Mjetet juridike popullore Trajtimi i Endometrioza


Trajtimi në shtëpi i Endometrioza: receta popullore

Endometrioza është një ndërtuar-up, e cila është e lokalizuar në mitër dhe qafën e saj, si dhe përtej kufijve të saj dhe ndikon në organet fqinje.

Mjekësisë tradicionale marrë për të trajtuar Endometrioza duke përdorur terapi të hormoneve ose kirurgji.

Për të shmangur kirurgji, në lidhje me terapi hormonale është e rekomanduar për të përdorur mjetet juridike popullore që janë mjaft të efektshme për të ndihmuar të heqin qafe rritje jonormale.

Çfarë është Endometrioza, simptomat, shkaqet, llojet e ^


Endometrioza - një sëmundje gjinekologjike të grave të moshës riprodhuese, e cila është karakterizuar nga endometrium përhapjes qeliza (shtresa e brendshme e mitrës) të mitrës, mitrës dhe jashtë vendit - në organet gjenitale, fshikëz, zorrët apo vezore.

Shenjat klinike të Endometrioza përfshijnë:

 • Rrëzohet ciklit menstrual;
 • Dhimbshme, menstruacioneve të rënda dhe prania gjakderdhje të qëndrueshme se shpifjeve pas tij;
 • Dhimbje legenit;
 • Dhimbje gjatë intimitetit.

Shkaqet kryesore të Endometrioza janë abortet rregullta, çrregullime hormonale apo imunitar dhe predispozicion gjenetik. Rreziku i Endometrioza është se ajo shkakton varfëri, çrregullime neurologjike apo degjenerim indeve endometrial e një tumor beninje në një malinje.

Varësisht nga lloji dhe vendndodhja e vendeve, Endometrioza për të klasifikuar format të tillë - gjenitale të jashtme apo të brendshme, extragenital, retrotservikalny, kronike dhe adenomyosis.

Simptomat fillestare të Endometrioza gratë si çrregullimit të ciklit menstrual dhe periudhë të pazakontë të dhimbshme dhe të zgjatur menstrual tregojnë se çfarë duhet të shqyrtohet menjëherë dhe të fillojnë terapinë e duhur.

Trajtimi kryesor i Endometrioza në shtëpi përbëhet nga herbs, manaferrat dhe produkteve medicinale bletëve, të cilat përdoren në formën e decoctions, infusions e alkoolit, procedurat e ujitjes shtëpi natyrore dhe swabs.

Hirudotherapy me Endometrioza

Hirudotherapy e Endometrioza është shumë efektive për shkak se pështyma e Leeches ka immunomodulatory, anti-inflamator, veti antiseptike dhe analgjezik, dhe është në gjendje të hyjnë në gjak shumë biologjikisht - substanca aktive. Për më tepër, Leeches janë në gjendje për të normalizuar hormonet femërore.

Douching me Endometrioza

Douching - është një nga trajtimet më efektive të mjekësisë tradicionale në trajtimin e Endometrioza, e përbërë kryesisht nga antiseptik, qetësues, analgjezik, concoctions medicinale anti-inflamator dhe shërimin. Për përgatitjen e tyre mund të përdoren Calendula, kamomil, bozhure, Upland mitrës, eukalipt, lule të thata ose të bimëve të tjera.

Endometrioza: Trajtimi i mjeteve juridike popullore ^

Trajtimi Folk i Endometrioza: receta shtëpi

Trajtimi i Endometrioza kronike

 • Lugë Furçë me të kuqe përzierje tbsp Upland mitrës, derdh 500 ml vodka dhe vendin në një vend të errët për 20 ditë.
 • Merrni tretësirë ​​duhet të jetë gati brenda tri javëve të para ngrënies tre herë një lugë çaji i holluar në një gotë me ujë.

Trajtimi i Endometrioza

 • Përgatitja tarifë - 20 oz. hop kone dhe 25 gram. kamomil, gjethe delli rrënjë keqkuptim bar. Lugë Bimët vënë në një termos, pour ½ litra ujë të valë. Pas 30 minutash, tendosje supë dhe të marrë gjatë gjithë ditës në tri doza të ndara.
 • Lugë Kumak gjysmë ore për të mbushur 200 ml ujë të vluar, zona atëherë filtruar spryntsyuvaty infuzion vaginale e mitrës në mëngjes dhe para gjumit.

Trajtimi i Endometrioza retrotservikalnogo

 • Përzierje herbs në hithër barabartë proportsiyah-, yarrow, lule të thata, Bloodroot, Calendula, ca balsam, oe limon, Wort Shën Gjonit.
 • Në vëllimit katër lugë Mund të vënë në një tas, derdh ujë të valë (litër), tendosje infuzion një orë dhe për të marrë para ngrënies për tre - katër herë.

Kanceri Endometrioza: Trajtimi

 • Grimcuar vëllimi rrënjë barberry dy lugë 10 minuta pour 0,5 litra ujë të valë.
 • Pastaj tendosje dhe të marrë vakte të vogla gjatë ditës.

 Endometrioza qafës Trajtimi

 • 2.5 oz. mumje holluar në 100 ml ujë të ngrohtë, pastaj thith një shtupë dhe të hyjë në zgjidhje brenda natës në vaginë.
 • Numri i procedurave - 10.

Ovarian Endometrioza Trajtimi

 • Lugë Hypericum derdh 250 ml ujë, vihet në zjarr për 10 minuta.
 • Pastaj insistojnë orë, tendosje dhe për të marrë 100 ml tri herë në ditë.

Zorrëve Endometrioza Trajtimi

 • Banka vendosur 150 gram. mjaltë të freskët KALINOV Sakai aloe tul dhe 150 ml vodka.
 • Pastaj shtoni 100 gram. tinktura e celandine, Calendula, gjethe delli, përzierje dhe të marrë ilaçet marrë tre herë çdo ditë për 20 ml para ngrënies.

Endometrioza fshikëz Trajtimi

 • Lugë Leh e luleve kulpër zier në 250 ml ujë për 10 minuta, pastaj tendosje dhe për të marrë tri lugë tri herë në ditë.
 • Gjethet grimcuar delli i hedh ujë (gjysmë filxhan tbsp) zier mbush dy orë, tendosje dhe për të marrë dy lugë agjërimit tre herë në ditë.

Hog mitrës në Endometrioza

 • Tre lugë mitra e thatë Upland vënë në një tenxhere, i hedh tre gota ujë dhe vlim për 5 minuta;
 • Dërgo supë krijoj 03:00, pastaj tendosje dhe kjo duhet të marrë para ngrënies për 20 ml katër herë në ditë.

Furçë të kuqe me Endometrioza

 • Përgatitja e një zierje e rrënjë furçë kuqe - tbsp Hidh përzierje kate filxhan ujë të vluar, vlim për një minutë, dhe të lënë për një orë.
 • Supë rezultuar filtruar holluar në 0.5 litra ujë të ngrohtë zier dhe procedurat dy herë të përditshme sjellja e ujitjes.

Trajtimi i Propolisi Endometrioza

 • 10 gr. previously Propolisi ngrira duhet të grimcuar në një shtet të thërrimet e vogla, pastaj përzihen me mjaltë natyrore të lëngshme (100 gr.);
 • Brenda 20 minutash duhet të jetë edhe në një banjë me ujë të ngrohur përzierje, atëherë filtruar përmes një gazë me dy shtresa;
 • Pasi përzierje ka ftohur, ajo duhet të vendoset në frigorifer. Me materiale të përfunduar e nevojshme për të formuar formën e qirinj dhe të mbyllë kapem film.
 • Këto qirinj duhet të futet brenda natës në zonën vaginale për 20 ditë.

Trajtimi i bimëve Endometrioza

 • Përgatitja e tatim - në tbsp buds thupër, gjethe delli, celandine, manaferrat dëllinjë, lulet e tansy, rrënja e ëmbël flamurin.
 • Nga përzierje përgatitur duhet të merret lugë gjelle, derdh një gotë me ujë të vluar për një orë, pastaj tendosje dhe për të marrë tre herë në ditë pas menstruacioneve 50 ml.
 • Kohëzgjatja e trajtimit - 15 ditë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni adnexitises artikull: trajtim në shtëpi.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të parandaluar formimin e Endometrioza ^

Parandaluar formimin e Endometrioza dhe respektimi i saj rreptë do rikthim Masat parandaluese përfshijnë:

 • Ekzaminimet e rregullta parandaluese nga gjinekologu;
 • Një dietë të ekuilibruar;
 • Jeta aktive;
 • Luftuar mbipeshë;
 • Shmangia e stresit;
 • Trajtim kohë e sëmundjeve infektive dhe inflamatore të sistemit urogjenital.