Mjete zgjebe Trajtimi popullore


Zgjebja: recetave natyrore shtëpi.

Zgjebja është një sëmundje shumë e rëndë e lëkurës, e cila është rruga kryesore e transmetimit - Kontakt i drejtpërdrejtë me një person të infektuar apo sende të ndotura shtëpiake.

Në rastin e kësaj sëmundjeje një rezultat të shkëlqyer në trajtimin jo vetëm të japë barna të përshkruara nga mjeku, por mjetet janë përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore.

Çfarë është skabiesit: shkaqet, simptomat, llojet ^


Zgjebja - parazitare, sëmundje ngjitëse e lëkurës, e cila është shkaktare kruarje kruar agjent ose shënoni. 

Arsyeja kryesore për paraqitjen e tij në lëkurë kanë një kontakt të drejtpërdrejtë me pacientin, objektet e tij individuale ose e vendos atë goditjet - një shtrëngim duarsh, seksi, doorknobs, transporti publik (hekurudhor), në shtrat, veshje dhe të tjera.

Simptomet e zgjebe janë si më poshtë:

 • Kruarje, rënduar në mbrëmje dhe gjatë natës;
 • Lëviz Disponueshmëria kruar;
 • Lëkurës skuqjen në formë të fshikëzave, papules, erozioni fshikëzave ose skuqje luspa.

Lokalizimi i preferuar tik-tak - folds interdigital, anë të trupit, bark, kofshë, prapanicë, organe gjenitale dhe nyjeve bërryl.

Mjekësisë tradicionale të dallojë llojet e mëposhtme të chesotochnoho sëmundjes klinike:

 • Paracaktuar;
 • Norvegjisht;
 • Zgjebja "trim", ose "inkonjito";
 • Psevdosarkoptoz (infeksion i kafshëve);
 • Fëmijët hrudnychkovaya ose zgjebe.

Mite kruar fillon aktive e tij që nga goditur sipërfaqen e lëkurës. Kafshimi shtresa e lartë e lëkurës, ajo fillon të ecë shumë lëvizje zgjebosur për të hedhur vezë, duke shkaktuar një reaksion alergjik në formën e kruarje të padurueshme me skuqjen të ndryshme.

Zgjebe popullore që synojnë neutralizimin në qindarkën qerren, sëmundje nga të reduktuar kruarje dhe skuqje të dhimbshme njohur. Për këtë ilaç popullore aplikuar në mënyrë aktive mjete popullore janë në dispozicion për të trajtuar zgjebja:

 • Sapun, terpentinë, katran thupër;
 • Zink ose vaj squfur;
 • Bimeve medicinale - hellebore, celandine, Nard, rozmarinë e egër, dëllinjë dhe kështu me radhë;
 • Hudhër;
 • Vajra esenciale - livando, nenexhik, limon, rozmarinë, karafil ose mirrë.

Zgjebe familje duke përdorur këto mjete të thjeshta në dispozicion për të bërë Protyvochesotochnoe fasha, ointments dhe të lëkurës qetësues të marrjes banja.

Trajtimi i zgjebe në të rriturit

Në rast të simptomave të infeksionit rritur mite, ata duhet të vizitoni një mjek dhe vetëm pastaj do të vazhdojë për trajtim. Në rastin e konfirmimit të diagnozës dermatolog emëron ointments pacientit ose sprays aplikimit lokal.

Në bashkëpunim me droga farmaceutike, të rriturit mund të aplikoni lehtë zgjebe mjetet juridike në shtëpi që mund të sjellin lehtësim të rëndësishëm për pacientin.

Trajtimi i zgjebe në fëmijë

Mite kruarje, goditur lëkurën e një fëmije të vogël mund të jetë e lokalizuar në çdo vend, duke përfshirë fytyrë ose qafë. Mjeku, duke vënë në dukje sëmundje, përshkruajnë produktin e veçantë antiscabious dhe rekomandon të ndjekin disa rregulla të higjienës.

Në mënyrë të konsiderueshme të përshpejtojë shërimin e fëmijës ndihmon zgjebja trajtojnë në shtëpi si ilaçe bashku me ndihmën shtesë të ofruar dush shkëlqyer bimor dhe përzierjet e ndryshme të përdorimit natyrore në natyrë.

Zgjebja shtatzëna

Një grua shtatzënë që kontraktuar zudnya kruar, domosdoshmërisht të konsultoheni me mjekun tuaj për trajtim. Edhe pse industria farmaceutike dhe prodhon shumë drogë Protyvochesotochnoe, por jo secili prej tyre është i lejuar për të përdorur gjatë shtatzënisë.

Gjithashtu fondet e zgjedhur mjek, gratë shtatzëna pa frikë mund të kthehet për të mjekësisë tradicionale dhe të përdorni ndonjë metodë të arsyeshme.

Zgjebja në shtëpi: receta popullore ^

Mjete skabiesit popullore, receta shtëpi.

Trajtimi i Fëmijëve (hrudnichkovoyi) zgjebe

 • Shtrydh manaferrat Kastrati ose lëng boronicë dhe të aplikojnë atë në zonën e prekur;
 • Krijo pire e sapun fëmijë dhe të aplikojnë atë për 20 minuta në lëkurën e foshnjës. Pastaj pije shkumë supë varg, dhe në lëkurë për tre orë për të vënë 10% vaj sulfurik.

Zgjebja terpentinë

 • Përzierje e terpentinë tri pjesë gjalpë dhe vënë përzierje në lëkurë. Numri i procedurave në ditë - dy;
 • Lidhu katër pjesë vaj liri dhe terpentinë të pjesë dy herë në ditë aplikuar në lëkurë.

Zgjebja hudhër

 • 50 oz. peeled fshij hudhër, derdh vaj mustardë 0,2 litra dhe rreth 15 minuta për të vënë zjarrin të vogël.
 • Pas valë filtër nafte dhe ikjen në një enë prej qelqi të errët.
 • Vaj hudhër duhet të lyej marimangat prekur të lëkurës gjatë ditës.

Skabiesit vajra esenciale

 • Para marrjes dush me ujë të shtoni 6 pika vaj karafil;
 • Mix vaj Sandalwood shtatë pjesë të dy pjesët e livando dhe ulliri dhe 5 pjesë me një disk pambuku butësisht të aplikojnë në lëkurë.

Zgjebja thupër tar

 • Tar i pastër thupër kruarje përditshme zjarri yndyrat;
 • Mix pjesë të barabartë të katranit të pastër, sapun, pluhur squfuri dhe përzierje sallo dhe vendin në frigorifer. Pas gjysmë krem ​​përzierje orë përsëri dhe të zbatohet në qelizat e prekura.

Zgjebja celandine

 • Lëng të freskët nga rrjedh celandine lidhur me pelte naftës të pastër 1: 4 dhe butësisht vënë në lokalizimin e shënoni. Procedura kryhet tre herë në ditë;
 • Përzierje lugë gjelle Rrënjët mashtruese të thata e celandine, derdh dy gota me ujë të vluar për katër orë. Mbaroi infuzion bimor larë njollat ​​e lënduar.

Sapun zgjebe

 • Sapun pres, rrihej në një shkumë të trasha dhe të aplikojnë atë në lëkurë për një orë e gjysmë;
 • Një copë sapun të fshij, të kombinuar me ujë dhe kuzhinier deri shtetit trashë. Pastaj llambë hudhër me fshij dhe shtoni për sapun të lëngët. Pastaj derdh përzierje në molds, të lejojë të freskët. Përdorni wedges si sapun.

Zgjebja vaj sulfurik

 • Majë e kripë përzier me natrium 1 lugë squfur dhe 2 lugë sallo derri. Vaj duhet të zbatohen në mënyrë strikte në kohën e gjumit;
 • Vaj sulfurik shiten në barnatore, është përdorur në mënyrë të ngjashme në shtëpi.

Zgjebja vaj zink

Zink vaj - antimicrobial, anti-inflamator dhe astringent që eliminon simptomat, por nuk e eliminojnë qindarkën kruar. Pra, këto barna përdoret mundësisht në kombinim me agjentë të tjerë.

 • Zink vaj blihen në farmaci, aplikuar në zonën e prekur tre - kater here ne dite.

Herbs skabiesit

 • 70 oz. Fruta dëllinje dhe 50 gram. lë derdh 10 litra ujë dhe vlim të vluar për 15 minuta. Të gatshëm për të shtuar supë në vaskë me ujë para miratimit të tij;
 • 50 oz. lulemine dhe varrimi pour 1,5 litra ujë të vluar për tre orë. Përgatitur Infuzion derdh ujë për larje dhe shtoni tre pika vaj esencial limoni. Kohëzgjatja e dush - 20 minuta.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin përballet me mjete Trajtimi popullore.

Parandalimi dhe këshilla se si për të shmangur zgjebja sëmundje ^

Në më të rëndësishme zgjebe masë parandaluese është diagnostikimi i hershëm dhe eliminimin e kësaj sëmundjeje. Në mënyrë që të ruhen prej rrugës së infektimit të mundshëm me zgjebe duhet të jetë, pasi që në vende ose transportin publik me kujdes të trajtuar duart dhe fytyrën.

Për më tepër, ajo duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze për udhëzimet e mëposhtme për të ndihmuar në parandalimin e ri-infeksionit ose transmetimin e mite kruar:

 • Përpunimit lagësht objekte sanitare Përditshëm shtëpiake (tavolina, karrige, doorknobs, kabineti);
 • Dezinfektimi i rregullt i veshjeve, të brendshme, në shtrat, sende shtëpiake, lodra dhe konsumit të tjera të mediave;
 • Izolimi i plotë e pacientit.