Të lartë të gjakut mjete trajtim presion popullore


Trajtimi i presionit të lartë: receta shtëpi

Rritja ose tensioni i lartë i gjakut (BP) ka të ngjarë jo vetëm për njerëzit e moshës së mesme apo të moshuar të mjaftueshme, por edhe të rinj.

Kjo gjendje patologjike ndikon shëndetësor në të ardhmen mund të çojë në pasoja serioze.

Përveç trajtimit mjekësor, është e këshillueshme që të përdorë viteve të mjeteve të provuar dhe të njohura popullore që janë në gjendje për të reduktuar dhe të normalizojë presionin e gjakut dhe të lehtësojë simptomat e dhimbshme.

Presionin e lartë të gjakut njeriu: llojet, simptomat ^


Tensioni i gjakut - një tregues kyç që karakterizon gjendjen e sistemit të qarkullimit të gjakut.

Të bëjnë dallimin midis dy llojeve të presionit të gjakut:

 • Sistolik ose presioni e sipërme të gjakut - tregues i presionit mbi enët e gjakut në kohën e compression dhe nxjerrje në gjak arterie të zemrës;
 • Diastolik ose më të ulët (puls) presion - presioni në kohën e caktimit të relaksimit dhe muskujve pushim të zemrës.

Vlera optimale e presionit të gjakut në një person i shëndoshë është konsideruar systolic - 110/120 mm. Hg. Art, diastolic -. 70/80 mm. Hg. c., por këto shifra mund të rritet në varësi të moshës. Diferenca e lejuar në mes të presionit të ulët dhe e sipërme është 30 deri në 40 mm. Hg. Art.

Presionin e lartë të gjakut (hipertension, hipertension) - kardio - vaskulare e sistemit, e karakterizuar punën e qëndrueshme tejkalon presionin optimale, në mënyrë të veçantë nga 110/70 për 140/90.

Simptomet e presionit të lartë të gjakut përfshijnë:

 • Tringëllimë në veshët, dhimbje koke të rënda;
 • Gulçim, nauze dhe vjellje mundshme dhe zalisur;
 • Skuqje e lëkurës;
 • Dhimbje në kafaz i kraharorit.

Faktorët që ndikojnë në presionin e lartë të gjakut, ndryshojnë në varësi të rritjes së presionit të sipërme apo të poshtme.

Arsyet për presion të lartë të lartë:

 • Enët Rritja e gjakut,
 • Vaskular ose sëmundje të zemrës.

Arsyet për presion më të ulët:

 • Trashje;
 • Marrja e tepruar e kripës;
 • Pirja, pirja e duhanit;
 • Stresi i shpeshtë;
 • Sëmundje renale ose endokrine;
 • Ritmi i ulur jeta;
 • Mosha të avancuara, trashëgim;
 • Shtatzënia.

Trajtimin e presionit të lartë të gjakut që synon reduktimin e tij dhe eliminimit të provokuar një rritje të pranueshëm.

Presioni trajtim pa drogë është e mundur vetëm në fazat e hershme të sëmundjes, kur nuk është i qëndrueshëm, dhe periodike rritje të lehtë në presionin e gjakut. Kjo terapi përfshin dietë e duhur, duke marrë vitamina, të ulur tensionin nervor dhe refuzimin e zakone të këqija.

Megjithatë, stabilizimi i hipertensionit mjeteve të dëshirueshme për të plotësuar tradicionale terapi dietë mjekësi dhe ilaçe.

Trajtimi i lartë presioni i mjeteve juridike popullore ^

Trajtimi i presionit të lartë: mjetet juridike popullore

Presionin e ulët të lartë të gjakut, trajtimi

 • Në një gotë me ujë të valë që të krijoj dy lugë tërfili thatë marrë livadh dhe pastaj para gjumit në vlerë prej 100 ml.
 • Dy lugë Leonurus thatë krijoj një filxhan me ujë të valë një orë, tendosje dhe pini tri lugë në mëngjes dhe para gjumit.

Të lartë të gjakut lart presion Trajtimi

 • Portokalli dhe limoni hekura me lëkurë, dhe pastaj lidheni me 3 tbsp Sheqeri dhe për të marrë një lugë tri herë në ditë për tre javë.
 • Currants zi (manaferrat) -. 20 oz, Vendi në ujë të vluar (300 ml), vlim për 10 minuta, cool, filtër dhe për të marrë ushqim për 100 ml.

Tensioni i gjakut të ulët të lartë sipërm të ulët: Trajtimi

 • Përgatitja tarifë - 4 e hips me murriz, Rowan tri pjesë, dy pjesë kopër.
 • 3 tbsp Mbledhja e vënë në një termos, derdh një litër ujë të vluar për dy orë, pastaj të marrë një gotë tri herë në ditë.

Tensioni i gjakut të ulët lart lartë normale, trajtimi

 • Në 30 ml ujë të ngrohtë, shtoni tre pika lëng aloe dhe merren me stomak bosh në mëngjes. Kohëzgjatja e trajtimit - dy muaj.
 • Mix përbërësit e mëposhtme - lugë gjelle mjaltë, një gotë me karrota dhe lëng panxhar, lëng i një limoni dhe një gotë me lëng rrikë. Mjekim i përgatitur duhet të merret dy herë në ditë para ushqimit për gjysmën e një gotë.

Trajtimi i mjaltit të Lartë Presioni

 • Tsp të freskëta mjaltë lidheni lugë lëng panxhar dhe për të marrë përzierje në ushqim në mëngjes dhe në mbrëmje.
 • Në 100 ml mjaltë dhe limon njëpasnjëshëm shtoni 5 karafil grimcuar hudhër, pastaj përzierje insistojnë javë në një vend të errët të ngrohtë dhe të marrin tri herë lugë çaj të përditshme.

Trajtimi i jodit presion të lartë

 • Me ¼ filxhan të ftohtë ujë të zier shtoni 10 gram. niseshte dhe patate lugë 5% jod.
 • Përzierje është tërësisht e përzier, shtoni një tjetër gotë ujë dhe për të marrë ilaçe dy lugë dy herë në ditë para ushqimit.
 • Shitore në frigorifer.

Trajtimi i përkulet presionit të lartë

 • Lëng qepë të përziera me mjaltë (1: 1) dhe pastaj të marrë tri lugë para ngrënies për çdo ditë.
 • Një gotë e gjysmë ujë të vluar heq qepë pastruar, të lënë gjatë natës, pastaj të marrë për të marrë në mëngjes qepë ekstrakt.

Trajtimi i liri presion të lartë

 • Dy lugë lirit për të vënë në një termos, pour dy gota me ujë të valë, llokoçis dhe të lënë gjatë natës.
 • Të nesërmen, duke rezultuar ndarja infuzion në dy dhe për të marrë një në mëngjes, i dyti - para gjumit.

Trajtimi i hudhër presion të lartë

 • Në 200 ml ujë të ngrohtë vënë 20 gr. grimcuar hudhër dhe të lënë për një orë. Merrni ekstrakt hudhër tri herë në ditë duhet të tsp
 • Çdo ditë, para ngrënies marrë një karafil të hudhër.

Trajtimi i Kastrati presionit të lartë

 • Deri në gjysmën e një gotë me lëng boronicë për të shtuar numrin e njëjtë të mjaltë lule, llokoçis dhe të marrë tre herë në ditë një përzierje e dy teaspoons.
 • Boronicë (dy) bluaj me sheqer (një pjesë), dhe pastaj të përdorin përzjerjen tri herë pas ngrënies për tbsp

Trajtimi i Lartë Presioni këmba Bath

 • Në gjysmën e një kovë për të derdh ujë të nxehtë për 37 gradë, pastaj shtoni atë 1 tbsp mustardë dhe llokoçis.
 • Vendi në ujë në mes të këmbë të ulët dhe këmbët për t'i mbajtur ata në ujë për rreth 20 minuta.

Trajtimi i bimëve presionit të lartë

 • Mblidhni komponentët e mëposhtëm: pesë pjesë u rrit, tre nga horsetail, kopër, dy nga raspberries, borzilok, nënës dhe njerkës, dhe delli gëlqere, gjethet e thupër.
 • Dy lugë tarifat mjekësore të marra duhet të derdh 500 ml ujë të vluar, të mbajë banjë me ujë për gjysmë ore, pastaj tendosje.
 • Merrni supë shëndetshëm salcë tri herë në ditë para ushqimit për 150 ml.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Trajtimi i flashes nxehtë në mjetet juridike popullore menopauzë.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të ulur dhe të normalizuar presionin e gjakut ^

Ushqimi për hipertensionit është një nga komponentët më të rëndësishëm që sigurojnë trajtim të suksesshëm të presionit të lartë të gjakut. Ushqimi i duhur i projektuar veçanërisht për restaurimin e metabolizmit të shqetësuar, stimulimin e drogës dhe të mbrojtur trupin nga efektet e mundshme anësore.

Në mënyrë që të normalizuar presionin e gjakut me trupin minimale clogging drogës farmaci mjekësore duhet të respektojnë në mënyrë rigoroze rregullat e mëposhtme diete:

 • Shkruani një dietë të perimeve të freskëta, herbs, fruta të papërpunuara, qumështi dhe produktet e qumështit, drithëra;
 • Ulja në minimum përdorimin e kripës (3 oz.);
 • Kufizojnë konsumin e tymosur, marinades, turshi, aromatizues me erëza;
 • Eliminuar plotësisht skuqur, yndyror Foods, kafeina dhe alkooli;
 • Përdorni TEAS qetësues bimor, pije qumështi, pije frutash Berry, pije frutash ose TEAS, lëngje frutash dhe perimesh, Çaji jeshil është i dobët;
 • Çdo ditë, hani një karafil të hudhër pak;
 • Gatim enët vetëm të ziera, steamed ose të pjekur pa kore;
 • Përdorni varieteteve të ulët-yndyrë e peshkut dhe mish.

Kufizime diete duhet të jetë e kombinuar me rregullat e ngrënies - hani racione të vogla të vogla dhe nuk ha tepër dhe të bëjë vakt e fundit jo më vonë se dy orë para gjumit.

Në masat parandaluese për të shmangur tensionin e lartë të përfshijnë:

 • Të mbajë një peshë të shëndetshme dhe optimale;
 • Ulja futje kripë;
 • Shmangni tendosje nervor dhe stresi;
 • Të heqë dorë nga alkooli, pirja e duhanit;
 • Vëzhgoni trupin për aktivitet optimale fizike.