Trajtimi i mjeteve juridike popullore erozioni i qafës së mitrës


Erozioni Trajtimi i mjeteve juridike në shtëpi: receta popullore

Erozioni i qafës - një sëmundje femër gjinekologjike që kthen një mjek - një gjinekolog pas shqyrtimit të pacientit.

Në terma mjekësore erozioni trajtuar me cryodestruction, koagulimit kimike, prypikan dhe teknika të tjera, disa prej të cilave janë të dhimbshme dhe mund të shkaktojë efekte anësore të padëshiruara.

Kur nuk kandidon formë e sëmundjes në mënyrë efektive trajtojnë mjekësi tradicionale, që do të thotë jo vetëm efikase, por edhe i sigurt për shëndetin.

Çfarë është qafës së mitrës erozioni, simptomat, shkaqet, pasojat ^


Erozioni i qafës - një sëmundje e cila karakterizohet me shfaqjen e mukozës së defektit qafës së mitrës mitrës në një të ndritshme - njolla të kuqe, të quajtur erozionit.

Erozioni i qafës: simptomat

 • Dhimbja është ndjerë gjatë raportit seksual dhe prania e gjakderdhje pas;
 • Djegia, kruarje në vaginë;
 • Rrëzohet ciklit menstrual - rrallë.

Në shumicën e rasteve, në fazën fillestare të sëmundjes është asimptomatike dhe përcaktohet nga gjinekologu rutinë të inspektimit.

Erozioni i qafës: Shkaqet

 • Pabarazitë hormonal;
 • Dysbiosis vaginë;
 • Trajtimi me vonesë e infeksioneve gjenitale;
 • Aborti, lindjes traumatike.

Erozioni i qafës: Implikimet

Sëmundja pse konsiderohet e mirë, por në trajtimin e gabuar apo jo në kohë ajo mund të shndërrohet në kancer ose të bëhet një shkak i madh i varfëri.

Erozioni i qafës ndarë klinikisht në llojet e mëposhtme - të vërtetë, të lindur, pseudo (ectopia), ectropion dhe Endometrioza.

Erozioni Trajtimi në shtëpi përfshin përdorimin e ilaçeve popullore tradicionale që janë në gjendje të bëjnë efekt efektive e shërimit.

Ndër metodat e përdorura gjerësisht popullore konsiderohen ujitjen veçanërisht efektiv dhe banjot me anti-inflamator dhe bimëve zazhyvlyayuschymy medicinale, përdorimi i naftës u rrit tamponin, buckthorn detit apo kungull, përdorni tinctures medicinale dhe decoctions nga përdorimi i produkteve të bletëve.

Erozioni i qafës së mitrës gjatë shtatzënisë

Kur diagnostikimin këtë sëmundje gjatë shtatzënisë, trajtimi është shumë e vështirë për shkak se disa teknika dhe medikamente kundërindikuar nënat e ardhshme, të tjerët nuk janë të rekomanduara.

Nëse erozioni i qafës së mitrës nuk rrjedh gjak dhe nuk shkaktojnë më shumë terapi siklet është transferuar në periudhën pas lindjes.

Megjithatë, në të rënda simptomat e saj mjeku juaj mund të përshkruajnë një pacient apo detit buckthorn shtatzëna qirinj Metiluratsilovye që janë të sigurta dhe nuk ndikojnë në fetusin.

Erozioni i mitrës pas lindjes

Postpartum Erozioni - një dukuri mjaft të zakonshme që përballet me pothuajse çdo grua. Metodat e trajtimit varet nga disa faktorë - shkallën e neglizhencës, madhësinë e dëmit, mosha e pacientit, gjendjes shëndetësore, dhe më shumë.

Në aspektin e trajtimit mjekësor erozioni përfshin përdorimin e njërit prej këtyre procedurave - djegia aktuale (diathermocoagulation), azotit të lëngshme (cryosurgery), trajtim lazer dhe koagulimit kimike.

Për të përdorur mjetet juridike popullore për të hequr qafe të erozionit të rekomanduara në një fazë të hershme të sëmundjes.

Erozioni i qafës së mitrës në nulliparous

Ky formacion patologjike e lindi faktorë të tillë si aborti, sëmundjet seksualisht të transmetueshme, papillomavirus, herpes dhe të tjerët duke kontribuar.

Për trajtimin e mjekësisë moderne ofron përdorimin e një lazer, azotit dhe metodave të tjera më beninje që nuk lënë prapa pasoja serioze dhe nuk të çojë në dhëmbëza të qafës, e cila mund të shkaktojë shterpësi.

Trajtimi i mjeteve juridike qafës së mitrës popullore erozionit, receta shtëpi ^

Trajtimi Folk i erozionit qafës së mitrës: receta shtëpi

Trajtimi i erozionit qafës së mitrës në shtëpi merr shpëtoj prej tij me anë të mjeteve natyrore ndikimit të sigurt, të butë dhe efektive në këtë brez dhe do të lënë pas plagët. Me teknikat e saj të thjeshta dhe efektive që ju mund të shmangur të dhimbshme dhe nganjëherë të kushtueshëm djegurit procedurat.

Trajtimi i qepëve qafës së mitrës erozionit

 • Me tre llamba të vogla të hequr husks, pour 0,5 litra ujë të vluar dhe mbush për një orë.
 • Rezultuar infuzion qepë duhet të larë zonën vaginale.

Trajtimi i kamomil qafës së mitrës erozionit

 • Në një kavanoz qelqi derdh një litër ujë të nxehtë dhe të vendosni dy lugë kamomil farmaci.
 • Banka për të vënë në një banjë me ujë, të mbajë 20 minuta, pastaj të lënë për 40 minuta dhe do të lejojë të freskët.
 • Kamomil supë duhet spryntsyuvatysya çdo ditë.

Trajtimi i eukalipt qafës së mitrës erozionit

 • Eucalyptus tretësirë ​​e holluar me ujë të ngrohtë të vluar në një 1 lugë. 200 ml solucion dhe rezultuar është aplikuar në formën e lavazheve vagjinore.

Trajtimi i qafës së mitrës mumje erozionit

 • Në 150 ml ujë për të shpërndarë 2.5 gram. mumje natyrore, pastaj njomet një shtupë dhe e vënë atë në natën.
 • Kursi i trajtimit është 14 ditë, 10 ditë pushim.

Trajtimi i qafës së mitrës mjaltë erozionit

 • Në trehsloynuyu vënë garzë lugë mjaltë të freskët të lëngshme, roll në formën e një tampon dhe futet brenda natës.

Trajtimi i aloe qafës së mitrës erozionit

 • Në tre lugë Lëng Aloe shtoni tre pika vaj pluhur dhe 20 ml mjaltë të lëngshme.
 • Shtupë përgatitur lagësht në zgjidhjen rezulton dhe vënë gjatë natës në vaginë. Numri i procedurave - 15.

Trajtimi i erozionit qafës së naftës detit buckthorn

 • Çdo ditë në mëngjes dhe në mbrëmje për një orë për të vënë në vaginë shtupë pambuku-garzë, para-lagur në vaj buckthorn detit natyrore.

Calendula Trajtimi

 • Lugë lule të thata kumak vendosen në një enë me dy gota ujë të valë dhe mbush për një orë. Infuzion të gatshme duhet të filtrohen me kujdes dhe e përdorën atë si një lavazheve vagjinore ditore për 15 ditë.
 • 20 gr. inflorescences Calendula freskët të përziera me 20 ml vaj ulliri, pastaj të lënë për 10 ditë, tendosje dhe të përdorin për të thith tampona.

Trajtimi zveroboem

 • Katër lugë Hypericum vend tufë lulesh për 10 minuta të zjarrit në dy litra ujë, pastaj të këmbëngulë për një orë.
 • E pra zierje filtruar ngrohtë duhet të jetë procedura dush për 20 ditë çdo natë.

Trajtimi i Propolisi

 • Në një tigan smalt pomisyty 200 gr. gjalpë, japin shkrihet rreth ngrohjes ulët, pastaj shtoni 10 gr. propolis grimcuar, atëherë vlim përzierje për 15 minuta.
 • Përzierje përfunduar nxehtë përmes një tre-shtresa garzë filtër, të qetë dhe të hyjë në tampon ngjyhet në atë për 20 minuta.

Trajtimi i bimëve qafës së mitrës erozionit

 • Bergenia Root - hemostatic shkëlqyer, anti-inflamator, antimicrobial, anticancer dhe astringent.
 • Për douching duhet të përgatisë zgjidhje e mëposhtme - tri lugë Rrënjët Bergenia vendosen në 200 ml ujë të vluar dhe zhduket supë me lëng mishi për gjysmën e vëllimit origjinal.
 • Rezulton ekstrakt holluar e Bergenia 0.5 litra ujë të ngrohtë në shumën prej dy lugë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe Endometrioza artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të parandaluar formimin e erozionit qafës së mitrës ^

Masat kryesore parandaluese për të shmangur erozionin e qafës së mitrës është vizita të rregullta te mjeku - një gjinekolog për inspektim rutinë.

Masa shtesë për të parandaluar ndodhjen e saj, janë:

 • Pajtueshmëria me gruan dhe higjienën partnerin e saj personale;
 • Cilësia dhe trajtimi në kohë i sëmundjeve të organeve gjenitale;
 • Parandalimi i shtatzënia e padëshiruar dhe aborti me përjashtimin e përdorimit të kontraceptivëve.