Trajtimi i mjeteve juridike popullore encefalopati


Trajtimi i encefalopati në shtëpi: receta popullore

Sot, sëmundja e trurit janë më të zakonshme në neurologë praktikë mjekësore. Sëmundje të tilla përfshijnë dhe encefalopati, i cili përfshin inflamacion, duke shkatërruar strukturën dhe funksionin e trurit.

Çfarë është encefalopati trurit: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Vaskulare encefalopati është një dëmtim kronik trurit progresiv të shkaktuara nga goditje apo çrregullime të qarkullimit të gjakut.

Encefalopati shpesh prek njerëzit që vuajnë nga atherosclerosis. Pllaka kolesterolit të përfshira në gjakun e tyre, ngadalësuar rrjedhjen e gjakut, uljen e numrit të qelizave nervore, duke shkaktuar sëmundje.

Varësisht nga shkaqet, encefalopati dallojë llojet e mëposhtme:

 • Posttravmatycheskaya encefalopati. Ne zhvillimin e kësaj forme të sëmundjes, nëse dëmtimi ka marrë koka nuk ishte shëruar ose terapia nuk është mbajtur siç duhet.
 • Encefalopati toksike. Nuk është pasojë helmimit organizmave substancat toksike të bllokuar në gjak.
 • Qarkullimit të gjakut, apo encefalopati rrezatimi. Shfaqet pas X-ray, infra të kuqe ose jonizues rrezatimit të trurit. Terapi Rrezatimi i tumoreve është shkaku encefalopati.
 • Encefalopati metabolike. Lidhur me shkeljen e të proceseve të përgjithshme metabolike.

Shkaqet tjera të sëmundjes përfshijnë:

 • alkoolizmi;
 • rritur presionin intracranial;
 • mangësi vitaminë;
 • Infeksioni HIV;
 • pirja e duhanit;
 • trashje dhe kolesterolit të ngritur të gjakut nivelet;
 • diabeti;
 • predispozicion gjenetik;
 • kontraceptive oral.

Simptomet e encefalopati shfaqen në varësi të fazën e sëmundjes. Ekspertët identifikojnë tri faza, secila me karakteristika të ndryshme karakteristike:

 • Kompensohen. Trupi përpiqet për të rivendosur qelizat e prekura, edhe pse jo krejtësisht i suksesshëm. Duket marramendje, dëmtim kujtesës, pagjumësi, letargji dhe lodhje.
 • Subcompensated. Gjendja e pacientit është përkeqësuar, dhe ka shenja të ndritshme. Në këmbë duruar vështirësi, shqetësimet e tij tringëllimë në veshët rezistente. Nëse qelizat e prekura, të cilat janë përgjegjëse për këmbët, duart apo kokë, pacienti mund të ndalet ndjenjë gjuhë, ajo përkeqësohet koordinimin, etj
 • Dekompinsirovannaya. Trupi mund të luftojë nuk fillon uria oksigjenit të trurit mund të fillojë me sulmet e epilepsisë. Pacienti mund të bien në gjendje kome ose edhe të vdesin.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore encefalopati, recipes shtëpi ^

Trajtimi encefalopati popullore, mjetet juridike në shtëpi

Trajtimi i encefalopati në shtëpi, ka të ngjarë të marrë shumë kohë. Ajo do të jetë efektive vetëm në qoftë se si duhet të kombinojnë atë me terapi të drogës dhe vazhdimisht të jetë nën mbikëqyrjen e një specialisti.

Trajtimi i encefalopati në të rriturit

Përballja me dhimbje koke, përgjumje dhe dobësi në encefalopati me sukses ndihmon murriz. Ju mund të përdorni fruta të freskëta apo të përgatisë zierje të dobishme të manave të thata.

 • Duhet të marrë dy lugë të lëndëve të para dhe plotëso atë me dy gota ujë të valë.
 • Insistojnë nevojë Fluid mjekësore 12 orë.
 • Merrni inkurajuar për të pirë katër herë në ditë për 20 minuta përpara se të hahet.

Trajtimi i encefalopati tek fëmijët

Insistojnë hips do të ndihmojë për të lehtësuar simptomat e sëmundjes dhe të përmirësojë ndjeshëm fëmijën.

 • Për të përgatitur atë, derdh ujë të valë (0.5 L) hips (2 lugë).
 • Liquid derdh në një termos dhe insistojnë për 3 orë.
 • Nëse ilaç doli shumë i përqendruar dhe mund të jetë i holluar me ujë të zier.
 • Jepni fëmijës tri herë në ditë për një gjysmë gotë, duke shtuar një lugë ëmbëlsirë e mjaltë.

Trajtimi i encefalopati në të moshuarit

Lule tërfili të ketë një ndikim pozitiv në encefalopati, zierje me sukses privojnë të moshuarit e zhurmës në kokën time.

 • Një çift i spoonfuls e luleve duhet të vendoset në një termos dhe derdh ujë të valë (300 ml).
 • Përzierje duhet të insistojnë për të paktën dy orë, pas së cilës ajo është e gatshme për përdorim.
 • Pini tri herë në ditë për një gjysmë gotë para ngrënies.

Trajtimi dyscirculatory encefalopati

Përzierje qepë të konsiderueshme të dobësojë simptoma të rënda.

 • Për të përgatitur atë, ju duhet të shtrydh lëng qepë për të marrë një lugë gjelle, dhe shtoni dy lugë mjaltë.
 • Merrni tri herë në ditë para ushqimit për një lugë.
 • Përmirësimi do të jetë i dukshëm brenda disa ditësh.

Trajtimi i encefalopati toksike

 • Si shërimit potions zierje e përsosur e gjethet e luleshtrydhe, meadowsweet dhe fruta murriz në raportin 1: 1: 1.
 • Përbërësit pres dhe përzierje mirë.
 • Lugë barishte përzierje derdh 250 ml ujë të valë dhe mbush për 3 orë, duke i dhënë të lëngshme në një termos.
 • Tri herë në ditë për të pirë një gjysmë gotë me ilaç.

Trajtimi rezydualnoy encefalopati

Tretësirë, i përgatitur në bazë të Propolisi, ndihmon të përshpejtojë shërimin e pacientit. Ajo mund të blihen në farmaci, por ju mund të përgatisë veten.

 • Për litër vodka duhet të marrë 100 gram Propolisi.
 • Insistojnë 10 ditë në një vend të ftohtë të errët dhe pini ëmbëlsirë lugë tri herë në ditë për 30 minuta përpara se të hahet.
 • Ju mund të pini infuzion me ujë.

Trajtimi i encefalopati alkoolike

Së pari, ju duhet të plotësisht të kufizuar pije që përmbajnë alkool. Humbjen formë alkool e sëmundjes ndihmon supë shërimit.

 • Ajo duhet të marrë kone hop, rrënjë sanëz (20 g), Motherwort dhe nenexhik (30 g), pres të gjithë përbërësit.
 • Në filxhan ujë të valë duhet të shtoni lugë ëmbëlsirë e vlim të papërpunuar në banjë me ujë për rreth 10-15 minuta.
 • Përzierje ftohur është filtruar duke përdorur një sitë ose napë dhe pi 100 ml tre herë në ditë.

Trajtimi i encefalopati post-traumatik

Të shpëtoj nga pagjumësia dhe nervozizmi do qetësues, i përgatitur nga lulet kamomil (3 lugë), rhizomes Valerian (2 lugë) dhe lëvozhgë e një limoni.

 • Të gjithë komponentët duhet të pres dhe përzierje, pastaj derdh një litër ujë të valë.
 • Insistojnë përzierje merr rreth një orë, të ftohtë dhe tendosje.
 • Pini një gotë e mjekësisë në mëngjes dhe para gjumit.

Trajtimi i encefalopati perinatale

Kjo formë e sëmundjes është shumë diagnoza fëmijëve përbashkët. Ajo mund të shkaktohet nga stresi, sëmundjet infektive gjatë shtatzënisë dhe lindjes së vështirë. Për mjetet e saj të terapisë që përdoren për të ndihmuar në krijimin e metabolizmit, të eliminuar konfiskimet dhe të çojë në tonin e muskujve.

 • Pronat e dobishme e sanëz, Motherwort dhe fletë boronicë. Këto barëra mund të bëjë TEAS.
 • Për shembull, ajo duhet të jetë i bimëve derdh 200 ml ujë të nxehtë, të këmbëngulin dhe tendosje.
 • Dhënia e një fëmijë në lugë ëmbëlsirë tri herë në ditë.

Trajtimi i bimëve encefalopati

Bimor kombinuar me terapi tradicionale promovon shërimin e pacientit.

 • Mposhtur sëmundjen ndihmon zierje e nenexhik, kamomil, Helichrysum dhe knotweed (ju duhet të marrë një lugë gjelle çdo barishte).
 • Mbledhja lugë duhet të krijoj një gotë me ujë të nxehtë.
 • Pije duhet të qëndrojnë rreth 2 orë, pas së cilës duhet të kryhet nëpërmjet një sitë ose napë.
 • Pini ½ filxhan përzierje tre herë në ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Epilepsi Trajtimi mjete popullit.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur encefalopati sëmundje ^

Ushqimi i duhur në encefalopati është një komponent i rëndësishëm i shërim të suksesshëm. Numri i ngrënies duhet të rritet për 5 - 6.

Në dietë kur dietë encefalopati duhet të përfshijë ushqime që përmirësojnë qarkullimin, pastruar dhe pasuruar gjakun dhe për të zvogëluar nivelin e toksina në trup. Këto produkte përfshijnë:

 • fruta, herbs dhe perime të pasura me vitaminë C (portokall, limon, mollë, bell peppers);
 • vajra vegjetale;
 • ushqim deti;
 • arra;
 • bizele;
 • drithëra;
 • vaj cod mëlçisë;
 • pije frutash dhe lëngje.

Në menynë është shumë e rekomanduar për të përjashtuar yndyrore dhe pikante ushqime, alkooli, ëmbëlsirat, ushqimet me aditivëve të ushqimit dhe ngjyra.

Për të shmangur encefalopati sëmundje, duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për trajtimin në kohë të sëmundjeve të tjera të trurit. Masat themelore parandaluese përfshijnë aktivitetet e mëposhtme:

 • Refuzimi i pijeve alkoolike;
 • Shqyrtimi i rregullt në institucionin mjekësor për të identifikuar sëmundje në faza të hershme;
 • Futje moderuar e ilaçeve mund të shkaktojnë sëmundje;
 • jetese aktive;
 • të ushqyerit e duhur.