Sëmundjet Hippotherapy kalë trajtojnë njerëz


Trajtimi i suksesshëm i fëmijëve me Hippotherapy paralizë cerebrale

Hippotherapy është një program rekreative, e cila është veçanërisht popullor në botë rehabilitimit.

Unike e saj qëndron në ndikimin pozitiv fizik, psikologjik dhe emocional në pacientët kushtet e të cilëve janë neurologjike, mendore, fizike dhe shkelje të tjera të rënda.

Hippotherapy: natyra dhe përfitimet e komunikimit me kuaj ^


Hippotherapy - një metodë rehabilitimi, e cila është e bazuar në dialog njerëz të sëmurë me kuaj.

Se si për të trajtuar kuaj të përmendura tashmë në formë të shkruar në kohën e lashtë Greqi mjek lashtë Hipokrati, i cili pretendonte se Kontakt i drejtpërdrejtë me këto kafshë ndihmon të sëmurët shumë më shpejt dhe në mënyrë efektive të shkojnë për shërim. Sipas tij, hipur liruar pacientë nga mendimet e errëta dhe të shkaktuar dritë, kënaqësi dhe emocione pozitive.

Thelbi i hippotherapy, bazuar në faktin se kuajt trajtuar njerëzit është:

 • Hipur mbi kalë siguron ngarkesë të mirë pothuajse të gjithë muskujt e trupit - pastaj relaksuese ato, atëherë lodhje;
 • Gradualisht të përmirësuar ose të shërohen aftësitë e humbur me aftësi të kufizuara;
 • Zhvillon koordinim me bilancin, përmirëson formë fizike;
 • Në seancat hippotherapy arritur harmoninë psikologjike.

Terapia Hippotherapy nuk është vetëm hipur, por edhe nga komunikimi i drejtpërdrejtë dhe kujdesin e kalit, e cila ju lejon për të hequr stresin e shtetit, të shpëtoj të stresit, frikë apo ankth.

A Hippotherapy ndihmon zhvillimin e këtyre cilësive personale - mirësi, ndjeshmëri, shpejtësinë e reagimit, tejkalimin e frikës, duke fituar besimin, duke u shpëtoj e agresionit, nervozizëm dhe izolimit.

Cilat sëmundje të trajtohen kuaj: indikacionet dhe contraindications për hippotherapy ^

Terapia paralizë Hippotherapy dhe çrregullime të sistemit musculoskeletal

Hippotherapy është veçanërisht efikase në sëmundje të tilla:

 • Nevropati, nevrozë dhe sëmundje të tjera të sistemit nervor;
 • Paralizë cerebrale, forma të ndryshme të paralizë, shkelja e mbështetjes - sistemit motorik;
 • Autizmi, sindroma Down, polio;
 • Shkeljet e gjuhës;
 • Humbjeve shqisat, duke çuar në verbëri, shurdhim;
 • Goditje, trauma (kurrizore, kafkës);
 • Shkelja e sjellje.
 • Shkallës së parë scoliosis.

Megjithatë, mbi kalë të ketë një numër të contraindications, që përjashtojnë zbatueshmërinë e hippotherapy në rastet e mëposhtme:

 • Brishtësinë dhe brishtësia e kockave - osteomielit, osteoporozën;
 • Hemofilia;
 • Epilepsi;
 • Reaksionet alergjike ndaj flokët e kuajve;
 • Forma akute e neurologjike, psikiatrike, kardio - vaskulare sëmundjet;
 • Tretë scoliosis, shkalla e katërt.

Hippotherapy me paralizë cerebrale është konsideruar si një nga metodat më premtuese dhe efektive të trajtimit, duke e bërë për pacientët e rinj një efekt i dobishëm. Me hipur mbi kalë terapeutik dhe kontakt me kafshët eliminuar më motorike dhe çrregullime psikologjike karakteristike për paralizë cerebrale.

Hipur mbi kalë është një nga metodat e shërimit shtesë hippotherapy, përdorur në mënyrë aktive në rehabilitimin e pacientëve pas një sulmi në zemër ose goditje në tru. Përdorimi i hippotherapy në këtë periudhë i ndihmon të rivendosur tonin e muskujve, bilanc, koordinimin dhe gjendjen pozitive emocionale.

Hippotherapy mund të aplikohet jo vetëm në dëshminë e sëmundjes së saj, por të ndihmojë të përballen edhe me të qenit mbipeshë dhe madje edhe celulitin. Për këtë hipur terapeutike për të luftuar trashje dhe celulitin përbëhet nga ushtrime të zhvilluara posaçërisht të ndryshme që mund të përmirësojnë qarkullimin e gjakut, muskujt tren dhe për të forcuar muskujt.

Përveç kësaj, përfitimet e hippotherapy është se e muskujve, ndërsa hipur një kalorës kalë transmetojë vibracionet caktuara që krijojnë masazh të thellë, intensive dhe të butë me efekt të ngrohjes.

Që kali të trajtuar sëmundjen e njeriut, duke u thënë shumë fakte shërimin e mrekullueshme. Një nga chudoistseleniy famshëm ndodhur atlet - Danimarka kalorësisë Liz Harel, i cili goditi një sëmundje e tmerrshme - poliomelitin. Vajza për disa vite luftuan me armë të dobësuar dhe këmbët paralizuar, dhe pas nëntë vjet ishte një nga fituesit në garat e kuajve në Lojërat Olimpike në Helsinki, kryeqytetin e Finlandës.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Felinoterapiya (kishkoterapiya): trajtoj cat sëmundje. Njerëz

Hippotherapy për fëmijët me aftësi të kufizuara: - komente, ushtrime, video-

Veçanërisht performanca mbresëlënëse jep hipur mbi kalë për fëmijët me paralizë cerebrale dhe fëmijët - invalidët të cilët, për shkak të rrethanave psikologjike ose fizike të kufizuara në komunikimin me kolegët e tyre të plotë.

Hippotherapy është në dispozicion për fëmijët nga tre vjet dhe është treguar për sëmundje të tilla si autizmi, efektet e lëndimeve të ndryshme, sindromin Down, paralizë cerebrale, sjellje, e vonuar zhvillimin mendor, intelektual apo fizik.

Për qëllime rekreative vini kuaj bindur, miqësore dhe të qetë që nuk shkaktojnë frikë, stres dhe ankth në pacientët pediatrik.

Wellness rezultat pozitiv i hipur në kalë dhe kontakt me kafshët është e arritura nga faktorët e mëposhtëm:

 • Reflex zhvilluar një ndjenjë të bilancit;
 • Në punën e përfshirë muskujt prekur;
 • Prodhuar në ngrohjes natyrore dhe acupressure këmbët, duart dhe shpinë;
 • Fituar aftësitë e nevojshme motorike;
 • Vëmendje të koncentruar;
 • Përmirëson gjendjen emocionale.

Kontakt i drejtpërdrejtë me kalë lejon për heqjen e frikës tek fëmijët, të ndërtuar vullnetin e mirë dhe dashuri, të shpëtoj e agresionit, zemërimit dhe nervozizëm. Zhvillimi i aftësive motorike gjobë përdorur hippotherapy në fëmijët me aftësi të kufizuara - është për shkak të zbatimit të detyruar të veprimeve duart, gishtat dhe këmbët të ndryshme. Kur hipur në një fëmijë të përfshirë shqisat dhe pothuajse të gjitha muskujt, ligaments, tendons dhe nyje.

Ushtrime Hippotherapy për zhvillimin e muskujve të prapa, shpinë dhe hips

 • Ulur në një kalë përballet përpara butësisht prek frenat, kalin dhe stroking mane saj (zhvillimi i aftësive motorike);
 • Ulur në një kalë përballet përpara dorë për dore për të tërhequr jashtë, pastaj butësisht rrotullohen bust tuaj të djathtë, të majtë;
 • Ulur në një fytyrë kalë kthehet butë shpatet për të prodhuar përpara, prapa;
 • Ulur mbi kalë nëpër saj mbrapa butë kapur, pastaj hidhni topin gjimnastikor nga vetja;
 • Ulur në një kalë përballet përpara për të marrë frenat dhe ngadalë të marrë disa hapa përpara, atëherë të ndaluar për disa sekonda dhe pastaj të përsëritur lëvizjen.

Rishikimet e trajtimit hippotherapy me pacientët dhe prindërit e fëmijëve të sëmurë në më pozitive. Shumë mbështesin faktin se kjo metodë me të vërtetë ndihmon për të përmirësuar shëndetin fizik, psikologjik dhe emocional të të rriturve dhe fëmijëve me aftësi të kufizuara.