Trajtimi i gërhitës në shtëpi


Trajtimi Folk i gërhitës: Këshilla dhe Recipes

Gjithkush paktën një herë në jetën e tij u përball me fenomenin e gërhitës. Përveç kësaj, ky proces ndikon negativisht në shëndetin e zemrës, ai mund të bëhet shkak i konflikteve në familje.

Pohrapyvanie rrallë ndodh me pothuajse çdo person. Kjo mund të jetë për shkak të pozitës së vështirë të qafës, kongjestion i hundës ose probleme të tjera.

Gërhitës i përhershëm dhe me zë të lartë tregon relaksim tepruar të muskujve të gjuhës, fyt, shije. Kjo relaksim çon në dridhje të fortë gjatë frymëmarrjes.

Çfarë është gërhitës, shkakton dhe mekanizmi i ^


Gërhitës - një i fytit dhe hundës tingujt goxha me zë të lartë që ndodhin gjatë gjumit. Kjo frymëmarrje zhurmshme janë më tipike për burrat. Shkencëtarët ia atribuojnë këtë për karakteristikat strukturore të qiellit. Gjithashtu gërhitës karakteristike në disa sëmundje, mënyrë jetese i ulur, sidomos anatomi ose moshës lidhur me ndryshimet.

Gërhitës jep shqetësim për të tjerët, sidomos kur gërhitës është në kabinën apo vendi tjetër publik. Por tinguj tejet të pakëndshme nuk janë i vetmi hrapenyya pengesë.

Fakti që personi snores gjatë gjumit ndodhin shpesh të ndaluar të marrë frymë. Nëse gërhitës është e rrallë, nuk ka asnjë rrezik. Por në qoftë se një person vazhdimisht ndjen vështirësi në frymëmarrje fillon anoksi. Mbas tij shtrihet probleme të tjera shëndetësore, aritmi të zemrës, hipertensioni, obeziteti kronike, impotencë.

Në njeriu gërhitës rrezikun për të vdekur në një ëndërr shumë më të lartë se sa ata që flenë në heshtje. Gërhitës shpeshta nuk lejon një person për t'u çlodhur plotësisht, gjumë, kryesisht sipërfaqësore, shqetësuese. Prandaj nuk është e mundur për të trajtuar gërhitës si thjesht një fenomen të pakëndshme. Trajtimi në kohë është e nevojshme.

Gërhitës në fëmijët

Kongjestion i hundës ose sëmundjeve të tjera mund të japë një gërhitës qëndrueshme në fëmijët. Nëse një fëmijë jashtë shëndoshë, dhe nata është frymëmarrja e zhurmshme, ju duhet të konsultoheni me një mjek, otolaringolog.

Zakonisht shkaku i fëmijëve të gërhitës kanë polyps, adenoids, lakim hundës mur ndarës. Çdo trajtim i gërhitës në fëmijët duhet të mbahet nën mbikëqyrje mjekësore.

Gërhitës dhe Shtatzënia

Shumë shpesh, gratë shtatzëna që kurrë nuk kanë pasur të njëjtin problem, papritur të mësoni se gërhij. Shumë kanë frikë se kjo dukuri të pakëndshme do të qëndrojë me ta përgjithmonë. Por mos u shqetësoni ia vlen.

Shtatzënia ndikon nëna organizmit të ardhmen. Përkeqësim të qarkullimit të gjakut, reduktimin e tonin e përgjithshëm dhe shtim në peshë shpesh çon në këtë proces. Pas lindjes, trupi do të kthehet në normale dhe gërhitës larg.

Trajtimi i gërhitës gjatë shtatzënësisë bëhet vetëm në raste të jashtëzakonshme, ku të marrë frymë tepër të komplikuar dhe gruaja nuk mund plotësisht të relaksoheni. Në raste të tjera ajo është vetëm duke u përpjekur të fle në një pozitë të rehatshme, hedh në dhomë para se të shkojnë në shtrat, për të parandaluar ftohjet.

Trajtimi i gërhitës në shtëpi: receta popullore ^

Gërhitës Trajtimi mjete popullore: receta shtëpi

Gërhitës - jo një dënim, dhe kjo është mjaft e mundshme për të kuruar ose të paktën reduktuar mjetet e njerëzve.

Trajtimi i gërhitës uria

Kjo nuk është një uri e gjatë, dhe në fakt në lidhje me ditët e razhruzochnom.

 • Një herë në javë ju duhet të anulojë çdo vakt.
 • Pije lejohet vetëm ujë të pastër.

Shkarkim i tillë i trupit ndihmon për të hequr mukusit nga hundë dhe fyt, ballore dhe sinuseve nofullës. Kjo, nga ana tjetër, do të ndihmojë për të lehtësuar frymëmarrjen.

Trajtimi i gërhitës lakër

Për këtë recetë do të duhet një lëng filxhan lakër. Për lëng shtuar një lugë çaji mjaltë. Të përziera tërësisht dhe pini para gjumit. Për një efekt të mirë duhet të pini një pije çdo natë për një muaj.

Trajtimi i karrota gërhitës

Shumë e thjeshtë dhe mënyrë efikase.

 • Gjumit duhet të hani një karrota, e pjekur në furrë.
 • Ju mund të gatuaj me atë Pure me vaj perimesh.

Trajtimi i gërhitës kripë deti

Para se të shkojnë në shtrat është e dobishme për të larë shëllirë hundë.

 • Për të pastruar një gotë me ujë të ngrohtë, shtoni një lugë çaji kripë deti, llokoçis tërësisht dhe pije hundën. Kjo është një mënyrë shumë efikase me kongjestion nazal.

Trajtimi i gërhitës distiluar me ujë

Metoda është thjesht për të pirë ujë të distiluar. Uji i tillë është tretës ideale. Ajo "lidhet" me një mukozë dhe heq atë nga nasopharynx.

 • Është e rekomanduar për të pirë ujë të pastruar për një muaj, duke kombinuar me uri javore.

Trajtimi i naftës gërhitës buckthorn

Vaj esencial i buckthorn detit ndihmon për të përballuar me frymëmarrje të vështirë hundës.

 • Rënie Thjesht gjumit dalë nga një në çdo vrimë hunde. Megjithatë, efekti ndodh menjëherë, por vetëm pas 2-3 javë.

Trajtimi i gërhitës bimëve

Përballimin e mirë me nenexhik gërhitës, trumzë, eukalipt. Por për të përdorin këto barëra në formë të pastër nuk është i rekomanduar. Shumë më mirë për të përdorur vajra esenciale të këtyre bimëve.

 • Vendos një jastëk tjetër për një copë pambuku me pika çift e nenexhik, trumzë ose eukalipt, ajo do të ndihmojë për të lehtësuar frymëmarrjen gjatë gjumit.

Trajtimi i gërhitës ushtrime të veçanta

Ushtrimet janë bërë për të eliminuar gërhitës shumë lehtë.

 • Të mjaftueshme për të zgjas nofulla dhe përpjekjet më të ulët zvarritje e fjalëve thonë shkronjën "I". Përsëriteni këtë ushtrim disa herë në ditë për të paktën një muaj garanton një të konsiderueshme hrapenyya reduktimin.
 • Vetëm "troket" gjuha gjithashtu shumë efektive. Muskujt ton të brendshëm vijnë në gjatë orëve të mësimit, më të fortë dhe jo "SAG" gjatë gjumit.

Ne ju rekomandojmë të lexoni artikullin e urinës Bad: shkaqet, mjete trajtim popullore. 

Parandalimi dhe këshilla se si të merren me gërhitës ^

Gërhitës mund të tregojë një problem që ndodh në trup. Në kohë të eleminuar këto probleme praktikisht eliminon gërhitës përgjithmonë. Masat kryesore parandaluese përfshijnë:

 • Refuzimi i shprehive të këqija. Mbi rreziqet e pirjes së duhanit dhe alkoolit thotë shumë. Ne mund të shtoni vetëm që çrregullime metabolike të shkaktuara nga zakone të këqija, të çojë në një hrapenyy të gjatë dhe të fortë.
 • Mbipesha - një nga shkaqet kryesore të gërhitës. Pothuajse 100% e njerëzve të dhjamosur vuajnë nga kjo sëmundje. Mbani gjurmët e peshës suaj, kjo është një parandalimi i hrapenyya shkëlqyer.
 • Ftohjet dhe të ushqyerit e dobët të bërë "kontributin" e tyre në procesin e padurueshëm dhe të rrezikshme. Çdo infeksion "të ftohtë", virusi duhet të trajtohet menjëherë.
 • Forcim ndihmë e madhe shëruar trupin, të mbrojtur kundër ndonjë sëmundje të frymëmarrjes.
 • Ju gjithashtu duhet të paguajnë më shumë vëmendje për dietën tuaj. Ushqimi duhet të jetë i plotë dhe të ndryshme dhe më të dobishme.