E gjakut të ulët mjete trajtim presion popullore


Trajtim të ulët presion në shtëpi

Presionin e reduktuar të gjakut (BP) mund të ndikojnë tek njerëzit në moshë të re, të mesëm dhe të vjetër.

Për trajtimin e presionit të ulët pranë drogës farmaci dhe dietë, kanë qenë mjete të përdorura me sukses popullore që përbëhen nga përbërësit natyral dhe nuk kërkojnë shpenzime të mëdha të holla.

Presionit të ulët të gjakut shkaqet, llojet, simptomat ^


Presioni i gjakut është një tregues i kardio - vaskulare sistemit, i cili përshkruan presionin e gjakut në murin arterial.

Për të matur presionin e gjakut, ka dy tregues:

 • Sipërme, ose sistolik norma - presioni në arteriet në atë kohë dhe për të zvogëluar nxjerrje systolic të gjakut;
 • Të ulët, ose indeksin diastolic - presioni gjatë relaksimit të muskujve të zemrës.

Presion normal të gjakut e natyrshme në një person i shëndoshë:

 • lart, ose sistoliticheskoe AD - 120 mm. Hg,
 • diastoliticheskoe ulët ose AT - 80 mm. Hg

Uljen e presionit të gjakut është quajtur hipotension dhe është një sëmundje në të cilën treguesit më të mirë të presionit bie nga më shumë se 20%, përkatësisht sistolik më pak se 90 mm. Hg, diastolic poshtë 60 mm. Hg

Simptomet e presionit të ulët të gjakut:

 • Meteosensitivity;
 • Dobësi, të qenët i përgjumur;
 • Hutim, ulur performancës, nervozizëm, përgjumje, dëmtimin e kujtesës;
 • Rritja e djersitje;
 • Vjellje, zbehje;
 • Dhimbje koke.

Arsyet për të presionit të ulët të lartë:

 • Shtatzënia;
 • Ushtrim të tepruar
 • Zemra e Sëmundjeve;
 • Obeziteti, diabeti.

Arsyet për presionin e ulët të ulët:

 • Rritur kapaciteti i gjëndrës tiroide;
 • Kardiak apo dështimi i veshkave;
 • Reaksion alergjik;
 • Shock, stresi;
 • Anemia, lodhje dhe dehidratim.

Trajtimi presioni reduktohet pa drogë është e mundur, subjekt për të korrigjuar të ushqyerit të ekuilibruar dhe të fortifikuar, terapi fizike, aktivitet optimale fizike, hiking përditshme, acupressure dhe reflexology.

Së bashku me trajtimet e përbashkëta trajtimin e presionit të ulët të gjakut në shtëpi, i cili përbëhet prej bimëve, bimët, rrënjët, manaferrat dhe perime fizik ose lëngje frutash, produktet e bletëve dhe shumë mjete të tjera që të përkryer rrisin presionin e gjakut dhe stabilizimin e saj të rekomanduara.

Reduktuara trajtimit presion mjete popullore ^

Trajtimi reduktuar presion mjetet juridike popullore: recipes

Presionit të ulët të gjakut të ulët, trajtim

 • Xhenxhefil pluhur me ½ lugë të shpërndajë në një gotë me çaj të ëmbël të fortë të zi pas ngrënies dhe për të marrë një herë në ditë për një javë.
 • Merrni gotë të përditshme me lëng të freskët shegë holluar me ujë të pastër të ngrohtë në një raport prej 1: 1.

Gjakut të ulët lart presion Trajtimi

 • Lugë Helichrysum vendosen në një gotë, i hedh ujë të vluar dhe të përfundojë për 30 minuta.
 • Infuzion gati bimor duhet të filtrohen para ngrënies dhe për të marrë një orë e gjysmë për 100 ml.

Tensioni i gjakut të ulët të ulët lart të ulët: Trajtimi

 • Merrni në lugë infusions tërfili e murriz dhe të shpërndajë në një gotë me ujë të pijshëm të pastër. Rezultuar Zgjidhja duhet të merret tri herë në ditë 200 ml. përpara se të hahet.
 • Kohëzgjatja e trajtimit është 25 ditë, e ndjekur nga një pushim javor dhe të përsëritur kursin përsëri.

Presioni i gjakut më i ulët lart ulët normale, trajtimi

 • Tërësisht të pastër të njëjtën pjesë të rrënjëve të freskëta e luleradhiqe dhe rodhe, prerë pastaj në feta, të thatë, rosto dhe bluaj në një mulli kafeje.
 • Për të përgatitur pije shëndetësor duhet tsp kjo përzierje insistojnë në një gotë me ujë të valë një orë, pastaj të marrë gjatë ditës.

Trajtimi i hips presionit të ulët

 • Get tbsp hips, lugë zheltushnyka dhe lugë Murriz, ata vënë në 1.5 litra ujë të vluar, leckë të ngrohtë, të lënë gjatë natës, pastaj tendosje.
 • Lejoni të krijoj një gotë në mes të ngrënies dy herë në ditë.

Trajtimi reduktuar presionin e limon

 • E pra larë Lemons unpeeled 8 bluaj në një mulli mishit të interpretuar ato në një kavanoz, shtoni një litër ujë të zier të ftohtë dhe 300 gram. mjaltë, atëherë vendin e përzierje në dy ditë në frigorifer.
 • Marrë përzierje të jenë ha tre herë në ditë dy lugë

Trajtimi i xhensen presionit të ulët

 • 100 gr. Rrënjët xhensen janë të grimcuar mirë, derdh 500 ml vodka dhe natyrore të insistojnë në një vend të errët për 20 ditë.
 • Përfunduar tretësirë, të marrë 20 pika tri herë në ditë para ushqimit.

Trajtimi i Kastrati presionit të ulët

 • 400 gr. kile freskët boronicë me 100 gram. sheqer, shtoni 300 ml vodka natyrore fort dhe vendin përzierje në një vend të ftohtë të errët për tre javë.
 • Përgatitur Infuzion duhet të merret para ngrënies tre herë çdo ditë për 10 ml.

Trajtimi i përkulet presionit të ulët

 • Vendi në një tigan me dy larë qepë unpeeled, shtoni një litër ujë dhe 100 gram. sheqer, pastaj vendosni enë mbi zjarr dhe le vlim për 15 minuta.
 • Supë të gatshme qepë duhet të ndahet në dy pjesë dhe për të marrë ato për dy ditë.

Trajtimi për presionin e gjakut të ulët kumak

 • Një çift i lugë lule Calendula thata kombinuar me 100 ml alkool të pastër, pastaj të vënë në enë për dy ditë në frigorifer.
 • Pas dy ditëve të infuzionit duhet të thahet dhe të shtoni në atë lëng i një limoni dhe për të marrë 20 pika dozë të përditshme të vetme.

Trajtimi për presionin e ulët të gjakut lëngjeve natyrale

 • Përgatitni lëngje të freskëta në sasi të tilla: majdanoz lëng - 50 ml; Lëng Spinaq - 70 ml; Lëng karrote - 150 ml; Lëng panxhar - 10 ml; Lëng selino - 100 ml.
 • Të gjitha komponentët duhet të lidhë, pastaj të marrë 100 ml tri herë në ditë para ushqimit për një muaj.

Trajtimi i presionit të ulët me herbs

 • Përgatitja e pjesëve të barabarta të kone hop, rrënjë sanëz dhe barëra Leonurus, pastaj një numër të shekujve. Mbledhja lugë pour 200 ml ujë të valë për 40 minuta, pastaj të filtruar.
 • Rezultuar infuzion bimor duhet të jetë i holluar me ujë 1: 1, pastaj të marrë dy herë çdo ditë për një gjysmë gotë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin e lartë të gjakut mjete trajtimin presion popullore.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të normalizuar presionin e ulët të gjakut ^

Ushqimi nën presion të reduktuar përbëhet nga produkte të dizajnuara për të rritur presionin dhe shërimin e trupit. Në trajtimin e hipotension në dietë shëndetësor kryesisht përfshin produktet e mëposhtme shërbejnë:

 • Mishit, qumështit dhe produkteve të peshkut në rritje yndyrë;
 • Bagels, bukë e bardhë;
 • Bulmet hikërror, oriz, bollgur, mel dhe qull misri;
 • Arra;
 • Pije tonik - kakao, kafe e dobët;
 • Enët gatuar me herbs ose erëza;
 • Perimet e papërpunuara, zarzavate, fruta ëmbël dhe i lagësht;
 • Lëngje natyrale të freskëta;
 • Berries;
 • Mish, peshk supave përmbajtja mesme yndyrë.

Në mënyrë për të parandaluar presionin e ulët të gjakut duhet të jetë e mundur për të vëzhguar këto këshilla:

 • Monitoruar Daily niveli i presionit matjen atë duke përdorur një aparat matës tensioni;
 • Flini një ditë të paktën 8 orë;
 • Pini të paktën 1,5 litra ujë të pastër filtruar apo ende minerale;
 • Në vjeshtë dhe dimër të përpiqen për të mbajtur limon përdorimit trupi, hirit mal, buckthorn dhe të egra u rrit;
 • Më të qëndrojnë në ajër të hapur;
 • Shmangni stresin;
 • Regjistrohu për nivelin e peshën e tyre;
 • Kryerja e ushtrimeve të përditshme në mëngjes;
 • Rigoroze të kontrollit të cilësisë dhe përbërjen e dietën e përditshme.