Facial Rosacea mjete popullore


Faqja rosacea: receta shtëpi

Rosacea është një lloj sëmundje e lëkurës që krijojnë bukuri të qartë dhe defekt estetike.

Kjo gjendje patologjike lëkurës trajtohen mundësisht herët, duke përdorur këtë ilaç dermatolog projektuar dhe mjete popullore për rikthimin pastërtinë dhe bukurinë e lëkurës.

Çfarë është Rosacea: Simptomet, shkaqet, fazë sëmundje ^


Rosacea (rosacea puçrra) - është një sëmundje të përsëritura të lëkurës, e cila karakterizohet nga skuqje mbulon dhe praninë e lezioneve caktuara. Fytyrës Rosacea mund të ndikojë në gjithë zonën e lëkurës ose pjesë të - zonën e ballin, faqet, hundë, dhe në raste të rënda - qafën dhe dekoltin.

Simptomet e rosacea:

 • Skuqje e vazhdueshme e fytyrës;
 • Vula dëmtuara të lëkurës;
 • Shfaqja e rrjetë vaskulare të kuqe;
 • Arsimi dhe pustular skuqje i kuq;
 • Ndjenja e kruajtje, djegie dhe forcimin e lëkurës.

Shkaqet e rosacea janë:

 • Çrregullime endokrine;
 • Ushqim të pahijshme - pikante, ushqimet yndyrore dhe alkoolit;
 • Stresi i vazhdueshëm;
 • Rrezatimi diellor;
 • Mbinxehje (motit të nxehtë) ose hipotermi (ftohtë);
 • Shkelja e zorrëve.

Për rosacea karakterizohet nga disa faza të zhvillimit. Fazat e rosacea:

 1. Eritematoze (erythematosa rosacea) - skuqje e lëkurës, zgjerimi i capillaries;
 2. Papuleznaya (papulosa rosacea) - dukuri e vetme, atëherë nodules shumta të kuqe, rozë dhe pimples pustules;
 3. Pustuleznaya (pustulosa rosacea) - Zhvillimi i hypertrophy e gjëndra dhjamor, skuqje të vazhdueshme;
 4. Infiltrative - produktive (rhinophyma) - lobed formimin dhe faqet kodrinore, vula pamjen e lëkurës rinofimy.

Efektet e padëshiruara të rosacea është për të ndryshuar formën e hundës (rinofima), eritemë, dëmtimit të rëndë të syve dhe komplikime të tjera.

Rosacea Trajtimi në shtëpi përbëhet nga maska, ointments, poultices, kremra dhe concoctions bimor për larjen e lëkurës, anti-inflamator, dezinfektues dhe efekt qetësues. Folk rosacea përfshin mjetet e mëposhtme të njohura dhe efikase:

 • Bimeve medicinale, rrënjët dhe bimët - aloe, Calendula, tansy, kamomil, lisi leh, nenexhik dhe të tjerët;
 • Produktet e bletës;
 • Berries, prej trangujve, bollgur, lakër, kos.

Rosacea Trajtimi mjete popullore në shtëpi ^

Rosacea Trajtimi në shtëpi: mjetet juridike popullore

Trajtimi i rosacea në fytyrë

 • Pjesë e Rosehip derdh dhjetë pjesët e ujë, vlim për një minutë, dhe të lënë për një orë.
 • Në tretësirë ​​që rezulton duhet të ngrohtë garzë lagësht dhe të aplikoni në fytyrë për 20 minuta.

Trajtim rosacea eritematoze

 • Mix me lugë herbs të thata - rodhe, tansy, kamomil, nenexhik, pastaj derdh 500 ml ujë të vluar për tre orë.
 • Me tretësirë ​​përfunduar bëjë locion dvanadtsyatyhvylynni në vendet e prekura gjatë muajit.

Trajtimi i rosacea papular

 • Thekon tërshërë pres, pour qumësht të nxehtë e tyre dhe të presin për ta për të bymehet. Pas masë ka ftohur pak, ajo duhet të vihet në garzë dhe të vënë në fytyrë për gjysmë ore.
 • Bollgur maskë kamomil larë ose supë gëlqere.

Trajtimi i pustular rosacea

 • Pulp bërë nga një kastravec të përzier me 1 tbsp aloe, vënë maskë në një garzë dhe të aplikojnë për ballë për 40 minuta.
 • Kjo procedurë kryhet mundësisht jashtë çdo ditë në kohën e gjumit për një muaj.

Trajtimi infiltrative - rosacea produktive

 • Çdo ditë për 20 minuta për të vënë në lëkurë i përflakur pulpë përftuar nga gjethet e aloe.
 • Alkooli tretësirë ​​e Calendula holluar me ujë në normën e 1: 2 zgjidhje dhe të fshijë personi të dhënave çdo mëngjes.

Trajtimi i Kastrati Rosacea

 • Manaferrat të freskëta boronicë shtrydh lëng dhe holluar me ujë të ngrohtë 1: 1. garzë, palosur në gjysmë, është e nevojshme që të njomet zgjidhje rezulton dhe zbatohen në zonën e prekur për 30 minuta.
 • Pas procedurës fytyrë mundësisht pastrohen me supë bimor, pastaj pluhur.

Trajtimi i Rosacea acaroj

 • Mix gjethe të freskëta acaroj me horsetail, drejtuar atyre përmes një mulli mishit dhe shtoni ujë (dy lugë për 0.5 litra).
 • Përzierje është vënë në zjarr, vlim 3 minuta, pastaj thahet. Përdorni supë të ushqimit duhet të jetë 100 ml tri herë në ditë.

Trajtimi i Rosacea kamomil

 • 100 gr. Kamomil pour 2 litra ujë të vluar, të lënë për dy orë, pastaj tendosje. Rezultuar infuzion derdh në molds dhe ngrirja.
 • Cubes Daisy duhet të fshij fytyrën çdo mëngjes për një minutë.

Trajtimi i Rosacea Aloe

 • Me aloe lëng fletë të shtrydh, holluar atë të njëjtën sasi të ujit të ngrohtë, pastaj lagur atë në napë dhe të aplikoni në fytyrë për 20 minuta.
 • Numri i rekomanduar i procedurave - 20.

Trajtimi i Propolisi Rosacea

 • Njomet një disk pambuku 5% tretësirë ​​Propolisi dhe fshij fytyrën tuaj para se të shkojnë në shtrat. Kjo procedurë është e dëshirueshme për të kryer çdo ditë për një muaj.
 • Që nga fillimi i muajit të dytë duhet të përdorin 10% propolisnuyu infuzion.

Trajtimi i bimëve rosacea

 • Lidhu 50 oz. myshk urtë, atëherë vendin e tyre në një tas, derdh 500 ml ujë të vluar, të mbajtur në ngrohjes për 5 minuta, pastaj të lënë për një orë.
 • Rezulton supë duhet të jetë disa herë në ditë fshij lëkurën e prekur.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin në njerëzit Acne Treatment mjeteve juridike popullore.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të parandaluar rosacea sëmundje ^

Së bashku me metodat e jashtme rosacea këshillueshme që të përmbahet për terapi ushqyese për të ndihmuar të përballen me sëmundjen brenda. Ushqimi për rosacea është një prej programeve shëndetësore, të përfshira në terapi Kompleksi përbëhet nga suite mëposhtme e produkteve:

 • Zier ose me avull mish ligët, peshk;
 • Perime të freskëta;
 • Frutat (përveç agrume);
 • Qumësht dhe prodhime qumështi thartë;
 • Drithëra dhe fasule.

Yndyrshëm, pikante, e ëmbël, enët tymosur për trajtimin e rosacea me dietë të përjashtohet plotësisht.

Për të parandaluar rosacea në fytyrë, ju duhet të vëzhgojnë me kujdes rekomandimet e mëposhtme parandaluese:

 • Jo mbiftohem dhe të ftohtë;
 • Mos përdorni kozmetike pastruar mjetet e rëndomtë;
 • Aplikoni sunscreen;
 • Unsubscribe nga pirja e alkoolit ushqime, erëza dhe yndyrore;
 • Merrni vitamina.