Trajtimi nxit në këmbë e mjeteve juridike popullore


Trajtimi në shtëpi i Spurs thembra: receta popullore

Nxisë thembra jep siklet të madh, kur në këmbë për shkak se personi ndjen dhimbje. Sot, kjo sëmundje është shumë e zakonshme në të dy të rinjtë dhe të moshuarit.

Cilat janë thembra e nxit, simptomat, shkakton ^


Thembra e nxit - kjo është rritje jonormale kockave, e cila ka formën e shtyllës kurrizore dhe shkakton dhimbje të forta, rëndë shpesh nga tendosje. Edhe ekspertët e kuptojnë se shpejt të hequr qafe këtë problem është me anë të operacionit.

Spurs trajtimit në këmbë në shtëpi do të jetë efektive vetëm nëse trajtimi në kohë, pasi simptomat e para.

Para së gjithash, pamja nxit shkakton inflamacion i tabelë shputës apo mikrorazryv, p.sh. obligacione, të cilat llogariten për peshën e njeriut kur ecin. Kjo sëmundje priren kryesisht gra mbi 40 vjet dhe atletët.

Shkaqe të tjera thembra e nxit për të përfshijnë:

 • sëmundje, në të cilën qarkullimin e gjakut;
 • çrregullime metabolike, trashje;
 • diabeti;
 • ushtrim i tepërt në këmbë;
 • veshur këpucë të pakëndshme dhe takë të këpucëve;
 • Forma e gjatësisë banesë;
 • artrit, gout ose osteoartriti;
 • dëmtimi mekanik apo pesë këmbë.

Një nga simptomat e para të Spurs thembra është dhimbje të forta në thembra, e cila shfaqet në mëngjes, pastaj largohem disi gjatë ditës. Përveç kësaj, pacienti ndjen sikur thembrën e tij "shënoi një gozhdë." Në pothuajse të gjitha rastet, duke ndryshuar ritmin.

Shenja famshëm Spurs - një rritje të vogël në pesë. Ndonjëherë është e vështirë për të parë.

Mjetet juridike Spurs Mjekimi popullore, receta shtëpi ^

Trajtimi Folk e Spurs thembra: mjetet juridike në shtëpi

Aktualisht, rritja e popullaritetit të marrë receta popullore për trajtimin e Spurs thembra, të cilat, të kombinuara me metodat konservatore të ndihmojë në uljen ndjeshëm dhimbje dhe shpejtësi shërimin e pacientit.

Trajtimi i thembra nxit jod

 • Për të lehtësuar shenjat e sëmundjes mund të bëj banja këmbë.
 • Në tas duhet pour 3 litra ujë nuk është shumë e nxehtë dhe shtoni sode (1 lugë gjelle) dhe jod (15 pika).
 • Ora Trajtimi - 15-20 minuta. Nëse uji fitilin poshtë, ju duhet të hedh pak ujë të valë.

Trajtimi i thembra nxit biliare mjekësore

 • Ju duhet të blini në farmaci konservuar biliare. Para aplikimit të saj të lëkurës, i pesti duhet avull për 15 minuta.
 • Shtupë pambuku ngjyhet në vrerin, ju duhet të aplikoni në zonën e prekur, të përfundojë polietileni dhe konsoliduar shami apo fashë, dhe çorape të lartë veshin.
 • Për të vënë këto kompresa në baza ditore dhe të lënë për gjithë natën. Pas një kohë simptomat dobësuar, dhe të nxisë zhduken.

Trajtimi i thembra nxit mjaltë

Honey - një mjet universal dhe shumë efektive që është përdorur në shumë receta popullore. Me shtimin e mjaltit bën shumë përzierjet për paketat me Spurs thembra:

 • Ajo duhet të marrë një lugë çaji mjaltë dhe kripë deti. Mix përbërësit dhe të zbatohet në thembra. Të lënë gjatë natës, fashë të sigurta dhe të mbyllë polietileni.
 • Honey duhet të jetë përzier me miell në pulpë qëndrueshmëri nuk ishte brumë shumë të lëngshme.
 • Petull nevojë për të vënë në zonën e prekur, para-steamed, celofan përfundojë dhe të sigurt me një fashë.

Trajtimi i thembra nxit sapun

 • Ju duhet të marrë një sapun dhe fshij atë në hekura.
 • Vendin në tas dhe shkrihen në një banjë me ujë.
 • Me gatuar peshë rekomanduar fasha.
 • Duhet të përdorin shkumë sapuni qull me miell misri duhet të nxisë në të gjithë natën.
 • Më thembra mund të përfundojë polietileni dhe fix fashë.
 • Për të kryer procedurën për çdo ditë deri në shërim të plotë.

Trajtimi i thembra nxit proshutë

 • Për përgatitjen e barnave për Spurs duhet të marrë gjysmë gotë me sallo shkrirë, ½ filxhan uthull dhe një vezë nga shell, podribnyvshy atë në një mulli kafeje.
 • Të gjitha komponentet e nevojshme për të vënë në një vend të errët, nxitje çdo ditë.
 • Pas 21 ditë ilaç konvertohet në një masë homogjene.
 • Një sasi e vogël e saj të ndajë në një shtupë pambuku dhe aplikoni për pacientit fashë thembra fikse dhe të vënë në çorape të ngrohta.
 • Kursi i trajtimit - 35 ditë.

Trajtimi i thembra nxit bischofite

Bishofite është një substancë natyrore që është e dobishme për shëndetin dhe për të ndihmuar të mposhtur sëmundjen. Për të arritur efektin e dëshiruar, është e nevojshme për të ndjekur me saktësi rregullat e zbatimit të xhel.

 • Thembra ngrohtë shishe me ujë të nxehtë për 5 minuta.
 • Pastaj ju shkoni disa shtresa të napë, të vënë në makinën e saj dhe i vendosi pesë në lëkurë.
 • Marley duhet të mbulojë celofan dhe të vënë në çorape të ngrohta.
 • Compress leje për natën dhe në mëngjes, hiqni xhel dhe pije me ujë të ngrohtë.
 • Fasha Ti do duhet të jetë një ditë për dy javë.

Trajtimi i thembra nxit dimexide

Dimexidum - drogës, në gjendje për të hequr thembra nxit inflamacion dhe lehtësimin e simptomave të sëmundjes.

 • Në mënyrë tipike, zgjidhja është përdorur dimexide (një lugë gjelle e mjekësisë duhet të jetë i holluar në tri lugë ujë të zier).
 • Compress nevojë për të vrarë 20 minuta.
 • Për këtë shtupë zhytur në një zgjidhje duhet të vihet në thembra, siguruar atë me një fashë dhe të veshin një goditje leshi.
 • Kohëzgjatja e trajtimit - 7-30 ditë.

Trajtimi i thembra nxit alkool

 • Në enë duhet të derdh një gotë alkool dhe ngrohjes rreth ngrohjes ulët. Ai duhet ta bëjë këtë me kujdes, sepse alkooli mund të marrin zjarr.
 • Pestë rekomanduar zhytur në lëng të nxehtë për 20 minuta.
 • Pastaj ta tërheqë dhe prisni derisa alkoolit është zhytur.

Trajtimi i thembra nxit hithër

 • Është e nevojshme për të marrë një të freskëta gjethe hithër. Është e këshillueshme për të mbledhur ato maj.
 • Një sasi e vogël e mulli mishit të papërpunuar duhet të mbajnë radhë për të ardhur 2 tbsp slurry gjelbër.
 • Got herbs në mënyrë të barabartë në një fletë të rodhe dhe aplikuar në thembra pacientit, fiksimin shami apo fashë.
 • Bëni çdo ditë një kompresë për natën. Dy javë më vonë, dhimbja zvogëlohet, dhe pas një tjetër nxitje muaj krejtësisht zhduken.

Trajtimi i thembra nxit barëra

 • Ne duhet të marrë një gotë horsetail thata dhe derdh tre litra ujë të nxehtë. Supë duhet të insistojë për dy orë dhe filtruar nëpërmjet napë.
 • Para se të shkojnë në shtrat për të bërë banja këmbë prej 15 minutash. Fshirje këmbët e ujit, pacienti duhet të pestë rekomanduar zgjidhje yndyrat jodit.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin Trajtimi i mjeteve juridike popullore gju menisk.

Parandalimi dhe këshilla të dobishme se si për të shmangur formimin e Spurs në këmbë ^

Është mirë e njohur se çdo sëmundje është më e lehtë për të parandaluar se sa për të kuruar. Prandaj, ne duhet të marrë masa parandaluese për të eliminuar shkaqet që provokojnë formimin e Spurs thembra. Midis tyre:

 • kontrollin e peshës;
 • trajtimi në kohë i këmbët e sheshtë, insoles ortopedike përdorim;
 • mungesa e stresit të tepruar në këmbë;
 • trajtimi kompetent i sëmundjeve të nyjeve dhe shpinë;
 • veshin këpucë të rehatshme;
 • vetë-masazh të këmbëve;
 • jetese aktive dhe sporti;
 • një dietë të ekuilibruar.

Mos harroni për ushtrime parandaluese për të ju ndihmojë të shmangur nxit. Është e dëshirueshme për ndonjë mundësi që të ecin zbathur shkel ujë pa marrë gishtërinjtë tuaj në pjesën e jashtme ose brenda e këmbë. Ju gjithashtu mund të marrë banjot këmbë, duke u dhënë atyre sode, sapun, kripë apo vajra esenciale.