Trajtimi takikardi shtëpi


Trajtimi i takikardi në shtëpi: receta popullore

Quajtur kusht takikardi, ku edhe në pjesën tjetër të plotë quickens rrahje zemre dhe shëndetin e keq të përgjithshëm.

Kjo patologji është një nga simptomat e shoqërojnë janë në dështimeve në nervor, endokrine, kardio - sistemet vaskulare ose respiratore.

Kur diagnostikimin takikardia inkurajuar që të përfshijë një ilaç të plotë masat terapeutike popullore që lejojnë shumë më të shpejtë për të mposhtur sëmundjen.

Çfarë takikardi: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Takikardi - një rritje në për minutë normë të zemrës prej 90 rreh të larta.

Arsyet kryesore për këtë gjendje të pranuara përfshijnë:

 • Hipertensionit;
 • Sëmundjet endokrine, kardio - vaskulare sistemit nervor ose autonome;
 • Rritja e aktivitetit fizik;
 • Ngarkesa negative emocionale;
 • Trashje;
 • Shpërdorimi i produkteve të dëmshme (kafeinë, alkool).

Simptomat e zemrës takikardi - palpitations shpeshta, dobësi, djersitje, vjellje, marramendje, humbje e mundshme e vetëdijes.

Diagnoza e takikardi ndodh me procedurat e mëposhtme:

 • Hulumtimi dhe rishikimi i pacientit;
 • Rezultatet e testeve laboratorike;
 • EKG, studim electrophysiological.

Takikardi të klasifikojë llojet e mëposhtme - sinus, neurogjenik, endokrine, fiziologjike, patologjike, atrial, ventricular, supraventikulare, paroksizmal, supraventikulare dhe nyjore.

Folk trajtim takikardi synon reduktimin e frekuencën e kontraktimet e muskujve të zemrës, normalizimin e presionit të gjakut dhe zemrës. Për këtë jo vetëm të bërë përdorimin e produkteve të ndryshme bimore, medicinale herbs bimor ose disa, por terapi stërvitje, masazh dhe terapi dietë.

Trajtimi i takikardi në shtëpi është bërë nga përdorimi i concoctions të ndryshme bimore, alkool tinctures natyrore, balms bimor dhe vitamina - përzierje minerale.

Trajtimi i takikardi tek fëmijët

Shumica e fëmijëve poverhayutsya dy palpitations lloje - ventricular, supraventikulare dhe sinus. Simptomet e takikardi identike për të dy fëmijët dhe të rriturit - djersitje, dobësi, palpitations dhe kështu me radhë.

Trajtim të drogës varet kryesisht nga mosha e fëmijës, ashpërsia dhe llojin e sëmundjes. Për terapi në shtëpi të rëndësishme për të respektuar regjim të duhur të përditshme dhe të jetesës, kufizimet e tepërta fizike dhe stresi negativ emocional.

Trajtimi i takikardi në shtatzëni

Që nga barra e shtatzënisë në organet e brendshme është dyfishuar, ajo në mënyrë të pashmangshme mund të shkaktojë takikardia. Parimi i trajtimit në këtë rast është që të caktojë një ushqim të veçantë dhe paqe të plotë fizik dhe psikologjik.

Si rezultat i faktit se gratë shtatzëna janë rreptësisht të ndaluara mirëpritur shumë nga droga, në këtë rast, pas konsultimit me mjekun, ju mund të përdorë takikardi trajtimit kombëtar.

Trajtimi i takikardi në shtëpi: Mjetet juridike popullore, receta ^

Trajtimi Folk takikardi: receta shtëpi

Trajtimi i sinus takikardi

 • Balsam medicinale në thata grirë (2 lugë), derdh ujë të valë (300 ml), të mbuluar dhe të lënë për dy orë.
 • Infusion gati në formë të nxehtësisë për të marrë para ngrënies tre herë nga 100 ml.

Trajtimi i takikardi paroksizmal

 • 10 bajame arra, 80 gr. kajsi të thata, 2 pres limon, të kombinuar me 100 ml mjaltë, pastaj shtoni 8 pika tinctures alkoolit e murriz Valerian.
 • Ruhet dhënave ilaçe në frigorifer dhe të përdorura me stomak bosh dy herë një lugë gjelle.

Trajtimi i takikardi atrial

 • Përgatitja përbërësit - koleksion bimor (10 oz Hithër, kamomil, 20 gram Lipa, ca balsam, oe limon..), Tre gota me ujë të valë.
 • Tre lugë mbledhjen zhvillohet në ujë të vluar për pesë minuta, pastaj thahet dhe ndash në tri pjesë.
 • Çdo pjesë duhet të merret para ngrënies në mëngjes, mesditë, mbrëmje.

Trajtimi i ventricular takikardi

 • Një grusht i vogël me lule të thata dhe manaferrat murriz për të mbushur një termos, derdh një litër ujë të vluar, të lënë për tre orë.
 • Infuzion i murriz marrë ½ filxhan tri herë në një vakt.

Trajtimi takikardi nyjore

 • Përgatitja përbërësit - koleksion bimor (me lugë kamomil, nenexhik dhe grimcuar rrënjë sanëz), 200 ml ujë të valë.
 • Mblidhni të lidheni me ujë të vluar, të lënë për dy orë, pastaj ndahet në dy pjesë dhe do të marrë dy herë gjatë ditës.

Trajtimi i takikardi supraventikulare

 • Get tbsp Mbledhja (balsam limon, livando -.. 100 gr, nenexhik, motherwort 50 oz), derdh një litër ujë, vlim, le të ftohtë.
 • Qetësues zierje bimor gjatë ditës për të marrë tri gota.

Trajtimi i takikardi supraventikulare

 • Në 200 ml vodka pastër vënë 150 gram. Rrënjët thata konfuze, të lënë për dy javë.
 • Rezulton tretësirë ​​bimor duhet të merret para ngrënies për çaj lugë tri herë.

Trajtimi i takikardi në presion të lartë

 • Krijoj një filxhan të valë lugë çaji me ujë hips Rose,, Leonurus, çaji jeshil murriz.
 • Ky infuzion është përdorur si çaj shpërthyer.

Trajtimi i takikardi në presion të ulët

 • Me lëng të një lëng limoni shtoni gjysmë gotë me chokeberry me të njëjtën sasi e lëng boronicë dhe karrota.
 • Në rezulton zgjidhje lëng është për të shtuar një gotë vodka dhe trazim.
 • Merrni ilaçe natyrore duhet të jetë 10 ml në orë para ngrënies tre herë në ditë.

Trajtimi i mjaltit takikardi

 • Në 100 ml mjaltë të vënë dy lugë pergi, përzierje dhe të marrë lugë çaji tri herë në ditë.
 • 100 ml lëng panxhar të kombinuar me 50 ml mjaltë, ndarë në dy pjesë dhe do të marrë gjatë gjithë ditës.

Trajtimi i bimëve takikardi

 • Përgatitja e forcon mëposhtme dhe fitosmes qetësues (pjesë të barabarta të kamomil, Calendula, Motherwort dhe Adonis).
 • Në 200 ml valë tbsp vësh ujë përzierje të gatshme, hiqni nga të nxehtit dhe të lënë për disa orë.
 • Merrni një gotë me lëng mishi për darkë në gllënjka të vogla.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Arrhythmia Trajtimi mjete popullit.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur takikardia ^

Ushqimi për takikardi luan një rol kryesor në terapi komplekse për forcimin e muskujve të zemrës, frekuencën e normës së saj të rimëkëmbjes dhe përmirësimit të efikasitetit të saj.

Rregullat themelore dietë ushqimore janë:

 • Rregullt katër-ngrënie vakte të vogla në ditë;
 • Kjo është e papranueshme për overeating dhe të hahet gjatë natës;
 • Ushqimi duhet të fortifikuara deri në maksimum dhe të dobishme.

Ushqim diete në takikardi përbëhet nga ushqime të mëposhtme:

 • Perime të freskëta, fruta dhe manaferrat,
 • Ushqim deti, peshk, alga deti;
 • Arra;
 • Fruta të thata (fruta zier mund të jetë i gatuar ose të shtohen në drithëra);
 • Këngët supave, drithërat e dëshirueshme;
 • Lloj i dytë i bukës;
 • Qumësht, produktet e qumështit;
 • Mishit dietik.

Parandalimin kompetent i kësaj sëmundjeje është në veprimet e mëposhtme:

 • Të ushqyerit të shëndetshëm;
 • Mbajtja e peshës brenda kufijve të arsyeshëm;
 • Limit nikotina, caffeine, alkoolit;
 • Shpërndarjen e duhur të punës, pushim, gjumë;
 • Konsumi i rregullt i micronutrients vitamina;
 • Normalizimi i tensionit të gjakut;
 • Kontrolli i kolesterolit;
 • Shmangia mbingarkesë nervore.