Trajtimi i kapsllëk në shtëpi


Herbs për kapsllëk përdorur për shekuj

Trajtimi i kapsllëk mjeteve juridike popullore dhe bimëve është duke u bërë gjithnjë e më popullore në mbarë botën për shkak se shumë njerëz ndjehen të parehatshme për shkak të lëvizjeve të zorrëve të paplota, bloating, dhimbje barku dhe shurdhim në zorrë, të cilat janë për shkak të dështimeve në punën e saj.

Trajtimi me mjete natyrore shumë më mirë se duke përdorur laxatives ilaçe dhe tableta testuar për shekuj me radhë dhe nuk është efektet Addictive dhe anësore të padëshirueshme.

Sepse kapsllëk shpesh ndodhin në njerëz krejtësisht të shëndetshëm për shkak të pahijshme
dietë, regjimi i pijshëm dhe aktiviteti i ulët fizik duhet nëse është e mundur të eleminuar këto shkaqe.

Në mëngjes, nuk nxitojnë menjëherë angazhohen zakonshme, shtrirë në krevat, të bëjë stërvitje "biçikletë", bëj këmbët tuaja dhe të kthehet fort në barkun e saj - kjo do të përmirësojë tonin e zorrëve dhe për të ndihmuar atë të punojë më mirë.

Parimet e kapsllëk duhur të ushqyerit ^


Për trajtimin dhe parandalimin e kapsllëk duhet të udhëhiqet nga rregullat e mëposhtme:

 • Numri i dehur në ditë me ujë duhet të jetë të paktën 2 litra, varësisht nga pesha e trupit.
 • Kapsllëk ushqimi duhet të jetë një dietë të lartë në fibra, e cila e rrit volumin e stol dhe përmirëson peristaltikės.
 • Pronat Mirë laksativ janë produktet e qumështit, bukë miell i pasitur, panxhar, lakër, domate, krijoj, qershi, mjaltë, kumbulla dhe kajsi.
 • Në anën tjetër, lëvizshmëri më të ulët dhe të çojë në kapsllëk ushqim të nxehtë, bukë e butë e bardhë, pelte, oriz dhe bollgur qull, çaj, kafe, çokollatë dhe kakao.
 • Në kapsllëk kronik, mjekët rekomandojnë përditshme mësoni veten gjatë natës për të pirë një gotë kefir me shtimin e 1 lugë gjelle. l. vaj vegjetal. Kefir duhet të jetë i freskët, mundësisht një ditë, sepse pas 3 ditë nga data e prodhimit që ajo ofron përforcon efektin.
 • E pra ushtron ngrënë panxhar i gatuar në një stomak bosh. Ajo është gjithashtu një stomak bosh për të ngrënë dy mollë me lëkurë.

Bran për kapsllëk

Efekt shumë të mirë terapeutik për ofertë krunde kapsllëk që mund të shtohet në kos, kos, bollgur dhe çdo ushqim dhe pije:

 • Shkurtimet nuk prishin shijen e ushqimit,
 • dhe qartë e toksinave,
 • normalizimin zorrët,
 • të ndihmojë në përmirësimin e microflora dobishme,
 • të zvogëlojë peshën
 • ngopur mirë,
 • reduktuar oreksin.

Pasi në stomak, nuk përpunuara krunde dhe thithin ujë dhe të hyjë në zorrë, duke formuar stol dhe për të lehtësuar evakuimin e tyre të shpejtë.

Nëse ju nuk më pëlqen, "jo" krunde shije, rruaza krunde mund të jenë të përgatitur me shtimin e frutave të thata dhe të bëj me ujë:

 • 100 g krunde avullit (i hedh ujë të vluar dhe gjysmë ore për kullimin e ujit të tepërt)
 • të shtoni 200 g vuri përballë prunes dhe rrush.
 • Llokoçis mirë dhe shkarko topa.

Herbs për kapsllëk ^

Herbs për kapsllëk: receta popullore

Herbs për kapsllëk përdorur për shumë shekuj, sepse natyra ka krijuar ilaçe nga pothuajse çdo sëmundje. Njerëzit trajtohen për mijëvjeçarë pa drogë kimike, që kanë nevojë për vetitë shëruese të bimëve, lule dhe bimë. Pra, gjithmonë mbani në bimëve mia kabinetin e mjekësisë dhe pilula për vdavaytesya mjetin e fundit.

Infuzion barishte Senna

Senna më të famshme dhe popullore barishte medicinale për kapsllëk është prona e tij laksativ rri shumë taksa laxatives farmaceutike.

 •  1 tbsp herbs derdh një gotë me ujë të vluar, infuzion e gjysmë ore, tendosje dhe pije para gjumit.

Infuzion të leh e buckthorn

 •  20 g copëtuar leh pour 1 filxhan ujë të vluar, vlim për 5-20 minuta në një banjë me ujë.
 • Merrni gjumit 1/2 filxhan.
 • Dhe ndihmon në kapsllëk kronik.

Infuzion të rrënjët luleradhiqe

 •  2 tsp herbs, derdh ujë të zier në temperaturë dhome për 8-9 orë.
 • Merrni 1/2 filxhan para ngrënies 3-4 herë në ditë.

Infuzion i farave delli

 •  2 tbsp derdh një gotë me ujë të vluar, vlim për 10 minuta në një zjarr të qetë.
 • Merrni 2 tbsp në mëngjes në një stomak bosh.

Lëng patates

 • E pra ndihmon me kapsllëk spastik.
 • Pini 1/4 filxhan fllad-shtrydhur lëng disa herë në ditë.

Fresh lëng karrote

 • Merrni 1/2 filxhan agjërimi shërben jo vetëm si një laksativ i shkëlqyer, por edhe ndihmon shëruar hemorroide.

Supë buckthorn pastrues

 • 1 tbsp sheqer fruta dhe 1 filxhan ujë të vluar, në një termos për 2 orë.
 • Tendosje dhe pini 1/2 filxhan në kohën e gjumit.

Supë e bimëve me flokët konvencionale

 • Përzierje gjethet 1 pjesë hithër, lule Yarrow dhe 3 pjesë të buckthorn leh.
 • 1 tbsp përzierje pour 1 filxhan ujë të vluar, vlim në banjë me ujë 10 minuta, të lënë për gjysmë ore.
 • Tendosje dhe pini 1/2 filxhan gjatë natës për 2 javë.

Fara liri nga kapsllëk ^

Fara liri janë një e mirë mjete popullore konstipacionit për shkak të prezencës në përbërjen e tij e acideve yndyrore omega-3 dhe fibra tretshme dhe patretshme. Fara liri përmban sasi të mëdha të mukusit, i cili butësisht mbulon membranat mukoze delikate të zorrët, ezofagut dhe stomakut, kështu që ushqimi të lehtë rrëshqet në dhe jo të shkaktojë iritim.

Përveç kësaj, liri është konsideruar si një sorbent shkëlqyer natyror që nuk është inferior ndaj kryerjen e famshme e karbonit aktivizimit dhe për këtë arsye jo të dëmshme dhe jo toksike edhe për fëmijët e vegjël dhe gratë shtatzëna. Flaxseed dhe largon toksina nga trupi dhe eliminon dehje për shkak se ajo është përdorur gjerësisht për helmim të ndryshme, duke përfshirë radionuclides.

Fara liri e konstipacionit është e dobishme në çdo formë - në formën e infuzione, pelte, kokrra milled ose filizat sprouted.

 • Fara grimcuar në një mulli kafeje dhe pa trajtim shtesë të ngrohjes është shtuar në drithëra, sallatë, pelte dhe çdo enët tjera.
 • Për shkak të faktit se naftës flaxseed është oksidohet me shpejtësi në ajër, është më mirë për të bluaj vetëm para përdorimit.
 • Para-thith fara nuk kanë nevojë, pasi ënjtje e tyre duhet të ndodhë direkt në zorrët, por është e nevojshme që të pini shumë ujë dhe lëngje të tjera.
 • Mungesa e lëngjeve duke përdorur farë liri është shumë e rrezikshme, sepse ajo mund të shkaktojë forcim të gunga në zorrët dhe të shkaktojë pengim të saj.

Supë me fara liri

 • 1 tbsp farë liri mbushur me 2 gota ujë të vluar dhe të lënë për 8-10 orë në një termos. Pi me fara 1/2 filxhan 30 minuta para ngrënies 3 herë në ditë.
 • 1 tbsp fara pour 1 filxhan ujë të valë dhe kuzhinier për gjysmë ore në zjarr ose me ujë të qetë dush. Merrni 1/2 filxhan para ngrënies 3 herë në ditë.

Fara mbinë e fara liri

Fara mbinë e lirit - një mjet i madh jo vetëm kapsllëk, por edhe për pastrimin e toksinave, toksina, glukoza e tepërt dhe kolesterolit të keq. Përveç kësaj, mbinë kokrra është "eliksir i jetës", e vërtetë, sepse ato përmbajnë një numër të madh të substancave biologjikisht aktive, vitamina dhe minerale.

Grow këtë "eliksir" Është e mundur në shtëpi:

 • Neprotravlennye Neprozharenoyi dhe pije fara e mirë dhe thith në 04:00 në ujë të zier në temperaturë dhome.
 • Në pjesën e poshtme të kavanoz me ujë të gjerë gojë, vendin garzë ngjyhet dhe të vënë farën e saj.
 • Mbuluar Banka polietileni dhe vendin në një vend të ngrohtë, të tilla si në afërsi të baterisë.
 • Marley nevojë çdo ditë të lagësht dhe të larë fara.
 • Fara praktike fillojnë të mbin në disa ditë.
 • Kur shoots rritet deri në 2 cm dhe mbi dhe mund të përdoret në ushqim, pas një larë mirë.
 • Marrin 1-2 st.lozhky 2 herë në ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni Shkaqet artikull e kapsllëk dhe parandalimin e tyre.

Klizmë me kapsllëk në shtëpi ^

Nëse kapsllëk është i vjetëruar, zgjat shumë ditë, dhe ka bar dhe produktet nuk ndihmojnë, ju mund të kaloni Kursi spastrimit enemas. Klizmë me kapsllëk në shtëpi është bërë çdo ditë për 10-15 ditë deri në zorrë nuk është pastruar plotësisht.

Klizmë është bërë para gjumit, 2-3 orë pas darkës në dy faza:

 • Klizmë së pari duhet për pastrimin me ujë të ngrohtë dhe kripë (mundësisht e detit).
 • Hidh në një gotë e madhe Esmarch 5 - 6 gota ujë të ngrohtë, shtoni 1 tbsp kripë, i cili është i zbut stol thatë.
 • Mos derdh një lëng të gjithë në të njëjtën kohë, të kontrollojë shpejtësinë e infuzionit, çorape peretyskayuchy.
 • Pas më e zgjidhjes merr në zorrë, të përpiqen për ta mbajtur atë brenda 5 - 10 minuta, pastaj të shkojnë në tualet.
 • Së dyti, të bëjë një klizmë me një gotë me ujë dhe të shtypni shumë ngadalë për të shmangur duke shkaktuar një karrige.
 • Nevoja klizmë dytë të ujit të mbetur në zorrë mëngjes dhe gradualisht vbralasya murin e tij.

Kursi i enemas në lidhje me dietë të përshtatshme dhe aktivitetit të moderuar fizik ndihmon për të normalizuar zorrët mirë dhe të shpëtoj e kapsllëk.