Mjete Cystitis Trajtimi popullore


Cystitis Trajtimi mjete popullore efektivisht ndalon procesin inflamator.

Kur simptomat e para të cystitis mbështetjes themelore në trajtimin e tij të dhënë njerëzve mjete që mund të shpejt dhe në mënyrë efektive të reduktuar ndaluar ndodhin në inflamacion prekur organeve.

Shkaqet dhe simptomat e cystitis ^


Cystitis - infektive - sëmundjet inflamatore urologjike e murit të fshikëzës.

Shkaqet e cystitis është supercooling, dështimi për të higjienës së organeve gjenitale, hormonal, ndërhyrjes kirurgjikale, apo stanjacion e urinës goditur agjentëve infektivë (kërpudhave, Trichomonas, Stafilokoket, etj).

Pezmatimi i fshikëzës është i ndarë në katër lloje:

 • Kronike;
 • Akute;
 • Hemorragjike - gjakderdhje gjatë urinimit;
 • Rrezatimi - "djeg" Mukoza fshikëzës si rezultat i terapisë rrezatuese.

Simptomet kryesore të bezdisshëm e cystitis janë:

 • Shpeshta dhe të dhimbshme ose urinim të rreme;
 • Dhimbje të forta, djegie në uretrës;
 • Urinë trazim ose gjak në praninë e saj;
 • Dhimbje intensive dhemb dhe parehati, duke tërhequr barkut;
 • Në raste të rralla - mosmbajtjeje.

Trajtimi në shtëpi i cystitis mund të merrni rezultate të mira vetëm në marrjen e masave në kohë dhe të gjithanshme në fillestar simptomat. Mjekësisë tradicionale ofron shumë teknika efektive që mund të përdorin në mënyrë të përkryer ekskluzivisht në trajtimin e shtëpisë cystitis.

Metodat më efektive që përbëjnë trajtim kombëtar të cystitis janë:

 • Phytotherapy - Trajtimi i sëmundjes urologjike duke përdorur anti-inflamator dhe pije, TEAS, tinktura, i përbërë nga bimëve - kamomil, Wort Shën Gjonit, bearberry, HOPS kone, Bloodroot, Calendula dhe të tjerët;
 • Ngrohja deri - fasha dhe banjot.
 • Përveç bimëve, mjetet juridike në shtëpi trajtojnë cystitis shoqëruar me përdorimin e Propolisi, mjaltë, qumësht, vajra, manaferrat (Kastrati, boronicë, buckthorn).

Trajtim i shpejtë dhe efektiv i cystitis në shtëpi: receta popullore ^

Folk trajtim cystitis në shtëpi.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e shpejtë të cystitis ndryshme kërkesës sigurisë, efikasitet të lartë, me kosto të ulët, pa efekte anësore të trajtimit dhe efekt të butë në trup.

Trajtimi i cystitis në gratë

Trupi i femrës për shkak të strukturës së saj anatomike, më shpesh bie inflamacion të fshikëzës, siç uretrës në gratë është më e gjerë dhe më e shkurtër. Një nga shenjat fillon cystitis në gratë është thirrje e dhimbshme dhe të shpeshta të urinoj proces që përfshin tyanuschymy ndjenjat në bark.

 • Hapi i parë do të jetë për të trajtuar të pijshëm tepruar (çaj bimor).
 • Një shkëlqyer anti-inflamator, baktericid dhe efekti antimicrobial do të përdorë Kastrati apo lëng boronicë.
 • Atëherë ju mund të aplikoni ngrohjes kompresë të thjeshtë - patate pure nxehtë të ziera, të vënë në rroba ose garzë dhe të vendosur në bark të ulët.

Trajtimi i cystitis në meshkuj

Shkaqet e cystitis janë shpesh njerëz të del në shesh këto sëmundje - adenoma e prostatës, prostatitis ose urolithiasis. Simptomet e proceseve inflamatore që ndodhin në meshkuj, të njëjta si në femra.

Trajtimi i fshikëzës në meshkuj duke përdorur mjetet juridike popullore ofron jo vetëm të reduktuar inflamacion dhe dhimbje, por edhe të rritur imunitetin. Për këtë qëllim, në mënyrë aktive përdorur recetave pije me herbs, mjaltë dhe manaferrat e rrush pa fara e zezë, kulpër, Kastrati ose raspberries.

Përveç kësaj, trajtimi është i nevojshëm për të përjashtuar përdorimin e mprehtë, me vaj dhe i kripur.

Trajtimi i cystitis në fëmijët

Pezmatimi i fshikëzës në fëmijët shoqërojnë sistem të dobët imunitar, duke marrë hipotermi dhe infeksionet në uretrës. Sëmundja karakterizohet nga ankesat e fëmijëve në frekuencën e kërkojnë dhe dhimbje gjatë urinimit.

 • Një nga metodat e para të trajtimit në shtëpi të cystitis shumë fëmijë të pirë (Calendula, i urtë, tufë, komposto të ngrohtë, pije frutash kokrra të kuqe) dhe pjesa tjetër krevat.
 • Përveç kësaj, regjimi ushqim për fëmijë duhet të përbëhet nga porridges qumështit, supave dhe mish të ulët-yndyrë, perime të freskëta dhe fruta.

Trajtimi i cystitis në gratë shtatzëna

Cystitis gjatë shtatzënisë është rezultat i ndryshimeve hormonale, hipotermi ose struktura anatomike të organeve urogjenitale.

 • Mjekësisë tradicionale në trajtimin e cystitis në gratë shtatzëna këshillohen që të marrë rrush pa fara dhe lëng boronicë, komposto molle, të freskëta, lëngje natyrale.
 • Një efekt të mirë anti-inflamator të sigurojë trajtim në shtëpi zierje e bimëve (Bergenia, gjethe boronicë, Shabelnik, cinquefoil dhe Wort Shën Gjonit).

Trajtimi i cystitis akute

 • Mix me lugë currants thata manaferrat dhe Kastrati nga tbsp kamomil, pour 550 ml. ujë të valë dhe mbush për 2 orë. Merrni çdo ditë për 100 ml katër herë;
 • Kripa e detit theksoj, të vënë një leckë të thatë dhe të zhvillohet në bark të ulët për 15-20 minuta.

Trajtimi i cystitis kronike

 • 150 gr. Ash leh derdh një litër ujë dhe vlim për 10 minuta. Përdor mjaltë si një çaj;
 • Herbs (horsetail fushë, kamomil, Calendula) në dy shekuj. l. mbushur me 2 litra ujë të vluar për dy orë. Rezultuar infuzion derdh në një banjë të ngrohjes me ujë të ngrohtë për të ulur.

Trajtimi i cystitis hemorragjike

 • Hemostatic supë - yarrow dhe hithër në? lugë Hidh 300 ml ujë të vluar për 40 minuta.
 •  Përdorni në mënyrë rigoroze për gjysmë ore para ngrënies.

Trajtimi i cystitis rrezatimit

 • Një gotë ujë për të marrë tbsp fara liri dhe zierje 5 minuta.
 • Supë u miratua nga 200 ml para ngrënies;
 • Për gjysmë ore para ngrënies marrë 1 tbsp. l. vaj të ngrohtë ulliri.

Trajtimi i daisies cystitis

 • Kamomil (lugë) e ujit vendas vlimit (200 ml), të lënë për dy orë, shtoni një lugë mjaltë dhe të marrë çdo ditë 100 ml tre - kater here;
 • Supë për banjot ulur - 7 shekuj. l. lule kamomil në 15 litra ujë të valë.

Trajtimi i cystitis përdorimit të bimëve

 • Bearberry grimcuar dhe lë boronicë (me lugë) Hidh 420 ml ujë të vluar dhe mbush në një banjë me ujë 40-50 minuta. Merrni para ngrënies për 50 ml;
 • Merrni 2 tbsp përzierje e dy pjesëve të yarrow dhe bearberry, një pjesë e buds thupër dhe rrënjë ëmbël flamurit, derdh 450 ml ujë të vluar, vihet në zjarr për 5 minuta. Pastaj të lënë për gjysmë ore çdo ditë dhe pije 150 ml katër herë.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe dysbiosis artikull mjete popullit Mjekimi.

Parandalimi dhe të dobishme këshilla se si për të lehtësuar dhe të normalizuar gjendjen e pacientit gjatë cystitis ^

Me qëllim të parandalimit të sëmundjes dhe për të parandaluar cystitis rekomanduar në mënyrë rigoroze për të ndjekur këshilla e mëposhtme:

 • Rregullisht respektojë higjienës së organeve intime gjenitale, veçanërisht gjatë menstruacioneve;
 • Jo mbiftohem;
 • A nuk qëndrojnë në urinim dhe urinar mos tejmbush për të parandaluar stanjacion e urinës;
 • Më shumë përdorimi i pijeve të frutave kokrra të kuqe, lëngje të freskëta dhe ujë të pastër;
 • Pas aktit seksual menjëherë për të vizituar në banjë për të hequr urinë.