Uji dhe kripa shëndetshme trupi


Trajtimi i ujit dhe kripes ndihmon me shumë sëmundjeve

Trajtimit të ujit po bëhet gjithnjë e më popullore në mbarë botën.

Ajo ka qenë prej kohësh e njohur se uji - burimi i jetës, nuk mund të ekzistojë pa të asgjë të gjallë. Jo më kot është zgjidhje e lashtë e njerëzve që ndodhen vetëm pranë lumenjve, liqeneve dhe burime të tjera të ujit.

Përfitimet e ujit për të njeriut ^


Pa ushqim një person mund të jetojë një kohë të gjatë, ka raste trajtimi i sëmundjeve të rënda me agjërimin për më shumë se 30-40 ditë.

Në këtë rast, në të kundërt, është përtëritje e trupit, si në mungesë të tretjes ajo mobilizon të gjitha burimet e saj për të luftuar sëmundjen dhe pastron atë e toksinave, toksina, parazitëve dhe çdo gjë që shkakton trupit për të plakjes dhe sëmundjeve. Pa ujë një person mund të mbijetojë vetëm disa ditë, sepse trupi i dehidratuar nuk do të jetë në gjendje të jetojnë dhe të vdesin.

Sa shumë ujë duhet të pini

Trupi i njeriut është 75% ujë. Pajtohem, figurë shumë e rëndësishme. Dhe çdo ditë kemi humbur një sasi të madhe të djerse, frymëmarrje, urinë, lot. Natyrisht, këto humbje duhet të kompensohet.

Por tani, me pamjen e një numri të madh të pijeve të ndryshme të gazuara, reklamave e përhapur TEAS ndryshme dhe kafe, njerëzit u ndal për të pirë ujë të zakonshëm, me naivitet duke besuar se për shkak se ata pijnë shumë çaj, kafe ose pije, duke mjaft plotësoj brendshme e saj nevoja për ujë dhe tharje ata nuk kërcënohen.

Ky është një keqkuptim. Në fakt, njeriu për të plotësuar furnizimin me ujë të brendshme duhet të pini 2 litra në ditë me ujë që është H2O. Kjo shifër mesatare, si kërkesë e saktë varet nga pesha e trupit.

Sa ujë në ditë të pijshëm

Llogaritni se sa ju duhet të pini ujë, lehtë - për çdo kilogram të peshës trupore duhet 30 mg, kështu që shumohen peshën tuaj me 30 dhe që ju të merrni sasinë që ju duhet të pini çdo ditë.

 • Për shembull, për një person peshon 70 kg, ju duhet të pini çdo ditë për 2100 ml.
 • Mundësisht në mënyrë të barabartë të shpërndajë konsumin e ujit gjatë ditës.
 • Në mëngjes, menjëherë pas zgjohen, të jetë i sigurt për të pirë një gotë me ujë në një stomak bosh, sepse gjatë natës trupi ka humbur lagështi të mjaftueshme.

Trajtimit të ujit Dr. Batmanhhelidzha ^

Por, pavarësisht nga nevoja për të pirë ujë çdo ditë, që ju të mësoni se si për të pirë atë siç duhet. Uji, kur përdoret siç duhet, janë kurë e mirë për shumë sëmundje.

Kontribut i madh për promovimin e vetitë shëruese të ujit prezantuar Fereydon Batmanhhelidzh mjek, të cilët jetonin në shekullin e kaluar në Iran. Historia Jeta e këtij njeriu të jashtëzakonshëm është shumë interesante. Ai e bëri zbulimin e tij nga aksidenti, ndërsa në burg, kur sytë e tij riu rraskapitur nga dhimbje të tmerrshme stomaku dhe jo pilula nuk e ka ndihmuar atë. Mjeku filloi të japë atë për të pirë një gotë me ujë të pastër për kupën, dhe, për habinë e të tjerëve dhe pacientit, dhimbja filloi të largohem.

Pas këtij incidenti, mjeku shërohet me ujë shumë njerëz. Përkushtimin studimin e pronat medicinale e ujit të gjithë jetës së tij, ai në mënyrë aktive inkurajoi njerëzit që të heqin dorë nga droga gradualisht dhe shërojnë sëmundjet duke përdorur pronat medicinale e ujit të thjeshtë. Ai shkroi shumë vepra shkencore, më e famshme e cila është "Ju nuk jeni të sëmurë - ju etje" ". Trupi juaj është duke i kërkuar ujë" dhe

Dr Batmanhhelidzh sinqerisht kishin nevojë për zbulimet e tyre për njerëzit që të gjithë ishin të gëzuar dhe të shëndetshme, por nuk gjeti mbështetje nga zyrtarët të cilët nuk ishin të interesuar për një metodë të tillë të thjeshtë e trajtimit. Pas të gjitha, kjo do të thotë kolapsin e gjithë industrisë farmaceutike, ku shuma të mëdha parash të përfshirë.

Në veprat e tij, Dr. Batmanhhelidzh dëshmon se trajtimi i ujit është shumë i suksesshëm në sëmundje të tilla:

 • alergji,
 • astma,
 • migrena,
 • hipertensionit,
 • artrit,
 • Ulçera në stomak,
 • kolesterolit të keq në gjak,
 • diabeti,
 • sindromi i lodhjes kronike,
 • sëmundje onkologjike.

Të gjitha të patologjisë ndodhin në trup nga dehidrimi të rëndë. Përveç kësaj, mungesa e ujit duket ngritur hemoglobinës, gjaku trashet fuqishëm dhe ashpër rrit rrezikun e trombozës.

Për të kuptuar rolin e spastrimit të ujit në trup, ju mund të krahasojnë atë me pjatalarëse. Sepse, pa marrë parasysh se sa i përsosur dhe nuk është modernizuar pjatalarëse, kjo nuk është e gota të mjaftueshme të ujit për të larë një mal të pjatave të pista.

Dr Batmanhhelidzh: ujë dhe kripë trupi të shëndetshëm

Përveç kësaj, trupi duhet të marrë ujë të mjaftueshëm për trajtimin e tyre duhet të bëhet në mënyrë që uji vonuar atë dhe të kryejë funksionin e tij të pastrimit dhe nuk konkludohet menjëherë buds mbrapa. Kjo do të thotë për mbajtjen e ujit në trup është kripa e zakonshme.

Ju mund të përdorni guri, por kripë më të mirë të detit (nuk jodizuar, rëndë trashë), për shkak se ajo është një burim i mineraleve dhe përfshin pothuajse të gjithë tabelën periodike. Dr Batmanhhelidzh pas viteve të tij të hulumtimit ka ardhur në një mënyrë të tillë të thjeshtë për të përdorur ujë dhe kripë

 • Pas çdo pini një gotë ujë në një stomak bosh vënë disa Kristal kripë nën gjuhë.

Frika nuk pretendojnë se kripë të dyshuar - një vdekje të bardhë. Shkencëtarët kanë pranuar me kohë falsitetin e kësaj pikëpamjeje, dhe gjithnjë e më shumë filloi të shkruajë, pa dietë kripë, të cilat në përgjithësi quhet hipertension, në të vërtetë janë shumë të dëmshme. Kripa është një mineral i nevojshëm për njerëzit, dhe në çdo rast nuk mund të privojë trupin tuaj e tij. Në ditë duhet të konsumohen në lidhje me? lugë çaji kripë.

Recall, shembujt e përshkruara në literaturë si dre janë 2-3 ditë, duke mbuluar një distancë prej mbi 100 kilometra, që të bëj kripë në keneta kripë. Njerëzit e veriut madje mësuar për të zbutur dre egër duke përdorur kripë. Siç e dini, kafshët janë shumë të zgjuar dhe nuk do të hani atë që është e keqe për ta.

Pavarësisht nga fakti se mjekësia zyrtare kundër kripë, hit njeri në gjendje kritike në kujdesin intensiv, ai ishte vënë menjëherë në një pikoj dhe të fillojnë intensivisht pikoj kripur, e cila është përbërja e ujë i kripur.

Dhe djerse, lot, gjak me shije të kripur, i cili gjithashtu thekson rëndësinë e kripës për të trupit. Kjo është arsyeja pse, për pothuajse të gjitha sëmundjet, qoftë të ftohtë, dhimbje të përbashkët të fytit ose diarre, mjekët janë të këshilluar për të pirë më shumë, sepse Flushes ujë toksinave nga trupi dhe përshpejton procesin e shërimit.

Nga e gjithë kjo në lidhje me ujë dhe kripë, përfundim në lidhje me rreziqet e pijeve të buta, kafe dhe çaj, të cilat janë diuretike lëngjeve dhe të na privojnë lagështisë jetik.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Çfarë është një hemoglobinë normale.

Sa nevojë për të pirë ujë dhe kripë

Pra, mbani mend tri rregullat kryesore, në vijim të cilat ju gradualisht të rikthyer shëndetin e tyre dhe refuzojnë tableta:

 • pini një ditë për të paktën 30 ml ujë për kilogram të peshës trupore;
 • pas çdo gotë me ujë të vënë nën gjuhën tënde disa kristale të kripë deti;
 • abstenojnë nga konsumojnë pije caffeinated diuretics.

Ajo do të marrë disa kohë, trupin fund - atëherë merrni atë lagështi e nevojshme, të rivendosur ujë thyer - ekuilibër kripë dhe ju do të jetë mirënjohës për të.

Ne rekomandojmë një video të tregimeve të pabesueshme të shërimit njerëzve nëpër ujë dhe kripë