Mjetet juridike otitis trajtim veshi popullore në shtëpi


Trajtimi Folk e otitis media: receta shtëpi

Otitis është shumë e zakonshme Ent - sëmundje. Sipas statistikave, rreth 80% e fëmijëve nën tre vjet pasi kishte për t'u marrë me këtë sëmundje, ndërsa të rriturit ballafaqohen me të vetëm në 24-63% të rasteve.

Në çdo rast, është e rëndësishme për të diagnostikuar sëmundjen, për të marrë trajtimin e duhur dhe efektiv.

Çfarë është veshit otitis: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Otitis është një inflamacion në veshit të mesëm që shkakton dhimbje të forta. Trajtimi i inflamacionit në shtëpi është e mundur vetëm në rast të konsultimit paraprak me një specialist.

Llojet e otitis media:

 • Në varësi të kohëzgjatjes së sëmundjes; akute dhe kronike;
 • në varësi të origjinës; infektive dhe joinfektive;
 • në varësi të llojit të exudative inflamacion, fytit dhe purulent;
 • në varësi të vendndodhjes së inflamacionit: të jashtëm, të mesëm dhe të brendshme.

Shkaqet e otitis media janë:

 • higjiena përbuzja veshit, duke rezultuar në një vesh merr infektuar;
 • hyjnë në infeksion veshit të mesëm, depërtojnë brenda, të tilla si ftohjet;
 • SARS, në të cilën nuk është ënjtje e mukozën e hundës;
 • bajame kronike, polyps, adenoids;
 • dobësuar sistemin imunitar për shkak të tensionit të fortë, stresi ose sëmundje të shpeshta kronike.

Simptomet e otitis media, në varësi të vendndodhjes së inflamacionit:

 • Externa otit, dhimbje në veshët, e cila mund të rrisë presionin mbi të, paraqitja e dhimbjes gjatë hapjes së gojës. Nëse zhvilluar mediat në trajtë otitis, dmth pamjen e vlon në vesh, pacienti ankohet për kruarje, hundës dhe qelb i veshit me një erë të pakëndshme.
 • Otitis media: dhimbje e natyrave të ndryshme brenda veshit, ethe, dhimbje në nofulla dhe i jep edhe syve, dëgjimin.
 • Otitis brendshme, marramendje, vjellje, ndonjëherë të vjella, humbje të konsiderueshme dëgjimit.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore otitis, receta shtëpi ^

Trajtimi i otitis media në shtëpi: Këshilla dhe Recipes

Trajtimi i mjeteve juridike popullore otitis provojë mjaft efektive në qoftë se për të mbajtur atë në lidhje me trajtimin tradicional mjekësor nën mbikëqyrjen e një specialisti. Kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme, sepse sëmundja në trajtimin e gabuar mund të shkaktojë humbje të plotë të dëgjimit.

Trajtimi Folk i otitis media në të rriturit

Në trajtimin e otitis media në të rriturit është mirë provuar vaj pemë çaji. Përgatitja ilaç është shumë e thjeshtë:

 • Në dush me ujë të ngrohtë deri një sasi të vogël të përzierjes së vajrave të mëposhtme: ulliri, bajame dhe pemë çaji vaj.
 • Përzierje duhet të ngrohet në 36 gradë. Naftës pikoj duhet tubth disa pika në çdo vesh.

Një shumë efektive në trajtimin e otitis media është tretësirë ​​Calendula të cilat mund të blihen në farmaci ose krijoni të tuajën.

 • Infuzion pikoj kërkohet në një vesh të lënduar, 3 bie çdo 3 orë.

Trajtimi i otitis media tek fëmijët

Në trajtimin e sëmundjes në një fëmijë është shumë e rëndësishme për të gjetur ilaç natyror efikas dhe të dëshirueshme. Në mënyrë tipike, specialistë të këmbëngulë për antibiotikët në infeksionet e veshit dhe të këshillohen që të përdorin për trajtimin e disa mjeteve juridike popullore.

Është e rekomanduar për të vënë kompresa të ngrohta në vesh, përdorni pika veshit, shishe me ujë. Ju gjithashtu mund të përgatisë mbledhjen efektive bimor me Rosehip dhe acaroj:

 • Një numër i barabartë i hithrat dhe të egra u rrit përzierje, krijoj një çift të mbledhjes lugë litër ujë të vluar dhe kuzhinier në një banjë me ujë.
 • Dhënia fëmijët supë në vend të çajit.

Trajtimi i mediave akute otitis

Ne trajtimin e inflamacionit akut rekomanduar infuzion të gjethe nenexhik:

 • Për përgatitjen e tij për të derdh 2 lugë lë një gotë vodka dhe këmbëngulin 7 ditë.
 • Pikoj çdo 4 orë për 3 pika të një vesh të lënduar.

Ndihmë e mirë në tërfili akute dhimbje tretësirë ​​medicinale:

 • 2 lugë barishte pour 100 ml vodka, këmbëngulin për një javë, thahet.
 • Bëni turundas me garzë dhe futur ato në vesh, në tretësirë ​​para-lagur përgatitur.

Trajtimi i otitis kronike

Një metodë efektive e trajtimit është një mjet i bërë nga alkooli kamfor holluar në ujë në një raport prej 1: 2, miell, vaj liri (1 lugë).

 • Me këto përbërës duhet të verboj Tortilla dhe të mbyllë atë në letër nënshkrimin.
 • Petull bashkëngjitni për veshin tuaj dhe të sigurt duke përdorur shalle leshi për ngrohjen shtesë.
 • Për të kryer procedurën e përditshme në kohën e gjumit.
 • Nëse brumë për cookie-t ishte shumë, ajo mund të ruhet në frigorifer.

Trajtimi i otitis jashtme

Trajtimi i këtij lloji të sëmundjes është duke u shpëtoj prej vlon. Ka disa mënyra për ta bërë këtë:

 • Të veshit mund të aplikojnë qepë ose gjethe delli pjekur.
 • Përgatitja e supë nëpërmjet një fletë gji, zavaryvshy 5 lë filxhan me ujë të valë. Pini dy herë në ditë për 3 lugë, dhe futur në vesh si 10 pika dy herë në ditë.
 • Është e rekomanduar për të vendosur kompresë e ngrohjes në vesh. Ne duhet të përgatitemi zgjidhje alkoolike e alkoolit dhe ujë në një raport prej 1: 1, pak të ngrohtë atë. Ear nevojë vajosësh krem ​​fëmijë të lëkurës nuk thatë, pjesë atëherë lagësht e garzë në zgjidhjen dhe e vënë atë në veshin e tij për 2 orë.

Trajtimi i otitis media

Hiq inflamacion në mënyrë efektive ndihmon ilaç i hudhër:

 • Për ta bërë atë të nevojshme për të bluaj hudhër në qull me miell misri dhe përzierje me për të njëjtën sasi e perime ose vaj luledielli.
 • Cover dhe të lënë për 10 ditë. Pastaj tendosje përzierje dhe shtoni atë vaj eukalipt dhe glicerinë (disa pika).
 • Para se të përdorni përzierje pak të ngrohtë duhet të hyjë në veshin dhe disa pika të naftës.

Për të arrestuar dhimbje të forta të veshit mund të përdorë gjithashtu edhe hudhër:

 • Karafil hudhër duhet të përgatiten mbi një zjarr të hapur.
 • Pastaj, hudhër ka nevojë për një cool pak dhe vënë në kanalin e veshit.

Trajtimi i purulent otitis

Kur procesi purulent do të jetë shumë efektive tretësirë ​​Propolisi:

 • Propolisi e nevojshme për të insistojnë në vodka.
 • Compress bërë kështu: të thith një kompresë në tretësirë ​​dhe e vendosi në vrimë të veshit.

Një mjet shumë efektiv për sekrecioneve purulent është zierje rrënja e butë:

 • Muzik, pastaj 3 lugë rrënjët derdh një litër ujë të vluar dhe të lënë për 12 orë.
 • Pini nevojshme dy herë në ditë për 600 ml.
 • Kohëzgjatja e trajtimit - 1 muaj.

Trajtimi i nje otitis fytit

Në fytit efektiv formë të lëngshme huall mjalti. Rekomanduar nga pikoj disa pika mjaltë në vesh çdo 3 orë.

E pra ndihmon zierje e stigmas misri. Të përgatisë atë një punë e lehtë:

 • Ju duhet të marrë një lugë të stigmas misri dhe krijoj filxhan ujë të valë e tyre, të lënë për 30 minuta dhe tendosje.
 • Merrni një zierje 3 herë në ditë për 100 ml për 30 minuta përpara se të hahet. Ju mund të shtoni një lugë mjaltë në supë.

Trajtimi i otitis exudative

 • Për të kuruar këtë lloj otitis duhet të lagur shtupë në lëng e hudhër të egër dhe futur atë në vesh.
 • Tampon mund të jetë gjithashtu një infuzion kamomil lagësht.
 • Konsiderohet infuzion shumë efektive e gjethe delli përzier me orpin lëng. Në të tilla një automjet mund të jetë turundas lagësht dhe i vënë ato në veshin tuaj.

Trajtimi i otitis fungale

Otitis fungale është përdorur zakonisht krem ​​antifungal. Ju gjithashtu mund të përgatisë një zierje e letrës boronicë:

 • Ju duhet të krijoj 2 lugë grimcuar lë filxhan ujë të vluar, të lënë për një orë dhe tendosje.
 • Lejojnë supë nevojën brenda kupës ½ tre herë në ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin si për të hequr tape nga veshët sulfurik në shtëpi.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur otitis ^

Parandalimi i otitis media është subjekt i masave të mëposhtme:

 • Kujdes sistematik dhe të duhur pastrimi veshit rresht. Mos përdorni objekte të huaja për të pastruar.
 • Trajtimi në kohë i Ent - organeve që mund të provokojnë otitis.
 • Fëmijët duhet gjithmonë të shkoni në kapelë, sidomos duke qenë jashtë në sezonin e ftohtë.
 • Fëmijët kanë nevojë për të shmangur hipotermi. Prindërit duhet të fshij me kujdes veshët pas larjes fëmijët e saj.
 • Forcimin e sistemit imunitar, forcim të trupit.
 • Jetese aktive, dietë e duhur, mungesa e shprehive të këqija.