Gjimnastikës në osteokondroza


Ushtrime terapeutike redukton stresin në nyje dhe ndihmon me depozitat kripë

Shumë njerëz të cilët treguan simptomat e para të sëmundjes së përbashkët - crunching dhe klikoni besojnë se ata "vetëm" Depozitat kripë - gjë, e cila është vërejtur në pothuajse të gjithë dhe për këtë arsye nuk kërkojnë trajtim.

Megjithatë, depozitat kripë, siç quhet osteokondroza në jetë, nuk është një sëmundje e padëmshme sa mund të duket në shikim të parë.

Sa e rrezikshme osteokondroza ^


Fakti se kripa është vetëm fillimi për të grumbulluar në kundërshtim me metabolizmin e kripës në trup. Një trup i shëndetshëm përthith sa më shumë kripë si të nevojshme për funksionimin e duhur dhe të prodhimit të tepërta.

Në kundërshtim me të njëjtat tepricave këmbimit kripë depozituara në pjesë të ndryshme të trupit, duke shkaktuar sëmundje të caktuara, shumica e dhimbje të ulët mbrapa, përdhes, nephrolithiasis dhe sëmundje gur tëmthi.

Kur osteokondroza shpesh depozitohen kripëra formuar në thumba të mprehta që janë compressing nervat dhe të shkaktojnë dhimbje të forta gjatë lëvizjes, duke shkaktuar një person vuan nuk mund të kthehet kokën tuaj, bust dhe kishte për të lëvizur robot, mbrojtur veten nga dhimbja.

Përveç kësaj, osteokondroza e shpinë qafës së mitrës mund të shoqërohet me dhimbje koke të forta dhe në mesit sëmundje akute disk degjenerative dhe dhimbje të nervit shiatik njeriu kthehet tërësisht qëndron në shtrat.

Për shkak të faktit se nyjet fillojnë të pësojë ndryshime të ngjashme tashmë me 20 vjet, çdo person duhet të angazhohen rregullisht në parandalimin e depozitave kripë, i cili përfshin:

 • pastrimin e nyjeve,
 • të ushqyerit e duhur (lexo dietë artikull për përdhes, osteokondroza dhe kripë depozitave në nyje)
 • gjimnastikë.

Pastrimi nyjeve mjete popullore, të tilla si duke përdorur oriz ose fletë gji, kryer për parandalimin një herë në vit dhe i jep një efekt të bukur. Dietë terapeutik duhet të organizohet në mënyrë që për të hequr peshë të tepërt, i cili është një stres shtesë në nyje dhe të japin trupit me të gjitha vitamina esenciale dhe minerale, sidomos kalcium për eshtra të fortë dhe kërc.

Ushtrime terapeutike në osteokondroza kurrizore ^

Ushtrim osteokondroza: program ushtrim

Gjimnastikës në osteokondroza kurrizore luan një rol të madh, si dhe forcon dhe tonet muskujt e pasme. Kur trupi muskujt mallrash dobët "varet" në një kurriz, splyuschuyuchy dhe disqet deformimeve. Nëse muskujt e mbrapa dhe fileto mishi i fortifikuar mirë, në qoftë se ata të krijojnë korse shtesë dhe për të marrë peshën e trupit.

Përveç kësaj, ushtrimet terapeutike në osteokondroza kurrizore ndihmon të shpëtoj prej kripës shtesë për shkak se gjatë kockave fizik tendosje dhe indeve të muskujve përdorin ato për të kompensuar dëme fiziologjike. Së fundi, lëvizjet e rregullta aktive, të cilat janë ushtrime terapeutike në depozitat e kripës gradualisht si një "bluaj" thumba të kripës, duke i bërë ata më pak të mprehtë dhe e dhimbshme.

Ushtrime terapeutike do të jetë efektive vetëm nëse ajo është bërë rregullisht, çdo ditë 10-15 minuta. Më poshtë është një grup universal i ushtrimeve që do të përshtaten të gjithë:

 • Ju duhet të fillojë me të vogël, gradualisht duke komplikuar çdo lëvizje - duke rritur numrin e repetitions, forca dhe amplitudë e shpatet dhe të kthehet.
 • Për të rritur efektin e ushtrimit mund të përdorin shkopin, duke mbajtur bërryla e saj pas shpine.
 • Në katër të parat janë ushtrime komplekse përgatitore dhe të përgatisë sistemin kardiovaskular të ngarkesës; katër të fundit, në të kundërtën, të kontribuojë për të sjellë trupin në pushim pas ushtrimit.

Grup universal i gjimnastikës në osteokondroza

Ushtrime përgatitore:

 1. Ngritja duart tuaja, shtrihet deri (thith), atëherë ulët poshtë, duke u kthyer në pozicionin e fillimit (frymë).
 2. Kape rezistencën dhe ngjiten nga thembra deri te këmbët.
 3. Qëndroni drejt, këmbët gjerësi shpatullave larg, duart në rripin e tij. Mbaj dorën prapa, duke zvogëluar teh maksimale (frymë). Turn bërrylin e parë pozicionin e fillimit dhe pastaj përpara si mund (nxjerr).
 4. Hap në vend, heqjen gjunjët lartë.

Ushtrime themelore:

 1. Qëndroni drejt, këmbët gjerësi shpatullave larg. Maksimale shtrirje lart, armët heqjen (thith), atëherë ligët përpara (nxjerr).
 2. Duart harruar përgjatë trupit. Lean la alternuar dhe të djathtë, rrëshqitje e tyre përgjatë trupit.
 3. Qëndroni drejt. Kthehu në drejtime të ndryshme, ndërsa armët e qetë dhe sikur organ gjithëpërfshirës.
 4. Rotacioni rrethore e majtë dhe të djathtë bust të ulët.
 5. Armëve rrethore rotacionit alternuar në drejtime të ndryshme.

Pjesa përfundimtare:

 1. Qëndroni drejt, duart në bel, këmbët gjerësi shpatullave larg. Merrni dorën tuaj të djathtë mbrapa, duke kërkuar në saj (frymë), kthehemi (nxjerr). Në mënyrë të ngjashme, të bërë në anën tjetër.
 2. Vetëm në këmbë ose ulur në një karrige tilts bërë kreu kthehet në të djathtë, të majtë, para dhe prapa, pastaj një lëvizje rrethore.
 3. Uluni në një karrige dhe ngadalë rrëshqitje këmbët tuaja në dysheme mbrapa dhe me radhë alternuar.
 4. Stand up drejtë, shtrirje me duart e tyre (thith) Scroll down (nxjerr).

Nga grup universal të gjimnastikës në osteokondroza mund të shtoni në zgjedhjen e ushtrimeve të tjera të veçanta për shpinë dhe të mëdha nyjeve të qafës së mitrës, torakal apo mesit për depozitat më të prirur Salt - sup, hip dhe gju.

Ushtrime terapeutike në osteokondroza qafës së mitrës

Ushtrime për shpinë qafës së mitrës:

 • Pozicionin e fillimit - shtrirë në barkun e tij, kreu u kthye në anën. Merrni duart, duke hedhur kokën mbrapa (frymë), kthehemi (nxjerr).
 • Flip kokën mbrapa prekur mbrapa. Pull supet vertikalisht.
 • Anim kokën përpara dhe të prekur gjoksin e tij, mjekër rrëshqitje lart e poshtë, duke imituar lëvizjet e zogjve ndërsa pastrimi pupla.

Ushtrime terapeutike në osteokondroza kraharorit

Ushtrime që ndihmojnë në lehtësimin e kraharorit:

 • Uluni në një karrige, duart prapa kokës së tij rewound (fryma), përsëri më i kalbur, blades sup prekur prapme e karrige (nxjerr).
 • Get në të katër këmbët, pjesa e prapme e parashikimit, të mbajtur kokën tuaj drejt, të qëndrojnë në këtë pozicion për disa sekonda, pastaj të kthehet në pozicionin e fillimit.
 • Ushtrimi "Shuttle". Shtrihen në barkun tuaj, krahët përgjatë trupit. Kalbur "goditje" heqjen kokën dhe këmbët të lartë si të jetë e mundur jashtë dysheme.

Ushtrime terapeutike me mesit osteokondroza

Ushtrime për shpinë mesit:

 • Gënjeshtra mbi kurrizin tuaj, të shtyjë këmbët prirje në gjunjë si të afërta me gjoksin tuaj.
 • Shtrirë në barkun e tij, uprites dysheme me duart e tij palosur. Ndreqës duart vidzhymaytesya kati pa hequr këmbët.
 • Bëhuni gjunjë, armët drejt pushimi në dysheme. Maksimale e parashikimit back up, pastaj të kthehet në pozicionin e fillimit.
 • Qëndroni drejt, këmbët gjerësi shpatullave larg. Përkulet, duke u përpjekur për të marrë në katin e me duart e tij. Vypryamtesya Pastaj, ngrenë armëve tuaj mbi kokën tuaj dhe të bëjë më të kalbur.
 • Ushtrimi "mace" të përkryer heq stresin nga mbrapa. Qëndroni me katër këmbë, mbështetur mbi gjunjë dhe duart e tij. Armëve dhe përsëri duhet të jetë i drejtë, nuk anim kokën tuaj, shikoni përpara. Anim kokën poshtë dhe mbrapa deri të harkut parashikuar si një mace, Qëndroni në këtë pozicion për 10 sekonda, pastaj kthehemi dhe relaksohuni.
 • Ajo është gjithashtu e varur në çdo rast në bar për 1-2 minuta.

Ushtrime për nyjet sup

 • Uluni në një karrige, vuri duart mbi rripin dhe u përhap larg. Ngadalë heqë shpatullat tuaja deri ndaluar dhe butësisht shtypni poshtë lehtësi tërhequr kokën.
 • Uluni në një karrige, të shtyjë mbrapa, duart në bel, bërryla divorcuar. Lëvizjet e vogla të ndjekin shpatullat mbrapa dhe me radhë.
 • Në të njëjtën pozitë e fillimit të alternuar të kryer lëvizje rrethore supet.
 • Uluni në një karrige dhe unë do ta kthej dorën më të pacientit rrokje të shëndetshme dore e saj dhe të tërheq drejt mollaqe në shfaqjen e dhimbjes. Qëndroni në këtë pozicion për 10 sekonda dhe tendosje krahun e sëmurë. Pastaj relaksoheni atë dhe të përpiqemi për të lëvizur edhe disa centimetra në shfaqjen e dhimbjes. Përsëriteni 3-5 herë.
 • Miratimi duart pas shpinës dhe një lock bashkues. Pastaj ta tërheqë në drejtime të ndryshme, si në qoftë se duke u përpjekur për të thyer bllokohet. Alternuar tërheqë ata djathtas dhe majtas, nuk rozchiplyuyuchy.
 • Qëndroni drejt, ngritur pas duart kështjellës ngadalë çezmat më up-to-back, duke u përpjekur për të marrë sa më shumë të jetë e mundur, por nuk ka dhimbje të mprehtë. Kjo pacienti mbetet dorë pasiv.

Ushtrime për hip joints

 • Shtrihen në anën tuaj me këmbën tuaj të drejtë në gju dhe për të hequr fjalën vetë. Pastaj të bëjë të njëjtën gjë me anën tjetër.
 • Shtrihen në barkun tuaj. Bend këmbën e djathtë, do ta çojnë dhe të shtyjë gju në dysheme, sikur të kaluarën "në barkun e vet." Pastaj të bëjë të njëjtën gjë me të majtë.
 • Shtrirë në barkun e tij, të bëjë theksin në krahun e kërrusur. Pastaj shpjegoj armëve tuaj dhe të ulet në pesë.
 • Uluni në dysheme me këmbët këmbëkryq kaluar. Trupi figurë mbrapa dhe me radhë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Pse crunching dhe dhemb joints, parandalimin e sëmundjeve të përbashkët.

Ushtrime për gju

 • Lëvizja "Cycling". Shtrirë në shpinë, këmbët imitoj lëvizjet duke hipur në një biçikletë pa prekur në dysheme.
 • Shtrihen në barkun tuaj. Mbajtja hips off dysheme, bëj këmbët tuaja alternuar duke u përpjekur për të prekur mollaqe e tyre. Nëse nuk ka dhimbje të mprehtë, ju mund të kryejnë deri në 50 herë.
 • Shtrirë në barkun tuaj, përkulem këmbën tuaj në gju në 90 gradë në lidhje me trupin dhe uderzhyte disa sekonda. Ndiqni alternuar në të dy këmbët deri sa ju të merrni të lodhur (mund të jetë deri në 50 herë).
 • Ulur në dysheme dhe mbajtjen e tij shpinën drejt, këmbët biseduar me shpejtësi të moderuar. Ky ushtrim është i dobishëm për të kryer gjatë ditës shumë herë.

Mjekët paralajmërojnë se, përveç ushtrimit, për të rivendosur ngarkesën e duhur mbi nyje, të cilat duhet të zvogëlojë peshën dhe veshin insoles ortopedike për të ndihmuar të shpërndarë atë më të qetë, pasi pesha e tepërt, përveç ngarkesës peshë ekstra në njerëzit e dhjamosur qendër të zhvendosur gravitetit, e cila çon në pastrim parakohshme dhe nyjet e osteoarthritis.