Trajtimi i variçe venat në shtëpi


Trajtimi në kohë e venat me variçe në shtëpi shmang operacionet

Venat me variçe janë sëmundje shumë e zakonshme dhe të rrezikshme, duke sjellë një kërcënim serioz për shëndetin dhe ndonjëherë jetën. Shumë njerëz që vuajnë nga venat me variçe, sidomos në fazën e saj fillestare, nënvlerësojnë seriozitetin e sëmundjes, duke pasur parasysh se ky është thjesht një problem estetike që mund të fshihet lehtë nën veshje.

Në fakt, në qoftë se jo në kohë për të filluar trajtimin e venat me variçe, ju mund të zhvillojnë komplikime të rënda të tilla si thrombophlebitis, trombozë dhe madje edhe emboli pulmonare, e cila mund të çojë në vdekje e papritur.

Shenjat dhe simptomat e variçe ^


Si sëmurë variçe veins është e mundur në një moshë mjaft të re (pas 20 vjet), sidomos kur trashëguar predispozitë, të gjithë duhet të monitorojnë me kujdes gjendjen e venat e tyre, të dinë shkaqet e venat me variçe dhe i kushtoj vëmendje për shenjat e hershme paralajmëruese dhe simptomat e venat me variçe për të parandaluar përparimin sëmundje.

Me kujdes të inspektojë venat tuaja, duke qëndruar para një pasqyrë nën dritë të mirë - ata nuk duhet të ngrihen mbi lëkurë. Nëse në kontakt me këmbën më të ulët ose kofshë rritet venat mbi sipërfaqen e lëkurës është shenja e parë e venat me variçe. Nga simptomat e hershme të venat me variçe janë edhe ndjenja e plotësi dhe shurdhim në këmbë dhe këmbë të ulët edema mbrëmje. Nëse në fund të ditës fillon të shtyjë këpucë të rehatshme, ju duhet të kontrolloni për edemë.

Për ta bërë këtë për disa ditë perimetër matjen kasetë shin në dy vende - kyçin e këmbës (në fund të ngushtë) dhe vezët (në pjesën më të gjerë) në mbrëmje para gjumit dhe në mëngjes menjëherë pas zgjohen. Nëse dallimet në matjet mbi disa ditë më shumë se një centimetër, duke treguar një shkelje e rrjedhjes së gjakut venoz dhe kërkon trajtim të menjëhershëm.

Ju gjithashtu duhet të i kushtoj vëmendje të lodhjes këmbët, pamjen e kruarje dhe ethe dhe ënjtje në vendin e përbashkët kyçin e këmbës. Përveç kësaj, mund të ketë dhimbje në këmbë, ndjenja e milingonat drejtimin dhe pigmentim dhe vulos pjesën e poshtme të këmbës. Në raste të avancuara shfaqen plagë dhe varices gjakderdhje. Dhe prania e yjeve, në kundërshtim me stereotipi, shumica jo shpesh një simptomë e venat me variçe, por vetëm tregon enët intradermal zgjerimit, e cila ndodh shpesh në gratë gjatë ndryshimeve hormonale.

Trajtimi i variçe venat në shtëpi ^

Me kohë ka filluar trajtimin e venat me variçe në shtëpi, në veçanti e bimëve, jep efekt të mirë terapeutik dhe parandaluese dhe mund të përballen me sëmundjen pa kirurgji. Trajtimi i ndërtimit të variçe zgjedhur posaçërisht herbs takime që kanë për qëllim për të zvogëluar koagulimit të gjakut, forcojnë muret deje, duke parandaluar formimin e clots gjakut të reja dhe zbutjen graduale dhe resorption e atyre ekzistuese.

Metodat tradicionale të trajtimit të venat me variçe, përdoren brenda
 • Tretësirë ​​e lule apo fruta kali gështenjë. 50 g fruta apo lule gështenjë pres dhe i hedh? l. vodka ose 40% alkool. Vënë mbush në një vend të ngrohtë të errët për 14 ditë, lëkundje të përditshme. Marrë një muaj në 40 pika 3 herë në ditë. E njëjta tretësirë ​​është e dobishme për të lyej këmbë.
 • Tretësirë ​​e arrëmyshk arre. 100 g arrëmyshk terren të mbushur? l vodka. Infuzion prej 10 ditësh, herë pas here lëkundje. Pastaj tendosje dhe për të marrë 20 pika 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Pas pini të gjithë shishen, të marrë një pushim për 10 ditë dhe pastaj të përsëritur kurs për shërim të plotë.
 • Supa kone hop. 1 tbsp kone grirë pour 1 filxhan me ujë të valë dhe vlim në banjë me ujë për 15 minuta. Merrni një gotë para ngrënies 3 herë në ditë. Ju gjithashtu mund të bëjë këtë zierje fasha zonave zgjeruar venat.
 • Infuzion i gjethet e kalter (kalter). 2 tbsp gjethet (materiale mundësisht para mblidhen në muajin maj) mbush? l. ujë të vluar në një termos dhe të mbajë për 2 orë. Merrni 1/2 filxhan tri herë në ditë para ushqimit.
 • Hudhër dhe ekstrakt mjaltë. 250g peeled hudhër i grirë mbushur 350 g mjaltë të lëngshme dhe të lënë për 2 javë. Merrni për 1-2 muaj 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies për 1 lugë gjelle
 • Uthulla e Molles merret para çdo vakt (2 teaspoons per gotë me ujë).
 • Mbledhja e bimëve medicinale. Mix 10 g leh e gështenjë kali, shelg leh 25 g, 15 g barishte knotweed, 15 g Rue lë aromatik dhe 15 yarrow g barishte. 1 tbsp përzierje derdh një gotë me ujë të vluar dhe të mbajë në një banjë me ujë për gjysmë ore. Pastaj tendosje dhe për të marrë 3 herë në ditë për një gotë supë. Kursi i trajtimit 4 javë, pastaj të marrë një pushim për 4 javë dhe pastaj të përsëritur kursin përsëri.
Metodat tradicionale të trajtimit të venat me variçe, përdoren topically
 • Tretësirë ​​e Kalanchoe, përdoret për bluarje këmbët variçe, shpejt heq dhimbjen. Merrni gjethe të freskëta të Kalanchoe, të larë, e thatë dhe të pres. Hidh në bankë gjysmë litër për gjysmë saponin dhe të mbushur deri në krye me alkool ose vodka. Insistojnë javë në një vend të errët, lëkundje herë pas here. Pastaj tendosje dhe fshij pacientët këmbët mëngjes dhe në mbrëmje, nga këmbët dhe duke shkuar deri në gjunjë dhe më lart.
 • Honey ngjesh para gjumit. Merrni një leckë pambuku të pastër dhe të vënë një shtresë mjaltë nezatsukrovanym. Vënë në mënyrë të sëmurë, të përfundojë në krye me mbyllur plastike dhe fashë elastike. Mbajë pari compress 2 orë në ditën e dytë të lënë për 4 orë, ditët e ardhshme ju mund të mbani të gjithë natën. Kursi i trajtimit 50 ditë.
 • Compress me kripë deti për të përmirësuar ton enëve të gjakut. Zgjidhje kripë Deti të butë shtet dhe vend për 1 orë në frigorifer të ftohtë. Pastaj kripë ftohtë vënë në një leckë të pastër dhe të bashkangjisë në vendin e lënduar, sigurimin fashë elastike. Mbajtur ngrohtë deri kripë plotë.
 • Paketa e feta limoni. Feta limoni vënë në zonat e sëmura, të mbuluar të lartë me letër dhe zabyntuyte. Mbani të paktën 2 orë apo të lënë gjatë natës.
 • Compress patates. Patate të freskëta fshij në një rende vogël, vendos një shtresë të trashë në vendin e prekur dhe e sigurt me një fashë. Pas 4 orë zëvendësojë ngjesh një grumbull të freskët. Mbani ditën tuaj.
 • Vaj me yndyrë të derrit nutryanoho. Mix Kamosh derri (neto) nga farmaci biliare në raportin 5: 1 imponon këmbët e pacientëve pa fërkim.
 • Tretësirë ​​e arra gjelbër. Arra jeshile dele pjesën e poshtme të pjatave dhe i hedh vaj ulliri në krye (mbi shtresa e lartë e NUTS 2 cm). Vendin në një vend me diell për 40 ditë. Lyej njollat ​​e lënduar për një natë.

Kur variçe venat është shumë i dobishëm masazh këmbë tonik duke përdorur vajra aromatike. Mix 3 pika vaj karamele mente dhe 2 pika të Amaranth. Duart yndyrat dhe lehtë stroking venat drejt poshte lart.

Banjot bimor këmbë

Dush lokale këmbë bimor sigurojë një tonik shkëlqyer dhe efekt stimulues në enët e gjakut, të përmirësojë qarkullimin e gjakut, lehtësimin e lodhje ekstreme dhe të përshpejtojë metabolizmin. Vetëm mbani në mend se zgjeruar venat e ujit duhet të jetë e nxehtë, por të ngrohtë, jo më shumë se 36-38 gradë.

 • Bath me herbs cudweed kënetë. Barishte Brew tharë lule (100 g barishte në 5 litra ujë të vluar për 8 orë) dhe do ta mbajë atë këmbë 30-40 minuta.
 • Bath me hithrat, rodhe dhe lë thupër. Përzierje e këtyre bimëve në proporcione të barabarta dhe 3 lugë të krijoj një përzierje e 1 litër ujë të valë. Pasi supë nastoyitsya gjysmë ore, tendosje dhe shtoni në banjë për këmbët. Mbajeni 20 minuta.
 • Banjo me kamomil, borzilok, acaroj dhe ca balsam, oe limon. 2 gota e përzierje krijoj një litër ujë të vluar, infuzion e 30 minuta, shtoni 2 litra në një kovë me ujë dhe këmbë të ngrohtë pritje atje për 30 minuta.
 • Bath me nenexhik, trumzë dhe rrënjë sanëz ka një efekt qetësues, kështu që është e dobishme për të bërë natën para shtrat. 1/2 filxhan përzierje pour 1 litër ujë të vluar dhe të lënë atë në një banjë me ujë për 15 minuta. Shto infuzion tensionuar në një tas me 2 litra ujë të ngrohtë.
 • Bath me liri të mirë përmirëson qarkullimin e gjakut. 2 tbsp. flaxseed krijoj një litër ujë të vluar, infuzion e 20 minuta, tendosje dhe shtoni të pan me 2 litra ujë. Të mbajë për 20-25 minuta.

Parandalimi i shkëlqyer i variçe venat është forcim, i cili kontribuon në ngushtimin e enëve të gjakut dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut. Për të filluar me ju duhet të kalitje lagur të rregullt, duke ulur temperaturën prej jo më shumë se 1 shkallë çdo ditë, gradualisht duke e çuar atë për të minimalisht të rehatshme. Filloni derdhje nga 1-3 minuta, gradualisht duke e çuar në 5.7 minuta, në atë mënyrë - të armëve, gjoks, mbrapa, këmbët. Pas duke u përdorur për të trupit sistematik lagur, shkoni tek kundërta dush - streams alternative të temperaturës të ngrohtë e trupit me ujë të ftohtë për 10 sekonda, duke i dhënë fund procedurës duhet të ftohtë ujë. Hera e parë që pranimi shpirti nuk duhet të kalojë 5 minuta, pasi përshtatja mund të rrisë kohëzgjatjen për 20-30 minuta.

Trajtim efektiv i variçe venat është shumë e rëndësishme për të kapur atë në fillim dhe fitolikuvannya përdorim në kombinim me një dietë, e cila përmirëson gjendjen e enëve dhe ushtrime terapeutike që kanë për qëllim për të rivendosur qarkullimin e plotë. Vetëm kujdes me kohë parandalues ​​i këmbës së tyre të ndihmojë për të shmangur probleme serioze në të ardhmen.