëm të thithin ajër të pastër, por edhe të mbushur rrugët e frymëmarrjes të paqëndrueshme, grimcat e veçanta dezinfektues. Më lëshojnë pemë paqëndrueshme eukalipt dhe dëllinjë. Por ne mund të krijoni në shtëpi aromas shëruese, rritje zyjë borzilok, trumzë, dragua, balsam limon, i urtë, qepë dhe hudhër. Ose përdorni vajra gati-natyrore thelbësore: eukalipt, pemë çaji, kedri, selvi, livando, dru sandali, duke shtuar ato në ujë të vluar për mbytje.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Colon Pastrimit me ujë të kripur 

Ushtrime të frymëmarrjes për trajtimin e mushkërive ^

Ushtrime të frymëmarrjes për trajtimin e mushkërive është mbajtur për përdorim në aftësitë pastrimin e muskujve ndër brinjëve, diafragmë. Ne e dimë se ushtrime të frymëmarrjes në mënyrë aktive pasurojnë indin e mushkërive me oksigjen dhe përmirëson kullimit të mukusit në bronke.

Bëni ushtrime mjekësore frymëmarrjes janë të rekomanduara jo vetëm duhanpirësit, por edhe për të gjithë ata që janë të shikuar shëndetin e tyre, aq më shumë që ata nuk e marrin shumë kohë. Angazhohen në një dhomë të ventiluar mirë duhet 3 herë në ditë, për të kryer 5 - 7 qasje:

 • frymë thellë dhe pastaj nxjerr menjëherë, por e vogël, pushimeve në frymëmarrje vonuar për aq kohë sa të jetë e mundur;
 • frymë thellë për të fryj në bark, dhe nxjerr për të tërhequr shpinë;
 • frymë thellë pjesën e sipërme të gjoksit, duke rritur klavikul, por fiksimin bark pronës,
 • Përveç kësaj, të gjithë mjekët rekomandojnë "lehochnyk" e përditshme të fryj balona - është më e lehtë dhe më të përballueshme mënyrë për të bërë punën e mushkëritë në fuqi të plotë dhe për të shmangur stanjacion.

Gjatë procesit të pastrimit mund të rënduara kollitjes për disa ditë. Kjo nuk duhet të trembë ju, sepse kjo është një shenjë e mirë dhe sugjeron efektivitetin e veprimit. Recommended të vazhdojë të bëjë ushtrimet rregullisht dhe shpesh pini çaj me limon. Të ndihmuar trupin tuaj dhe ajo do të përgjigjet për ju humor të mirë dhe shëndetin.

Ne gjithashtu rekomandojmë shikojnë njohës një videoklip i TV popullore "të shëndetshme të jetesës", në lidhje me atë të rrezikshme pulmonare obstruktive kronike sëmundje - Arsyet e krijimit të tij dhe metodat efektive të luftimit të tij;