Qull - gëzimin e tona


Përfitimet e qull për shëndetin dhe bukurinë e njohur që nga kohërat e lashta

Kashi dobishme dhe e shijshme, por, për fat të keq, janë bërë kohët e fundit harruar padrejtësisht dhe zëvendësohet me fastfoods rastësishëm dhe gjysmë dietë që nuk premton asgjë të mirë për shëndetin tonë.

Në kohët e lashta në Rusi qull zënë një vend të rëndësishëm në darkë tryezë çdo familje, pa të, nuk ka festa nuk është e plotë.

Fjalët e urta dhe thëniet se koha në porridges drithërave theksojnë përfitimet për shëndetin dhe rolin e tyre të rëndësishëm në dietën, për shembull, argumenton se pa qull fshatare ruse nuk mund të ushqejnë.

Rreth njeriu fizikisht të dobët ende shpesh thonë se ai kishte ngrënë qull, duke treguar rëndësinë e përdorimit të tij për forcën dhe durimin. Britanikët nuk e imagjinoni dietën pa drithëra, bota e njohur për bollgur tyre tradicionale për mëngjes.

Në kohërat sovjetike, kur çështjet e objektivave të higjienës së ushqimit përfshirë institutet kërkimore, përfitimet shëndetësore qull nuk kanë shkaktuar asnjë dyshim, dhe për këtë arsye ai kishte ushqim detyrueshme element kryesor në kopshte, shkolla, spitale dhe ushtrisë, e cila ishte shumë e të saktë. Tani, fëmijët në institucione janë ushqyer shpesh makarona, salcice, merak dhe madje edhe patate gjysmë-përfundoi duke shkaktuar shqetësim serioz publik dhe prindërit.

Cilat janë përfitimet e qull për shëndetin ^


Nutritionists e quajnë të mirë mëngjesin opsion qull e dobishme, e cila është shumë më mirë sanduiçe tona zakonshme në mëngjes me sallam dhe djathë dhe vezë. Përfitimet e bollgur është shumë e lartë për shkak të pranisë së një përbërje komplekse vitaminave dhe mineraleve të dobishme, si dhe fibra dhe karbohidratet komplekse. Ushqimi një tas me drithëra për mëngjes, merr një ndjenjë të ngopjes për një kohë të gjatë dhe të energjisë për ditën.

Kashi konsiderohet produkt në mënyrë të dobishme dhe lehtësisht të tretshëm që është rekomanduar nga mjekëve pediatër si ushqimet për foshnjat dhe për të ushqyerit e duhur gjatë shtatzanisë dhe ushqyerjes me gji. Kur një fëmijë pas 4 muajsh të moshës rrit nevojën për vitamina, minerale dhe proteina, mjekët thonë se të gjithë të merret lehtë nga hyrja drithëra tij dietë të dobishme.

Ajo luan një rol të rëndësishëm në prani të të gjithë llojeve të fibrave drithëra - elementi më i rëndësishëm që siguron tretje e duhur, rikthen microflora dobishme zorrëve dhe ndihmon në eliminimin e toksinave nga trupi. Kjo është një pikë shumë e rëndësishme për shkak të lëvizjeve të pakompletuara dhe të parregullta zorrë shpesh shkakton hemorroide, venat me variçe dhe probleme të tjera serioze.

Mbetjet toksike patrazuar e feces, duke qenë një kohë të gjatë në zorrë, zhytur përsëri në muret e saj dhe të gjakut, duke shkaktuar helmimin e përgjithshme të trupit. Fiber gjithashtu bën stools butë dhe parandalon thithjen e substancave të dëmshme dhe thith kolesterolit të keq, yndyrna të tepërta, nitratet, toksina dhe madje edhe radionuclides.

Pas aksidentit Çernobilit, mjekët kanë bërë shumë të rekomandojmë përdorimin e fibra në dietë për banorët e përhershëm të zonave të rrezatimit të ndotura, duke përdorur pronën e saj unike për të lidh radionuclides në traktin gastrointestinal.

Shkencëtarët thonë se në qoftë se ju rregullisht të marrë ushqime të pasura me fibra, ushqimi, ritmi i lëvizjeve të zorrëve është e rregullt dhe ai filloi të punojë si një "nga orë", që do të thotë që ne të harrojmë se çfarë kapsllëk dhe ndjenja e shurdhim në zorrë.

Excellent pronat spastrim drithëra nutritionists përdoret për të zhvilluar dietat e ndryshme. Unik në këtë kuptim, elbi, harruar padrejtësisht sot. Në dietën elbi, një nga më të efektshme dhe të lirë, shumë mirë të ulen në alkool apo ushqim helmim, dhe pasi të hahet kur trupi ka nevojë për pushim, trajtimit dhe shkarkimit.

Kjo dietë është e vështirë për të duruar, por në qoftë se ju mbani në një perlovtsi pesë ditë, efekti është vetëm gjobë - me përjashtim për humbjen e kilogramëve shtesë, pastrohen dhe të bëhen të lëkurës zhdërvjellët, ënjtje do të shkojë, zorrë normale dhe reaksione alergjike largohem.

Jo më kot ditët e vjetra në Rusi elbi në përgjithësi konsiderohet si "Boyar" ushqim dhe njerëzit e zakonshëm nuk ishte në dispozicion. Studiues japonez Yoshihie Hagiwara, që ka studiuar pronat e dobishme e drithërave më shumë se 10 vjet elbi totale e quajti më të dobishme dhe të argumentuar se ajo ishte kënaqur janë burimi më i mirë i ushqyesve të nevojshme për shëndetin e njeriut.

Bukuri qull ^

Përfitimet e bukurisë qull.

Yjet e Hollivudit gjithashtu duhet të përfshijë në drithëra menu e tyre, veçanërisht bollgur, e cila është konsideruar si një produkt bukuri, si për shkak të pranisë në përbërjen e saj të antioksidantë, parandalon plakjen e lëkurës dhe tërë trupin, duke e bërë lëkurën të pastër dhe të qetë, eliminimin e shkaqeve të humbjes së flokëve marrjes ajo me shkëlqim dhe i butë.

Butësisht enveloping të gjithë Gastro - traktin e zorrëve dhe përmirësimin e tretjes, qull është një produkt i mirë diete për pacientët me sëmundje të traktit gastrointestinal, dhe për shkak të indeksit të ulët glycemic është rekomanduar si një ushqim bazë me simptomat e diabetit.

Nga rruga, nuk është një mashtrim i vogël për të përdorur bollgur - edhe në qoftë se keni ngrënë atë mjaft pak, dhe pasi ai mundi një mëngjes shumë të dendur dhe me yndyrë, bollgur, në sajë të përbërjes së saj unik, nuk do të japë kolesterolit të dëmshëm në gjak dhe për të marrë shkëputet në muret e arterieve në formën e pllakave, duke mbrojtur trupin nga shkaku themelor e hipertensionit dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Drithrat pushim pak e dobishme dhe gjithashtu e rekomanduar për përdorim. Nëse ju doni të jenë të shëndetshme dhe për të marrë të gjitha vitaminat dhe mineralet e nevojshme të trupit, të bëjë një prani të detyrueshme në drithëra tuaj menu të ndryshme, me rotacion tyre për një ndryshim.

Por duhet theksuar se e ndryshme "të shpejtë" çanta bollgur të çdo organi të mirë nuk do të bëni, sepse produktet e grurit të tilla si drithëra pastruar nga shell, dhe për këtë arsye i lirë nga fibra, si dhe steamed dhe të rrafshuar, dhe për këtë arsye i lirë të vitaminave. Përveç kësaj, pikat e mëposhtme shtohen ndryshme ngjyra, trashës, flavorings, permiresues shije dhe të tjerët nuk ushqyesve. Qull më të dobishme, gatuar drithërat.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Një ditë agjërimi shëron shumë sëmundje.

Kur të blerë drithëra për të përgatitur ushqim, preferojnë më pak të përpunuara. Qull do të jetë më e dobishme, më pak të trajtohen me imët guri. Në qoftë se është i lirë të shell, tokë dhe zhduket, ushqyesve atje shkuar tashmë, kështu që njerëzit nuk përfitojnë nga ushqimi të tillë të shpejtë dhe të uritur, duke pasur vetëm ekstra kalori "boshe".

Kashi është është një mënyrë e madhe për të mbajtur harmoninë, në kundërshtim me besimin popullor se ata janë yndyra. Fakti është se kur gatim miell i bluar trash drithëra rritje në vëllimin e ujit të përthithur nga rreth tre herë. Prandaj, për të llogaritur përmbajtjen kalori të gjellë përfunduar, pesha e saj është e ndarë nga tre dhe pastaj shumëzohet me përmbajtjen kalori të drithërave të thata. Për shembull, një shërbim 150-gram hikërror përmban vetëm 170 kalori.

Gjithashtu mos harroni se për të ruajtur harmoninë, bukurinë dhe shëndetin kërkohet një regjim të duhur të pijshëm. Rregullisht pini ujë të mjaftueshëm (të paktën 2 litra në ditë), - ky do të jetë agjenti më i mirë parandaluese dhe terapeutike për një numër të madh të sëmundjeve.