A ka ndonjë përfitim nga përdorimi i multivitamina


Përdorimi i multivitamina vetëm kur justifikohet mangësi të vitaminës

Në kohën tonë vazhduar "vitaminë bum" mani dhe njerëzve me vitamina artificiale, ndër mjekët dhe shkencëtarët zhvilluan një debat të ashpër në lidhje me përfitimet dhe dëmet e multivitamina.

Për shembull, amerikanët, që prej viteve '90, pini multivitamina fjalë për fjalë ca grushte, duke u përpjekur në këtë mënyrë për të kompensuar për gabimin e ushqimit të tij.

Përdorimi i gjerë i multivitamina kontribuar për faktin se në shekullin e njëzetë, shoqëria ka zhvilluar mendimin e fortë se forma korrekte dietë të ekuilibruar është jashtëzakonisht e vështirë, shumë më e lehtë për gëlltitje multivitamin dhe të jetë i sigurt që ju ofrohet të gjithë trupin e nevojshme.

Multivitamin Dëmtimi ^


Por kjo nuk ishte aq e lehtë sa ne do të dëshironim. Përdorimi i multivitamina Hulumtimi shumë jo vetëm shpresat e justifikuara të caktuar për to, dhe shpesh rritur edhe sëmundje.

Për shembull, një studim i 170.000 njerëzve në mënyrë që të përcaktojë nëse plotësimi i vitamina A, C dhe E të mbrojtur kundër kancerit të sistemit të tretjes, si mjekët pretenduara. Rezultati i studimit ishte i trishtuar - doli se duke marrë multivitamina nuk është vetëm nuk reduktuar dhe madje rrit rrezikun e tumoreve të kancerit.

Gjithashtu dështuar pa fat kërkime mbi efektet e përdorimit multivitamin shtesë E për të zvogëluar rrezikun e atherosclerosis, sulmet në zemër, tru dhe rritjen e jetëgjatësisë:

 • Jetëgjatësia e njerëzve të cilët rregullisht morën vitaminë E ishte 4% më e ulët se në nuk e bëri;
 • Një vitaminë A dhe ka shkurtuar jetën e pacientëve me 16%.

Dhe kjo ka një rezultat i papritur ishte eksperimenti në pacientët multivitamin plotësim i C. kthehet, e preferuar fëmijërisë "të pafajshëm" askorbynka nxit sëmundjet e zemrës. Por kjo është po aq e gjerë monitorimi i njerëzve të cilët konsumojnë një dietë të pasur me fruta dhe perime që përmbajnë të njëjtën acid Askorbik, por në natyrë, dha rezultate të shkëlqyera - njerëz të tillë janë shumë më pak të ngjarë vuajtur nga kanceri dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Pas analizimit të këtyre studimeve, shumë shkencëtarë kanë arritur në përfundimin e qartë se përdorimi i multivitamina nuk mund të parandaluar kancerin apo sulm në zemër, dhe natyrisht, nuk mund të kontribuojnë në trajtimin e tyre. Prandaj, njerëzit zakonisht hanë multivitamina dëme të qartë - ata përdorin jo vetëm krejtësisht të padobishme, dhe shumë e keqe, dhe shkaku i tyre është artificiale, sepse trupi i njeriut për mijëra vjet përdorur për të konsumuar vitamina të përfshira në ushqime natyrale përditshme.

Sipas mjekëve, përdorimi i multivitamina tregohet vetëm nëse ushqimi juaj për ndonjë arsye mungon diçka e nevojshme:

 • Për shembull, vitaminë C, detarët dhe hulumtuesit polare,
 • dhe vitaminë E në gratë shtatzëna janë përgjegjëse për procesin normal të shtatzënisë dhe lindjes së një fëmijë të shëndetshëm.

Të gjitha grupet e tjera të popullsisë, mundësisht kushtuar vëmendje të mjaftueshme në dietën e tyre, që të mos mbështetet në përdorimin e multivitamina artificiale.

Aktualisht, janë 13 vitamina esenciale në trupin e njeriut - A, B1, B2, B6, B12, C, D, E, K, acid folik dhe Pantothenic dhe biota.

 • Ushqimi shumë zarzavate, perime dhe fruta, mund të sigurojë veten me vitamina A, C dhe acid folik.
 • Vitaminat B dhe C mund të japin trupit duke ngrënë mish dhe produkteve të qumështit dhe bukë të errët.
 • Vitamina D vjen nga vaj peshku dhe është prodhuar në lëkurë nën ndikimin e diellit.
 • Vitamina E është veçanërisht i madh në soje dhe vaj luledielli, si dhe arra dhe bollgur.

Për më tepër, duhet theksuar se të përfshira në fruta dhe perime të papërpunuara vitamina në ruajtjen praktikisht nuk ka ruajtur. Pra, mos prisni që përdorimi i konservuar në shtëpi copa që ju të merrni ato sa më shumë fruta si të freskëta dhe perime.

Në shtëpi konservuar vitamina pak, por shumë sheqer, kripë dhe uthull, kështu që nuk duhet të abuzojë ato. Ngrira larg dhe të thata fruta dhe perime të mbajë të gjitha të ushqyesve, kështu që ata mund të hani pa kufizime.

Një burim i shkëlqyer i vitaminave për dimër janë:

 •  qepë,
 • hudhër,
 • belokachannaya lakër, e cila edhe në formë turshi nuk humbasin pronat e saj.

Lakër turshi përmban vitamina A, B dhe C dhe alkooli është konsideruar si një armik me pasurinë e tij të veçantë për të parandaluar sindromi tërheqjes alkoolit. Edhe pse njeriu është perimet më të dobishme sezonale nga rajoni, lakër është një përjashtim i lumtur - ajo mund të përdoret në dietë gjatë gjithë vitit për shkak se ajo është e dobishme në çdo formë.

Përfitimet e multivitamina, kur dhe si për të marrë një multivitamin ^

Multivitamina mund të mjaft sukses të zëvendësojë produkte natyrore

Shpesh mjekët rekomandojnë përdorimin e multivitamina për parandalimin, sidomos në pranverë për të parandaluar beriberi. Por ju duhet të dini se kur duke përdorur një mbidozë multivitamin është shumë e rrezikshme për trupin dhe kanë nevojë për të marrë ato vetëm në qoftë se ju në të vërtetë keni shenja të vitaminës mangësi, dhe jo vetëm në rast. Përfitimet e multivitamina është vetëm në trup emergjente.

Duke ditur veçoritë kryesore të beriberi personalisht mund të vlerësojë se çfarë i mungon trupi. Në mënyrë tipike, nëse një person refuzon produkte shtazore, atëherë ajo do të jetë mungesa e vitaminave A, D, E dhe biotin, nëse fabrikë, atëherë ka zakonisht mungesa e vitaminave C dhe B.

Ne ju rekomandojmë të lexoni Përfitimet artikull dhe dëmet e antibiotikëve.

Karakteristikat kryesore të beriberi, në të cilën duhet të përdorni multivitamina

 • Nëse ju do të bien shumë flokët e bërë thonjtë mërzitshëm dhe i brishtë, buzët e plasaritur, vizion reduktohet në muzg, gjakderdhje mishrat, dhëmbët shkatërruara, të mbuluara me gjuhën prarim - të gjitha shenja të qarta të vitaminës mangësi.
 • Përveç kësaj, shenja të zakonshme të vitaminës A mangësi është një ënjtje, dhimbje të muskujve, mpirje, dhimbje në këmbë dhe chilliness vazhdueshme.
 • Gjithashtu, kur vitaminë mangësi ndërprerë absorbimin e vitaminave në zorrë, duke shkaktuar kapsllëk, diarre, rritjen e kolesterolit dhe trashje.
 • Përveç kësaj, mungesa e vitaminave është shpesh shkaku kryesor i pagjumësi dhe prekur rëndë sistemin nervor - ka mungesë të energjisë, nervozizëm dhe madje edhe depresioni.

Nëse ju respektojnë këto simptoma në veten tuaj, atëherë ju keni një mungesë të dallueshme e vitaminave dhe pa përdorimin e multivitamina nuk mund ta bëjë, për shkak se ka nevojë urgjente për të mbushur në trupin e deficitit, për të shmangur forcimin simptomat e beriberi.

Nëse ju ndjeheni mirë, dietën tuaj përbëhet prej ushqimit të shëndetshëm dhe të freskët, jo "kimi", në formën e aplikimit ju nuk keni nevojë multivitamina sepse frutat natyrore, perime, mish dhe qumësht kanë qenë dhe do të jetë burim i mirë i vitaminave për njerëzit.