Mjete Epilepsi Trajtimi popullore


Trajtim në shtëpi për epilepsi: receta popullore

Epilepsi në njerëz është quajtur shpesh "sëmundje epilepsi", si duket në formën e gjykatës dhe çrregullime të ndërgjegjes.

Në kohët e lashta është besuar se njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje që hoqi dorë nga besimi në Zotin dhe i dha shpirtin djallit.

Çfarë është epilepsi (sëmundje epilepsi): Simptomet, shkaqet, llojet e ^


Epilepsi është një sëmundje serioze kronike të shkaktuara nga dëmtimi i trurit. Në trajtimin e epilepsisë në shtëpi, në çdo rast nuk mund të braktisë terapi të drogës dhe të injorojnë këshilla profesionale.

Nuk janë llojet e mëposhtme të epilepsisë:

 • simptomatike (shkaktuar nga ndryshimet strukturore në tru);
 • idiopatik (që lindin për shkak të predispozicion gjenetik);
 • kryptohennaya (duket për arsye të panjohura).

Sulmi i parë i epilepsisë fillon si rezultat i ndonjë trazira emocionale. Në indet e trurit ndodh fokus epileptike, e cila në të ardhmen mund të çojë në çrregullime të vetëdijes dhe konvulsione, madje edhe në ngarkesa standarde. Shkaqe të tjera të epilepsisë janë:

 • predispozicion gjenetik;
 • varur aktivitetin epileptike e qelizave të trurit;
 • Lëndimet dhe dëmtimi i trurit;
 • sëmundjet ngjitëse, tumoret e trurit;
 • qarkullim të dobët në kokë;
 • ushtrim të tepruar, ndryshimet klimatike;
 • pash, sklerozë të shumëfishtë, antibiotikët, ilaqet kundër depresionit, etj

Shumica e konfiskimet e epilepsisë tek fëmijët dhe të rinjtë deri në 20 vjet. Kjo është për shkak të excitability lartë të qelizave të trurit të fëmijëve. Konfiskimet në fëmijët mund të shkaktohet nga paralindjes dhe lindjes trauma, uria oksigjenit, zhvillimin e infeksionit intrauterine.

Simptomet e epilepsisë manifestohet si sulmet e formave të ndryshme. Keqe është treguar si më poshtë:

 • Pacienti duket ndjenjë të çuditshme për disa sekonda para sulmit.
 • Njeriu humb vetëdijen dhe bie. Kjo mund të japë një britmë të madhe.
 • Ndalesa frymë, muskujt e tendosur dhe gjymtyrët dhe kokën hedhur mbrapa. Konfiskimet zgjat rreth 20 sekonda.
 • Pacienti lidh nofulla, venat e qafës bymehet, dhe personi bëhet zbehje vdekje.
 • Filloni konvulsione të gjithë trupin, duke vazhduar për 2-3 minuta.
 • Gjuha Mbytet ndërton pështymë, e ndjekur nga një përzgjedhje të shkumë nga goja.
 • Pas sulmit, trupi relakson, nxënësit zgjerohet.
 • Ajo mund të jetë urinim i pavullnetshëm.
 • Pas sekuestrimit epileptik, pacienti ndjen dobësi dhe marramendje. Ngjarjet e kaluara ai kujton.

Mjekësisë tradicionale ka në magazinë një shumë të recetave nga epilepsia për të ndihmuar të lehtësuar vuajtjet e pacientit dhe madje ta shëronte të sëmundjes. Është e rëndësishme që të përdorin këto receta me mençuri dhe vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore epilepsi, receta shtëpi ^

Folk epilepsi: receta shtëpi

Trajtimi i epilepsisë në të rriturit

Për të fituar epilepsi mund të jetë tretësirë ​​përgatitur nga bozhure shmangur:

 • Ajo duhet të marrë 100 gram rrënjë bozhure dhe plotëso atë me dy gota vodka.
 • Mbush për 10 ditë në një vend të ftohtë të errët.
 • Përzierje duhet të pini tri herë në ditë 20 pika për 21 ditë.

Tretësirë ​​përfunduar është shitur edhe në barnatore.

Trajtimi i epilepsisë tek fëmijët

Pacientët me fëmijët e epilepsisë në çdo rast nuk duhet mbingarkuar, qoftë fizikisht apo emocionalisht. Përveç kësaj, ju mund të përdorni produktin efektive - peeled gropa kajsi.

 • Numri i farave të përcaktuara me fëmijën. Për shembull, nëse fëmija është 3 vjet, çdo mëngjes përpara se të hahet atë për të ngrënë tre fara.
 • Kursi i trajtimit - 1 muaj. Në këtë rast, pacienti duhet të respektohen nga një mjek.

Trajtimin e epilepsisë simptomatik

Konfiskimi Parandalimi i ndihmon një ilaç popullore provuar.

 • Për përgatitjen e saj duhet të marrë në sasi të barabartë të çajit të zi, pelin thata dhe ngjyra kamomil.
 • Tre lugë përzierje barishte duhet të krijoj një litër ujë të valë.
 • Insistojnë zgjidhje terapeutik në një vend të errët për 4 orë, pastaj tendosje përmes napë.
 • Një ditë duhet të pini një litër përzierje.
 • Pranimi Kohëzgjatja - 1 muaj. Pasi ju të bëni një pushim 30-ditore dhe pastaj të përsëritur kursin.

Trajtimi i natës epilepsi

Provokojnë shfaqjet e epilepsisë gjatë natës mund ankth ose pritjen e pijeve alkoolike. Të zvogëlojë frekuencën e sulmeve të natës të jetë e mundur, duke përdorur rrëshirë mirrë.

 • Ju duhet të bleni rrëshirë mirrë në dyqan kishës, të marrë disa pjesë dhe të shpërndarë aromë e saj nëpër dhomë në të cilën të sëmurë.
 • Rrëshirë ndikon pozitivisht në sistemin nervor dhe parandalon shfaqjen e konfiskimit.

Trajtimin e epilepsisë alkoolik

Përdorimi i tepruar i alkoolit shkakton ndryshime në tru dhe mund të shkaktojë epilepsi. Për të mposhtur sëmundjen, ju duhet të plotësisht të heqë dorë nga alkooli, për të filluar një kurs të terapisë me një neurolog dhe psikiatër, dhe pini tri herë në pije kurative ditë.

 • Ajo duhet të jetë përzier në sasi të barabartë thekre, elb, acorns peeled, çikore dhe luleradhiqe rrënjë.
 • Përzierje lugë duhet të derdh një gotë me ujë të vluar dhe të lënë për disa minuta.

Trajtimi i sulmit epilepsi

 • Duhet të marrë bar Leonurus (100 g) dhe i derdhni ujë të valë (0.5 L).
 • Mbush për rreth 2 orë.
 • Potion filtruar për të marrë katër herë në ditë para ushqimit për gjysmën e një gotë.

Trajtimi i epilepsi përkohshëm lob

Zierje bimor të lë dhe livando ngjyra në mënyrë efektive ndihmon me epilepsi.

 • Ëmbëlsirë e përzierje duhet të bëjë një gotë me ujë të nxehtë, vlim për 2-3 minuta, të lënë për 30 minuta.
 • Pi ilaç kërkuar dy herë në ditë para ushqimit për një lugë gjelle për një muaj.

Mundësia e përdorimit të këto barna duhet të diskutohet me mjekun tuaj.

Trajtimi Valerian e epilepsisë

 • Ju duhet të fshij ose bluaj rrënjë sanëz për të marrë një lugë gjelle e lëndëve të para.
 • Pastaj ju derdh një gotë me ujë të ftohtë barit dhe të lënë për rreth 8 orë.
 • Infuzion duhet të kryhet nëpërmjet një sitë dhe pi tre herë në ditë në një lugë.
 • Fëmijët gjithashtu do të thotë një kostum, por doza duhet të reduktohet në një lugë ëmbëlsirë.

Trajtimi i pelin epilepsi

Pelin konsiderohet antipiretik shkëlqyer, tonik dhe agjent anti-inflamator. Në epilepsi ajo ndihmon për t'u çlodhur dhe të ndaluar konfiskimet.

 • Për të përgatitur ilaçe efektive, 2 tbsp Grass duhet të shtoni 0,5 litra kvas, vënë në ngrohje të ulët, të sjellë në vlim dhe thahet.
 • Pini zierje e rekomanduar ditore para gjumit.

Trajtimi i bimëve epilepsisë

 • Për të përgatitur një ilaç efektiv të mjekësisë epilepsi tradicionale këshillon për ngjyrën livando, karamele mente, rrënjë sanëz, aguliçe në pjesë të barabarta.
 • Mbledhja lugë duhet të derdh një gotë me ujë të nxehtë, e vënë në ngrohje të ulët dhe të ziej për 15 minuta.
 • Shërimi përzierje është e rekomanduar për të pirë tri herë në ditë para ushqimit në sasinë e një filxhan.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore hyperthyroidism.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur sulmet e epilepsisë ^

Nëse një konfiskim epileptik ende ka ndodhur, duhet të jenë në gjendje të ofrojnë ndihmën e parë të pacientit. Ajo përbëhet nga disa faza:

 • Pacienti i cili ka humbur vetëdijen, duhet të mbjellë ose vë në dysheme, të thirrur një ambulancë.
 • Gjymtyrët dhe kokën duhet të mbajë kamera ende. Kur pështymë kthejnë kokën anash.
 • Për të lehtësuar frymëmarrjen gjatë konfiskimet, ju zbërthej rrobat nofulla pacientit të hapin dhe të vendos një shami në mes tyre.
 • Kur konfiskimet dobësuar dhe plotësisht të ndaluar, njeriu duhet të vihet në anën për të në heshtje presin ofruesit.

Parandalimin e epilepsisë simptomatik eshte trajtim në kohë të sëmundjeve të CNS. Për fat të keq, forma idiopatike është e kufizuar në masat për të parandaluar sulmet.

Njerëzit të cilët kanë tendencë për konfiskimet duhet rreptësisht respektojnë rregullat e mëposhtme:

 • ndiqni një dietë të caktuar;
 • duhet të kombinuar punën dhe kohën e lirë;
 • kryejnë sasi e moderuar e ushtrimit;
 • shmangur stresit, hipotermi dhe mbinxehje;
 • plotësisht të kufizojë konsumin e alkoolit.