Diabeti terapeutik


Diabeti terapeutik ndihmon të kompensuar për sëmundje

Terapeutik ushtrim (gjimnastikë) diabetit, në kombinim me elementet e tjera thelbësore të trajtimit (insulinë, medikamente, dietë dhe vetë-kontrollit), luan një rol kritik në kompensim sëmundje dhe ka një efekt pozitiv në pacientit, duke ndihmuar për të ruajtur shëndetin e mirë dhe të performancës.

Roli i terapisë fizike në diabet ^


Terapi Ushtrimi në diabet mellitus (DM) është projektuar për të:

 • rritur dhe normalizimin e trazuar karbohidrate, yndyrë dhe proteina metabolizmin për të parandaluar këtë jetë-kërcënuese komplikime të diabetit si shok hypoglycemic dhe gjendje kome diabetik,
 • dhe të ndaluar zhvillimin e comorbidities (hipertension, atherosclerosis, lezione të lëkurës pustular, sëmundje të veshkave, gangrenë e ulët gjymtyrë, infeksionet, etj).

Shkelja e proteinave dhe yndyra metabolizmin në trup grumbulluar substanca toksike dhe është helmuar produktet e saj të djegies jo të plotë të yndyrës. Përveç kësaj, përçarje e metabolizmit lipidet çon në faktin se gjaku është i mbushur me yndyrë, ajo rrit nivelin e kolesterolit të keq, duke rezultuar në shumë herë rrit rrezikun e arteriosklerozës dhe sëmundjeve të tjera kardiovaskulare.

Treguar terapeutike jo vetëm në të gjitha llojet e diabetit (me përjashtim të lodhur përmes nelechennoho apo pacientë të këqija diabet lechennoho), por edhe në gjendje të prediabetnom. Studimet e fundit tregojnë se në qoftë se propozuar rreptësisht ndjekin dietë, stërvitje dhe të heqë dorë nga zakone të këqija - overeating, pirja e duhanit dhe alkoolit, prediabetu tranzicioni në diabet mund të shmanget.

Sipas të dhënave aktualisht në dispozicion, më shpesh shfaqja dhe zhvillimi i diabetit kontribuon në overeating. Kjo është arsyeja pse njerëzit janë të prirur të jenë mbipeshë dhe të ketë shqetësime në metabolizmin duhet të kuptojnë se një herë në një proces të dhimbshëm të këmbimit të përfshira në metabolizmin e karbohidrateve në mënyrë të pashmangshme do të zhvillojnë diabetin.

Në këtë drejtim, njerëzit me trup mbipeshë, duke qenë në rrezik të sëmundjes nga diabeti duhet të ekzaminohet rregullisht për praninë e sheqerit në gjak dhe urinë në kohë të zbuluar simptomat e para të sëmundjes dhe të fillojnë trajtimin.

Në trashje, duhet t'i kushtojë vëmendje simptomat e mëposhtme të shpeshta të diabetit fillon:

 • Plagët gjatë nezazhyvlenye
 • jo për të trajtuar abrasions,
 • lëkurës itchy,
 • mishrat e gjakderdhje,
 • loosening e dhëmbëve,
 • Dobësia seksuale.

Veçantitë e terapisë fizike në diabet ^

Objektivat kryesore të ushtrimit të diabetit:

 • përmirësuar sistemet kardiovaskulare dhe të frymëmarrjes;
 • përmirësimin e efikasitetit të pacientëve;
 • reduktimin hyperglycemia në insulinë (diabetit të tipit 2) dhe rritjes veprimit insulinës në insulinë-e varur e diabetit të tipit pacientëve (1);
 • rezistenca e mikro dhe macroangiopathy.

Në diabet, mangësi insulinë në Përveç kësaj, ka shkelur proceset oksidativ në muskuj, sepse ata nuk mund të shfrytëzojë glukozë. Në të njëjtën tendosje fizike aktivitet oksidativ enzimë në mënyrë të konsiderueshme rrit, u rrit rezervat alkaline gjakut, duke rritur thithjen dhe konsumi i sheqerit muskujt, zvogëlon hyperglycemia dhe rrit tolerancën e organizmit për karbohidrate.

Përveç kësaj, ushtrimi i kombinuar me ynsulynoterapyey rritur efektin terapeutik të insulinës, forcon sistemin nervor dhe kardiovaskular të pacientit, të rritur rezistencën dhe për të parandaluar arteriosklerozës.

Ushtrimet Një tipar dallues i ushtrimit në diabet Rekomandohet duhet të jetë (neskorostnye) Shkalla e moderuar, si dhe përpjekje muskulare. Në trup nuk ka anaerobe dhe oksidativ proceset që kontribuojnë në rritjen e konsumit të glukozës nga muskujt.

 • Ushtrime terapeutike klasa fillojnë me ushtrime themelore rekomanduara për muskujt e këmbëve, të armëve dhe bust pa pengesat, kombinuar me ushtrime të frymëmarrjes.
 • Më vonë, ju mund të përfshijnë stërvitje në barrë dhe rezistenca duke përdorur shtangë dore ose expanders.
 • Në gjimnastikë, shërbimeve dosed ecje, kanotazh, çiklizëm, not, ski, kopshtarisë, të punës të lehta fizike.

Kur të angazhohen terapi fizike duhet të monitorojë nga afër mirëqenien e tyre:

 • Nëse pas shkollës ka një ndjenjë e dobësisë apo lodhje, stresi duhet të reduktohet.
 • Në qoftë se trajnimi do të shtrëngojnë duart, ka pasur një ndjenjë të fortë të urisë dhe dobësisë, ju duhet të hani 1 -2 pjesë të sheqerit dhe menjëherë të ndaluar pushtimin.
 • Restore mund të ushtrojë vetëm një ditë pas zhdukjes së simptomave të hypoglycemia në doza minimale.
 • Pacientët me diabet të cilët janë në terapi insulinë, gjatë masave të gjata dhe intensive fizike të rekomanduara për të zvogëluar dozën e insulinës (pas konsultimit me mjekun).

Për të kryer klasa stërvitje nevojitet në një dhomë të ventiluar mirë apo jashtë, të marrë frymë në këtë rast duhet të jetë e lirë dhe ritmikisht nëpër hundë dhe nxjerr frymë kohë më të gjatë. Ushtrimi është e nevojshme të alternativ grupe të ndryshme të muskujve dhe të kryer me një amplitudë të madhe në nyje.

Përsëriteni çdo ushtrim 5-6 herë kërkuara në të ardhmen, si palestër mund të rrisë ngarkesën duke ulur pushimeve, duke rritur normën dhe numrin e repetitions. Mosha nuk është një pengesë për të seancave të terapisë fizike, kontrolli është vetëm duke qenë i durueshëm dhe ndryshimet hyperglycemia dhe peshë.

Si e sheqerit në gjak rrit pacientin pas një nate të gjumit (për shkak gjumit pjesërisht të qetë), ushtrimet më të dobishme, duke ecur dhe stërvitje të lehta në mëngjes, pasi ato glukoza jo vetëm më të ulët të gjakut, por edhe të nxitur sekrecionet e insulinës në numër më të madh e cila operon në mënyrë më efektive në këtë kohë.

Por, nëse është e mundur, do të përpiqen për të ushtruar në mbrëmje (1.5 - 2 orë para gjumit) për të siguruar ushtrimin e barabartë gjatë ditës.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin e gjitha në lidhje me hemorroide: shkaqet, simptomat, faza, metodat moderne të trajtimit.

Diabeti Kompleksi fizioterapist ^

Terapi Ushtrimi në diabet: Ushtrimi

 • Pozicionin e fillimit - të qëndrojë kryesore. Këmbë pas shpinës, të ngrenë armë tuaj up - thith, kthehet në IP - Nxjerr. Përsëriteni 4-5 herë.
 • Brenda 2-4 minuta më këmbë alternuar me ijet heqjen lartë me lëvizjet e dorës lart dhe anash, me sulme. Frymë lirisht.
 • Qëndroni drejt, duart prapa kokës, bërrylat çikë përpara. Në kurriz të 1-2 përhapur në anët, thith. Në kurriz të 3-4 kthimit në pozicionin e fillimit, anim kokën përpara, nxjerr.
 • Këmbët gjerësi shpatullave larg. Shpërndajë dorë për dore, mbrapa trungu gjithë rrugës për të majtë, dora e djathtë duhet të jetë në frontin e gjoksit. Pastaj kthehet në të djathtë dështimit (ana e majtë në frontin e gjoksit, të drejtën e rezervuar në anën). Ligët përpara në të majtë këmbë, dora e djathtë tërhequr sock. Përsëriteni në anën tjetër.
 • Pozicionin e fillimit - duart larg, këmbët njëri-tjetrit. Bëni 3 tilts elastike në të majtë (prirje këmbën e djathtë, të majtë krahun pas shpinës së tij, të ngritura drejtë deri).
 • Këmbët Mahi, duke tërhequr palme ngritur para duarve.
 • Pozicionin e fillimit - të qëndrojë kryesore. Ligët përpara, duke u përpjekur për të marrë në duart e tij në katin e pa Bending këmbët e tij. Pastaj opustytesya në theks, në gjunjë e tij, lëvizja këmbët alternuara të marrë përsëri theksin gënjyer. Pa bending krahët dhe këmbët dhe jo kalimi prej një vendi, të heqë hips më të lartë për shkak të anim përpara, ulur kokën mes duarve tuaja. Pellgut të ulët, duke marrë theksin shtrirë. Pastaj këmbët alternative lëvizje përpara marrin theksin në gjunjë e tij, të heqë legen tuaja deri, ngre këmbët tuaja dhe të armëve.
 • Theksi i ulur, gishtat Tërhiqe prapa. Pika-bosh kalbur shtrirë prapa. Jo zhvendosur pesë duart larg, ulen deri te këmbët këmbët e përkulura, atëherë duart tuaja në dysheme, ngre këmbët dhe vënien e tyre veç e veç. Të lidheni dhe të bëj këmbët, pastaj ngre (jo zhvendosur nga pesë vende) dhe të kthehet në pozicionin e fillimit. Përsëriteni 6-8 herë.
 • Gënjeshtra mbi kurrizin tuaj, bëj duart tuaja në gjoks (parakrah një paralele mbi tjetrin). Hapuni krejt pa straightening dhe nuk ndan (fryma) dhe më të ulët në vend (nxjerr).
 • Shtrihen në barkun tuaj, duart nën supet. Shkrihet dorë për dore (shuplakat pushoni në dysheme), bëj shpinën, shpjegoj ato dhe pastaj shpella, marramendës jashtë kat këmbët drejt dhe të armëve, duke shtyrë kokën mbrapa. Mbajeni këtë pozicion për disa sekonda përveç përsëri dhe për të sjellë këmbët përsëri në pozicionin e fillimit.
 • Shtrihuni në shpinë, ngre këmbët vertikalisht. Më 2 janar për shkak të holluar dhe të sjellë këmbët, për shkak të 3-4 përkul dhe shpjegoj. Përsëriteni 4-6 herë pa mbajtur frymën.
 • Pozicionin e fillimit - të qëndrojë kryesore. Ngritja duart tuaja për shpatullat tuaja (thith), pastaj të relaksuar "rënie" e tyre me kokën e tij dhe supet zakruhlyvshy.
 • A ecje të qetë për 2 minuta.

Pas mësimeve të dobishme për të marrë një dush të ftohtë, banjë ose qyl, si trajtimi dhe ujit të aktivizojnë proceset oksidativ në trup:

 • Filloni qyl nevojë për një peshqir ngjyhet në ujë në temperaturën e dhomës (jo më poshtë), gradualisht uljen e temperaturës së ujit nga një shkallë në disa ditë.
 • Lëvizjet në qyl duhet të drejtohen nga periferia në qendër.

Pavarësisht nga fakti se diabeti është një sëmundje gjatë gjithë jetës me vetë-kontroll të mirë dhe respektimin e të gjitha emërimet e mjekut, diabetikët mund të çojë punës dhe jetës së dobishme shoqërore së bashku me njerëz të shëndetshëm dhe të jetojnë në një moshë të pjekur e vjetër.