Mbi rreziqet e ushqimit të shpejtë


Ushqim shumë e keqe të shpejtë solli mjekët dhe të çon në trashje dhe sëmundje

Fjala fastfood përkthyer në anglisht (fast FUD - ushqim të shpejtë) do të thotë një të klasit ushqim të shpejtë, të përgatitur, shpesh "para" e blerësit.

Fastfood: dobi ose dëm ^


Ushqim moderne të shpejtë (fast food) daton në 1921. Pastaj në Kansas, SHBA, kompania ishte Kështjella e Bardhë, e cila ishte nënshkrimi pjatë Burger - një pjatë të mrekullueshme në një kohë.

Ushqimi ishte e shijshme dhe në vazhdimësi të lirë, derisa të kushtojë 1946 Burger 5 cent. Disa njerëz tashmë filluan të mendojnë, nuk është e dëmshme të ushqimit të shëndetshëm të shpejtë, për shkak se ushqimi ishte një risi në ato ditë.

Dhe më në fund të bindur të gjithë ata që dyshonin përkrahësit ushqim shtëpi në dëmin e fast food dhe për të sjellë ata në shkollë, doli me pronarin e lëvizje origjinale të marketingut. Ai punësuar disa të rinj të veshur me tunikat e mjekëve të cilët çdo ditë ngrënë në restorantin e tij. Dhe njerëzit u zhduk dyshime të fundit - edhe në qoftë se mjekët ushqyer një dietë të ngjashme, atëherë produkt të dobishëm.

Në Bashkimin Sovjetik, ushqim të shpejtë të parë u shfaq në vitin 1990 në Moskë, ku dita e parë e restorantit të tij të stafit shërbyer rreth 30 mijë njerëz, dhe të kthehet ata që dëshirojnë të provoni "mrekulli amerikane" shtrirë për disa kilometra.

Në ditët e sotme, snack bar dhe institucione të tjera të tipit fast-ushqimore përmbytur fjalë për fjalë rrugët e qyteteve moderne dhe gëzojnë popullaritet të pabesueshme. Hamburger dhe hot - qentë janë studentët më të popullarizuara drekë dhe studentët për shkak të faktit se këto ushqime janë të shijshme, të përgatitur shpejt dhe jo shumë të shtrenjtë.

Por jo të gjithë aq rozë sa duket në shikim të parë:

  • Ushqim shumë i keq i shpejtë është shumë e lartë, dhe prodhimet e saj janë armiqtë e sistemit të tretjes, në mënyrë që të vënë ushqim junk.
  • Sigurisht, nëse ju hani një hamburger të një muaj, më shumë dëm se do të sjellë trupin.
  • Por në qoftë se ju bëni të hahet ushqim të shpejtë rregullisht siç është kudo në Amerikë, trashje dhe probleme të tjera janë shmangur.

Amerikanët të hahet ushqim të shpejtë e të cilëve bëhet normë që nga fëmijëria, është një shembull i mirë i tillë një rrezik të ushqimit. Më shumë se 50 milion njerëz në SHBA janë të trashë, pesha mesatare e personit është rreth 100 kilogram. Kjo është veçanërisht e dëmshme për trupin e në rritje të fëmijës.

Amerikës Zonja e Parë Michelle Obama, tejet të shqetësuar për këtë gjendje të punëve, njoftoi luftuar ushqim të shpejtë, duke i quajtur ato fajtorët kryesore të trashje në fëmijët. Ajo i bëri thirrje shoqërisë që në mënyrë aktive të ndihmuar atë në zbatimin e programeve për të luftuar kombin trashje.

Sipas saj, prindërit duhet të ndalojnë fëmijët e tyre të hanë në restorante dhe restorant ushqimi të shpejtë, si zakon të përcaktuara nga zakonet e varfër të hahet nga fëmijëria dhe retrain personi, atëherë do të jetë shumë më e vështirë.

Çfarë është ushqimi i keq i shpejtë ^

Ushqim të shpejtë është e keqe për shëndetin

Shumë ushqim shumë e keqe të shpejtë, ushqimi kalori të lartë

Gama e produkteve përbëhet nga lartë kalori ushqim të ushqimit të shpejtë, të cilat përfshijnë një shumë yndyrë dhe sheqer dhe pak ushqyesve dhe vitamina trupi ka nevojë.

  • Darkë tradicionale në një institucion të ngjashëm, zakonisht i përbërë nga një sanduiç, sallatë, patate dhe koktej në frëngjisht përmban më shumë se 1.500 kalori, e cila është shkalla e pothuajse çdo ditë për një person me një mënyrë jetese i ulur.

Produktet përmbajnë një shumë të ushqimit të shpejtë yndyrë

Përveç kësaj, pengesë e madhe e këtyre ushqimeve është se ato përmbajnë shumë yndyrna të ngopura shtazore që krijojnë peshë të rëndë në mëlçi, të nxitur presionin e lartë të gjakut, bllokimin e enëve të gjakut dhe shfaqjen e pllakatë në to.

Për të ruajtur në qendrat e fast-ushqimore përdorin zëvendësues të lirë yndyrna - margarinë, e cila është veçanërisht e rrezikshme që përmbajnë yndyrna trans janë shumë të rrezikshme për zemrën dhe madje edhe të shkaktojë, sipas disave, kancerit.

Sipas OBSH-së, i sigurt për konsum njerëzor yndyrna trans është më pak se 1% e dietë, ndërsa pjesa e skuqura në frëngjisht përmban 30-40% yndyrë.

Ushqim shumë e keqe të shpejtë: shumë karbohidratet të shpejtë, një yndyrë pak dhe proteina

Ushqim të intrigës shpejtë qëndron në faktin se ajo është e mbushur me karbohidratet dhe yndyrna të shpejtë, por shumë të varfër në fibra, e cila mban një ndjenjë të ngopje. Pra, disa orë pas kësaj darke në dukje të dendur, ju ndiheni të uritur përsëri.

Enët Fast Food proteina jashtëzakonisht e dobët të nevojshme për funksionin normal të trupit. Pasi të hahet sanduiç tradicionale, ju merrni vetëm 9 gram të proteinave, ndërsa sasia e nevojshme për personin duhet të jetë rreth 100 gram në ditë.

Fastfood promovon overeating

Fastfoods Vizitoni promovon overeating sepse servings e propozuara standarde dhe kështu shumë të lartë, dhe të gjitha llojet e mashtrimeve të marketingut të tilla si "binare", "Premium" dhe pjesë të tjera në rritje të çojnë në faktin se vizitorët hani shumë më tepër se u takuan.

Pse overeating është e keqe, çfarë është e nevojshme për të rregulluar pjesën tjetër të trupit nga ushqimi dhe për përfitimet e agjërimit një ditë të lexuar artikullin.

Ne ju rekomandojmë të lexoni rekomandimet e dietë angleze bazuar në të hahet vetëm produkte "të shëndetshme" dhe detyrën e proteinave - ditë perime.

Ushqim shumë e keqe të shpejtë: shumë sheqer

Sidomos duhet të theksojnë rreziqet e përdorimit të pijeve të gazuara:

  • Së pari, sode dhe pije të ëmbla përmbajnë shumë sheqer, të tilla si sode Banka e zakonshme në lidhje me 6 lugë sheqer, e cila është ndihma ditore për burrat. Gratë në të njëjtën ditë nuk duhet të hani më shumë se 4 lugë, fëmijët - vetëm 1 lugë. Është e njohur se sheqerit të tepërt në dietë në mënyrë të pashmangshme të çon në trashje dhe fillimin e simptomave të diabetit.
  • Së dyti, sodas janë shumë të dëmshme për arsye se ka një diuretik, duke shkaktuar kështu dehidratim, e cila çon gradualisht për shumë sëmundje. Për të qenë të shëndetshëm, një person duhet të pini ujë të mjaftueshëm të thjeshtë në vend të sode sheqer.

Se sa një ditë për çdo person duhet të pini ujë, e cila shkakton mungesën sëmundje të përdorimit, për rreziqet e dehidratim dhe fakti që ajo provokon sëmundje serioze (rritjen e hemoglobinës, koagulimit të gjakut, rritjen e trombocitet në mpiksjen e gjakut), lexuar artikull në faqen tonë.

Fastfood shkakton beriberi

Për shkak të vlerës së ulët ushqyese e ushqimit nga fast-food një person ha ato rregullisht zhvillon vitaminë mangësi dhe sëmundjeve të lidhura, metabolizmin shqetësuar, obeziteti dhe diabetit në zhvillim.

Ushqim shumë e keqe e shpejtë ka qenë prej kohësh provuar nga shkencëtarët dhe mjekët, kështu që nëse ju doni të mbani formën dhe shëndetin, minimizohet duke vizituar kafenetë dhe restorantet e ushqimit të shpejtë, duke preferuar ushqim të shëndetshëm shtëpi.