Mjete cholecystitis Trajtimi popullore


Trajtimi në shtëpi cholecystitis: mjetet juridike popullore

Tëmthit inflamator sëmundje është një nga sëmundjet më të zakonshme, të cilat prirur kryesisht femra.

Para trajtimit cholecystitis duhet të trajtohen në mënyrë gjithëpërfshirëse, duke përfshirë medikamente një trajtim të përbashkët të përcaktuar, mjetet juridike popullore të sigurt dhe të thjeshtë dhe posaçërisht - dietë projektuar.

Çfarë është cholecystitis, simptomat dhe shkaqet ^


Cholecystitis - një sëmundje, inflamacion fshikëz e tëmthit është mbresëlënëse. Arsyeja kryesore është duke marrë një trup të shëndetshëm përmes biliare kanalet bakteret, mikrobet apo infeksione - Escherichia coli, Stafilokoket, Enterokoket dhe streptokoket.

Duke kontribuar faktorë të tjerë, zhvillimi cholecystitis përfshijnë:

 • Mënyrë jetese i ulur;
 • Dietë thyer - ushqimet e rënda të rralla, të hahet yndyrore, ushqime të kripura dhe të tymosur, tretje të parregullt;
 • Trashje;
 • Kapsllëk të shpeshta;
 • Sëmundjet e sistemit tretës;
 • Lëndimi i mëlçisë ose tëmthit.

Për cholecystitis manifestim tipike nga simptomat e mëposhtme:

 • Humbja e oreksit, të përzier, të vjella;
 • Bloating;
 • Ethe, dobësi;
 • Dhimbje të përhershme ose periodike (pas ngrënies) në pjesën e sipërme të djathtë (sektor) të barkut;
 • Yellowing e lëkurës;
 • Bile mu.

Cholecystitis tëmthit është i ndarë në llojet e mëposhtme - kronike, akute, calculous, jo-calculous, beskamenny, fytit, abscesit dhe gangrenizuar.

Trajtimi Folk i cholecystitis përfshin përgatitjen e bimeve medicinale dhe tarifat që kanë veprimet choleretic dhe anti-inflamator. Pronat e shërimit kanë mjetet e mëposhtme:

 • Lëng i rrepkë, karrota, panxhar;
 • Videos - mëndafshi misri, Wort, Shkumë, Calendula, repeshok, kamomil Shën Gjonit dhe shumë të tjerë;
 • Propolisi, mjaltë;
 • Oats;
 • Lëng i manave - Rowan, kulpër.

Antispasmodic, mjetet juridike antimicrobial dhe bile popullore për trajtimin cholecystitis përdorur si decoctions, teas medicinale, infusions bimor ose alkool, e cila është kryer nëpërmjet daljeve të biliare, larë rërë dhe redukton inflamacion.

Trajtimi i fëmijëve cholecystitis

Në fëmijëri provokon shfaqjes së cholecystitis pas simptomave - në ankesat e fëmijës e dhimbjes dhe shurdhim në kuadratin e sipërm të djathtë, refuzimi për të ngrënë, gjuhën veshura me shtresë të verdhë dhe të rrisë organin e prekur.

Pas një ekzaminim mjekësor të fëmijës dhe diagnostikimin e trajtimin e sëmundjes fillon me terapi antibiotike, emërohet drogë antispasmodic dhe cholagogue ose pagesat.

Përveç terapi të drogës, fëmija duhet të parasheh një dietë që përjashton ushqime që shkaktojnë rritjen e prodhimit të biliare.

Trajtimi i cholecystitis në shtatzëni

Shfaqja e cholecystitis në shtatzëni kontribuon në imunitet të zvogëluar, është rritur ngarkesën në organet e brendshme, mungesa e ushtrimit, dietë të varfër dhe shkaqet e tjera që mund të shkaktojë një sëmundje inflamatore.

Trajtimi i cholecystitis në shtatzëni domosdoshmërisht dakord me mjekun, i cili emëron pacientin sigurt për fëmijën tuaj biliare, drogës antibacterial dhe antispasmodic, enzimat dhe terapi e duhur dietë.

Trajtimi i cholecystitis në shtëpi: Mjetet juridike popullore, receta ^

Mjetet juridike popullore për trajtimin e cholecystitis: receta shtëpi

Trajtimi i cholecystitis akute

 • Përgatitja e një koleksion prej 10 gram. çikore, 15 oz. knotweed, 20 oz. Shën Gjonit Wort, 20 oz. leh buckthorn, 10 oz. Kamomil dhe 20 gram. Calendula.
 • Me përzierje të përzier të drogës në 30 oz., Të mbushur ato 10 orë një litër ujë të valë.
 • Infuzion tendosura marrë 0,5 gota tri herë në ditë, pas ngrënies.

Trajtimi i cholecystitis kronike

 • Connect 100 gram. fara kungull, mjaltë, perime dhe gjalpë, pastaj vlim përzierje për tre minuta;
 • Pasi përzierje ka ftohur, është e nevojshme për të shtuar 100 gram. vodka, llokoçis dhe për të marrë në mëngjes për shekuj me radhë. lugë.

Trajtimi kalkuloznohoholetsystytu

 • Manaferrat të freskëta të malit hirit larë, derdh mbi ujë të vluar, pastaj shtrydh lëng.
 • Mix me bletë natyrore mjaltë (2: 1) dhe për të marrë një herë në ditë për 50 ml.

Trajtimi nekalkuleznoho cholecystitis

 • Lugë Wort Shën Gjonit dhe lugë rosehip derdh një gota çift ujë të valë, për t'i bërë ballë ngrohjes për 15 minuta, pastaj të filtruar;
 • Merrni tani choleretic dhe anti-inflamator supë filxhan ¼ tri herë në ditë.

Trajtimi beskamenny cholecystitis

 • 500 gr. Oats larë, e vënë atë në një litër ujë të vluar dhe le të qëndrojë për 1,5 orë.
 • Merrni bollgur infuzion duhet të jetë tre herë në ditë një gjysmë gotë para ngrënies.

Trajtimi i cholecystitis në rëndim

 • Rrënjët 10 dhe dhjetor 5. thoroughwax barishte derdh dy gota me ujë dhe vihet në zjarr, uji avulluar në gjysmën e vëllimit.
 • Zierje ftohur dhe filtruar duhet të merret para se një vakt të 100 ml tri herë në ditë.

Trajtimi i Propolisi cholecystitis

 • 10 gr. Solid shtrydhje Propolisi natyrore dhe kombinojnë atë me 100 ml 70% alkool fërkim;
 • Përzierje mbush për dy javë, pastaj të marrë atë në kohën e gjumit, në shumën prej 20 pika të tretësirë ​​në një gjysmë gotë me qumësht të ngrohtë zier.

Shpëlaj me cholecystitis

 • Dy gota ujë mineral (supë e stigmas misri mund të jetë) nxehet, të marrë në një stomak bosh në mëngjes, pastaj shtrihem në shtrat dhe të vënë një jastëk të ngrohjes në anën e djathtë.
 • Kohëzgjatja e procedurës - 1.5 orë.

Trajtimi i uria cholecystitis

Agjërimi në këtë sëmundje është një pjesë integrale e trajtimit. Kjo procedurë zgjat për dy ditë, që do të merren për jo-të gazuara me ujë mineral dhe teas bimëve.

Pas disa ditëve të agjërimit ushqimit jo caktuar shëndetësor, i përbërë nga drithëra të ndryshme, lëngje natyrale dhe peshk i zier.

Trajtimi për ujërat minerale cholecystitis

 • Ujë mineral për qëllim të stimulojë rrjedhjen e biliare dhe fshikëz e tëmthit ton normalizimit.
 • Të ujërave minerale që kanë efekte choleretic dhe terapeutike përfshijnë Borjomi, "SLAVYANOVSKAYA" Narzan dhe numrin Essentuki 4 dhe 20.

Trajtimi i cholecystitis biliare bimëve

 • Mix numër të barabartë të Helichrysum stigmës misri dhe rrënjët e luleradhiqe.
 • Lugë mbledhjen gatuar derdh ujë të valë 300 ml për disa orë, atëherë përdorni infuzion tri herë në ditë në formën e ngrohjes për një gjysmë filxhan.

Ne ju rekomandojmë të lexoni edhe artikullin Hepatiti Trajtimi mjete popullit.

Parandalimi dhe të dobishme këshilla se si për të lehtësuar dhe të normalizuar gjendjen e pacientit me cholecystitis ^

Ushqimi për cholecystitis është një pjesë e rëndësishme e trajtimit, pa të cilat është e pamundur për të arritur rezultate të shpejta pozitive. Gjatë trajtimit cholecystitis duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze të rregullave të mëposhtme ushqimore:

 • Plotësisht braktisin kripur, aromë, aromë, skuqur, i tymosur, yndyrë dhe gjalpë produkteve, mish, peshk dhe supë pule;
 • Enët gatuar duhet të jetë e ngrohtë. Shmangni ushqimin shumë të ftohtë apo të nxehtë;
 • Hani vetëm pjesë të vogla të 6 herë në ditë;
 • Në dietë lejuar përfshijnë omelets, perime të freskëta, fruta, manaferrat, avull apo mish të zier, peshk dhe mish pule, miell i bluar trash;
 • Nga pije rekomandohet përdorimi i qumështit, kos, pelte, çaj, komposto;
 • Si mbushur enët përdorni gjalpë, ulliri, misri dhe vaj perimesh.
 • Me produkte të ëmbël lejuara bllokime, bllokime organike dhe mjaltë.

Me qëllim të parandalimit të zhvilluar rekomandimet e mëposhtme të thjeshta për t'ju ndihmuar të shmangur me sukses cholecystitis sëmundje:

 • Shmangni rritje të mprehtë në peshë;
 • Gjueti për një ushqim të plotë dhe të duhur;
 • A nuk e abuzimit të alkoolit;
 • Rekurs kohë për trajtimin e sëmundjeve infektive;
 • Përmbahen të aktivitetit fizik;
 • Ndiqni stol rregullsisë (parandalimin kapsllëk).