Trajtimi i mjeteve juridike popullore ulcerat gastrike


Trajtimi i ulçerë stomakut: receta popullore.

Çdo sëmundje stomakut ka një efekt shumë negativ në të gjithë trupin, pasi stomaku, si organ kryesor i sistemit të tretjes, organet e tjera saturates ushqyesve.

Ulçerë stomakut është një nga sëmundjet më të rrezikshme, trajtim të cilat mund të japin rezultate të qëndrueshme dhe pozitive vetëm me kombinimin e duhur të terapisë drogës terapi dietë dhe mjekësi tradicionale.

Shkaqet dhe simptomat e ulceration e stomakut ^


Stomakut ulçerë - një sëmundje e cila karakterizohet nga shkelje të integritetit të brendshëm të mukozës, e cila çon në muret e ulcerat stomak deje.

Shkaqet që provokojnë shfaqjen e ulcerat janë:

 • Ndikimi i baktereve Helicobacter pylori;
 • Sëmundjet kronike - pancreatitis, gastrit;
 • Abuzimi Alkooli;
 • Stresi, emocione të forta negative;
 • Përdorimi afatgjatë i barnave të caktuara;
 • Futje parregullt dhe i pabalancuar ushqim.

Simptomat manifestim i ulcerat gastrike e mëposhtme:

 • të rënda dhimbjet e urisë apo natë,
 • vjellje e vazhdueshme,
 • urth acid,
 • të vjella,
 • humbje peshe.

Ndër Ulçera zakonisht të shquar disa formave të manifestimit të saj - akute, kronike, gjakderdhje, përparim, akut ose arritje gjakderdhje.

Një trajtim i zgjedhur kombëtare e ulcerat gastrike do të lehtësojë në mënyrë efektive simptomat dhe shërim me shpejtësi. Megjithatë, kjo terapi është e rekomanduar që të përdorin vetëm pas diagnozë të saktë të sëmundjes peptike, fazat e saj dhe formave.

Mjetet juridike më të njohura popullore për trajtimin e ulcerat gastrike e mëposhtme:

 • Produktet e bletës - polen, Propolisi, Ambrosia, mjaltë;
 • Vajra vegjetale - shipovnikovoe, buckthorn detit, ulliri;
 • Bimëve medicinale - aloe, kamomil, gjethe delli, Shën Gjonit Wort, liri, Calendula, kënaqur;
 • Lëngje lëng perimesh;
 • Kamosh Badger yndyrë;
 • Clay.

Trajtimi në shtëpi i ulcerat gastrike ka për qëllim përmirësimin e funksionit të punës së sistemit të tretjes, duke hequr ndezjen e dhimbjes dhe duke shëruar ulcerat.

Asistent kryesor në trajtimin e shtëpisë stomakut ulcers janë:

 •  Lëng patates ka një zazhyvlyayuschym mirë dhe efekt qetësues;
 • Aloe, prona kryesore e të cilit - të shëruar dhe dezinfektoj;
 • Mjaltë dhe vaj buckthorn detit, kanë veti anti-inflamator dhe enveloping.

Përkundër faktit se theksi kryesor në këtë sëmundje është në mjekim, trajtim i ulcerat gastrike mjetet juridike në shtëpi janë paraqitur edhe në një shumëllojshmëri të recetave të ndryshme dhe provuar performancën e saj të lartë gjatë viteve.

Trajtim efektiv i ulcerat gastrike në shtëpi: receta popullore ^

Trajtimi i ulcerat gastrike në shtëpi: recetave.

Trajtimi i ulçerë stomakut gjatë rëndim

 • Oats larë dhe të thata të kalojë nëpër mulli, derdh tre litra ujë të vluar dhe për të mbajtur për ngrohje të ulët për 30 minuta. Merrni zierje të ngrohtë duhet një gjysmë gotë me 25 minuta para ngrënies;
 • Mix vaj ulliri (250 ml) mjaltë të lëngshme (250 gr.) Dhe lëng i një limoni. Got për të marrë ilaçe për një tbsp muaj në mëngjes përpara se të hahet.

Trajtimi i shpuar ulçerë

 • Lugë hips (fruta) pour 250 ml. ujë të valë dhe vihet në zjarr për 3 minuta. Pastaj ftohtë supë, shtoni një lugë mjaltë dhe merret me ushqim;
 • 20 gr. pluhur Propolisi me 200 ml vaj të lidheni shypshynovoyi dhe vendin përzierje në gjysmë ore në një banjë me ujë. Pas saj ftohjes filtrin përzierje dhe për të marrë para ngrënies për lugë

Trajtimi i gjakderdhje ulcers stomak

 • Mix tri pjesë të acaroj cinquefoil, kamomil dy pjesë;
 • Dy lugë mbledhja rezulton pour 350 ml ujë të valë dhe të lënë për 30 minuta të ngrohtë;
 • Prano infuzion çdo dy orë në 100 ml.

Trajtimi i stomakut ulcerat Propolisi

 • 10 pika e 20% tretësirë ​​alkoolit e Propolisi përziera me 150 ml ujë të ngrohtë dhe pini para çdo vakt për tre javë;
 • Tsp Propolisi kombinuar alkool me 50 ml novokaina përdoren për injeksione. Mjekim të gatshme duhet të merren tre herë për 1.5 orë para ngrënies përditshme.

Trajtimi i ulcerat gastrike lëngjeve natyrale

 • Lëng lakër (patate) fruta merren tre herë nga 200 ml në gjysmë ore para ngrënies e përditshme;
 • Lëng shtrydhur rrush pa fara e zezë, të marrë 100 ml tri herë në ditë.

Trajtimi i ulcerat gastrike me mjaltë

 • Dy lugë mjaltë të freskët holluar në një gotë me ujë të ngrohtë dhe të marrë tre herë në ditë dy orë para ngrënies;
 • Mix polen, ambrosia dhe mjaltë në pjesë të barabarta, atëherë ëmbëlsirë e përzierje për të shpërndarë në ujë. Përdorni zgjidhje duhet të jepet para ngrënies për të ftohtë (aciditetit të reduktuar) ose në formën e nxehtësisë në mes të ngrënies (rritur aciditetit).

Trajtimi i stomakut ulcerat Aloe

 • Filxhan gjinore e lë aloe, kaloi përmes një mulli mishit, të përziera me mjaltë ¾ filxhan kapacitet;
 • Përzierje është vënë në një vend të errët për tri ditë;
 • Pas tri ditësh, shtoni një gotë verë të kuqe një natyrore dhe të lënë për një ditë tjetër;
 • Lëngshme që rezulton të marrë tre herë në ditë tbsp për 1.5 muaj.

Trajtimi i alkoolit stomakut

 • 100 gr. mjaltë të përzier me lugë gjelle alkoolit dhe të marrë në lugë çaji në mëngjes .;
 • Mix 100 ml alkool, 100 gr. mjaltë, një lëng pak karrota, radishes dhe panxhar. Një përzierje e tendosje dhe të lënë në një vend të ftohtë të errët për tri ditë. Pastaj infuzion rezulton duhet të merren pesë ditë për 3 tbsp tri herë në ditë.

Trajtimi i ulcerat gastrike buckthorn naftës

 • Deti buckthorn naftës duhet të konsumohen tre herë në ditë në një stomak bosh për shekuj me radhë. lugë.
 • Vaj i buckthorn detit - një mjet i madh që të përkryer shëron, heq acarim dhe dhimbje.

Trajtimi i vezës ulcerat gastrike

 • Vezë proteina trokas tsp mjaltë dhe një lugë gjelle vaj ulliri. Përzierje është marrë brenda 10 ditëve me stomak bosh në st.l .;
 • Chicken proteina trokas tsp detit buckthorn naftës dhe të bëjë dy herë - në mëngjes, në mbrëmje.

Trajtimi i bimëve stomakut

 • Tre lë grimcuar delli derdh ujë të valë dhe të lënë për disa orë. Rezultuar Infuzion përdorim të përditshëm, duke zëvendësuar ato çaj;
 • Vendoseni në një termos dhe derdh një litër ujë të vluar për një orë një përzierje e dy teaspoons jamball, Calendula, yarrow, kamomil, boronicë dhe mashtruese. Infuzion të gatshme duhet të merret para ngrënies në 150 ml.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe këmbët artikull kërpudhat mjete trajtimin popullore.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të lehtësuar gjendjen e pacientit në një Ulçera në stomak ^

Gjatë trajtimit, dhe për të lehtësuar gjendjen e pacientëve me ulçerë stomakut vend të rëndësishëm është dietë dhënë delikate projektuar për të përjashtuar ndonjë ndikim negativ në mur pacientët stomak.

Dietë regjim ushqimi për ulçerë nuk duhet të përbëhet nga vakt të nxehtë, të ftohtë ose të trashë. Menuja është veçanërisht i mirëpritur qull qumështi, drithërat supave, enët e mishit te grire, drithëra ushqim, perime, fruta dhe pije mucous.

Metodat e parandalimit të sëmundjes peptike:

 • Organizimi dietë të ekuilibruar, të rregullt dhe të saktë;
 • Unsubscribe nga përdorimi afatgjatë të drogave të forta;
 • Eliminimi ose kufizojnë zakone të këqija;
 • Kur asnjë simptomë menjëherë të konsultoheni me një mjek - specialist;
 • Rregullisht monitorojnë higjienës orale.