Një ditë agjërimi shëron shumë sëmundje


Një ditë agjërimi shëron shumë sëmundje dhe të zgjasin jetën.

Fakti se agjërimi është shumë i dobishëm dhe i shëron shumë sëmundje të njohura për njerëzimin kohë më parë.

Kjo dëshmohet kapur fraza e filozofit të lashtë grek Sokratit, i cili tha se erëza më e mirë për ushqim - është i uritur. Urtësia shumë qëndron në këtë deklaratë.

Pse njerëzit mohoj ^


Fakti që njerëzit moderne shpesh nopem duke ngrënë shumë më tepër ushqim se trupi ka nevojë për jetën e saj.

Në mënyrë që të visually imagjinohet sasinë e stomakut të tij, palme duhet të bëjnë njëri-tjetrit një pjesë të vogël, edhe pse ka derdhur ujë. Kjo është shuma stomaku ynë ka një gjendje të qetë neroztyahnutomu. Dhe kjo ishte kështu, në mënyrë ideale, duhet të jetë sasia e ushqimit që nuk është shtrirje dhe nuk te trupezuar me mbeshtjelljen.

 • Por në qoftë se ne kujtojmë se në darkën tradicionale të vendit tonë - një simite e parë, të dytë dhe të zier, ai menjëherë bëhet e qartë se kjo sasi e ushqimit në duart tona nuk përshtaten, kështu, ne barkun shtrirje dhe perehruzhaem që nga fëmijëria.
 • Përveç kësaj, industria moderne e ushqimit në të gjitha ushqimet e ndryshme shton enhancers shije, seasonings, sweeteners, ushqimi është ajo që e merr shije aq të shijshme, të duken dhe erë atë që hani dhe ne nuk mund të ndalemi derisa pjatë bëhet bosh.
 • Dhe pavarësisht nga shëmbëlltyrë të njohur që nga tabela për të marrë deri në një uritur pak, jo një i gjallë pak dhe duke e ditur se ngopje vjen pas 20 - 30 minuta pasi të hahet, ne ende nopem.

Eventualisht nuk do pashmangshmërisht gastrit, koliti, kolecistit dhe sëmundje të tjera të traktit gastrointestinal dhe traktit biliar, si dhe obeziteti, diabeti, hipertension dhe sëmundje të tjera. Njeriu sëmuret, trupi vesh jashtë të shpejtë, kështu që plakjes dhe shkurton jetën.

Një-ditë grevë urie: dobi ose dëm ^

Mënyra më e mirë për lehtësimin e trupit tuaj, hiqni kursimet tepërta - yndyrë, toksina, helme dhe toksina dhe për të dhënë atë një pushim - një grevë urie.

Agjërimi fjalë për fjalë greva e urisë e përditshme mund të quhet një shtrirje, pasi agjërimi klasike përfshin abstenimin nga ushqimi për një periudhë prej të paktën 3 ditë me procesin e ndaluar të plotë ndihmon tretjen e ushqimit fillon kur një thellë të pastruar trupin e atsydotycheskyy krizave.

Përfitimet e një greve urie njëditor

Greva e urisë një ditë ose refuzimin e ushqimit për 24-36 orë një herë në javë në vend të quhet një shkarkesë ose një pushim të vogël. Por, pavarësisht kohës relativisht të shkurtër të mbajtjes së ushqimit, agjërimi një ditë një nder i madh.

Fakti është se kur hamë gjatë gjithë ditës, trupi nuk është koha apo energji për të prodhuar disa punë pastrimi. Atë që ai nuk ka kohë për të tretet dhe të procesit të brenda fsheh në qelizat yndyrë depo.

Kjo është arsyeja pse njerëzit të merrni yndyrë në dietë të gabuar. Prandaj, kur brenda 24-36 orësh trupi nuk merr ushqim, ekziston një mundësi e mirëpritur për pastrimin dhe përpunimin tepricën e akumuluar.

 • Në një urie njëditore sistemin e tretjes merr pushim
 • përshpejton metabolizmin,
 • Imuniteti rritur
 • gradualisht duke ndryshuar qëndrim për ushqim është e humbur varësinë e ushqimit dhe dëshirë për të "rrinë" Jeta sfidon çokollatë, ëmbëlsira dhe ushqime të tjera jo shumë të dobishme.

Një-ditë grevë urie: Rregulloret

Për të agjërimit të përditshme një herë në javë të sjellë dobi maksimale, është e nevojshme për të përgatitur saktë dhe të ndjekin disa rregulla.

 • Nutritionists rekomandojmë filluar ditën e uritur në mëngjes, dhe shko në mëngjes, edhe pse disa njerëz më të mirë gjatë javës, e bëjnë më të lehtë për t'i rezistuar tundimit të ushqimit.
 • 3 ditë para urisë planifikuar të kufizuar konsumin e mishit, peshkut, alkoolit; 2 ditë off arra dhe fasule, si dhe një ditë më parë përpjekjen e tij për të ngrënë vetëm perime, fruta, lëngje të freskëta dhe drithëra pa qumësht.
 • Agjërimi Daily tradicionalisht fillon në mbrëmje, kështu që është e këshillueshme për të pastruar zorrët para gjumit përdorni spastrimit klizmë.
 • Nëse ju mohoj për herë të parë, do të përpiqen për të qëndruar në shtëpi gjatë gjithë ditës, si zakon mund të duket dobësi, marramendje apo dhimbje koke.
 • Gjatë agjërimit duhet të pini shumë ujë të zakonshëm të pastrohet (të paktën 2 litra), në mënyrë që uji është i mirë ndotësit natyrore tretës dhe në mënyrë aktive ndihmon të hequr të gjitha të panevojshme.
 • Siç u tha tashmë në nenin Ujë, është e rëndësishme që uji për qëllimin tim qëndruar në trup dhe nuk dalin menjëherë përmes veshkat. Për ta bërë këtë, pas çdo të pirë një gotë me ujë, të vënë një Kristal pak e kripë deti nën gjuhë.
 • Nuk lejohet për të pirë lëng ose çaj, pasi përndryshe ajo nuk do të urisë, dhe një dietë të uritur.
 • Kur dhimbje koke dhe shëndeti i sëmurë lejohet vetëm përjashtim - shtoi në një litër ujë 1 tbsp lëng limoni ose mjaltë për të ndihmuar veshkat për të përballuar me rritjen e ngarkesës në heqjen e toksinave.
 • Kujdes shikojnë gjendjen tuaj shëndetësore, pa e detyruar ngjarje dhe mësohet veten gradualisht nga uria. Nëse ndjenja të mira, të uritur 36 orë nëse ndiheni keq - të dalë në mbrëmje, që është 24 orë.

Një ditë ose agjërimi ditor synon kryesisht shkarkimit dhe pastrimin e trupit dhe pesha reduktimin e do ra fjala me një bonus bukur. Forumet agjërimit shumë komente nga njerëz vetëm duke agjëruar një-ditore mori shpëtoj e shumë sëmundjeve dhe trashje.

Fillimisht, ju mund të jetë e vështirë për të mbajtur sa më shumë orë pa ushqim, veçanërisht nëse ju jeni duke përdorur për të ngrënë shumë dhe shpesh, por me kalimin e kohës do të bëhet shumë më e lehtë dhe trupi do të jetë shumë mirënjohës për të. Ju do të ndjeni butësi dhe gjallëri, stomaku do të tkurret dhe uria e vazhdueshme.

 • Set veten një ditë, kur ju do të jetë më të rehatshme për të mohoj, le të hënë, dhe në mënyrë të qartë të ndjekin orarin e tyre.
 • Mos lejoni veten lëshime kur uria do të doni të hyni në një ditë tjetër ose javën e ardhshme.
 • Mos harroni se mungesa e ushqimit për 24 orë ende askush nuk vdiq, dhe motivuar veten se ju jeni bërë të gjithë këtë vetëm për hir të shëndetit të tyre, bukurinë dhe jetëgjatësi.

Me kalimin e kohës, si ju të gëzojnë një ndjenjë të butësi në trup që do të jetë në pritje për ditën e agjërimit. Dhe madje mund të dëshironi të shkoni më tej drejt shërimin e tyre dhe të shkojë në afate më të gjata.

Treguar Sidomos një ditë greva e urisë gjatë sëmundjes apo të ftohtë të përbashkët, si në këtë rast do të hidhet të gjitha forcat për të luftuar infeksionin, jo tretjes. Jo më kot të gjitha kafshët gjatë sëmundjes instinktivisht refuzojnë ushqimin, por me dëshirë të pirë ujë.

Mbulimi i agjërimit është shumë më e shpejtë. Kur diarre sëmundja dhe ujit të pijshëm uria shpeshta dhe kripë janë masat kryesore që e pengojnë të rrezikshme për jetën e dehidrimit, në të cilën trashet gjaku, ka një hemoglobinë rritur dhe rrit në mënyrë dramatike rrezikun e shfaqjes së mpiksjen e gjakut.

Nga grevës së urisë njëditor ^

Një ditë agjërimi në të ujit dhe të thatë: rregullat e daljes.

Dalje pas një greve urie njëditore, pavarësisht saj afatshkurtër, është e dëshirueshme për të kryer si duhet, siç rekomandohet nga mjekët nutritionists që pretendojnë se në qoftë se e drejta për të shkuar në agjërimit e rregullt e përditshme, atëherë ai mund të merrni të njëjtin efekt shëndetësor si nga kohë të gjatë.

Dalja kryesore rregull nga çdo agjërimit (një ditë apo më të gjatë, e thatë ose ujë) thotë:

 • Dil kohëzgjatjen duhet të jetë e njëjtë si uria, dhe edhe më të mirë dy herë më gjatë.
 • Kjo është, prodhimi ideal pas një agjërimi një ditë duhet të zgjasë 1 - 2 ditë, duke lejuar tretjes tranzicion të qetë në dietë të zakonshme dhe për të rivendosur microflora dobishme zorrëve.

Katarsis

Mëngjesin pas agjërimit është e rekomanduar që ju të pastër stomak:

 • Për ta bërë këtë, të përgatisë 1-1,5 litra dhomë temperaturës ujë dhe shtoni 1 lugë kripë dhe sode.
 • Pini dhe telefononi menjëherë refleks gag duke klikuar mbi rrënjët e gjuhës se uji nuk ka kohë që të absorbohet.
 • Gjysmë ore pas kësaj gjuhe të pastër.
 • Merrni dy mollë dhe pohryzit ato me lëvozhgë, jo gëlltitjes, dhe ndikimet - kjo është buds shije të mirë të pastër.

Mëngjesi - çaj bimor

Pas 30-40 minuta një çaj vendas bimor pa sheqer dhe ngadalë pini një gotë sips të vogla. Pas çaj 30-40 minuta të bëjë fruta të freskëta dhe lëng perimesh, të tilla si mollë-karrota apo ndonjë tjetër.

Shmangni fruta ekspozuar importuar trajtimi dylli për transportin afat-gjatë, sepse trupi i pastër menjëherë absorbuar një kimike. Lëng mund të pini rreth 300 ml.

 Dreka - sallatë "lëvizje"

Ditën e parë të mbajë më mirë në perime, fruta dhe TEAS bimor. Për drekë gatuaj sallatë fshesë lakër të freskët dhe karrota me lëng limoni. Kjo sallatë e mrekullueshme është spastrim të gjitha "depozitat" të mëdha nga zorrë.

Ushqimet e mëposhtme kryejnë si ata të bëhen pjesë e uritur të vogla. Ajo është e mirë në qoftë se ajo të steamed perime. Nëse uria është shumë i fortë, ju mund të gatuaj qull në ujë, pa gjalpë dhe kripë. Në darkë lejohet 1/2 filxhan qumësht i thartuar.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Secrets e njëqindvjeçarëve ushqimore.

Nga e grevës së urisë një-ditore, ditën e dytë

 • Në ditën e dytë, filloni të shkruani në dietë të zakonshme të ushqimeve në sasi të vogla.
 • Midis Agjërimi të përpiqen për të ngrënë në mënyrë të arsyeshme, që të mos shkatërrojnë rezultatet e arritura pastrimin sepse trupi absorbon pas pastrimit është shumë më mirë dhe në qoftë se nuk trajtimin e duhur toksina të reja ushqimore, helmet dhe toksina kthehet në vend shpejt, duke ulur të gjitha përpjekjet për asgjë.
 • Nëse ju doni për të ndihmuar të pastruar trupin tuaj dhe të gjatë të qëndrojnë të shëndetshme dhe të rinj, të gjitha në majë të gishtave tuaj, të gjithë mund të mësojnë.

Siç e dini, restaurimi i shëndetit të njerëzve të gatshëm të paguajnë para për shëndetin kanë filluar të vlerësojmë vetëm kur ajo humbet. Më të mirë për të shkuar në rrugën e drejtë, sepse pa marrë parasysh se sa e vështirë dhe e mprehtë është, gjithmonë fillon me hapin e parë.

Pas hap i parë drejt shëndetit të tyre - duke filluar ditën e agjërimit, ka gjasa që ju nuk dëshironi që kjo të ndalet dhe do të shkojë në rrugën e shëndetshme të jetesës.