Trajtimi i mjeteve juridike popullore osteokondroza i qafës së mitrës


Trajtimi në shtëpi i osteoarthritis qafës së mitrës: receta popullore

Për shkak të faktit se shumica e popullsisë është kryesisht mënyrë jetese i ulur, shumë njerëz zhvillojnë osteokondroza qafës së mitrës.

Ky lloj i sëmundjes së shpinë është më e rrezikshme, sepse ajo mund të çojë në pasoja shumë të rënda, të tilla si uria oksigjenit të trurit dhe komplikime të tjera të rënda.

Çfarë është osteokondroza e shpinë qafës së mitrës: simptomat, shkaqet, llojet e ^


Osteokondroza cervikal është një sëmundje kronike shkaktuar nga lezione degjenerative e disqeve intervertebral në qafës. Sipas statistikave, osteokondroza i qafës së mitrës ndodh shumë shpesh shqetëson jo vetëm të moshuarit, por edhe të rinj.

Osteokondroza qafës, nga ana tjetër, të ndarë në:

 • Qafës - gjoks. Ajo karakterizohet nga një rënie në lëvizshmëri të gjirit dhe shpinë qafës së mitrës.
 • Qafës - sup. Zhvilluar në rastin e kequshqyerjes mes 4 dhe 5 rruaza.

Sot osteokondroza qafës së mitrës shqetësuar pothuajse të gjithë punëtorët e zyrës. Kjo është për shkak se ata janë të gjitha me kohë në një pozicion. Shkaqe të tjera të sëmundjes përfshijnë:

 • mungesa e ushtrimit, duke rezultuar në metabolizmin e trazuar, depozitat kripë ndodh në qafës së mitrës;
 • dietë paekuilibruar, mungesa e ushqyesve në disqe intervertebral;
 • predispozicion gjenetik;
 • mosha 30-50 vjet, ndryshimet në trupin e të moshuarve;
 • lëndimet kurrizore;
 • Futje e infeksioneve;
 • tendosje të tepruar në anën e pasme, një aktivitet që bazohet në heqjen e peshës;
 • stresi i shpeshtë;
 • hipotermi të rënda;
 • dështimi hormonal etj

Shenjat e sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk mund të jenë të ndryshme, ata janë ngatërruar shpesh me simptomat e angina. Ndonjëherë sëmundja është asimptomatike, dhe personi nuk mund edhe të dyshuar zhvillimin e saj.

Kur rrënjët nervore të palcës kurrizore, enët e gjakut fillojnë të shtrydh, nuk do të jetë karakteristikë e simptomave të qafës së mitrës osteoarthritis:

 • Dhimbje koke të rënda të ngjashme me migrenë.
 • Dëgjim të dëmtuar, dhe paraqitja e spote me ngjyra para syve të tij.
 • Rritja e dhimbje gjatë lëvizjes së trupit, duke e kthyer qafën, dhimbje në zemrat, e cila i jep zemër apo organet e brendshme.
 • Mpirje e duarve, të folurit,
 • Rritja e presionit intracranial.

Trajtimi i sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk në shtëpi është e mundur vetëm në qoftë se ajo është e kombinuar me terapi tradicionale. Para se të përdorni mjetet juridike popullore ose ilaçe gjithmonë duhet të konsultoheni me një mjek. Vetë-mjekim mund të çojë në komplikacione të rënda të tilla si:

 • fluksi i paaftë të gjakut në tru;
 • mungesë e oksigjenit e qelizave të trurit;
 • çrregullime mendore.

Për të shmangur pasoja të pakthyeshme, kur simptomat e para të osteoarthritis e qafës së mitrës duhet të kontaktoni objektit mjekësore.

Trajtimi i mjeteve juridike qafës së mitrës popullore osteokondroza, receta shtëpi ^

Trajtimi Folk nga sëmundje degjenerative disk, mjetet juridike në shtëpi qafës së mitrës dhe receta

Trajtimi i qafës së mitrës - osteokondroza kraharorit

 • Bluaj dhe të shtyjë përmes një mulli mishit gjethet e rodhe në një gotë jashtë të lëndëve të para.
 • Rezultuar slurry u vënë në vend lënduar dhe fix film. Tie një shall të ngrohtë dhe shami.
 • Mbani compress të paktën 3 orë.
 • Është e dëshirueshme për të kryer procedurën për çdo ditë për dy javë. Nëse dhimbja nuk shkon larg mund të përsërisin kursin.

Trajtimi i qafës së mitrës - sup osteoarthritis

Alkooli tretësirë ​​e aloe dhe rrepkë referohet mjeteve juridike efektive popullore, shërimin e njerëzve nga kjo sëmundje. E saj shumë e lehtë për të gatuar në shtëpi:

 • Ne duhet të marrë lëng i zi rrepkë dhe aloe (4 lugë), shtoni përzierje të lëngshme vodka dhe mjaltë (2 lugë).
 • Merrni përzierje ditë para lugë gjelle mëngjes për një muaj.

Trajtimi i qafës së mitrës mjaltë osteokondroza

Zvogëlojë dhimbjen mund të compress në mënyrë efektive me mjaltë.

 • Për përgatitjen e një përbërje terapeutike për kompresë, në përzierje vodka (150 g), mjaltit lëngshme (100 g) të lëngut (50 aloe g).
 • Njomet në rezultojnë fashë të lëngshme dhe të aplikojnë atë në vend të lënduar.
 • Është e këshillueshme për të vënë një qafë të compress dy herë në ditë dhe për të mbajtur fashë derisa ajo është plotësisht e thatë.

Trajtimi i qafës së mitrës limon osteokondroza

 • Ajo duhet të marrë 4 limon i madh, ulur ato për të hequr të gjitha farat dhe të shtyjë përmes një mulli mishit.
 • Atëherë duhet të shtypë 5 krerët e hudhër dhe shtoni ato në tul limoni.
 • Hidh përzierje në dy litra ujë të valë.
 • Insistojnë disa orë dhe pini çdo ditë para mëngjes në gjysmën e një gotë me infuzion.
 • Merrni një pije kurative është e rekomanduar për 30 ditë.

Trajtimi i hudhër qafës së mitrës osteokondroza

Hudhër tretësirë ​​- një ilaç efektiv popullore për trajtimin e sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk

 • Kujdes bluaj 200 g hudhër të papërpunuara dhe derdh 0.5 litra vodka apo alkoolit.
 • Insistojnë përzierje për një javë.
 • Përdorimi për fërkim tretësirë ​​- fshij lëngshme në zonën e prekur, pastaj lidhin një leckë dhe shall të ngrohtë. Të lënë gjatë natës.
 • Kryerja e rëndë çdo ditë për dy javë.
 • Droga hudhër mund të merret nga goja tre herë në ditë në një lugë para ngrënies.

Trajtimi i rrikë qafës së mitrës osteokondroza

Lë rrikë ndihmë me sukses të përballen me një sëmundje të tillë të rëndë si osteokondroza e shpinë qafës së mitrës.

 • Disa gjethe duhet të bjerë në ujë të vluar për disa sekonda, kështu që ata razmyakshey.
 • Pastaj lëndëve të para të nevojshme për të bashkëngjitni për vendin e prekur dhe i lidhin shall leshi.
 • Will ndjeu një ndjesi djegie të lehtë, por, pavarësisht nga kjo, ju duhet të mbani një kompresë në mbrëmje deri në mëngjes.
 • Vendos një vë llapë çdo ditë. Numri i rekomanduar i trajtimeve - 5.

Trajtimi i kripës qafës së mitrës osteokondroza

Nëse trupi është i dehidratuar, atëherë çdo terapi bëhet më pak efektive. Për të shpejtuar shërimin, ju duhet të pini shumë lëngje, domethënë të paktën 1,5 litra në ditë. Në ujë që ju mund të shtoni pak kripë.

 • Salt zgjidhje (100 g kripë për 1 litër ujë), ofron një efekt të ngrohjes dhe heq dhimbjen në qafë.
 • Është e nevojshme që të njomet leckë në të lëngshme dhe të mbyllë qafën e saj. Mbani në pëlhurë tharje.
 • Procedurat duhet të kryhet çdo ditë për dy javë.

Trajtimi i osteoarthritis qafës së mitrës me Leeches

Hirudotherapy (trajtimi me Leeches) është një trajtim alternativ efektiv për osteoarthritis. Procedura zgjat rreth 1.5 orë. Për të krejtësisht të kurë nevojën sëmundje për të shpenzuar 7-10 seanca me pushimet mes tyre në 5 ditë.

Gjatë procedurës lëkura e qafës vënë shushunjat medicinale që thith gjakun hyjnë në trupin e hirudin pacientit. Hirudotherapy promovon trajtim të efektshëm të sëmundjes, vasodilatation, forcimin muret e tyre, stabilizimin e metabolizmit në disqe intervertebral, lehtësimin dhimbje në qafë.

Trajtimi i bimëve qafës së mitrës osteokondroza

Bimët mjekësore në mjekësinë popullore përgatitur TEAS nuk janë vetëm të dobishme, por edhe krem ​​efektive:

 • Ju duhet të marrë në proporcione të barabarta bar, luleradhiqe, yarrow, livando, horsetail dhe rrënjë alte.
 • Pastaj ju duhet të përzierje me ujë (100 ml), vaj (75 ml), mish derri, mish deleje ose yndyrë viçi (75 g). Këto përbërës duhet të ngrohur deri paste bëhet homogjene.
 • Në përzierje duhet të shtoni 3 lugë bimor, grimcuar në pluhur duke përdorur mulli.
 • Vlim për 5 minuta, pastaj të ftohtë dhe ngrij.
 • Fshij lëkurën e vaj mjekësore qafë dy herë në ditë, dhe në rast të dhimbjes.
 • Kursi i trajtimit - 30 ditë.

Trajtimi i ushtrimit të qafës së mitrës osteokondroza

Për të përshpejtuar ndjeshëm shërim, ju keni nevojë për të kryer të thjeshtë programin ditor stërvitje:

 • Ajo butësisht anim kokën përpara dhe duart për të mbyllur kështjellën në ballë, me duart e tij presion në ballin e tij dhe të shkojnë për të rezistuar. Ju lutemi të bëni pesë klikimeve të 5 - 10 sekonda.
 • Ky ushtrim është i ngjashëm me atë të mëparshme, megjithatë, ju duhet të shtypni shuplakat tuaja alternuar në të djathtë dhe të veshit të majtë, rezistonin kokën e tij.
 • Për të maksimizuar gjirit shtrydh kokën tuaj dhe të përpiqen për t'u çlodhur qafën dhe supet, pastaj ngadalë të kthehet në pozicionin e fillimit. Bëni 5 repetitions. Pastaj anim kokën në të djathtë dhe transferimin imagjinar rrethit atë në të majtë dhe anasjelltas. Bëni 5 reps.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore osteokondroza.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të shmangur zhvillimin e qafës së mitrës sëmundje degjenerative disk ^

Për të parandaluar sëmundje degjenerative disk qafës së mitrës, dhe për të shmangur përsëritjen e sëmundjes, duhet të i kushtoj vëmendje të masave të mëposhtme parandaluese:

 • Dietë osteokondroza duhet bazuar në përdorimin e produkteve që përmbajnë magnez dhe kalcium.
 • Racion duhet të hyjë sa më shumë produkte qumështi, peshk, arra dhe bishtajore.
 • Ajo duhet të kufizojnë konsumin e mishit të yndyrshëm, miell, sheqer dhe kripë.
 • Është e rekomanduar për të krejtësisht të heqë dorë nga alkooli.

Pas rekomandimeve mjekët të thjeshta mund të parandaluar sëmundje:

 • Gjumi është i domosdoshëm për dyshek të ngurta dhe të ulët jastëk.
 • Ju duhet të ushtrojë rregullisht dhe do të çojë një jetë aktive.
 • Nëse puna është joaktive, ju duhet të bëni një dritë stërvitje qafën orë dhe prapa.
 • Është e rekomanduar për të monitoruar me kujdes për të shmangur sjellje mbrapa lëndime.