Ushtrim terapeutik me venat me variçe


Ushtrimi i ndihmon me venat me variçe të ndaluar sëmundjen

Ushtrim terapeutik me variçe venat është një pjesë e rëndësishme përbërëse e trajtimit të sëmundjes, si dhe për të përmirësuar tonin dhe elasticitetin e enëve të gjakut dhe të normalizojë rrjedhjen e gjakut dhe metabolizmin në indet dhe aktivizon "pompë muskujve".

Përfitimet e ushtrimit në këmbët e venat me variçe ^


Përfitimet zgjedhur siç duhet ushtrimin terapeutike në venat me variçe të mëdha, sepse ato lejojnë jo vetëm për të forcuar muskujt e këmbët, kofshët dhe mollaqe, por edhe qafën dhe prapa, e cila ndihmon shumë në mënyrë efektive të ndaluar sëmundjen dhe për të parandaluar përparimin e saj.

 • Për të arritur efektin më të madh, stërvitje me venat me variçe duhet të jenë të arsyeshme dhe jo e tepruar - ju duhet të merren me lodhje të butë, nuk peretruzhdaya dhe vazhdimisht monitorimin normën tuaj të zemrës.
 • Në qoftë se ajo u rrit në 120 rrahje në minutë dhe zbylosya frymëmarrjes nevojshme për të bërë një pushim 5-minuta.
 • Kohëzgjatja e përgjithshme e tërë kompleksit të gjimnastikës duhet të jetë rreth 10-15 minuta, me ushtrim i vazhdueshëm nuk duhet të kalojë 5 minuta.

Para se të klasave të dobishme të ulen për 1-2 minuta squatting. Në ditët e para të trajnimit të bëjë çdo ushtrim si shumë herë si ajo rezulton, jo i detyruar ngjarjet. Si çdo organ lëvizje palestër do të shkojë shumë më mirë dhe ju mund të rrisë numrin e repetitions me numrin e kërkuar.

Gjatë ditës, pavarësisht nga gjimnastikë, ajo është e dobishme për të bërë një vibrouprazhnenie thjeshtë por shumë efektive, e cila mund të përsëritet në çdo kohë në shtëpi dhe në punë. Kjo është veçanërisht e dobishme për ata që duhet të qëndrojnë për kohë të gjatë, si vetëm shtyjnë gjakun pompë nëpër venat lart, rritjen e qarkullimit të saj në këmbë.

Për punën e tij të qëndrojë drejt, të heqë këmbë tuaj nga një kat prej 1 cm. Pastaj befas Shkoni në dysheme, goditur këmbë. Përsëriteni këtë ushtrim jo më shumë se 1 herë në sekondë, pas 30 repetitions e 10 sekonda, të relaksoheni dhe pastaj të përsëritur 30 herë.

Ushtrimi kryesor i ndërlikuar kur variçe venat ^

 • Ushtrimi "biçikletë". Gënjeshtra mbi kurrizin tuaj dhe të bëjë lëvizjet simulon çiklizmit pa hequr shpinën dhe nëpër dysheme.
 • Shtrihuni në shpinë. Tërhiqe një këmbë në gjoks, lakimi atë në gju. Pastaj shpjegoj drejt lart, të mbajë për disa sekonda dhe pa bending, të ulur poshtë. Bëjë të njëjtën gjë në anën tjetër.
 • Shtrirë në shpinë - heqë këmbët, bending gjunjët e tyre. Pastaj shpjegoj ato drejt lart, të mbajë bëj dytë në gjunjë përsëri dhe të kthehet në pozicionin e fillimit.
 • Shtrirë në shpinë, ngre këmbët tuaja deri dhe prerë dy këmbët brenda dhe jashtë. Pastaj përkulem dhe shtendos gishtat dhe këmbë në të përbashkët kyçin e këmbës "në vetvete" dhe "mbi".
 • Ushtrimi "gërshërë". Gënjeshtra mbi kurrizin tuaj, të tërhequr duart përgjatë trupit. A ato të alternuar kalojnë lëviz horizontalisht, pastaj vertikalisht për lodhje.
 • Shtrihen në barkun tuaj, duart për të shtyrë hips. Alternuar heqë çdo këmbë të lartë si të jetë e mundur në pikën më të lartë të pushuar për disa sekonda, pastaj të ulët në vend. Përsëriteni 8-10 herë.
 • Uluni në një karrige, pushimi këmbë e tij në dysheme. Aktive gishtërinjtë lëvizin në drejtime të ndryshme - majtas, djathtas, lart dhe poshtë. Kryen 15-20 herë.
 • Ushtrimi "gëlltitje". Pozicionin e fillimit - drejt, armët ulur përgjatë trupit. Thith duke ngritur duart lart dhe të qëndrojë në nosochky. Në nxjerr, të marrë një dallëndyshe sjellje. Përsëriteni këtë ushtrim 15-20 herë.
 • Perekochuytesya aktivisht nga thembra e deri te këmbët dhe mbrapa, transferimin peshë në gishtërinjtë kur pesë shkëputur nga dyshemeja dhe anasjelltas. Ndiqni Pa 15-20 herë.
 • Ndiqni në këmbë për 15 minuta alternuar në gishtat e tyre, këmbë, hips heqjen lartë dhe hap ski.
 • Ushtrimi "Birch" ose qëndrojnë mbi kokën e tij. Gënjeshtra mbi kurrizin tuaj, dhe të përkulur mbi supe, të heqë këmbët lartë dhe të mbajë deri sa ju të merrni të lodhur. Ju mund të komplikojë stërvitje, duke shtuar lakimi dhe straightening gjunjët. A Birch mundur çdo ditë disa herë në ditë, sepse ky ushtrim nuk është vetëm një parandalimi i shkëlqyer i venat me variçe por hemorroide, prostatitis dhe stagnimit legenit.
 • Që një nga shkaqet kryesore të venat me variçe janë kapsllëk dhe performanca e dobët e zorrëve, mjekët këshillojnë për parandalimin e venat me variçe dhe të trajnojë muskujt e perineum. Për këtë shtrirë ose ulur me një forcë të tërheq një muskul atë zonë, duke përsëritur të paktën 50-60 herë.

Ushtrime për të forcuar venat me variçe në këmbë pompë muskujve, kofshët dhe mollaqe ^

 • Napivprysidannya. Qëndroni drejt, këmbët sup gjerësi 30-40 centimetra. Ngadalë mbledhje pa rënë nën gjunjë. Në të dytin Mbajeni këtë pozicion dhe ngadalë të kthehet mbrapa. Përsëriteni 10-15 herë.
 • Uluni në dysheme, mbështetur mbi dysheme me duart e tij prapa shpinë dhe këmbët shtrirë. Bend këmbën e drejtë në gju dhe vendin këmbën tjetër në gju majtë. Ngritja dhe ulur këmbën e majtë, pa bending gju, mbrapa dhe të armëve, jo shtratin e saj në dysheme. A 10-15 herë në çdo anë.
 • Shtrihu pastaj mbi krahun e majtë, mbështetur në bërryl, këmbët drejt. Vendi këmbën e djathtë në dysheme para gju majtë dhe dorën e djathtë të rrëmbyer kyçin e këmbës. Ashensor dhe ngadalë ulur këmbën e majtë, lakimi këmbën e majtë gjatë. Përsëriteni 10-15 herë në çdo anë.
 • Shtrirë në anën tuaj të majtë dhe të përkulur mbi bërryl e majtë, bëj këmbën e majtë në mënyrë që të mos bien, dhe të drejtën për të hequr një trup pingul. Bëj këmbën e djathtë, për të forcuar dhe të heqë këmbën e djathtë lart. Pastaj ngadalë e ulët, nuk prekur në dysheme. Përsëriteni çdo ekipin 15 herë.

Stërvitje shtesë për venat me variçe në muskujt viç ^

Gjimnastikës variçe venat në këmbë: një ushtrim

 • Stand up drejtë, këmbë së bashku, gishtërinjtë larg. Në "një" qëndrojnë në nosochky në kurriz të "dy" të ulen, përhapjen gjunjët e tij pak në anën, në llogarinë "tre" të shkojnë deri në gishtërinjtë tuaj të lartë si të jetë e mundur në kurriz të "katër" Shkoni në pozicionin e fillimit. A 20-30 repetitions.
 • Shtrihuni në shpinë, duart nën kokën e tij. Ngadalë bending gjunjët, tërheqja e tyre në bark. Pastaj shpjegoj, ngre në 90 gradë nga kati, të mbajë këtë pozicion për disa sekonda dhe ngadalë më të ulët. Përsëriteni 8 herë.
 • Shtrihen në barkun tuaj, vendosni duart tuaja mbi fytyrë, këmbët zgjeruar. Ngadalë bëj çdo këmbë alternuar, duke u përpjekur për të marrë një këmbë në mollaqe.
 • Ngjit në shkoj vjedhurazi, nuk gjunjë lakimi shkojnë përpara hap pas hapi. Të ndërmarrë hapa për 60-80.

Stërvitje shtesë për venat me variçe në muskujt e këmbës ^

 • Qëndroni në nosochky, për të forcuar muskujt viç dhe muskujt e këmbë, shtrirje deri më. Pa ndryshuar pozicion, të bëjë thembra e lëvizjes në anët dhe brenda.
 • Tërheq goditje dhe të vënë një këmbë në sipërfaqen laterale të jashtëm (). Lodhje viçin dhe muskujve kyçin e këmbës, ajo e rrotullon nga thembra në shputë dhe prapa.
 • Qëndrojnë në një distancë nga tabela hap i madh. Pëllëmbët Vendi në buzë të tabelës, duke e vënë katër gishta në krye të shtrënguar dhe të mëdha shtrëngon fund të tij. Pa Bending gjunjët, ngrini gishtat nga kati i parë, pastaj këmbë. Përsëriteni 4 herë.

Masazh me venat me variçe

Pas përfundimit të ushtrimit me variçe venat është shumë i dobishëm vetë-masazh të këmbëve dhe hips, i cili është i mirë përmirëson qarkullimin dhe heq lodhjen. Kjo Lëvizjet masazh duhet të jenë shumë të lehta dhe të mos lënduar.

Masazh me venat me variçe nuk duhet të marrë më shumë se 7-8 minuta dhe është i kundërindikuar në formë decompensated, dhe prania e komplikimeve (thrombophlebitis, ulcerat trofike, etj). Para se të vetë-masazh shtrihem për 5-10 minuta, heqjen këmbët në jastëk për të ndihmuar rrjedhjen e gjakut ndenjur dhe të rritur efektin e procedurës. Çdo masazh lëvizje të përsëritur 10 herë.

 • Filloni me goditje të lehta nga pasardhësit në gjunjët e tij, atëherë ndiqni këmbët fërkim lëvizjet e para të lehta rrethore dhe pastaj me një presion të vogël në venat.
 • Pastaj përsëri përsëris lëvizjen pash lart.
 • Pastaj shkoni në masazh hips, vetëm duke përsëritur të njëjtat lëvizje, por të lëvizte në zonën ijë.
 • Pas procedurës përsëri shtrihem për 5-10 minuta në një kodër dhe nëse është e nevojshme, veshin të brendshme compression.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Trajtimi i kapsllëk në shtëpi.

Parandalimi i variçe venat në shtëpi ^

 • Në fizioterapisti, venat me variçe janë shëtitjet shumë të dobishme të përditshme, çiklizëm, not dhe të kundërta derdhje për të ndihmuar të heqin qafe e shurdhim dhe mpirje në këmbë.
 • Për të parandaluar variçe rëndësishme është ritmi saktë "thembra - shputë" dhe jo anasjelltas. Nëse ju shkel parë mbi gishtin, ajo promovon stanjacion e gjakut dhe zhvillimin e venat me variçe, kështu që të shikojnë se si ju ecni.
 • Shmangni veshur takë të lartë, këto këpucë si kufizues reduktime muskujt viç; gjatë punës të zgjatur ulur zëvendësojë një stol të ulët.
 • Gjithashtu, të hequr qafe një zakon i keq për të hedhur "këmbët e tij" enët peretyskayuchy dhe ndërprerë rrjedhjen e gjakut në pjesën tjetër dhe të përpiqen për të marrë qëndrimin se këmbët ishin në nivelin e zemrës, ose më e lartë.
 • Në mëngjes dhe para se të shtrat për të përmirësuar qarkullimin në këmbë disa minuta shtytje rregullt jastëk, por nuk e teproj atë dhe jo shumë tendosje.

Në qoftë se ju përdorni listat masa parandaluese në kohën e duhur për të aplikuar trajtim kombëtar e venat me variçe, dietë, dhe inteligjente kombinuar stërvitje dhe pjesa tjetër, ajo do të ndihmojë të ndaluar përparimin e sëmundjes dhe për të shmangur komplikime të rënda.