Trajtimi mjete popullore elbi


Si për të trajtuar shtëpi elb: receta popullore.

Inflamacioni i djerse apo gjëndra dhjamor fushë provokon shfaqjen e një arsim të shekullit të sëmundjes, të quajtur elb.

Për trajtimin e tij teknikat dhe mjetet mjekësinë popullore mençur, e karakterizuar nga përballueshmërinë, performancë të lartë dhe të sigurisë përdorur zakonisht.

Çfarë është elb: Shkaqet, Llojet ^


Elb është një inflamacion purulent karakter Shekulli i mrekullueshëm qese akute e flokëve apo qerpikët dhjamor gjëndra të vendosura në afërsi të follicles qerpik.

Shkaku i elbit është shpesh infeksion streptokoksike që hyn në trup në praninë e ndonjë nga faktorët e mëposhtëm:

 • Hipotermia dhe ftohjet;
 • Neglizhimi për higjienën personale (në sytë e infeksionit nëpërmjet duarve të pista ose peshqir);
 • Mangësi vitaminë, mangësi vitaminë, abrasions, apo endokrine sëmundjet e sistemit të tretjes;
 • Imunitet të dobësuar.
 • Rreth elbi pjekur tregoi simptomat e mëposhtme:
 • Ënjtje, skuqje dhe shekullit vospalennnost në fushë;
 • Tumoret e vogla itchy dhe të dhimbshme.

Ky inflamacion purulent është klasifikuar në disa lloje - sy të jashtëm ose të brendshëm, ftohjet dhe elb ftohtë.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e elb - ndihmës së parë, mund të çojë në një arsim të shpejtë të njohur të dhimbshme. Më të popullarizuara mjetet e përdorura në mjekësinë popullore përfshijnë:

 • Produktet e bletës;
 • Bimët mjekësore;
 • Food - vezë, kripë ngrënshëm ose sode, çaj, patate;
 • Kripa e detit;
 • Vaj.

Trajtimi Folk me elb duke përdorur teknika të thjeshta në formën e fasha, lan dhe kremra që kanë për qëllim zvogëlimin dhe heqjen e inflamacion, kruajtje, skuqje dhe ënjtje, si dhe tërheqje, nëse është e nevojshme, qelb.

Përveç ndikimit të jashtëm, shtëpi metodë trajtimi elbi përfshin përdorimin e vitaminave dhe decoctions jetëdhënës, infusions e bimëve apo manaferrat.

Fëmija trajtim elbi

Një shkak i zakonshëm i fëmijërisë shekullit të sëmundjes - që rregullat e higjienës, provokimin e infeksionit në sy. Megjithatë, pamja e tij mund të shkaktojë shtyhet imunitet të ftohtë apo të dobësuar.

Në formimin e elbi fëmijëve, ophthalmologists përshkruajnë terapi të drogës, duke përfshirë trajtimin e personave të prekur jodit apo jeshile të shkëlqyer, përdorimi i tetraciklinave vaj sy ose hydrocortisone dhe sy antibacterial pika.

Megjithatë, trajtimi i hershëm i mjeteve juridike elbi në shtëpi mund të ofrojnë ndihmë të menjëhershme parë për fëmijën. Për ta bërë këtë, të përgatisë zierje e fortë kamomil ose infuzion e gjethe delli dhe e përdorin atë si një pesë-minutësh kremra sy fëmijën disa herë në ditë.

Për trajtimin në shtëpi fëmijëve rekomandohet elb kombinuar me higjienën personale të rreptë për të shmangur ri-hyjnë bakteret.

Trajtimi i elbi në shtëpi: receta popullore ^

Si për të trajtuar elb: receta e mjekësisë tradicionale.

Trajtimi i elbi brendshëm

 • Gjethe delli (3 st.l) derdh ujë të valë (200 ml), vlim 2 minuta, pak ftohtë, leshi pambuku të lagur në supë dhe të vënë 15 minuta para mosha e pacientit;
 • Deti kripë ngrohjes, të përfundojë atë në një leckë dhe të aplikojnë për zonat përflakur.

Trajtimi i elbi ftohtë

 • Një letër shtrydh lëng Aloe, të përzier me ujë të zier 1: 8 dhe të përdoret si një locion;
 • Përgatitja e një çaj kamomil (lugë barishte derdh 150 ml ujë të vluar për një orë) dhe të larë tri herë zonën e përditshme sy.

Trajtimi i elbi ftohtë

 • Mix në tbsp Wort, kamomil Shën Gjonit dhe ochanky, derdh 200 ml ujë të valë. Pas ftohjes përzierje bimore të vënë në gazë apo leckë dhe të aplikojnë një kompresë për 15 minuta në zonën e pacientit;
 • Letër Kalanchoe pres, të përfundojë në marlechku dhe vihet në zonën e përflakur dy herë në ditë, duke mbajtur një kompresë 5-10 minuta.

Trajtimi i elbi në sy

 • Tsp plotësoni sode në një gotë me ujë të valë, pak i ftohtë, i lagësht një zgjidhje sode dhe leshi pambuku lagur ndezur shekullin e zonës;
 • Një pjesë e garzë palosur në tri shtresa, lagur atë në vaj pluhur, për të mbajtur një sy në dhe të qëndrojë disa orë.

Trajtimi në shekullin e elbit

 • BAGNO, një numër, violets, rrënjë e ëmbël flamuri dhe buds thupër në nivele 2-2-1-1-1 përzierje, bluaj, derdh ujë (litra) për 10 minuta valë dhe vihet në zjarr.
 • Pas 10:00 tendosje supë dhe për të marrë para ngrënies për gjysmën e një gotë.
 • Me të njëjtën supë e dëshirueshme për të bërë kompresa të ngrohta në zonën e përflakur.

Përpunimi termik i elb

 • Boil patate, pure, të mbështjella me leckë dhe të ngrohtë të aplikojnë për elbi;
 • Nxehtësia një tigan ose tavolinë kripë flaxseed, vënë përzierje në pëlhurë dhe bashkëngjitni kompresë të ngrohtë e thatë të moshës për 10 minuta.

Trajtimi i çaj elbi

 • Krijoj çaj të zi të ngurta fletë, gjethe çaji vihet në një napë tre-shtresa dhe të aplikojnë për të zonë në shekullin e përflakur për 10-15 minuta.

Trajtimi elbi urina

 • Në urinë e fëmijëve, mundësisht në një foshnje të huazuara ushqyerjes me gji leshi pambuku të lagur dhe të vënë në disa minuta para se të zonës së pacientit.

Kremra trajtim elb

 • Vendin 200 ml vluar lugë ujë daisies, Hypericum dhe Calendula, të sjellë një çiban dhe të lejojë të freskët. Pastaj shtoni disa pika të alkoolit Propolisi, leshi pambuku të lagur në supë që rezulton dhe atë të bashkëngjitni sy përflakur për 10 minuta;
 • Muzik disa gjethe gji dhe shtoni ato në ujë të valë, hiqni nga të nxehtit dhe vendin në një copë zierje e leshi. Pas 20 minutash, hiqni leshi pambuku, butësisht shtrydh dhe bashkëngjitni për syrin.

Trajtimi elbi vezë

 • Cook vezë, të përfundojë atë në një leckë dhe të bashkangjisë në vendin e ndezur për 15 minuta;
 • Vlim vezë, zhvishem atë të nxehtë, të përfundojë gjethe delli dhe zbatohen në zonën e lënduar të syrit.

Ointments trajtimi elb

 • Tetracycline vaj butësisht vë në para-larë rajon bimor shekullit, duke e lënë atë gjatë natës;
 • Vaj hydrocortisone sy, e cila ka anti-alergjik dhe efekti anti-inflamator, aplikuar një shtresë e hollë në pjesën e jashtme të sipërfaqes e pezmatuar.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe urtikaria artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të shmangur elb ^

Në masat profilaktike për të parandaluar shfaqjen e elbi, përfshin:

 • Higjienën personale;
 • Forcimin e sistemit imunitar, sidomos në pranverë dhe në vjeshtë kohë;
 • Trajtimi në kohë i ftohjet dhe sëmundjeve infektive;
 • Duke përdorur kozmetike me cilësi të lartë.