Terapeutik ushtrim - parandalimi më i mirë i hemorroide


Ushtrime terapeutike hemorroide - parandalimi më i mirë sëmundjes

Palestër hemorroide janë masa më e rëndësishme terapeutike dhe parandaluese në çdo fazë të sëmundjes, për shkak se ajo mund të ndihmojë për të arritur rezultate të shkëlqyera - për të forcuar muskujt e legenit dhe murit të barkut, duke përmirëson ndjeshëm qarkullimin e gjakut në legen dhe normalizes zorrët.

Përveç kësaj, ushtrimi fizik kanë një efekt i dobishëm në tonin e përgjithshëm të muskujve dhe enët e gjakut, normalizes presionin e gjakut dhe zvogëlon simptomat e pasivitetit, të cilat në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon kohën e shërimit dhe lehtëson sëmundjen.

Kushti kryesor i suksesit - Ushtrimet për trajtim majasëll duhet të bëhet rregullisht, jo rastësisht. Për të qenë të shëndetshëm, të marrë atë një rregull - pa marrë parasysh se sa i zënë ju jeni, marrin çdo ditë 10 - 15 minuta për të kryer komplekse.

Hemorroide Ushtrimi ^


Pavarësisht nga fakti se ushtrimi i hemorroide efekt aq pozitiv në të gjithë trupin, ushtrimet duhet të zgjidhni me kujdes, në varësi nga shkalla e sëmundjes, moshës dhe comorbidities. Kështu, faza e parë e hemorroide mund të kryejnë ndonjë ushtrim, me përjashtim të vetëm heqjen dhe rritjen e ngarkesës statike.

Sa më i lartë niveli i përparimit të sëmundjes, më shumë kujdes duhet t'i drejtohen zgjedhjen e gjimnastikës komplekse mjekësore. Edukimi fizik nuk duhet të ndalet as në fazat e mëvonshme dhe në acarimin e hemorroide, por ushtrimet janë duke u bërë më specifike dhe kërkojnë konsultim me mjekun.

Për të parandaluar hemorroide proctology këshilloj të gjithë (jo vetëm pacientëve hemorroide) zhvillojnë në vetvete zakon të dobishme - një ritëm të rregullt gjatë ditës për të shtrihet dhe të çlodhur muskujt muskul unazor si në qoftë se ju doni keq në banjë. Ky ushtrim i thjeshtë, i padukshëm për të tjerët, por jashtëzakonisht e dobishme që ju mund të kryejnë në çdo vend - ulur dhe në këmbë në tavolinën tuaj, në transportin publik ose në sobë kuzhine.

Njerëz profesionet ulur trajnim i tillë muskujve rrethore i rektumit është thjesht jetike. Tërheq anusit në 3 - 4 herë në ditë, gradualisht duke rritur numrin e repetitions e 10 deri në 20 herë. Kur kryejnë ushtrime në një pozitë të ulur, sigurohuni që vendi nuk ishte shumë i butë.

Fizioterapisti universale komplekse në hemorroide neobostrennom

Para një gjimnastikë të shkurtër të ecin nëpër dhomë, heqjen gjunjët e larta të parë, pastaj të ecin, të kalimit këmbët, dmth alternuar duke vendosur një këmbë përpara tjetrës.

 • Pozicioni fillestar (IP) - shtrirë në shpinë të tij. Këmbët përkulem në gjunjë dhe këmbët uprit kat. Për frymëzim heqë legen aq i lartë sa të jetë e mundur mbi dysheme dhe shtrydh maksimal dhe do të forcojë mollaqe tuaj. Në nxjerr, të kthehet në pozicionin e fillimit, të relaksoheni muskujt.
 • IP - Shtrirë fytyrën poshtë, përkulur mbi gjunjë, bërryla dhe duart. Kthyer kthehet tas në drejtime të ndryshme, mollaqe në lidhje me seksin.
 • "Duke ecur në mollaqe." Uluni në dysheme, që shtrihen nga këmbët e tij dhe të fillojnë për të lëvizur nëpër dysheme duke përdorur muskujt gluteal.
 • Ushtrimi "gërshërë". Gënjeshtra mbi kurrizin tuaj dhe të heqë këmbët tuaja off dysheme në 45?. A këmbët mahi gjerë, alternuar sjelljen dhe përhapjen e tyre. Filloni me një amplitudë të vogël, gradualisht në rritje shkallë. "Gërshërë" janë efektive jo vetëm për forcimin muskujt e legenit kat, por edhe për muskujt e murit të barkut.
 • Ushtrimi "biçikletë" kryhet në pozicionin e shtrirë në shpinë. Ndiqni lëvizjet e këmbëve që simulojnë çiklizmit.
 • Ushtrimi "mace" është shumë i dobishëm dhe universale - rekomandohet jo vetëm për hemorroide, por në rast të problemeve me shpinë. Mjekët rekomandojnë këtë ushtrim nënat detyrueshme pritje në zhvillimin e aktivitetit individual komplekse fizike gjatë shtatzënisë.
 • Bëhuni gjunjë, ulin kokën dhe të pushoni duart kundër dysheme. Kur ju thith ngadalë ngrejë kokën dhe pjesën e pasme të parashikimit. Në nxjerr, ulin kokën tuaj, përkulem - cat mbështetur harkut, mjekër shtyp të shtrydh gjoks dhe mollaqe të shtrënguar, sikur tërhequr një anusit.
 • Në mungesë të problemeve me shpinë dhe i aftë fizikisht, shumë të dobishme stërvitje "Birch", i cili është edhe parandalimi i mirë i venat me variçe dhe trena muskujt e barkut. Gënjeshtra mbi kurrizin tuaj, pushimi bërryla e tij në dysheme. Pastaj të rritur këmbët tuaja drejt lart, duke ndërprerë më mollaqe nga dyshemeja dhe mbështetjen e duart e tyre. Mbajeni këtë pozicion për aq kohë sa të jetë e mundur.

Karakteristikat e ushtrimit në përkeqësimin e hemorroide ^

Gjimnastikës hemorroide: ushtrime

Në hemorroide akute shumë pacientë që kërkojnë për të shmangur dhimbjen dhe për të fituar parehati, krejtësisht të ndaluar ushtrimin dhe janë praktikisht "shtrirë" rrugën e jetës, duke bërë një gabim të madh. Zgjedhur posaçërisht ushtrime terapeutike në acarimin e majasëll, duke ecur qetë uniforme dhe not përmirëson ndjeshëm gjendjen shpirtërore, ton enët e gjakut dhe të normalizojë qarkullimin e gjakut.

Por kjo duhet të kuptohet qartë se ushtrimi është me të vërtetë e dobishme, dhe kjo mund të çojë në përkeqësimin. Si rëndim rrit presionin e barkut dhe ngjeshja e enëve të gjakut në zorrën e trashë, për të përjashtuar ushtrime që përmirësojnë presion të barkut dhe tendosje e muskujve të gjymtyrëve të ulëta, bagazhin dhe organeve pelvike.

Po, muskujt në armëve, qafës dhe gjoksit mund të kryejnë ushtrime të thjeshta që keni kryer për një përkeqësim të sëmundjes. Dhe ushtrime për muskujt këmbë dhe trungu të fillojnë për të kryer pa probleme, pa jerks dhe me repetitions më pak.

Ky kujdes të shikojnë shëndetin tuaj - nëse disa lëvizje në rritje dhimbje zorrës së trashë, vetëm përjashtojnë ato.

 • Duke forcuar presionin barkut si muskujt e barkut të shkaktojë tension dhe frymën e mbajtjes së gjatë ushtrimeve të performancës. Prandaj, gjatë klasë është e ndaluar për të mbajtur pesha e tyre fryma, mbledhje dhe ashensor.
 • Përveç kësaj, ju nuk mund të bëjë tilts mbrapa me radhë dhe duhet të kufizojë shpatet qetë në anën.
 • Është rreptësisht e ndaluar gjatë acarimin çiklizmit, hipur në kalë, vozitje, sesionet peshëngritje dhe sportet ekstreme.
 • Para fizioterapisti rekomanduar të zbrazët kone hemorrhoidal zorrë dhe mpirë - të marrë një dush të ngrohtë dhe të pastrohen ato çdo - ndonjë krem ​​anestetik.

Hemorroide masazh ^

Rezultate të mira janë marrë me hemorroide masazh, ekspert ekzekutues kompetent. Hemorroide Trajtimi masazh shkëlqyer eliminon ngecje në rektum dhe përmirëson qarkullimin e gjakut.

Megjithatë, duhet të theksohet se masazh nuk është treguar në të gjithë pacientët dhe në disa shtete kjo nuk është e këshillueshme për të kryer në mënyrë që të mos përkeqësohet sëmundje. Pra, të vendosë nëse hemorroide masazh duhet të marrë vetëm mjeku, duke marrë parasysh treguesit e shëndetit llogarinë pacient individualisht, duke përfshirë venat e statusit.

Masazh si në të brendshme dhe hemorroide jashtme mund të jetë me dorë ose duke përdorur pajisjen. Para një seancë është një duhet të zbrazët zorrë dhe fshikëz. Teknikë masazh është si vijon:

 • Pacienti merr një gju - pozicion bërryl, dhe mjeku fut gishtin tregues (në steril gloved dhe lubrifikuar me vazelinë për të shmangur traumat e mukozën e zorrëve) dhe rektumit mbart masazh.
 • Filloni me një masazh të lehta goditje Mukoza, e cila ndodh në një drejtim rreptësisht nga lart-poshtë.
 • Direkt në hemorroide stroking detyrë të ngutshme.
 • Pastaj të fillojë të prodhojë dridhje masazh - me dorë ose duke përdorur pajisjen.
 • Pas masazh është e dobishme për të bërë një kompleks të disa ushtrime për të forcuar muskujt e rektumit.

Hemorroide Yoga ^

Hemorroide Yoga mund të shërbejë si një shtesë e mirë për të vendosur tuaj të zakonshme të ushtrimeve, si shumë nga sjellje e saj ka për qëllim adresimin ngecje në legen dhe për të përmirësuar peristaltikės zorrëve. Ka shumë pika të dobishme, ju mund të zgjidhni për veten e tyre 1 - 2 më të rehatshme dhe të bëjë ata rregullisht, gradualisht duke rritur numrin e repetitions dhe Koha totale që shpenzonin në paraqesin.

Më e zakonshme është e thjeshtë dhe shumë efektive përtej yoga, të rekomanduara nga mjekët për trajtimin dhe parandalimin e hemorroide quajtur Pashimatasanu.

 • Për zbatimin e tij të ulen në dysheme dhe tërheq këmbët drejtë përpara.
 • Në nxjerr, ngadalë ulur bust tuaj për këmbët derisa koka prek gjunjët, këmbëve kuptoj duart. Kjo përkulem gjunjët dhe për të mbajtur tuaj të drejtë mbrapa.
 • Trajnimi herët në këtë pozitë është e rekomanduar për të qëndruar 5 sekonda, duke përsëritur atë pesë herë. Në
 • Më tej, rritja javore qëndrimi në pozicion për 1 sekondë, gradualisht duke e çuar atë në 1 - 2 minuta.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin e diabetit terapeutike.

Parandalimi i hemorroide ^

Trajtimi dhe parandalimi i hemorroide, si dhe çdo sëmundje tjetër duhet të jetë i plotë dhe të përfshijë jo vetëm pilula mrekullueshme, ointments dhe mjete të ndryshme popullore për hemorroide. Nëse asgjë nuk ka ndryshuar në mënyrën e jetës dhe nuk eliminojnë faktorët negative që shkaktoi sëmundjen, sëmundja me kalimin e kohës do të kthehen përsëri.

Prandaj, për të përballuar me sëmundje, ju duhet të veprojnë në të gjitha frontet në të njëjtën kohë - të ndryshojë natyrën e pushtetit, normalizimin zorrët, të çojë një jetese aktive dhe të heqin qafe e zakone të këqija - por në këtë rast, ju mund të mbështeteni në rezultate të prekshme dhe të qëndrueshme.

Parimet themelore të hemorroide

Regjimi i pijshëm saktë

 • Gjithkush për të plotësuar nevojat fiziologjike të trupit duhet çdo ditë të pini të paktën dy litra ujë të zakonshëm të pastër.
 • Me pamjaftueshëm stol konsumi i ujit bëhet e thatë dhe e vështirë, traumatizoj zorrët dhe shkakton një person për të shtyrë tepër gjatë zbrazjes, duke çuar në plagosjen e rektumit.

Luftuar kapsllëk

 • Mundohuni të zhvilluar një lëvizje refleks zorrë në një kohë të caktuar, mundësisht në mëngjes para se të gjimnastikës.
 • Menjëherë pas zgjimit, pini një gotë me ujë në temperaturën e dhomës dhe të bëjë disa lëvizje të thjeshta aktive.
 • Shumë njerëz menjëherë pasi ju të pini lëngje të shfaqet thirrje tualet.

Ushqimi për Hemorroide

Hemorroide Ushqimi është për qëllim kryesisht në normalizimin stol dhe për të eleminuar shkakun e kapsllëk.

 • Menuja juaj duhet të jetë ushqim për kapsllëk që përmbajnë shumë fibra dhe fibra - perime të papërpunuara dhe fruta, zarzavate, krunde, produktet e qumështit, drithëra nga drithërat, prunes.
 • Hani më shumë perime supave dhe salads me vaj, dhe,,, produktet e kripura thartë mprehta të shpejtë të ushqimit, çaj të fortë dhe të gazuara duhet të japin.
 • Mos harroni se e "shpejtë" ushqim - armikut më të rëndësishme të zorrëve dhe të gjithë procesin e tretjes, dhe hani vetëm produkte natyrore.

Luftuar trashje

 • Asnjëherë mos nopem, herë pas here le pjesën tjetër të trupit nga ushqimi - për të filluar një ditë të agjërimit të përditshme për të ndihmuar jo vetëm të humbur peshë, por pastruar e toksinave, toksina, helme, kolesterolit të tepërt të keq dhe produktet e dekompozimit.
 • Përveç kësaj, agjërimi afat-shkurtër është formimi i mirë parandalues ​​i celulitit. Mos harroni, edhe Sokrati i lashtë tha se erëza më e mirë për ushqim është uria.

Alkoolit Disclaimer

 • Që nga alkooli, si ushqimi me erëza, zorrë shumë të inatosur dhe hemorroide, kjo është e lejuar vetëm në sasi të kufizuara (jo më shumë se 50 ml) dhe vetëm në faljen.

Masat higjienike

 • Mos përdorni letër higjienike të ashpër;
 • Pas çdo jashtëqitje larë anusit me ujë të ftohtë;
 • A nuk veshin të brendshme tepër të ngushtë.

Aktiviteti Motor

 • Mundohuni të mbani gjithmonë një jetese aktive dhe kurrë nuk ulen më shumë se 3 - ore.
 • Përveç fizioterapisti detyrueshëm nga hemorroide, përfshin një sërë ushtrimesh për kapsllëk, për të forcuar shpinën dhe muskujt e barkut.
 • Nëse është e mundur, vizitoni pishinë dhe për të kryer çdo ditë ecën në ajër të pastër, veçanërisht para gjumit - kjo do të ndihmojë në forcimin e sistemit kardio - vaskulare dhe nervor, lehtësimin e simptomave të hipertensionit dhe për të eleminuar shkaqet e pagjumësi.